Predĺžený rodičovský a škôlka

22. aug 2022

Ahojte, mam otazku.. dcerka mala v juli tri roky, ja mam termin druheho porodu teraz o par dni.. kedze nemalo zmysel ist na urad, nahlasila som si v Unione predlzeny rodicovsky neplateny … na tu dobu kym pojdem na rodicovsku s druhym dietatkom… dnes som si ale uvedomila ze v tom cestnom prehlaseni som dala rozmedzie predlzenej rodicovskej do dcerinych 6 rokov, cize do roku 2025 lebo som nevedela co tam mam zadat za datum.. lenze dcerka je prijata do skolky od septembra ( na cely den ) sice to nechavam otvorene vzhladom na novy prirastok atd, ci tam aj bude realne chodit, ale ako to bude potom s tym zdravotnym poistenim? Po narodeni druheho dietatka nahlasim unionu poberanie rodicaku a to zneguje to cestne prehlasenie o predlzenej rodicovskej alebo treba to tam zas nejak nahlasovat ze uz dcera chodi do skolky? Pytam sa preto lebo dnes mi prisiel z uradu zas papier kde mam vyplnit kto sa o dceru stara po dovrseni troch rokov… ci bude v skolke atd. Takisto sa chcem spytat ze ak by dcerka ostala doma dajme tomu do januara a ja by som ju zo skolky na ten polrok “odhlasila” tak to nesuvisi s tym vyhlasenim co posielam na upsvar ze sa o nu stara skolka? staci ak je v tej skolke zapisana aj ked tam v tom case realne nechodi? dakujem krasne vopred za kazdu odpoved.

matullienka
22. aug 2022

Pokiaľ budeš nahlásená ako matka starajuca sa o dieťa do 6 rokov, tak malá môže do škôlky len na pol dňa, keď nastupis na MD alebo Rd s druhým dieťaťom tak už môže na celý deň

autor
22. aug 2022

@matullienka ale treba to aj nejak nahlasit poistovni ze uz chodi do skolky?

mogaa
22. aug 2022

poisťovni to nenahlasuješ, treba to nahlásiť v škôlke že dieťa je len na 1/2dňa....ono sa to dá pomerne ľahko overiť náhodnou kontrolou....

autor
22. aug 2022

@mogaa lenze v case ked dcerka uz bude v skolke ja uz budem na rodicaku s druhym dietatom, ide mi o to co som vyplnala v tom cestnom prehlaseni ze budem s nou doma do jej 6tich rokov, lebo zdravotne budem mat kryte uz tak ci tak druhym rodicakom

zuzkaa1991
22. aug 2022

Do poistiť som nehlasila ze chodí do škôlky len urad prace o tom musi vedieť ja som na predlženom a mala chodi do škôlky viac menej ale an cely den ale je casto chora

luliu
22. aug 2022

@zuzkaa1991 ak si na predĺženom neplatenom rodičovskom dieťa nesmie chodiť do škôlky na celý deň, len max na 4h.

martinkatinka
22. aug 2022

V case, ked zacne prva dcera chodit do skolky, uz budes na MD, RD, cize nebude platit to, co si tam pidpisala, uz nebudes na neplatenom RD, cize moze chodit do skolky cely den.
@zuzkaa1991 poistovna si to moze lahko overit

mogaa
22. aug 2022

ide to aby si v deň nástupu dieťaťa do škôlky bola na MD s druhým dieťaťom....vtedy môže byť dieťa v škôlke na celý deň....ak ale v deň nástupu budeš ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov, prihláška musí byť len na 4hodiny....nenapísala si dátumy do kedy si vedená ako osoba starajúca s aoideťa do 6rokov a od kedy si na MD....automaticky keď nastúpiš na MD treba ísť na ZP a zrušiť prihlášku že si osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov.....detto v škôlke to vieš pekne poriešiť keď im to vysvetlíš....napr, ak tam máš nástup na MD 10.9. tak do prihlášky dajte do 10.9 len na pol dňa a od 11.9,už na celý deň.....

zuzkaa1991
22. aug 2022

@luliu som na platenom a nic na urade nespomínali pytala som sa na to ;) ale co dokopy bola mesiac za 10m v skolke

luliu
22. aug 2022

@zuzkaa1991 platený môže byť celý deň, autorka píše o neplatenom

zuzkaa1991
22. aug 2022

@luliu aha som nevedela ze su ine podmienky 🤦‍♀️aj keby bola na neplatenom osoba tak dieta trpi kedze si nemoze zvykat na celodenný rezim

autor
22. aug 2022

@mogaa do skolky pojde az po porode ktory je na spadnutie, aj tak treba rusit prihlasku na ZP ako osoba starajuca sa o dieta ? a ako to je vobec, tak ci tak sa nahlasuje na ZP ze nastupujem na rodicovsku? alebo staci ziadost o rodicovsku na upsvar a oni uz oznamia na ZP?

mogaa
23. aug 2022

no na ZP by si mala dať odhlášku ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov.....Materskú vypláca SP a rodičovský príspevok UP, neviem ako konkrétne sú prepojené tieto inštitúcie....