Predškolák

anna98
11. sep 2013

Zdravím, dnes som si na nástenke v škôlke prečítala, že moje dieťa / 5 rokov máj 2008 /, je už zaradený ako predškolák, čo je samozrejme prirodzené vzhladom k veku. Lenže v pláne sme mali dať ho do školy o rok neskôr, nakoľko je aj drobný, má svoju partiu v škôlke, ktorý idú až o ďalší rok. Chcem mu ešte dať čas na tie detské radovánky, myslím, že v škole to bude už o inom. Neviem sa rozhodnúť, nebude to zvláštne, pre neho, on aj tak bude asi najmenší...má niekto skúsenosti?

sissy27
11. sep 2013

@anna98 no pokiaľ viem, tak teraz potrebuješ vyjadrenie od odborníka, že dieťa nie je zrelé na školu a odporúča odklad...nie som si tým celkom istá, skús si to preveriť... ale pri májovom dieťati nevidím dôvod na odklad len preto, že je drobného vzrastu a má v škôlke kamarátov, deti rastú, možno v škole bude mať ešte drobnejšieho spolužiaka a takisto aj tie vzťahy sa vyvíjajú...

katecameron
11. sep 2013

nechapem co chces vediet ved to je ok ze je v predskolskej triede a moze tak chodit aj 2roky neries nemas co podla mna

gretka2
11. sep 2013

....pockaj si na vyjadrenie psychologa, on ti odporuci, ci ho dat do skoly, alebo pockat (samozrejme, ze rozhodnutie je na tebe). Kazdopadne, na zapis do skoly s nim musis ist, kedze v ten rok dovrsi 6 rokov veku. Ak ti psycholog odporuci, ze je lepsie pockat, tak mu das odklad, ale ak toi nahodou odporuci, ze uz je naozaj zrely na skolu, tak preco ho tam nedat....
Predcasne zaskolenie je rovnako "zle", ako oneskorene. Treba to spravne nacasovat. Moj syn je majovy, ale odklad sme mu nedavali, kedze uz bol naozaj zrely na skolu, hoci mnohi jeho kamosi este zostali v skolke. Tiez je dost drobny, (je teraz strvrtak), stale je najmensi v triede, ale nerobi mu to ziaden problem.
Takze zalezi to od povahy dietata, a hlavne sa porad s odbornikom. Ostatne je na tebe.

anna98
autor
11. sep 2013

Ja to všetko beriem, len naše dieťa je dosť hravé, on nemá časť na nič ako tvrdí, lebo sa stále hrá, nechcem mu toto všetko ešte zobrať, máme teraz ešte aj takého malého osem mesačného drobčeka, tak toho má aj emotívne dosť, donedávna bol len on a teraz sa musí deliť aj o pozornosť o emócie atď, určite to mnohé mamky poznajú...

sissy27
11. sep 2013

@anna98 je september, máš predstavu, ako vyspeje dieťa v tomto veku za 1 rok? na jar choďte normálne na zápis (to je povinné, ako tu už bolo spomenuté), potom daj spraviť testy zrelosti a uvidíš... a skús porozmýšľať aj nad tým, aké to preňho bude, keď bude v triede najstarší, či ho o rok-dva nebudú mladší spolužiaci brzdiť...
úprimne, mám pocit, že ty už si rozhodnutá, len čakáš od nás nejaký súhlas,ale ten nepotrebuješ 😉

aknaj
11. sep 2013

@anna98 v škôlke ho zaradili presne podľa jeho veku .... riaditeľka v škôlke neberie ohľad na to, že sa rodič rozhodol odložiť dieťaťu šk. dochádzku .... za rok aj tak môže vyspieť natoľko, že by sa od septembra v škôlke nudil a potom ešte budeš ľutovať, že si ho tam nechala .... v predškoláckej triede budú už robiť cvičenia a prípravu pre školu a nakoniec z neho bude klasický prváčik ... určite teraz ešte nerieš, či do školy pôjde alebo nie, na jar aj tak musíte ísť na zápis a až potom sa rozhodni, je to ešte veľmi dlhá doba na to, aby sa zmenil

katy1979
11. sep 2013

@anna98 baby ti to v podstate uz zodpovedali. len si predstav ze mu das odklad a on pojde do prvej triedy ked bude mat 7,5 roka a pocas rocnika bude mat 8. No 8rocny prvak je teda dost. To moje deti budu chodit uz do tretej triedy.
Kebyze berieme ohlad ze vsak moje dieta je hrave tak nenastupia do skoly snad nikdy. Ci ako podla teba vyzera dieta ktore je zrele do skoly? Opytaj sa uciteliek v skolke ako ho vnimaju urcite budete absolvovat testy zrelosti. Ak si nie si ista absolvujte tieto testy po vlastnej linii. Ale este velmi skoro rozmyslas. Riesila by som to vsetko az na jar.
A na margo veku a vysky to uz len hladas dovody preco neist. moje deti su julove a a starsi pekne cupital v 6.rokoch do prvej triedy.

