Plač 3,5-ročného dieťaťa v škôlke

ivette1223
28. feb 2023

Ahojte. Mam 3,5r dcerku, ktora uz od januara chodí do škôlky. (Do pol1) Chodila cely januar bez vynechania, ale stale plakala...rana boli hrozne, plač ze ona nechce ísť. Zevraj to bolo cez deň trošku lepsie, sem tam jedla ale viacej nejedla cele dni nic. Moc sa tie 3t nezapajala, skor ten posledny tyzden nastal malicky posun..potom ochorela a Posledne 3t bola doma kedze bola chora a nie a nie ju to prejst....
Tak zacala znova vcera. Buduci tyzden nastupujem do práce, takze ju musim už dat na cely den, teda aspon do tej 3tej, len neviem ako to zvladneme. Dnes preplakala cely den, az mala cervene kruhy pod očami, doma ju uz nemôžem nechať, zial uz musim do práce. Ja uz neviem ako ju mam ukludnit, navyknut alebo proste co jej mam povedať aby sa aspon trocha ukludnila. Mam stres z novej prace a este vacsi stres z toho ako to zvladne ona v škôlke, ci to je dobrá volba ju nechávat v skolke. Prosim aspon nejaka mini rada by sa zišla, co jej mam aspon hovoriť? Hovorievam jej ze viem ze je to tazke ze chce ostat doma ale ja musim do práce a ona mi pomoze tym ze pojde do skolky, potom pridem pre nu ze sa nemusí bat, ze pani učiteľka uz na ňu čaká, tesi sa na nu, ze sa nauci toľko vela veci čo doma by sme nevedeli, ze nas to doma naučí atď... Ale ziadna zmena, ja chapem ze bola somnou 3,5r vkuse a zrazu je to taky sok aby sk zvykala niekde na cudzom mieste ale proste ziadny posun nevidim 😒

katkaseiner
28. feb 2023

Treba jej vysvetlit ze uz ides do prace, cize nebudes doma (predpokladam ze vie ze si bola v januari doma kym ona v skolke). Dohodnite sa ze sa budete tesit jedna na druhu a uvidite sa hned ako skoncis v praci a prides pre nu.
Inak necuduj sa ze place, bola dlhsie doma, to sa zial stava.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivec16
28. feb 2023

tak len treba vydrzat, moja si zvyka od septembra a tiez stale nechve rano ist a place, tam place chvilu a potom sa ukludni, ale po prestavke (choroba, prazdniny) je to vzdy tazsie…. vysvetlujeme ze tiez mame povinnosti a nie sme doma… zarabame peniazky a potom jej mozeme za to nieco kupit

nique
28. feb 2023

Moj syn plakal 2 roky kazdy kazducky den. Plakal este aj posledny den v juli. Vyskusali sme vsetko. Ja uz som ho nemohla vozit, bud som mala nervy, alebo mi to trhalo srdce. Chodil s nim manzel. Ked nastupil do predskoskej, vsetko sa zmenilo. Teraz chodim po neho skoro ako posledna, nechce ist domov. Takze niekedy to chce cas.

jennky13
28. feb 2023

su aj taketo moznosti som citala :
Dieťaťu aj sebe môžete na ruku nakresliť srdiečko a povedať mu, že ak mu bude v škôlke smutno, má si ho pohladkať. Bude to, ako keď pohladí mamu. Alebo si namiesto srdiečka na ruku vtisnite rovnakú pečiatku. Veľmi dobrú službu vám urobia náramky priateľstva, najmä ak si ich sami vyrobíte.

Šikovným nápadom je malá plyšová hračka, ktorú bude mať škôlkar stále pri sebe. Keď ho pochytí smútok, vezme ju za ruku a predstaví si, že je to mamina či otcova ruka. Prípadne je možné dať dieťaťu vašu fotografiu napríklad vo forme magnetky.

zooeynka
28. feb 2023

...akoby som o nasej citala :( Neporadim, u nas sme to pretrpeli, ja aj ona. Tiez som musela do prace :( Len ti zopakujem, co uz tu zaznelo, ze si casom zvykne a bude dobre.

nekonecna_katastrofa
28. feb 2023

@ivette1223 U nás pomáhalo tie prvé dni, že som mu povedala niečo takéto: "Idem teraz kúpiť jablká, potom domov upratať, navariť francúzske zemiaky, ty budeš zatiaľ v škôlke. Prídem, keď sa zobudíš a zješ olovrant a poobede si upečieme jablkový koláč (vymaľujeme autíčka, budeme robiť úlohy, postavíme bunker.. )." A samozrejme som to aj sľúbila. Doma boli francúzske zemiaky, do škôlky som prišla s jablkami, doma sme robili, na čom sme sa dohodli.

lucka_ke
28. feb 2023

môj tiež nastúpil ako 3-ročný ale katastrofa, potom ochorel a ťahal z jednej choroby do druhej, v zime som ho odhlásila zo škôlky, pol roka bol doma a išiel až ako 4-ročný, tiež to nebolo úplne super, ale znášal to lepšie a postupne si zvykol, ja som robila HO

danyelia
28. feb 2023

Ahoj, keďže vysvetľovanie veľmi nepomáha, urobila by som presný opak. Keď príde reč na škôlku, či už poobede, večer alebo ráno pred, ešte raz jej vysvetli, že do škôlky ísť musí, lebo Ty musíš ìsť do práce a ak skončíš, vrátiš sa pre ňu. Bodka. Žiadne ďalšie hodinové vyjednávanie, vysvetľovanie a filizofovanie okolo toho, nič. V škôlke pusa a ideš. Znie to drsne, ale u mňa toto pri deťoch fungovalo. Čím viac jej to budeš vysvetľovať a doprosovať sa jej, tým to bude horšie, nerobí nič iné, len Ťa tým plačom skúša, či Ťa náhodou nezlomí. V synovej škôlke takto ráno vystrájajú 5- ročné spolužiačky, nariekajú, robia cirkuse, mamky v strese, lebo meškajú do práce, učiteľky nervózne, lebo sa nemôžu venovať ostatným deťom, prosia sa toho dieťaťa na chodbe, nech ide do triedy, no jeden chaos 🙄

ivette1223
autor
28. feb 2023

@danyelia akoze do triedy mi zatial, musim si zaklopať ide sama, bez natahovaciek ale s revom... A teda skusim naozaj nehovorit vobec o škôlke, rano zobrat a hotovka. Doma poobede zatial, ako keby nic, nespomina skolku iba niekedy co robili atd.. ale bez cirkusu. Len proste ked poviem ze tam pojde zacne rev. A rano tak isto v uz posteli začne a taha rev kym nedôjde do škôlky, a potom aj cez den ucitelkam 😒😒😒

ivette1223
autor
28. feb 2023

@jennky13 plysiaka ma zo sebou vzdy. Dokonca aj dudel jej povolili ze ju to ukludni ale žiadna odozva. Snad to srdiecko zaberie vyskusam aj to 👍