Predškolská trieda

31. aug 2023

Ahojte baby, prosím máte skúsenosti s tým že vášmu dieťaťu vychádzajú zle roky? Dcéra je narodená v prvej polke septembra(bude mať 5 rokov), samozrejme zaradili ju do strednej triedy a nie do predškolskej. Zástupkyňa v ms mi povedala že potrebujem potvrdenie od psychologičky a detskej dr aby ju mohla zaradiť do predškolskej triedy. Dnes som volala so psychologičkou a povedala že aj bez posudku môžu dcéru zaradiť do predškolskej, čo samozrejme nezaručuje to že ju vezmú do školy. Máte prosím s týmto niekto skúsenosti? Kde je pravda? Ďakujem! Prosím píšte len reálne skúsenosti ;)

kika831
31. aug 2023

Nam pred par rokmi zobrali do predskolskej syna bez posudku psychologicky- je tiez narodeny zaciatkom septembra. Ale mozno sa to uz zmenilo.

mogaa
31. aug 2023

z pohľadu škôlky je to jasné - do predškolskej musia zobrať deti ktoré pôjdu do školy a len určitý počet detí....ak majú detí viac, zaradia ich aj do strednej skupiny s tým že prípravu robia rovnako ako predškoláci.....tvojmu ale zle vychádzajú roky, takže nie je o čom....nie je dôvod mu skracovať detstvo, školy si užije dosť.....vždy lepšie ak je v triede najstarší ako ak je najmladší....niekoľko mesiacov urobí v škole obrovský rozdiel medzi deťmi....

januska12323
31. aug 2023

Tvoja dcéra nie je predškoláčka. Do 31.8. nemala 5 rokov.

zitaje
31. aug 2023

A plánuješ ju aj predčasne zaškoliť?
Neviem ako to je podľa aktuálnych predpisov, ja mám syna narodeného koncom septembra a nedávala som ho do školy skôr. Takže do predškolskej triedy v mš nastúpil v septembri v tom roku, kedy potom o pár týždňov koncom septembra mal 6 rokov. O rok skôr (váš prípad) bol v strednej triede, keďže ešte nebol rok pred nástupom do školy.
Asi to bolo treba riešiť skôr ako teraz, na poslednú chvíľu. Ide aj o to, že predškoláci neplatia v mš školné. Ale kto zaručí, že dieťa, ktoré podľa veku nepatrí do predškolskej triedy, naozaj nastúpi do škôlky o rok skôr?

autor
31. aug 2023

@zitaje áno plánujem ju dať zaskolit, len moja otázka znela či si niekto tým teraz prešiel a či ozaj treba posudok aj teraz aj pred zápisom do školy. Ďakujem

tehulka2011
31. aug 2023

menil sa zakon, po novom nemoze ist dieta predcasne do preskolskej triedy, ani keby malo posudok. Spravili to tak asi kvoli skolnemu a obedom zadarmo (pre predskolakov)

tehulka2011
31. aug 2023

dieta mozes dat o rok predcasne do skoly, ten predskolsky rok zadarmo vam ale “prepadne”

mogaa
31. aug 2023

ale do tej preškolskej triedy ti ju nemusia zaradiť tak či tak.....je tam len určitý počet detí a vekovo predškolskú triedu nespĺňa.....v prípade ak tam majú menej detí ju tam začleniť môžu, ale škôlné a obedy budeš musieť platiť.....aspom u nás v školke to tak funguje.....

autor
31. aug 2023

@mogaa áno povedali mi že by ju tam zaradili,mne ide o to či ozaj treba všetky posudky dolozit

petronelaproki
31. aug 2023

Moja ma koncom septembra ma 5, ide do predskolskej triedy, ale na zaklade nasej iniciativy, ziaden posudok nepotrebovali. Ale predpokladam ze museli mat volne miesto u predskolakov. Na prijatie do 1 rocnika uz bude treba posudok. To uvidime ci budeme riesit. Ja som to iniciovala z dovodu ze bola s detmi ktore boli od nej podstatne mladsie, ledva rozpravali, a moja je riadny ostrielany fiskus pri starsej sestre.

