Odkedy začať učiť dieťa cudzí jazyk?

jankaku
8. jún 2011

Radu spoznam nazory a rady ako na to?

anjelicek26
8. jún 2011

Bilingualne - od narodenia.

V skolke (?) zbytocne... treba aktivne pouzivanie niekolko krat do tyzdna ako vyuku + rozpravat, rozpravat rozpravat formou konverzacie a ak sa da aj doma... ak mu to zaistis aj v tom veku, tak OK, ma to vyznam, ale treba neustaly nepretrzity kontakt s jazykom. Inak vsetko zabudne. Ak je to len take opakovanie par slovicok ako cvicena opicka ako byva v nasich skolkach, tak amen tma. To je dietatu NA NIC.

yanni
8. jún 2011

Najlepsie bilingualne a este v brusku 😀 No nie kazdy ma taky "luxus" ako my, vsak anjelicek26? 😀

JA fakt neviem, ci to ma nejaky vyznam v skolke a doma potom nic a tiez sa moze stat, ze tie znalosti toho ucitela nie su az take perfektne, lebo nie kazdy, kto si mysli, ze jazyk ovlada, ho aj naozaj ovlada. Zazila som na vlastnej kozi na gymply, kde ucitelka nemciny ponemcovala slovenske slova 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Ona ma chcela silou mocou nieco naucit, ale len same hluposti, kedze ja som bola lepsia ako ona 😀 😀 😀 😀

Ale jedno ti mozem povedat, ako 4rocna som sa v jazykovej skole v skupinke pre skolkarov naucila jednu basnicku a pamätam si ju do teraz 😀 Ale keby som nemala maminu, co na mna nemecky, tak by som sa tam ten jazyk nenaucila.

monika15
8. jún 2011

urcite treba pustat aj aktivity v cudzom jazyku.... a aj rozpravky aj to pomaha...... ked rodic nehovori inak ako po sk, a nevie komunikovat s dietatom doma....... \

kvetinqa
8. jún 2011

ak nemas moznost vychovavat dieta bilingualne, tak by som sa do toho nehrnula. ako spomenuli kocky vyssie, v skolke typu naucim sa basnicku a tu opakujem dokola je to uplne zbytocne. ak nema dieta moznost jazyk vyuzivat pravidelne, je to v tak nizkom veku uplne zbytocne, aj tak vsetko zabudne.

abbey1
8. jún 2011

Ja ako matka i lektorka jazykov musím povedať,že ak je výuka na slušnej úrovni,tak je dobré začať i v škôlke. Je pravda, že sa deti nenaučia mnoho termínov- aspoň rodičom sa to tak môže javiť. Ale krásne sa naučia základné frázy, rytmiku reči a podobne. Nie je to len o pár básničkách dookola opakovaných. To by sme potom mohli polemizovať i o výuke v škole. Ak nie je kvalitný učiteľ, tak je to vždy zbytočné. Poliaľ chcete deti naučiť jazyk poriadne, tak kľudne začnite vo veľmi útlom veku.2-2,5 roka a so súkromným učiteľom, alebo v kvalitnej jazykovke. Deti sa naučia naozaj veľa a kvalitne. Mnohé majú problém, či blok , rozprávať a rodičia môžu získať pocit, že napredujú pomaly. Oni sa však rozhovoria a potom i nárazovo využijú naučené. Podľa mňa teda nikdy nie je priskoro, len treba zvoliť vhodnú formu.

