Predškoláčka je inteligenčne pripravená na školu, ale emociálne je nezrelá

giulliette24
21. apr 2020

Milé mamičky chcem sa opýtať na vaše skúsenosti: mám doma predškoláčku, ktorá je inteligenčne veľmi dobre pripravená na školu, no emocionálne a sociálne je veľmi nezrelá, Veľmi ťazko zvláda mnohé situácie, boli sme aj u psychológa, ten nám odporučil odklad a pracidelné "cvičenia".
Zvažujem či ju do školy zapísať, alebo nie. Ak by som ju zapísala či do septembra stihneme urobi´t pokrok. Ak by do školy nešla či nebude "o hlavu vyššia" od ostatných nemyslím len doslovne ale vedomostne, vyspelosťou, neskor pubertou, jednoducho či zapadne k o rok mladším deťom.
Máte niektorá skúsenosť s neskorším nástupom do školy? Mali ste podobné, alebo iné dôvody? Ako to dopadlo s odstupom času?
ĎAKUJEM ZA SKˇUSENOSTI!

sante81
21. apr 2020

@giulliette24 chceli dať odklad za to že zle držala ceruzku. Nesuhlasila som. Dnes je druhacka, šikovná, jednotkarka. Sama poznáš dieťa najlepšie a vieš, čo bude pre ňu najlepšie riešenie

pele
21. apr 2020

Ja som sice rozhodovala len ako rodic, nesla som sa poradit s psychologom. Dceru som dala neskor a spatne som rada. Myslim, ze skor si poradi dieta, ktore je zrelsie a sikovnejsie ( je uz vela skol, ktore dbaju aj na taketo deti a vhodne ich zamestnaju), ako nezrele a hlavne emocne este nezrele, ktore ide skor ako by mu bolo vhodne. Je to predsa len skok cele to prostredie, dieta je uz viac odkazane samo na seba, pozornost musi udrzat, problemy samo zvladnut vyriesit, v kolektive si najst miesto, ucivo stihat zaznamenat. Z mojho pozorovania okolia deti, u ktorych rodicia vahali a dali skor riesia rozne problemy. Ja si myslim, ze radsej neskor ako skor, ale samozrejme treba dat na svoj vnutorny citak.

jana_eyre_2
21. apr 2020

Môj osobný názor je, že pokiaľ ide o sociálnu a emočnu nezrelost, odklad by som určite dala.. v škole je to o dosť náročnejšie na deti, učitelia už majú väčší odstup, aj keď sú dobrí - jednoducho tá zmena je citeľná..

Ja mám tri deti - prvý 8r školák, je druhak - nad odkladom som ani neuvažovala, do školy bol pripravený, aj keď mierne pomalší a zasnený, povedala by som pojaseny pohodak - škola mu ide celkom dobre..

Druhá dcéra - zle jej vychádzajú roky má 6r a je narodená koncom októbra.., takže chodí druhý krát do predškolskej triedy.. od narodenia je veľmi popredu (neviem či skôr preto že je druhá alebo je taká povaha, asi oboje) aj emocionálne aj inteligencne.. nie len ja, ale aj okolie vidí, že je takmer na úrovni svojho staršieho brata.. minulý rok mi sama učiteľka odporučila dať ju na školskú zrelosť a podľa toho by som sa rozhodla, že či by som ju dala do školy aj skôr pred dovŕšením 6roku.. ale keďže bola dcéra vtedy dosť hanblivá, na školskej zrelosti sa hanbila odpovedať, a tak sme sa zhodli, že do školy ešte určite nie.. dnes keď ma 6,5r chodí do škôlky, ale sama sa naučila čítať a písať tlačeným, začína si pomalicky čítať knižky, na každej online hodine svojho brata nechce chýbať, pamätá si niekedy viac ako on a je to aj celkovo dobre dieta.. napriek tomu neľutujem, že je v škôlke - je síce medzi ňou a niektorými spolužiakmi niekedy vidieť rozdiel a bude ho vidieť asi aj budúci rok, ale to podľa mňa nie je dôležité - škôlka jej nič nezobrala, naopak možno keby som ju dala do skoly, mozno by napredovala pomalšie a inak.. na odklade rozhodne nie je nič zle..

