Problémové správanie 3,5-ročného syna

mon_day
8. jún 2024

Ahojte, v skolke sa nam casto stazuju, ze robi zle detom (syn 3,5r)-kopne, udrie, vezme hracku. Deti sa vraj nanho chodia stazovat ucitelkam, ze im robi zle a nechcu pri nom sediet. Radili sme sa aj so psychologickou, ona povedala, ze je to normalne - nedozrety nervovy system + impulzivnost a moze tam byt nejaka porucha pozornosti, ale este je skoro na diagnostiku.
My mu vysvetlujeme, dohovarame, motivujeme ale nic... Akokeby si myslel, ze ked sa ospravedlni a povie nechcel som, ze sa vsetko zmaze. Zacal byt taky prespekulovany, minule som sa ho opytala preco robil zle, tak mi povedal, ze som ho nemala dat do skolky...
Ucitelky im davaju kazdy den smajliky za spravanie- bud usmiaty alebo smutny.. posledny tyzden to uz bolo tak, ze smajla mal usmiateho a aj tak sa stazovali, lebo zacal robit zle az poobede... alebo ked mna ci brata udrie, povie, ze sme tam nemali byt alebo ze on chce cvicit s nohou/rukou...
Co s tym? Nas to velmi trapi, ze robi zle druhym detom.
Rozmyslam nad nejakou terapiou hrou alebo neviem.. co by ste nam odporucili? 🙏

aliaray1
9. jún 2024

@mon_day Ahoj, zatial s tymto priamo skusenost nemame, no kamoska momentalne riesi to iste ale s dcerkou.
Na podporu psychomotorickeho vyvoja sa nam pri nasej 2r osvedcil rybi olej a davame na ihriskach pozor, aby ju nikto nebil (ma len 2r, ale fyzicky vysoka na 3+r.dieta, nekonfliktna, deli sa o hracky, cakame surodenca).

Je super, ze dohovarate a motivujete. Nasa napr.nema ani hysaky ani sa nehadze o zem a pripisujem to pravidlam a dealovaniu (z 10x ja ustupim jej 3x, ona mna musi posluchnut 7x - to som si tak doma nastavila a zatial funguje). Ale ked je poobede unavena (nema denny spanok, len odpociva s knizkami), tiez rada rozhadzuje a zacinala sklbat nasho psa (cca 1-3x mesacne). Pomohli pravidlo: 2x a dost...psovi sa musi ospravedlnit s vysvetlenim, ze to boli, pohladkat, dat pusu a presmeruvam pozornost na vankus (ukazujem nech ho pobucha ako ja ked sa "hnevam").

Cize...rybi olej (mollers tran 1.detsky olej, 3ml), pravidlo 2x a dost (izolujem psa po ospravedlneni - vezmem jej moznost a nahradzam vankusom - kludne nech to niekto nazve aj trest). Niektorym detickam som citala pomaha, ked svoj hnev ci frustraciu prenesu na predmet (pastickami pobuchaju vankus, mame ho tam pre istotu,nasa zatial nevyuziva). Nasa dcerka place, ze je pes mimo dosah a ked sa mi v naruci ukludni, spolu psika dame naspat a uz sa hraju a je uzasna. Ale ked to zacalo kedysi znova, znova som razne povedala ze: "Nechcem aby si to robila, bijes havka, zopakovala si to, 1x a dost!" - a pes putoval znova do zabezpecenej postele so zabranami. Dcerka pochopila.

A ucitelky ako riesia tu situaciu so synom na mieste? Lebo ja by som dceru napriklad od dietatka "izolovala" (posadila by som ju na stolicku normalne v izbe kde sa hrame (ziadne zatvarania do kumbalov ci osamote) so slovami, ze ked sa upokoji, nech ma zavola, alebo by som po 1-3 min dosla za nou a spytala sa, ci je uz pripravena sa s nami hrat a az potom dovolila vstat zo stolicky)

No mozno skusenejsie maminy ti tu lepsie poradia, ja aspon taky "nastrel" co by mozno zlepsilo situaciu 🤷‍♀️

marianarem
9. jún 2024

@mon_day Aj moj bol cca pred pol rokom problemovy v skolke, tiez tak medzi 3.5 a 4r. To bolo.niekedy aj kazdy den nieco, ucitelky uz hovorili o diagnoze, posielali nas k psychologovi. Ja som na to isla dvomi sposobmi.
1. Cez pocity vsetkych zucastnenych. Napr. zobral si Vikinke hracku, ako sa asi citila Vikinka? Dala som mu aj 3 moznosti, napr. a) tesila sa, b) bola nahmevana, c) bolo jej to jedno. Moj vzdy vybral spravny pocit (na moje prekvapenie). Tak sa potom pytam, a chcel si, aby bolo Vikinka nahnevana? Nechcel. Chcel som tu hracku. Takto sme vsetko rozoberali a rozpravali sme sa tymto sposobom aj o jeho pocitoch v roznych situaciach. Tym som aj zistila jeho motivacie.
2. Prehravali sme a nacvicovali realne situacie. Raz bol on v ulohe Vikinky a ja som bola on, aby videl, ake to realne pre Vikinku je. Potom som ja bola Vikinka a nacvicovali sme, ako lepsie by mohol k celej situacii pristupit.
Netreba cakat, ze to zaberie hned, treba to opakovat, ale u nas som uz toho pol roka nepocula staznost, tak asi to zabralo a teda dufajme, ze to aj vydrzi.

nikinik12
Odpoveď bola odstránená
Zobraz