Problémy so správaním 6 ročného syna

andrejka2424
30. sep 2016

Ahojte, chcem sa podeliť o problém, ktorý už dlhšiu dobu riešim a potešili by ma najmä názory mamičiek, ktoré niečo podobné zažívajú so svojim dieťaťom,alebo to zažili v minulosti. Syn chodí do predškolskej triedy, v novembri bude mať 6 rokov. V minulosti sme boli 1x u psychologičky kôli zajakávaniu, poslala nás na neurolog. vyšetrenie, kde mu nezistili nič, skonštatovala, že je vývojovo rok dopredu, že je veľmi inteligentný a na jeho správanie-že je živší,ale zatiaľ je to ok a ďalej sme už navštevovali iba logopedičku. Reč sa mu zlepšila o 95 %, ale iné problémy nastali v jeho 4 rokoch,keď nastúpil do škôlky. Má sa problém zaradiť, nevie si nájsť kamaráta. Minulý rok sme sa presťahovali do iného mesta, začal chodiť do novej škôlky, najprv s mladšími deťmi (lebo inde miesto nemali) a tam mal kamaráta, po pol roku ho preradili do jeho vekovej skupiny a nechce sa s ním nikto nechce hrať, odháńajú ho, dokonca ho niekoľko detí aj udrelo. Bojím sa to riešiť s učiteľkou, lebo keď som v bývalej škôlke riešila, že ho chlapec udrel do brucha, učiteľka mi dala najavo, že je to vlastne chyba môjho syna, lebo je otravný a už mu liezol na nervy, tak sa takto bránil. Nie je agresívny k iným deťom, pohrá sa aj s oveľa mladšími deťmi, je k nim vždy pozorný a milý,akoby sa tešil, že sa s ním aspoň niekto hrá. Doma si všímam, že má problém hrať sa potichu, stále vydáva zvuky(napr motora, dinosaura---), stále rozpráva, upozorňuje na seba. Veľmi často ma obíma, hovorí mi že ma má rád (samozrejme mu to opätujem). Nereaguje dosť často na príkazy, čo mi už minulý rok učiteľka vytkla. Nie je vzdorovitý, nie je to tak, že mu niečo poviem a on to napriek neurobí, skôr mám pocit, že často nevníma, je zasnívaný. Ani v minulosti nemával typické záchvaty vzdoru-nehádzal sa mi o zem a pod. Bol len uplakaný. Tak váham... ísť zase za psychologičkou, alebo vyčkať do budúceho roka, ako sa bude prejavovať v škole, či bude problém so správaním v triede? (nesústredenosť, vyrušovanie). čístala som že ADHD môže byť aj dedičná. Je fakt, že v škole som často nosila poznámky za rečnenie počas hodiny...) Alebo počkať nejaký čas, kým nové učiteľky lepšie spoznajú syna a riešiť to najprv s nimi... Obávam sa,aby sa nestal šikanovaný a neskôr aby v škole nemal problémy.

luciamarcinova
30. sep 2016

Ahoj. My máme doma 3 ročného a 7 ročnú. Nemám skúsenosť s tým, čo píšeš, no poviem Ti môj názor. Ísť za psychologičkou nie je žiadna hanba. Minimálne teba to posunie ďalej, aby si vedela, ako sa k nemu správať a ako pokračovať vo výchove - či už mu "niečo" zistí alebo nie. Držím palce nech sa rozhodneš akokoľvek

andreale
30. sep 2016

Rozhodne nemaj strach riešiť veci týkajúce sa škôlky a správania detí v škôlke s učiteľkou. Ak dáš dieťa do škôlky , učiteľka je zaň zodpovedná a zodpovedná je aj za to aby si deti navzájom neubližovali. Jasné sú to deti , v triede ich je viac a pri hre a bláznení dôjde aj ku kopancom a pod... , ale rozdiel je ak deti niekoho sústavne odstrkujú a bijú. To je už šikana. Aj ja mám syna predškoláka 6 r. bude mať v októbri . Tiež sme si prešli zajakávaním , bolo to v 1. polroku keď začal chodiť do škôlky. Je to citlivý chlapec a vyžaduje si doma pozornosť možno je to aj tým že nemá súrodenca a vo dvojici sa predsa len zabáva a hrá lepšie ako keď je sám. Podľa toho čo píšeš predpokladám že citlivý je aj Tvoj a zmena prostredia na deti vplýva veľmi. Skús si nájsť kamošky medzi mamičkami detí zo škôlky, aby mohli deti tráviť čas spolu aj po škôlke vonku. U nás to tak funguje , dá sa povedať že sme celkom dobrá partička mamičiek a už aj detí . Držím palce

jaja1979
30. sep 2016

@andrejka2424 A nema problemy so sluchom? Mame takyto problem vo vzdialenej rodine. Chlapec bol nezvladnutelny, zle rozpraval, nerespektoval pokyny, odvsadial bol odstrkovany - az sa zistilo, ze chlapec ma zle vyvinuty sluch - teraz nosi nacuvacie pristroje a pomaly sa to zlepsuje...
Drzim palce, verim, ze je to narocne...

saurian
30. sep 2016

@andrejka2424 a logopedicka co vravela? ved s nim pracovala, tak nenaznacila, resp nevyjadrila sa ona nijako? ze by napr bolo vhodne navstivit psychologa, alebo ze ma na adhd ci add podozrenie ona? lebo ak je to tam, tak je lepsie to riesit skor, po nastupe do skoly mozu nastat problemy, ktore mu to tazsie obdobie este viac stazia....
ak mas sama obavy, co mas podla toho co pises, zajdi si za psychologickou nech ho checkne, prip. nech sa vyjadri aj ohladom skolskej zrelosti a pod. ja viem ze vela ludi si mysli ze s kazdou blbostou tam utekat, ale radsej aj zbytocne ci skor ako neskor mat problemy, ved tam z neho neodhryznu.
co sa tyka sluchu - casto ak dieta ma logo problem alebo nepocuva, ci napr nerozumie dobre reci a pod tak sa ide aj po "fyzickej" pricine, a teda sa chodi aj na vysetrenie sluchu, aby sa vylucil tento problem. ale to skor u deti ktore velmi zle rozpravaju alebo nerozumeju reci.