Po úraze nechce dcérka chodiť do škôlky

anonymka11
18. nov 2020

Ahojte, potrebujem od Vás radu a možno nejaky nestranný názor. Mam dcérku Ktora ma 5 rokov, chodí do predškolskej triedy a je veľmi šikovná takže učiteľky aj doktorka zatiaľ odporučili, aby išla do školy už v septembri. Ale ide o to ze dcérke sa stal v škôlke úraz buchla si hlavu a učiteľka jej povedala, že to budú musieť zasivat (neviem prečo ale ona sa strašne zľakla vyslovene sa bojí zasivania aj keď jej ešte nikdy nič nezasivali) od vtedy na ňu samozrejme každý dával pozor lebo to mala zlepené boli sme u doktora dal jej tam takého toho motýlika že nemusel šiť pekne sa jej to zahojilo ale od vtedy najskôr sa nechcela hrať vôbec teraz sa už pohára s deťmi ale plače každé ráno že nechce ísť do škôlky a to nikdy nerobila, hovorili ze chce ísť radšej so mnou do prace začala malo jest co vždy všetko v škôlke zjedla a začala mi hovoriť ze chce ísť do inej škôlky a keď poviem ze sa nedá tak je smutná že ona tam už chodiť nechce. Co mam urobiť dievčatá? Ja sa bojím zmeniť jej kolektív učiteľky keďže je to trvala vec a bojím sa ci neskor nebude ľutovať že odišla alebo ju mam pocuvnut a dat ju inde? Ďakujem za každý názor

mimushsv
18. nov 2020

@anonymka11 ahoj. Nehanbi sa zato ze mala uraz aj za toho motylika? Mozno by som komunikovala s ucitelkami v skolke aky je problem, a mohli by tie ucitelky urobir hravu hodinu o urazoch atd, ze akose deti ucia co to je, ako sa lieci, ze je to normalne, ze sa to moze stat komukolvek z nas atd, mozno by ju to povzbudilo. Mozno by som to navrhla ucitelkam, sama som ucitelka, mozno by som takto postupovala. Ak by ale nepomohli, mozno by som dala na dcerku a zmenila slolku, ale zase opatrne, aj tam sa jej nieco moze prihodit, a potom co, by ste zase zmenili skolu? Treba prist na pricinu a hravo ju odstranit

lija22
18. nov 2020

mozno by pomohlo par dni doma. bude sa nudit a tesit doskolky a ked zinscenujes tel. hovor sdakou ucitelkou ako im chyba a deti sa na nu pyraju mohlo by to zafungovat

anonymka11
autor
18. nov 2020

@mimushsv ďakujem ale fakt sme skúšali všetko učiteľky sú zlaté naozaj sa snažia, stále sa s nimi rozprávam. My sme jej vysvetľovali, že ublížiť si môže hoci kde že každý z nás si ublížil keď chodil do škôlky že to nič nie je ze to sa stáva. Učiteľky sa s ňou stále rozprávajú aj ju volajú keď sa hrajú aby sa zapajala aj ona. Snažia sa ale naša ta proste nechce. Dokonca sa aj rozplakala že by chcela ísť do inej škôlky a keď vidím, že ona nikdy neplakala a zrazu každé ráno ona aj pol dna je v škôlke smutná a plače

anonymka11
autor
18. nov 2020

@lija22 skúšali sme bola doma od minulého týždňa od piatku a ide do škôlky až teraz a povedali sme jej, že chyba spolužiakom že sa na ňu tešia nepomohlo aj tak teraz večer v posteli zase že tam nechce ísť že chce ísť preč a dokola to isté

anonymka11
autor
18. nov 2020

Ona dokonca povie, že sa teší inde že tu už byť nechce a popritom jej tam nikto nerobí zle, má tam kamarátov, učiteľky sú dobré ale ona nechce

lindusss2016
18. nov 2020

A ako sa jej ten uraz stal? Nemoze v tom byt nejaky suvis?

