Pobyt vonku 3-4 ročného dieťaťa a jeho zdravie - imunita

katimka
11. okt 2016

Chcem sa opytat, kolko hodin denne stravite s detmi v tomto veku von a ci to ma nejaky vplyv na jeho zdravie, resp.imunitu. Dakujem za odpovede

lorela
11. okt 2016

@katimka Samozrejme, že má pohyb na čerstvom vzduchu, takmer za každého počasia, svoj veľký význam a vplyv na imunitu 😉.
Koľko ťažko povedať, záleží od počasia. V lete možno 3 hodiny, na bicykli, kolobežke, s loptou, dlhšia prechádzka a ihrisko (v meste, pretože na záhrade môže byť aj celý deň 🙂), počas mrazov 1 - 1,5 hodiny povedzme.

katimka
autor
11. okt 2016

Dakujem, tak nejako to riesime aj my, ked nechodila do skolky, 2 hod. doobedu, potom spinkat, este cca 2 hod. poobede, a spanok o osmej. Zacala skolka- rano 20 min. peso cesta tam, hodina von zo skolky, potom cca hodinka na ihrisku a cesta domov. Podla svokra MALO, preto je chora. To, ze som mala dieta 3 roky zdrave, bez akehokolvek zaznamu u lekarky, letne prazdniny- taktiez zdrave a ako zacala skolka minuleho roku a teraz od septembra- 2 tyzdne chora, 2 tyzdne doma a zase ten isty kolotoc. Nie, to nie je v tom, ze mamicky davaju do skolky chore deti so zelenymi soplami a kaslajuce s teplotami, to je v tom, ze som s dcerkou malo von. Len chcem vediet, ako funguju ine mamicky, ci je chyba vo mne. Estecraz vdaka za vas nazor 😉

evittam
11. okt 2016

@katimka Napíšem ti svoj názor a skúsenosti - mám dve deti. Syn chodil medzi deti, dospelých, všade- nijako som ho neizolovala alebo niečo podobné, chodil do jaslí, škôlky, teraz je už školák - naposledy bol chorý keď mal pol roka, dcérka to isté - tá nebola ešte chorá vôbec. Teda obaja až na kiahne, ktoré doniesol syn až minulý rok zo školy - obaja perfektný priebeh. Nedávame žiadne extra vitamínové doplnky - až na vit.C a D - občas, samozrejme zdravú a vyváženú stravu - a to naozaj nie sme nejaký "bio" rodičia. Naše deti jedia všetko to čo my. Vonku bývame ako sa dá a podľa počasia . Čiže ono je to veľa a hlavne o vrodenej imunite a aj ako ju podporuješ....niektoré deti potrebujú viac, niektoré menej. 😉

1982zuzka
11. okt 2016

náš je už teraz skôlkar ale kým sme boli doma tak doobeda 1-2 hod, poobeda 2-3 a viac hod. za každeho počasia. ked bolo naozaj že hrozne škaredé počasie, víchrica (čo vlastne ani nebolo 🙂 ) tak min pol hodka doobeda a pol hodka poobede. my máme psa takže museli sme chodiť von za každého počasia. nech bolo akékolvek. Výsledok - až na pár soplíčkov (vždy max 1-2 dni) zdravý ako repa. Minulý šk.rok nebol v školke 3 dni.! Ale je pravda, že imunitu sme posilnovali aj propolisom, bylinkovými čajmi, kolostrom. Takže asi jedno s druhým. Uvidíme čo nás čaká tento šk.rok.