Tretí ešte nechodí ani do škôlky, bude mať v septembri 4r a ešte len uvidím čo ma čaká..

eliska13
21. apr 2020

@sante81 asi by som neporovnavala držanie uchopu ceruzky s tým čo zistila psychologicka podľa mňa denne robí s deťmi a má to už v oku.Nie si aj ty psychologicka či sa mýlim bol tu podobný nick
@giulliette24 vôbec by som neriešila výšku, ale to ako zvláda situácie.Vedomosti nie sú všetko moja kamarátka nesúhlasila s tým, čo vyšlo na testoch synovi, lebo tiež mali pocit, že je do školy zrelý.Doma denne boj, lebo je hravý, na vyučovaní nesústredeny, zabúda si veci, nezapise si ulohy, po škole je unavený, že si musí pospat, často sa v škole rozplače, keď je bezradný.Skor by som ten čas využila na nejaké sedenia, ak odporučila, alebo tie cvičenia neviem či máš tým na myslí.Vedomosti sa naučí v škole, ale to na to emočno musí dozrieť.U syna v triede je aj 1,5 r .rozdiel veľa detí má odklad

giulliette24
autor
21. apr 2020

@eliska13 moja dcéra je práveže veľmi zodpovedná až tak že ju rozruší "že si možno zajtra zabudne úbor preto už dnes je zrutená" ... z možného zlyhania :(

giulliette24
autor
21. apr 2020

@jana_eyre_2 % ďakujem za názor 🙂 ...aj mám eŠte 4r. a namiesto 8r. mám 8mesačnú 🙂 ....potešili ste ma že dcére nič neušlo tým že je eŠte v školke, moja tiež už pomaly číta a píše, neviem si predtavi´t čo dokáže o rok...

modra_kolobezka
21. apr 2020

práve rozmýšľam ako sa dá emočná zrelosť "cvičiť" cvičeniami... a nejde mi to do hlavy. Najlepšie dokážu posúdiť školskú zrelosť v Centre pedagogicko psychologických služieb a prevencie, tam sa treba obrátiť. V súvislosti s tými cvičeniami mám pochybnosti, či si bola u správneho odborníka. Od CPPSaP potrebuješ takisto potvrdenie pre školu, do ktorej dcéru zapíšeš a ona tam prípadne nenastúpi

eliska13
21. apr 2020

@giulliette24 o to ťažšie.Bude sa snažiť byť perfekcionistka a stresovať samu seba a vydolovať zo seba super výkon.Taky uzkostny typ.Hlavne ty jej budeš musieť vysvetlit, že každý robí chyby, učí sa a aj, keď sa niečo nepodarí svet sa nezrúti.Ale to je povahova črta z nej salamistka nebude😊ale určite sa to dá korigovať som podobná😅

martinka13
21. apr 2020

Možno by bolo vhodné ju dať otestovať do triedy pre nadané deti. Vola sa to Aprogen. Tam sú deti so špeciálnymi nadaniami v rôznych oblastiach a dosť z nich je emocionálne menej empatické . My tam máme syna a postupne k nim prichádzali aj ďalšie deti z tried, v ktorých boli buď odsuvani, nevedeli sa začleniť a to len preto lebo majú vysoké IQ a nižšie EQ. Za pokus to stojí.

dadus_ka
21. apr 2020

@giulliette24 u mna spravili v tomto rodičia chybu bohuzial. Uplne rovnaký pripad a nenechali ma v skolke. Potom to lutovali no a ľutujem to aj ja. Co uz, je lepsie ze teraz sa to viac riesi nez kedysi. Ja mam jasno ja by som svoje dieta v takom pripade nechala este v skolke. Pre mna to bolo v skole tazke. S učením nie ale emocne a socialne. Doteraz si to pamatam a potom sa od toho aj ine situacie odvijali.

matapo
21. apr 2020

@giulliette24 ...moj najstarsi syn mal tiez odklad, tiez bol velmi sikovny, vedel ratat, citat, pisat uz ako 5 rocny, sach hraval od troch rokov,...ale na druhej strane bol velmi detsky a hravy. Boli sme sa poradit aj v centre, aj so psychologickou, odporucali nam odklad. Siel o rok neskor teda, vobec nieje o hlavu vyssi, uplne zapadol medzi ostatne deti, nie je ani najmensi ani najvacsi, taky stred. Ten rok mu pomohol trochu dozriet, viac sa sustredit,.... skolu zvlada lavou zadnou, ucenie mu ide lahko, patri medzi najlepsich, skola ho bavi, u nas to bolo velmi dobre rozhodnutie.