autor
31. aug 2023

@petronelaproki ďakujem pekne ;)

mogaa
31. aug 2023

oni posudok potrebujú aj teraz aby vedeli že ju môžu začať zaúčať....naša chodila do predškolskej aj minulý rok aj tento rok, ale s deťmi ktoré išli do školy tento rok sa robili aj aktivity naviac.....musia mať podložené, že dieťa mohlo byť zaradené do predškolskej triedy že nezaostáva za deťmi čo sú staršie aj o 5-10mesiacov....tam nejde len o ten 1mesiac, ale v triede budú aj o rok staršie deti...to isté sa týka pri nástupe do školy, v triede budú aj skoro o rok staršie deti, čiže učiteľka sa nemôže prispôsobovať len tým najmladším...preto treba posudok ja teraz (pre škôlku a aj pri nástupe do školy- ten bude pre školu

mogaa
31. aug 2023

čo sa týka škôlky u nás to bola dvojtriedka, takže tam boli naozaj aj deti čo do školy nešli tých bolo cca 7 a ostatní do školy išli....tí čo im nevychádzal vek nechodili napr. na plavecký, nerobili napr.zložitejšie aktivity, tam sa venoval čas tým deťom čo išli naozaj do školy.....druhá učiteľka bola s tými 7 a aj ona s nimi robila aktivity ale trochu menej náročné...ono rok rozdiel medzi deťmi je v akejkoľkej triede vidieť....v škole to bude ešte viditeľnejší rozdiel, lebo to dieťa musí jednoducho dospieť aby udržalo pozornosť rpi určitej činnosti....nie iba sedieť ale aj vnímať učivo....

dominika126
31. aug 2023

Z vlastnej skúsenosti neviem,ako teraz funguje tento systém,ale minule som sa so známou rozprávala, ktorá má malú narodenu tiez v polke septembra. Aj ona musela ísť s dcerou k psychologicke, aby ju dali do predskolskej. Ale to sa týka mš. Neznamená to,že pôjde aj do školy. Tiež vravela, že deti narodené po 20.8.musia ísť k psy, či sú zrelé do predskolskej, resp.do 1.rocnika. ale do 1.rocnika môžu ísť deti narodené do poľky septembra. 🤷🏼‍♀️

letfenixa
1. sep 2023

@dominika126 do 1.ročníka sa zapisujú deti narodené do 31.8., nie do polovice septembra, ak chcú nastúpiť pred dovŕšením 6 rokov, musia absolvovať povinné predprimarne vzdelávanie, čo neznamená, že dieťa je len v predskolskej triede, ale aktívne sa zúčastňuje predprimarneho vzdelávania, musí mať odporučenie z CPPaP a od pediatra.
@autorka

letfenixa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dominika126
1. sep 2023

@letfenixa ja píšem, čo mi znama vravela. Každopádne, či dieta narodene do 31.8. ide do školy, alebo teda po tomto dátume, septembrové musí mať vyjadrenie CPPaP. Asi to bolo myslene tak,že každé dieťa do polky septembra ma možnosť ísť do školy, ale s odporucenim psychologa.

nanka3
1. sep 2023

nie som si na 100% ista, ale zda sa mi, ze kamoska spominala (jej dcere tiez vychadzaju "zle" roky), ze na umiestnenie dcery do predskolackej triedy potrebovala posudok od psychologa...

nanka3
1. sep 2023

a nasla som aj toto, cize vyzera to, ze ten posudok fakt treba,
https://mssmidkeho.edupage.org/a/povinne-predpr...

autor
2. sep 2023

Ďakujem baby ;)

zafir01
2. sep 2023

@dominika126 každé dieťa narodené do konca decembra mavtu možnosť . Syn Je novembrový a tiež sa nás pýtali .

letfenixa
2. sep 2023

@dominika126 a ja ti píšem fakty, nie čo znama povedala. Neplatí, že len septembrove deti môžu ísť skôr.

dominika126
2. sep 2023

@letfenixa nenapísala som, že len septembrové. Ale rieši sa tu septembrové dieťa predsa. Nie októbrové, ani novembrové a ani decembrové. Potom sa môžeme baviť o každom, ktoré ide skôr do školy aj napr.o rok.

zorkahorka
6. sep 2023

So synom teraz nastupila do skoly septembrovka. Mala potvrdenue od psychologicky, ze je zdatna ist do skoly

autor
6. sep 2023

Ahojte baby,tak zasielam info,možno to pomôže aj inej maminke čo rieši podobný problém. Od 1.9 bol zmenený zákon paragraf 28, odstavec neviem. Tj deti narodené v septembri a neskôr nemôžu ísť do predškolskej ale môžu ísť na zápis do školy a následne idú ku psycho a ak ich psychológ odporučí môžu ísť do školy. Hoci je predškolská povinná,v tomto prípade to neplatí a do školy môže ísť aj dieťa čo do predškolskej nechodilo ale je zrelé do školy podľa psychológa.