Opatrovatelka namiesto skolky

egresik
13. mar 2023

Ahojte, mam dcerku gen ochorenim a rozmyslam ako najst sposob ako sa vratit do prace, ked bude mat dcerka 3 roky a nebude mat este vaznejsie zdravotne komplikacie. Je to zatial cisto teoreticka otazka, uvidime co prinesie zivot. Preto rozmyslam nad opatrovatelkou namiesto skolky, niekto, kto by sa jej plne venoval, cvicil s nou bobatha v ramci hry (naucila by som ako), logopedicke cvicenia, chodil s nou von, na rehabilitacie, plne ma zastupil, okrem navstevy lekarov. Dcerka je dieta ako kazde ine ale zaostava vo vyvoji momentalne asi rok a je malo pravdepodobne, ze bude chodit. Vsetky opatrovatelske portaly co som zbezne pozerala ponukaju kratkodobe opatrovanie, ja som si predstavovala dlhodobu spolupracu na cca 6-8 hodin denne, s tym ze muz pracuje z domu ak by sa nieco stalo a ja na zaciatok tiez a potom obcasne by sa tiez dalo. Existuje nieco take u nas? Ma to niekto takto? Aj so zdravym dietatom kludne? Cenovo vas to vychadza ako na mesiac? Pripadne su v ba sukromne skolky s malym poctom deti, ktore by toto vedeli zabezpecit (okrem chodenia na rehabilitacie)?

arasidka123
13. mar 2023

@egresik skúste osobnú asistenciu cez úrad práce sociálnych veci a rodiny 😉

egresik
autor
13. mar 2023

@arasidka123 mate s tym skusenost? Ja viem, len ze asistentov je malo ale este som si nic konkretne nezistovala

mogaa
13. mar 2023

@egresik škôlka jedine špeciálna, ak nechodí.....čo sa týkaopatrovateľky jedne súkromne si nejakú nájsť , na cene sa dohodnete ale min.500eur počítaj.....a to len v prípade ak sa dohodnete súkromne, bez zmluvy....

egresik
autor
13. mar 2023

@mogaa je mi jasne ze sukromne, chcela by som normalne na zmluvu, len neviem ani kde hladat, google mi velmi neporadil

egresik
autor
13. mar 2023

Chcela by som ist do prace hlavne aby som z toho nevypadla a nestratila prax, praca ma bavila. Je mi jasne, ze min. polovica mojho platu by isla na opatrovatelku.

kulumulu123
13. mar 2023

@egresik skus domelia sk je tam toho plno aj na dlhodobo aj kratkodobo daj si inzerat s tvojimi poziadavkami a uvidis kto sa ti ozve ale rataj cca 8-15 eur /hod takze lacne to urcite nie je aby si nepkatila nakoniec opatrovatelke viac ako zarobis ty sama 🤷‍♀️

arasidka123
13. mar 2023

@egresik pracovala som ako osobná asistentka u pani so sklerózou multiplex a aj v rodine, kde dve zo štyroch detí majú veľmi ťažké zdravotné postihnutie

arasidka123
13. mar 2023

@kulumulu123 aj je to spoľahlivé? Lebo čo som čítala, tak nie veľmi dobre recenzie na tú stranku

kulumulu123
13. mar 2023

@arasidka123 ja osobne sa nemozem stazovat... Stranka je stranka otazne je na koho natrafis co sa ludi tyka... Ja som mala asi fakt vzdy stastie ale osobne by som si od opatrovatelky pytala minimalne nejaku formu id (obciansky, pas, vodicak) cokolvek co si vies prefotit a v pripade potreby pouzit ak by sa cokolvek stalo lebo ved internet znesie... Drzim palce. Niekzore baby tam maju recenzie niektore su ozaj super tak skus 🙂

borabalazova
14. mar 2023

@egresik Skúsim zreálniť Tvoje očakávania: hľadala som pre dcéru opatrovateľku na 4 hodiny dvakrát do týždňa a ak to nie je študentka, ktorá si privyrába, hodinová mzda sa pohybuje okolo 10 eur v prípade dieťaťa bez špeciálnych potrieb. Ak by to mala byť opatrovateľka na 6-8 hod. denne (aj to som zvažovala), už je to jej zamestnanie a treba si predstaviť normálnu mzdu a k tomu zdravotné a sociálne odvody, napr. ak má živnosť, odvody sú cca 284 eur. Čiže rátala by som približne 1000 eur, ak má opatrovateľka dostať v čistom 700 eur, čo vôbec nie je v rámci bratislavského regiónu extra veľký plat. Možno by stálo za úvahu začať na ÚPSVR alebo v Centre včasnej intervencie a zistiť, či by ste nemali nárok na nejakú štátom hradenú asistentskú pomoc, pretože pokiaľ váš rodinný príjem nie je niekoľko tisíc eur mesačne, nie je reálne súkromne takúto starostlivosť financovať.

borabalazova
14. mar 2023

@egresik Aha, a mala som dobrú skúsenosť so stránkou hlidacky.sk a aj som tam našla fantastickú opatrovateľku v poslednom ročníku štúdia špeciálnej pedagogiky, platila som 10 eur na hodinu.