giulliette24
autor
21. apr 2020

@matapo super to sa tesim s vami 🙂

simkids
22. apr 2020

@giulliette24 no moja ma sice len 5, ale je na tam podobne, ale snazim sa s nou na tom pracovat. Aj v skolke mi povedala ucitelka pred rokom, ze nemozem od nej chciet aby vynikala aj inteligencne aj emocne, proste to emocne nezvlada. Furt si nieco vsugeruje a nevie sa potom z toho dostat, nad vsetkym prilis vela rozmysla. Ale v nasom pripade ju taha mladsia dcera (3), ktora je strasna flegmaticka a furt vysmiata. Rozhodnut sa musis ty, ty ju poznas najlepsie, polrok je este dost casu, ale na druhej strane ju ani nepodcenuj. Drzim palce v rozhodovani, nech sa rozhodnes akokolvek, ber to tak, ze v tomto case si to povazovala za najlepsie rozhodnutie 🙂

ladybug138
22. apr 2020

Z vlastnej skúsenosti (pedagogické vzdelanie) neodporucam dat dcerku do skoly, pokial nie je emocne dostatocne vyzreta... Je to dolezitejsie, ako byt pripravený inteligencne... Ved kolko deti ide do skoly s tym, ze nevedia vobec nic... Budete to mas tazsie, dcerka bude tazko znasat neuspech, určite by som pockala

vulka
22. apr 2020

My sme syna nedali. Teda nechali sme ho rok doma. Tiež mal vedmosti hodné druháka, ale emočne to bolo nanič. Nič mu neušlo a teraz je úspešným primánom na gymnáziu.

akvi
22. apr 2020

@giulliette24 urcite by som jej odklad nedavala.. Su deti, co sa budu javit, ze emocne a socialne nikdy na skolu pripravene nebudu.. To su deti, co proste by im vyhovovalo nieco uplne ine, ako klasicka skola.. Moj syn uz vedel v 5 rokoch citat a pocitat, emocne ale tiez uplne mimo.. Lenze on je mimo aj teraz, ma diagnostikovane nadanie a ja mam istotu, ze ma aj AS.. Tiez najprv, ze odklad a nevim co, potom zase v 1.rocniku nuda a psychologicka , ze ,mali ste ho dat hned do druhej triedy, lebo sa nudi.. No tak si vyber.. Su proste deti, ktore maju tento nesulad medzi IQ, EQ a socialnymi zrucnostami mimo "normal".. aj ked teda, pre mna to, co sa ocakava v skole od deti, nie je normal.. Ale to je ina tema.. Takze urcite do skoly daj.. Takemuto dietatu odklad nepomoze..

maciatkolulu
22. apr 2020

@giulliette24 môj mal odklad je augustový, samozrejme neľutujem, pretože aj keď šikovné dieťa, ale pokiaľ nie je enocne a sociálne zrelé, bude trpiet

giulliette24
autor
24. apr 2020

@matapo prosim ta este, ako sa to prejavovalo ... "nezrelost emocna"

giulliette24
autor
24. apr 2020

@vulka ako sa to prejavovalo v jeho spravani, kym bol este emocne nezrely?

luckuz
24. apr 2020

Ak bude mať k 31.8. 6 rokov zapísať ju musíte, a dáte odklad na základe odporúčania cppap,