1982zuzka
11. okt 2016

ešte musím podotknúť že tie pobyty vonku ale velký význam aj pre moju imunitu. Doteraz sa snažíme čo najviac vonku, každý den pijem čaj s propolisom, med, bylinkové čaje. takže nielen pre deti je dobrý pobyt na vzduchu 🙂

andrejka1974
11. okt 2016

v lete urcite dlhsie mam malu autistku a tak u nej je pobyt vonku slabsi , ale urcite mame prechadzku v lete byval j pobyt na ihrisku a to aj niekolko hodin 2-3 ale prechadzka u nas je tak hodinka u nas deti ked boli v skolke chodili von za kazdeho pocasia , ked bolo dazdivo tak aspon prechadzka a ked bolo pekne tak vonku boli od 9.30 -11.30 a potom poobede od 14.30 do 17.00 a to sme este casto isli na ihrisko do 18.30 a ver mi urcite pobyt nema taky vlyv na imunitu, moje su malokedy chore , ale mam kamaratku a jej dieta je chore stale hoci su vonku skoro stale

katimka
autor
11. okt 2016

@1982zuzka my sme pouzivali imunoglukan, ale nemam pocit, ze nam to nejak pomohlo ☹ a kolostrum alebo caje ake? Kolostrum nam velmi doktorka neodporuca, nakolko ma dcera ekzem

siska53
11. okt 2016

@katimka kym nebola tma,tak sme byvali voblu cca 2 hodiny doobeda a 2-3 poobede. V zimnom obdobi doobeda do 2 hodin,poobede uz velmi nie.
Teraz este zvacsa chodia von poobede,ak je pekne pocko na cca tie 2 hodky poobede este po skolke.
Kolko su vonku v skolke neviem,pocitam,ze cxa hodinu a poobede nez po ne niekto pride,tak pol hodku az hodku stravia aj tam.
Na imunitu to nemalo vplyv,kym sme nemali skolkara,boli to len sople,sice dost casto (kvoli nosnej mandli), ale zvacsa s priebom len sople. Kasle vynimocne a este vynimocnejsie teplota - skor mala,ked jej sli zuby.
Davali sme aj imunoglukan,ale ako nastupili do skolky,tka horsie priebehy chorob. Okrem toho aj rakytnickov alebo rakytnikovy olej.
Od konca jari skusame oleje,uvidimz,teraz bolo pekne pocasie,mali sme.len slaby kasel vsetci v juli -na to robim tymianovy sirup. A raz bola kratsia nadcha -6 dni pri pouziti oleja. Natieranie a inhalacia.
Mala ale skor od nastupu do skolky trpi aj na gastritidy.

katimka
autor
11. okt 2016

@siska53 takze viac menej ta skolka vam to zhorsuje? Lebo ja mam pocit, ze nam urcite, lebo kym tam dcerka nechodila, nemala ani jeden zaznam u lekarky a odkedy je vskolke, vecne sa tocime v kolotoci chorob, pritom pobyt po vonku sa nam vyrazne nezmenil. Len moj svokor je nazoru, xe som s nou malo von a preto je chora

ewisam
11. okt 2016

@katimka my cez leto a za pekneho pocasia co najviac vonku, zvykneme tak 2h doobedu a 2h poobede. Ked je veterno u nas zvykne fucat riadne alebo ak prsi von nejdeme... v zime tak max 1h

katimka
autor
11. okt 2016

@ewisam aj my tak v lete, alebo za pekneho pocasia, ked je v skolke, tak len poobede. A dietatko mate zdrave? My odkedy chodime do skolky, sme chore casto, inac predtym vobec

ewisam
11. okt 2016

@katimka a samozrejme skolka ma velky podiel viny na chorobnosti... Prvy rok bol hrozny 2 dni skolky 2 tyzdne doma a tak dokola... postupne sa to upravuje

siska53
11. okt 2016

@katimka Ano. Lebo sice boli s detmi,len priamo styk so skolkarskymi bacimi je intenzivnejsi. Navyse viac deti je tam vzdy nedoliecenych ci chorych,nemyslim s teplotou,ale soplom a kaslom a deti si to tak posuvaju,uzavrety priestor,este si nevedia sami regulovat oblecenie a ucitelky to nemaju ako pri tolkych ustriehnut. Musia sa s tym vysporiadat. Inak my dospeli sme tiez boli od nich chori a s horsim priebehom ako deti. Ja s muzom a moj otec. Tocila sa u nas moraxella,zlaty stafylokok a nejake virusy.
U nas bol odolny z tych,co sme s nimi casto,len druhy dedko a obe babky.