anonymka11
autor
18. nov 2020

@lindusss2016 išli na prechádzku a držali sa s jedným chlapcom za ruku lebo vždy chodia v dvojiciach on sa rozbehol a ako ju držal za ruku ona to nečakala tak ju stiahol a ona si buchla hlavu rovno o kameň

danieli
18. nov 2020

Pamatam si moje predskolske obdobie len matne, chodila som do 2 skolok, do prvej som revala ako tur, neskor som z nej dokonca sama prisla domov, ucitelky mali co vysvetlovat kde som (a ja doma)...to bol zlaty klinec prvej skolky, do druhej som uz vraj nerevala, nemam vsak z toho nejake traumy a ak tak su ulozene kdesi hlboko a neviem o nich, za mna skuste zmenit skolku ved je to uz len poslednych par mesiacov, potom skola, mam rovnako predskolacku a pokial by si zelala, na tych par mesiacov pred skolou by som skusila aj inu skolku alebo aj uplne naopak, ak skolku menit nechcete, tak dospelacky vysvetlit, ze v tejto situacii bliziaca sa skola a korona k tomu sa uz neoplati nic menit a papierovat, uz len zatat zuby, drzim palce a mamina intuicia je 100%-na

ankare
18. nov 2020

Zmen škôlku. Dcérka to chce, takto tam len trpí. Držím palce!

pralinka25
18. nov 2020

ja neviem. pokial dieta nieje nejako utlacane sikanovane a v skolke mu nikto neublizuje ani nekrivdi nemenila by som skolku. jasne ze moze mat traumu z urazu ale to treba len odkomunikovat mozno to potrva. ale co ak sa jej nieco stane nedajboze doma to sa budete stahovat? alebo v skole za tych 9 rokov sa tiez kadeco stane nemoze menit skolu zkazdym. utekat od problemu nieje riesenie. dovod na zmenu skolky vidim fakt len ak je problem s ucitelkami alebo by dietatu v kolektive niekto ublizoval. ine dovody beriem skor ako vyzvu prekonat seba sameho a naucit sa celit aj neprijemnosti. tych vzivote bude este velmi vela. a aj taketo male dieta uz vie co to pochopit. viem to teraz doma jednu predskolacku mam. chapem ze kazde dieta je ine niektore asi citlivejsie ale treba mysliet aj na to aky signal do buducnosti jej das. ak existuje v skolke realna hrozby a sama vidis ze nieco tam nieje v poriadku tak zmente ale ak je skolka ok tak fakt s dcerou len vela rozpravat. pripadne sem tam sa stretnut s nejakou spoluzickou co su kamosky v skole a dat tomu trosku casu.

anonymka11
autor
19. nov 2020

Ďakujem za odpovede, pokiaľ by to bolo na mne škôlku by som menila, lenže pokiaľ vidím ako trpí moje dieťa tak to chcem spraviť hlavne pre ňu. Snažila som sa s ňou naozaj veľmi veľa komunikovať ved to trvá už 3 týždne takže veľa sme sa už rozprávali snažili sme sa vysvetľovať, dohovarat lenže nepomáha ona doobeda celý čas v škôlke smúti ráno plače na obed nechce jest a každý deň dúfa že do tej škôlky ísť nebude musieť a toto mňa ako matku najviac trápi, že vidím ze sa tam vôbec neteší a popritom škôlku naozaj mala veľmi rada.

ankare
19. nov 2020

@anonymka11 zmen skolku. Uz vcera bolo neskoro.

pralinka25
19. nov 2020

no mne to s ohladom na situaciu ktoru si opisala nepride ako logicke riesenie. ved to bola len nehoda. aj ten uraz nehovorim ze bol v pohode ale zas povedzme si uprimne aj horsie sa stavaju detom. ked sa jej nieco podobne stane v inej skolke? alebo uz v skole? mne sa tiez kadeco v skole pritrafilo. od rozbytych ust cez vyvrtnute clenky rozbity nos. neviem no. menit pokazde zariadenie asi neni vhodny system. 3 tyzdne je kratka doba. za toto skolka ako institucia nemoze. stava sa. moj syn je strasna citlivka a ked chodil do skolky spoluziak mu hodil do hlavy kamen nechtiac. chcel ho hodit inam ale ten moj sa tam proste ocitol. nemal to rozbite to je fakt ale hrcu riadnu este dlho. tiez si pofnukal a chvilu bol taky vselijaky ale ze by som menila triedu alebo dokonca rovno skolku ma ani na okamih nenapadlo.
zalezi aj kde zijes. napriklad u nas su skolky tak beznadejne plne ze vymena ani nieje realna pokial nejde o nejaky extra dovod a velke stastie ze sa niekde nieco v priebehu roka nahodou uvolni.
inak deti budu v zivote smutit. aj za zlu znamku bude, aj sem tam sa kamosky nepohodnu, sem tam niekto na nu mozno neodovodnene nakrici, sem tam sa jej vysmeju za nejaku uplnu blbost, sem tam do nej niekto soti a tak dalej. tych dovodov na smutok bude velmi vela. smutok a strach ju treba naucit spracovat. cim skor tym lepsie. urobis jej tym lepsiu sluzbu ak ju toto naucis do zivota ako to ze utek je najlepsie riesenie.