m.i.r.i
8. jún 2011

tiez suhlasim, ze najlepsie je bilingvalne od narodenia..ak to nie je tak, ze zijes v cudzej krajine alebo ze manzel je cudzinec, tak to mozes robit aj tak, ze jeden z rodicov rozprava na dieta inym jazykom...je vela takych rodin uz v dnesnej dobe co to robia..najcastejsie s anglictinou alebo nemcinou...je ale dolezite byt dosledny v tom, ze jeden rodic hovori vzdy na dietatko tym druhym jazykom..deti sa najlepsie ucia tak, ze maju zafixovanu uz osobu s tym jazykom...je to niekedy tazsie manazovat, ked vlastne potom v pritomnosti dietatka sa aj rodicia rozpravaju trebars len po slovensky, alebo ked idete von a tam ludia hovoria slovensky, tak trebars tatino, co stale cudzou recou hovori, musi viacmenej tiez slovensky..ale nie je to az taka tragedia..dietatko sa asi nauci hovorit trosku neskor ked je bilingvalne vychovanane, ale bude rozumiet urcite a ak sa dosledne k tomu pristupuje tak aj hovorit....najlepsie je vraj zacat do 18 mesiaca dietatka...
potom uz dalsi sposob ak je moznost - vziat take 3 rocne dietatko na rok-dva niekam do zahranicia a dat ho do skolky...🙂 len potom treba v tom dosledne pokracovat po navrate domov, lebo ako tu uz bolo spomenute- rychlo to dieta zabudne

titkovamiriam
8. jún 2011

tiež sa priklanam od narodenia 😉 a potom v skolke 😉 a samozrejme ked su deticky vacsie nieje nad jazykový tabor alebo brigadu.

pepsyna
8. jún 2011

Existuju aj skolky,kde pracuju iba pedagogovia z krajin,ktorych jazyk chceme dieta naucit.konkretne tu v okoli je jedna bilingvalna-anglicko-spanielska,kde su anglicki a spanielski pedagogovia.beru deticky uz od 1,5 roka. Ale samozrejme si treba pekne priplatit.keby to neznamenalo celu moju vyplatu,tak tam malu dam.😉

sarzan
8. jún 2011

hned ako sa narodí,stačí uplne jednoducha vec-pocuvanie-zapnes mu cd a nech pocuva,ale s rozumom tak 15 minut alebo kolko 🙂

bobocka
8. jún 2011

ja aj manzel hovorime plynulo anglicky a este sme nezacali na maleho anglicky hovorit.ma 20 mesiacov a fungujeme len v slovencine.no pustame mu pesnicky(on detske nema rad,u nas fici rihanna,jessie j... 😀 ) a uz to ma tak napocuvane,ze si sam doplna slovicka ako pocuje.nevyslovuje to este dobre,vsak je este malicky na spravne vyslovovanie,ale chyta sa.ok,money,smile...taketo slovicka z pesnickiek uz vie. a v inej teme napisala maminka senzacnu vec-mat doma manusku a akoze nech ta manuska hovori s dietatkom v cudzej reci.dietatko si tak lepsie uvedomi kedy a ako prepnut do inej reci 🙂 vyborny napad podla mna a ked bude misko vacsi,tak to aj ja budem doma praktizovat.pustame mu doma anglicke pesnicky,rozpravky ho moc nechytaju...no a postupne najneskor okolo 3 rokov budeme tu anglictinu aktivnejsie riesit.vzhladom na to,ze zijeme a aj budeme zit na slovensku,tak chceme aby najprv slovensky dobre vedel a az potom cudzi jazyk riesit budeme.ja viem,ze mnohi s tym suhlasit nebudu,no ja nepotrebujem ,aby mi dieta plynulo este v predskolskom veku 2 kazykmi hovorilo.chcem mu len ulahcit tu cestu k anglictine a uvidime ako sa mu bude darit. 😉

lenocka23
8. jún 2011

tiez som za to, aby sa s dietatom zacalo hovorit bilingualne od narodenia... u nas ja hovorim po slovensky a mm nemecky na maleho (mladsieho u starsieho sme to presvihli) uz celkom slusne reaguje aj na tatinove otazky v NJ.. dolezite je byt dosledny a drzat sa toho aby kazdy s rodicov pouzival len "svoju" rec... pokial nemas moznost hovorit dvojjazycne aj doma, idealne je zacat od skolky, pripadne doma so slovickami, basnickami... tiez si myslim (ako abbey1), ze v takom veku nie je az tak dolezite vediet hovorit, skor je to o tom vnimat rytmiku cudzej reci, aby si dieta uvedomilo, ze existuje aj nejaka ina rec.. 🙂