mskorova
12. sep 2013

@anna98 ešte máš naozaj rok času pred sebou, a aj keď ho zapíšeš do školy, nie je problém to do septembra zvážiť a môžeš ho dať do škôlky, nič sa nestane. Najlepšie ti povedia učiteľky v škôlke ako aj iní povedali, oni to vidia objektívne a tiež napr. u nás v škôlke ak rodičia súhlasia spolupracujú s pedopsychologmi a robia im tieto testy zrelosti. Každé dieťa je iné, môj synovec je koniec mája teraz nastúpil do školy, je taký hravý, absolútne neobsedí pri ničom ani 10 min. (je na učiteľke , aby ho zaujala), ale učivo zvláda zatiaľ a dokonca je aj popredu. Ono sa to časom ustáli. . Mňa to čaká ako teba o rok, moja malá je oproti synovcovi o dosť rozvážnejšia a vytrvalejšia, ale možno vzniknú iné problémy. A staršia dcéra bola odjakživa najmenšia z triedy až do siedmej triedy-potom bola predposledná hehe, tiež bola hravá, ale hlavu má , dokonca ju zobrali z ôsmeho ročníka na biling.štúdium. Takže hravosť je v tomto ich veku prirodzená, za rok sa všeličo zmení, uvidíš. ale rok máš ešte čas. m.

anna98
autor
12. sep 2013

@mskorova Veď áno, človek to berie viac srdcom ako hlavou, nakoľko je to moje prvé dieťa...však čas ukáže, ďakujem.

ivett1
12. sep 2013

@anna98 ahoj, úplne ťa chápem, mala som rovnaké pocity....náš je augustový a tiež ho zaradili medzi predškolákov...učiteľka v MŠ, kam vlastne chodí už tretí rok, mi teraz na začiatku šk.roka povedala, že je najhravejší z celej triedy 😉 ...(je tretí najmladší v triede...) ... a následne mi povedala, že veď uvidíme, keď teraz budeme deti viac pripravovať na školu, ako mu to pôjde... tak som sa trošku upokojila a zatiaľ to neriešim ...okrem toho, vidím, že čo ho baví, to sa vie raz - dva naučiť ... má výbornú pamäť, ale s tou grafomotorikou to nie je "bohviečo"... o odklade zatiaľ neuvažujem, aj keď by mu to možno prešlo... obávam sa, že by sa už v škôlke nudil ... ale ...samozrejme, ja nie som ani učiteľka, ani psychológ... takže...uvidíme, aké budú výsledky a posudky za pol roka😉
aj dcérka je "letná", je drobná a tiež bola neuveriteľne hravá (ešte stále je a to už je druháčka...) a vôbec som neuvažovala, žeby sme ju nechali ešte rok v MŠ ...
PS: ale, podľa môjho názoru, možno by si sa synčekovi - prváčikovi mohla viac venovať, keď vlastne budeš v tom čase ešte stále doma s mladším dieťatkom...neviem, či by to ešte o ďalší rok bolo možné ...

anna98
autor
12. sep 2013

@ivett1 🙂 🙂 🙂

evina313
17. sep 2013

no moj malý je tiež maj 2008 a ja tiež už teraz nad tým rozmýslam. Pravdupovediac najradsej by som mu dala tiež odklad. je hravý, nesustredený, taký nas Polepetko 🙂 on skutočne popletie všetko 😉
teraz dostal nove učitelky a tie tu preds. výchovu teda zobrali zhurta, malí už robia čiarky, kruhy, vlnovky...také čo robia teraz prvaci. na moje zdesenie im davaju na tie papiere aj poznamky typu : nepracuje! Nedava pozor! no na moj vkus pre 5 ročne deti dosť čudný sposob, taký studený odchov tam maju 😒 ale tak spolieham na nich, že ich možno lepsie pripravia do skoly. ja si v každom prípade počkam na tie testy zrelosti co budu robit s psychologičkou a asi mu dam este potom urobit niekedy v juni / juli, tesne pred skolou. tak nam to poradila aj logopedička, lebo aj 5 mesiacov vela urobi...starsiemu synovi som dala odklad / je koniec marca / a nelutujem. ak by som nedala, bola by som si to vyčítala. podla mna je super riešenie nultý ročník, ale myslím, že v nasej skole nemaju.

lubikan
17. sep 2013

to mas este dost casu...vlastne cely rok,ja mam tiez predskolacku,je tiez take drobne tintitko..absolutne si ju neviem predstavit s taskou,ved ju prelomi v krizoch....ale toto leto sa tak zmenila,ostala taka slecna,takze nasledujuci rok bude este vacsia........

a uz teraz je nadsena z toho ,ze je predskolacka-tak vazne to bere a sa tesi,ako bude chodit do skoly..berie to dost zodpovedne..a prvacikovia su zlaty,zvyknu si,bude ich to bavit

b.bardyova
22. jan 2014

Chcem Vás pozvať 🙂