katkami123
19. nov 2020

Napíšem ti, čo sastalo nám. Dcérka znášala dobre škôlku, páčilo sa jej tam, ešte ma každé ráno skôr budila, ze ideme do škôlky. Ale potom sa raz v škôlke pokakala a zrazu scény, nechcela chodiť so škôlky. Iba sa to stupňovalo, že už nechcela ani vojsť ráno do triedy akoby sa bála. Myslela som si, že je to tým, že sa pokakala a tak sa hanbi. Do toho mi učiteľka povedala, že začala zo srandy búchať deti v škole. Trvalo to 2 týždne, to búchanie deti aj strach zo škôlky. Až som pohovorila s učiteľkou, či jej tam naozaj niekto nerobí zle, či sa niečo nestalo, pýtala som sa aj učiteľky ktorá ich ma ráno aj tej, ktorá ich ma poobede, každá mi tvrdila, ze vôbec nevedia prečo sa začala bat škôlky a ze sa nič nestalo. To búchanie deti ma trápilo, tak som sa dohodla s jednou mamou zo škôlky, ktorého chlapca najviac buchala v škôlke, ze nech jej ešte skúsi ona ráno dohovoriť, aby to nerobila, lebo my sa o to pokúšame už 2 týždne a nedá sa jej to vysvetlit. A vtedy mi ona napísala, že ona už s mojou dcérkou pár krát o tom hovorila a zase nechce, abysa jej bála. Čiže učiteľky cely čas klamali, že sa nič neudialo a keby nie tej znamej, ani neviem o tom, ze učiteľky dovolili potajomky inému rodičovi aby karhal poza môj chrbát moje dieťa. Len toľko k tomu. Ako som s každým pohovorila, zrazu všetko prestalo a dcérka sa začala opäť tešiť do škôlky. Len toľko k tomu, nie si s nou škôlke, nevieš co sa deje, učiteľky tiež všetko nepovedia, keď tam dieťa nechce chodiť, netreba to brat na ľahkú váhu a všímať si rozdiely v správaní a dať ju radšej do inej triedy. Kľudne ju tam niekto môže šikanovať. Ja som sa od dcérky tiež nič nedozvedela a prisudzovala som všetko tomu pokakaniu, brala som to tak, ze všetko hovorí a určite by mi to povedala, keby bol niekto na ňu zlý a dozvedela som sa koreň veci úplnou náhodou.

anonymka11
autor
19. nov 2020

@katkami123 ďakujem za tvoju odpoveď veľmi si to vážim ale ja som sa rozprávala s oboma učiteľkami moja dcérka je fakt taka ze ona povie problém vždy keď jej niekto niečo urobil som o tom vedela vždy mi všetko povedala dokonca keď sa pýtam ci ma rada pani učiteľky vždy povie ze áno len ze jedna je trochu prísna ale nie na ňu ale majú naozaj dvoch veľmi zlých chalanov v triede tu nastal ten skrat keď si rozbila tu hlavu a počula slovo zasivat ona ma z toho proste traumu nechápem ako dokáže takúto traumu spôsobiť jedno slovo ona mi to aj povie ze sa bojí zasivania a nikdy sme ju tým nestrasili nikdy jej nič nezasivali ale ona sa toho strašne boji neviem prečo a toto bol ten spúšťať práve to slovo včera večer pred spánok dcérka celý čas že chce ísť do inej škôlky že tam nechce byť a ráno keď sa vyspala som sa jej pýtala a ona ze si to rozmysli a bola veselá ani ráno neplakala co ma prekvapilo cez deň v škôlke povedala ze odíde do inej a vtedy zistila ze by chýbala kamarátka vysvetlila mi ze učiteľky boli smutné aj jej kamarátky tak ze odísť od tial nechce že chce byť len tam už aj papala aj sa hrala tak uvidíme ci to pomohlo

katkami123
19. nov 2020

Keby nepomohlo, ešte skúsiť možno psychológa, nech aj do budúcna nemá nejaký blok z toho všetkého... možno pre nás banalita, ale pre dieťa veľká trauma ten pád

jahodka11
28. júl 2022

Ja si myslim,ze 5 rocna uz vie povedat,co cche… a evidentne sa jej tam nepaci… bohvie co je za tym… ak to ide, skusila by som inu skolku….