julia225
8. jún 2011

od narodenia...bilingualne sa da, ak jeden clen rodiny hovori s dietatom vylucne v inom jazyku... do siestich rokov dietata je dieta schopne naucit sa akekolvek mnozstvo jazykov... nerozlisuje rozsiel medzi jazykmi, je to pren iba zvuk... :o)
takze urcite cim skor, ako bolo spomenute, snad aj od prenatalneho zivota 😉

syslica
9. jún 2011

Ahoj, ja som tá mamina s maňuškou, ktorú spomínala @bobocka - som netušila, že vás toľké inšpirujem 😉 a som aj lektorka AJ/NJ pre všetky vekové kategórie, takže je len logické, že svoje pedagogické postupy skúšam najprv na rodine 😀 .Nie som za intenčný bilingvizmus v čisto jednojazyčnom prostredí (prípad ako u nás, obaja rodičia Slováci v SR), ale mnoho sa dá docieliť už vystavením dieťatka v brušku melódii inej reči (počúvaním, maminým spevom), neskôr pokračovať pasívnym náčuvom (CD, rozprávky, pesničky). U nás funguje spomínaný Teddy, ktorý "hovorí" len anglicky, čo som zaviedla po Ondríkovom narodení, lebo starší syn chcel silou mocou komunikovať v AJ , na čo bol naučený odo mňa, neskôr zo škôlky a ja som nechcela bábätku Ondríkovi robiť jazykový mišmaš - ale medzičasom si chlapci zvykli, že mama hovorí 2-3 jazykmi, tak to doma máme veselé. Ako sysle zámerne komunikujú s chudákmi starými rodičmi po anglicky som už písala v téme o skúsenostiach s Helen Doron, teraz vás možno pobavím inak:

Ja: (zúfalá z totálneho bordelu) Ako vám mám povedať, aby ste si upratali izbičku?
Sysle: Povedz nám to po anglicky! 😀
Ja: (no nezabli by ste ich bandu? 😀 len pokoj, nenechať sa vyprovokovať 😝 ) Clean up this mess, immediately!

...no a takto ma vťahujú do dialógov, hlavne ten starší, mladší sa ale aktívne pýta, ako sa povie to či ono. Samozrejme do plynulej angličtiny to má ešte veeeeľmi ďaleko, no som rada, že na určité situácie vedia adekvátne zareagovať.
Aby som napokon odpovedala na otázku: Skutočne "učiť" dieťa má asi význam až od školského veku, dovtedy je skvelé, ak nejaký kontakt s cudzým jazykom má, hoci od malilinkatého malička, nie však formou drilu ale HRY.

paula_1
9. jún 2011

ja som sa naučila jazyk z telky. však v 90tom na stv aj tak nič nešlo tak sme kukali so sestrou nemecké a vieme po nemecky obe. a ja aj teraz doma pozerám hlavne nemecké a anglické programy. filmy ak nie sú po čínsky tak nedabované... 😉 slovenské kanály ma moc nebavia 😨 a to plánujem urobiť aj s miminom. že nebude pozerať dabované ale pekne originál nech sa naučí 😀

hajanka
9. jún 2011

rozpravat na neho cudzim jazykom uz od narodenia 🙂 neskor aj pocuvat radio alebo telku v tom jazyku (staci mat doma taky podmaz tej reci, aby malo melodiku reci napocuvanu). Suhlasim s @anjelicek26 🙂