ewisam
11. okt 2016

@katimka aj u nas tak bolo, dokonca mi sestricka povedala, ze preto mam deco stale chore, lebo som s nim do 3 rokov nechodila do kolektivu, co je samozrejme blbost...teraz syn chodi posledny rok a tuk tuk zatial sme zvladli bez extra liekov a bez dr.

lorela
11. okt 2016

@katimka Za málo.
Ako som spomenula, pobyt na čerstvom vzduchu je len jedna možnosť ako budovať imunitu. Ďalšími faktormi, ktoré ju ovplyvňujú je otužovanie, a teraz nemám na mysli "ľadových medveďov" 🙂, vo veľkej miere vyvážená a čo možno najviac zdravá strava, a veľkú úlohu zohráva tiež dedičnosť.
Podľa môjho názoru sa na doplnky výživy dá spoliehať len pramálo. A to hovorím ako mama, ktorej dieťa nebolo v škôlke choré vôbec 😉.

ewisam
11. okt 2016

@katimka a ze mladsi by uz mal byt odolnejsi, nastupuje v januari tak uvidime... Co z toho vyplyva? Sup-sup surodenca, ak teda este nemate 😀

katimka
autor
11. okt 2016

@ewisam mame 🙂 drobec na 10 mesiacov 😉 tak uvidime, zatial sa od sestricky nakazi, ale choroby znasa dobre, tak uvidime, ci bude neskor odolny uplne 🙂

evittam
11. okt 2016

@ewisam Vôbec nezáleží na to či je v škôlke - stále ide len a len o imunitu dieťaťa. Ako som už napísala - náš syn bol stále v kolektíve, neskôr v jasliach, škôlka, škola - žiadna choroba. Dcérka to isté - teda zatiaľ "len" kolektív detí - či už známy, rodina, detské centrá-všetko čo si len môžeš predstaviť..... 😉

ewisam
11. okt 2016

@evittam Suhlasim, len to odporuje mnou zazitemu a sice, ze tiez som s deckami chodila a chodim kade tade, tiez davam C a D, napriek tomu starsi hoc do 3 rokov chory nebol, nastupom do skolky uplny, ale uplny obrat takze si myslim, ze tie hnisave sople a kasle a kadejake hnusoby zo skolky, nejak detskej "zdravosti" neprospievaju 🙂 Ale to uz je tema o zodpovednosti rodicov a ich snahe za kazdu cenu poslat ho do skolky aj chore...

1982zuzka
11. okt 2016

@katimka ono si treba násjť to najvhodnejšie, ja hladam prirodne alternatívy (nie som bio matka) ale pokial nemusím vyhýba sa farmaceutickým doplnkom. šípkový čaj, propolis, materska kašička, med, repík, cibula. treba si hlavne naštudovať čo a na čo sa používa, ako to užívať či už pri deťoch tak pri dospelých. to že má malá ekzem neznamená že nemôže kolostrum. treba si o tom prečítať. napr na ekzem som vyrobila domácu masť z repíka a šalvie, ked mal malý zapálené očko vyrobila som si domácu masť o očianky + čaj a obklady z očianky.

sisita999
19. okt 2016

Tiez chodime vonku kazdy den Po skolke. Vzdy ju teplo obleciem, teraz sa uz bez strumfliciek nepohneme a vyteplene nohavice. Dneska bolo super prsalo, mala MA isla doma zozrat.... Dala som nohavice Do dazda, cizmicky a prsiplast, ciapku a bola v kazdej mlake. Velmi nam pomohlo pit Menej mlieka a viac suchych veci. Pistacie atd.