matapo
24. apr 2020

@giulliette24 ...on bol stale akoby vo svojom svete, bol ochotny rozoberat len to co ho bavilo, ked mu kladla psychlogicka otazky tak on co ho nezaujimalo akoby prepocul a co ho zaujimalo tak ho pomaly nevedela zastavit, stale len o tom svojom, nevedel sa dlhsie sustredit na to co ho mezaujimalo, ked sa rano obliekal cosi ho zaujalo zacal sa venovat tomu a uplne zabudol ze sa oblieka, to iste jedenie, prinutit ho rychlo jest skratka nemozne, stale cosi co ho rozptylovalo, celkovo pojem o case ziaden, nevedel kopnut do vrtule ked som ho nahanala nech si pohne, jedine vtedy ak mal pred sebou ciel pre neho zmysluplny,....v skolke si tazko hladal aj kamaratov, skor bol taky samotar, ale teraz s tym uz vobec nema problem. Teraz sa v pohode sustredi aj na to co ho bavi a aj ma to co nebavi ked musi, aj kamaratov ma, do kolektivu zapadol uplne v pohode. Jemu ten rok dost pomohol, aj napriek tomu ze ostal v skolke, pani ucitelky pracovali s detmi s odkladom individualne, boli traja, mali svoje pracovne listy, trosku narocnejsie ale pre mojho aj tak lahke. No a este nevedel kreslit, jeho kresba postavy bola v siestich rokoch ako u trojrocneho dietata ☹ Ale napriek tomu vyhral v siestich rokoch vytvarnu sutaz, celokrajske kolo, ako vidim svoje mesto 🙂 ale teda tie postavy su bieda dotetaz ☹

pragmaticka
24. apr 2020

Nedala by som odklad.Decka patria 6r do skoly..nechapem co to tam na svk mate za trend, ze kazda druha matka odklada skolu..

eliska13
25. apr 2020

@pragmaticka zaujímavé každé dieťa inokedy lozi chodí, rozpráva, má sa prihliadat na všetko, ale úderom 6 r sú všetky zrelé na skolu a potom sa trápia všetci a deti sú znechutene zo školy.Tak ako nie každé dieťa je pripravené na škôlku, nie každé je pripravené na skolu

vulka
25. apr 2020

@giulliette24 Nedokázal komunikovať s deťmi. Chodenie do škôlky znamenalo, že slušne všetko len pozoroval. Ak učiteľka zvýšila hlas na deti(nie konkrétne len na neho), tak sa schovával so zapchatými ušami pod stôl. Bolo mi jasné,že do školy pôjde neskôr. A teraz má 12 rokov a všetko dobehol. Papuľuje, učí sa výborné. Teraz ma napadá, že napríklad už v prvej triede hral v divadle.

daisylucky
25. apr 2020

Pripnem sa, syn síce zatiaľ len ide mat 5, je emocne pozadu oproti iným deťom, zvažujeme aj odklad, ale ešte ma čas, uvidíme.

kittykat22
25. apr 2020

@giulliette24 urcite nie odklad. Moje dieta malo odklad koli nezralosti drahy mozog/ucho. Nedalo sa inak, len s odkladom. Ale mozem ti napisat, ze teda odklad ziadna hitparada. V triede polovica vietnamcov ktori nevedia ani N v nasom jazyku, je tam chlapec ADHD sialeny, potom chlapcek ktory hrozne susle a nehovori R, 2 romske deticky a taky malicky chlapcek ktori vypada na 4 roky. Velmi zvlastna trieda. Nic tam nerobia - pretoze polovica triedy je uplne mimo - tak mam pocit, ze moje dieta tam len lemri. Ale u nas sa caka len na rozvoj sluchu - co nastalo, takze v pohode do prvaku. Ak nemas dieta s problemom - myslim serioznym problemom tak ho do pripravky urcite nedavaj. Socialne nezrelych deti je v prvaku ako maku. Su to malicke deti a pocita sa s tym. Emocna nezrelost nie je dovod na pripravnu triedu - zbytocne stratis cas.

majinka81
20. apr 2022

@giulliette24 ahoj ako ste sa rozhodli,išli ste do školy?

giulliette24
autor
20. apr 2022

@majinka81 áno, dcéra išla do školy bez odkladu, teraz je z nej sebavedoma druhacka 🙂

Psychológ, filiálna terapia pred nástupom a následne skvelá učiteľka a dobrý kolektív.

Emócie má občas vystrelené aj teraz, no keďže to má po mne, vo že na tom treba pracovať celoživotné, odklad školskej dochádzky by jej bol naskodu

majinka81
21. apr 2022

@giulliette24 super,a filialna terapia je čo?Ďakujem

giulliette24
autor
21. apr 2022

@majinka81 neviem to odborné správne vysvetliť, ale Google vám pomôže online a kniha:
Na chvíľu Freudom - Filiálna terapia,
vám detailne vysvetlí ako realizovať terapiu s dieťaťom, tenučká knižka na 2jodiny čítania, keď to vyskusate urobí to aj viac ako psychológ,