januschka10
13. júl 2011

Ahojte, moj maly ma 3 a pol roka a rozprava 3 recami. Mame stastie,lebo zijeme v cudzine,kde je otec talian,ale babka nemka. Ja na neho rozpravam iba slovensky, najskor nas posielali po lekaroch,ze dieta nerozprava, k logopedicke, nikto nechapal,ze dieta musi hovorit s mamou slovensky, s otcom taliansky a s ostatnymi detmi po nemecky. Ja som studovala na VS cudzie jazyky, takze nieco o tom viem. Teraz uz maly krasne rozprava slovensky, taliansky trosku menej,lebo s tatinom sa vidi len vecer a cez vikend a nemecky sa uz tiez celkom dobre dohovori. Nema ani problem,ze by tie jazyky do seba plietol. Treba vydrzat a naucit dieta,ze mama hovori takto a tato zasa inou recou a ono si rychlo zvykne, len to treba vydrzat. Vzdy som si vravela,ze ak by som aj zostala zit na Slovensku, tak by som ja na maleho rozpravala inou recou, aby sa hned odmalicka ucil, pretoze len v takom pripade to neberie ako ucenie. Treba ratat s tym,ze dieta zacne rozpravat ovela neskor, u nas boli prve slova az ked mal 3 roky! Ale postupne za par mesiacov uz rozprava a robi vety.

lvka
14. nov 2011

Vratim sa k teme, moj maly ma skoro rok, od narodenia som presvihla, ale teraz rozmyslam ze by som zacala ja nanho iba po anglicky, ma to este nejaky vyznam? My s manzelom pozerame vacsinou iba filmy a iba v povodnom zneni s titulkami 🙂 a takisto aj pesnicky, cize maly od narodenia denne pocuje AJ.. Rada by som ho na cudzi jazyk pripravila len nechcem spravit nejaku chybu.. Mate radu?

vodnarky
15. nov 2011

tak nam bolo povedane a aj sme sa o tom nieco docitali,ze najlepsie do tych 3 rokov rozpravat na dieta len jednym jazykom,aby sa ho dobre naucilo...my sme na na nasu dceru rozpravali od narodenia slovensky a teraz v 3,5 roku nastupila do skolky(zijeme v irsku)..chodi tam uz 3-ti mesiac a nielenze nam doma vyspevuje anglicky,ale uz nam aj zacina vysvetlovat slova,co znamenaju..zabudat urcite nezabuda,aj ked doma rozpravame len po slovensky..naopak..napreduje takou rychlostou,ze sa nestacime divit.. 😀 to ze sa najprv naucila SVK jazyk,je plus,lebo takto moze urcite slova vysvetlit a je to pre nu jednoduchsie,lebo vie,co presne znamenaju..mam 2-ch znamych,co rodicia su kazdy z inej krajiny a na dieta rozpravaju dvoma jazykmi..obe deti dostali taky maly ''blok''su takzvane pomylene..v 3-ch rokoch ich zivota tie deti nielenze odmietali rozpravat,ale mali aj malu slovnu zasobu..samozrejme kazde dieta je ine a nie kazde to takto preziva..ked som hladala rozne informacie ohladom nasho pripadu,ci by som ju mala ucit,tak som sa radcej prikolonila k tomu nazoru(a doporucili mi to aj ucitelky),aby sa najprv naucila svoj rodny jazyk dobre..nic sme tym nestratili a kedze teraz ten jej malinky mozocek je ako ''spongia,ktora len nasava a nasava''tak uz len cakame,kedy ona zacne ucit nas.. 😀 co bude urcite uz o chvilu.. 😉

nelicefo
15. nov 2011

ja s malou komunikujem uz od narodenia po anglicky (resp. americkou anglictinou) 😉 a muz po nemecky. 😉 chuda mala v tom zmatok ale potom si to nejako dala do hlavy ze co kde parti 😀 😀 😀

pingu1
15. nov 2011

cudzi jazyk mu davaj s mliekom..

misabbas
2. apr 2012

Caute, vidim, ze niesom sama, kto sa zapodieva otazkou kedy s detmi zacat hovorit po anglicky? Hovorim nou plynule, ale nechcela som ich na zaciatku zatazovat. Vidim ich pokroky v slovencine a robi mi to radost naco ich teraz motat? Raz som na ne hovorila po anglicky a strasne sa smiali 🙂 Nepoznate nejaku literaturu, metody ako zacat? Premyslala som ze sa s nimi cielene zacnem nejake hry a budeme pouzivat anglictinu. Robite to niekto takto? Mate tipy, linky na nejake hry? Inak toto su myslim celkom dobre knizky http://www.detskezlavy.sk/team.php?id=134&r=420. Viem ze som nic nezmeskala, podla vyskumov je dieta schopne naucit sa jazyk bez prizvuku do 12 roku svojho zivota, len treba vhodne zacat a na co cakat zasa, ked mu mozeme dat uz doma dobry zaklad.

desszi
2. apr 2012

Hovorime na maleho od narodenia dvomi jazykmi - mame to podelene, aby ho to nemylilo - ja po madarsky, manzel po slovensky - zatial viacej hovori po madarsky (je to asi logicke, kedze viacej casu travi so mnou), ale krasne rozlisuje a rozumie obom reciam. Okrem toho mu dokola pustame piesne v anglictine a uz niektore slovicka a napriklad abecedu (ABC song) pochytil. Cielene sa zatial anglicky s nim nerozpravam, aj ked po anglicky viem, myslim, ze je dolezite, aby sa najprv dobre naucil oba materinske jazyky. Neskor na to bude cas a uz bude mat v hlave zafixovanu vyslovnost, melodiu reci, niektore slovicka, tak to asi pojde lahsie.

petkave
2. apr 2012

Tiež som učiteľka CJ. Už som to tu niekde písala a súhlasím napr. s @abbey1 - síce v škôlke je to iba o slovíčkach, frázach, riekankách, ale je to ten najlepší vek pre dobré osvojenie si fonetickej stránky jazyka - výslovnosť, melódia, intonácia - pretože tá je v každom jazyku iná. A práve najmenšie detičky majú úžasnú schopnosť pekne ju opakovať a zžiť sa s ňou. 😵

borocka
2. apr 2012

tak moj nazor je, ze bud zacat s jazykmi hned, od narodenia alebo az ked ma rodny jazyk uz v hovorovej forme uplne zvladnuty.
pokial ide o bilingualne rodiny, tak je jasne ze od narodenia dieta vnima v TV,radiu, na verejnosti iny jazyk. a ten sa uklada! dieta do 3mesiacov ma najlepsie schopnosti si naukladat niekam do podvedomia vsetky mozne zvuky ( ci hovorime o slovencie, anglictine alebo cinstine) a potom ich vytiahnut na povrch. samozrejme takymto detom zvacsa rozpravanie ide pomalsie a pozdejsie ako jednojazycnym.
s tym ze "ucit" babatko od narodenia cudzi jazyk......to v zmysle,rozpravat sa s nim. tak ako babatku rozpravate po slovensky, spievate mu, tak to robte aj v danom cudzom jazyku. hodinku-dve denne. t o vsetko sa tam uklada.
pokial zacnete az pozdejsie, tak osobne by som az vtedy ked dieta plynulo a gramaticky spravne hovori a vyslovuje v rodnom jazyku. slovencina nie je lahka, moj syn ma pomaly tri roky a hoci hovoril pomerne skoro, tak stale si ohyba,sklonuje a odvodzuje slova riadne divoko 😀 😀 casto mu vznikaju take slova,ze sa nestiham smiat 😀
a v tomto kritickom obdobi si osobne nemyslim, ze je vhodne dietatu dopliest este aj dalsi jazyk. este neovlada ten svoj poriadne (v hovorovej forme) a uz ho ideme "trapit" cudzim. niektore decka 3rocne hovoria gramaticky spravne a maju aj vybornu vyslovnost, ine to nevedia este ani v 4och rokoch. treba si to zvazit 😉

samozrejme ak uz zacnete, tak treba vytrvat. raz za tyzden nestaci.

erika115
2. apr 2012

Ahoj,ja tiež neviem kedy je dobré začať učiť dieťa cudzí jazyk ale my sme s tým už začali a budeme mať v máji 2roky. Vždy keď sa učíme napr.počítať do 10,tak aj po anglicky a ide nám to. 😀 Včera sme sa učili farby na autách ale vzápätí aj v cudzom jazyku a malú to baví. 😉 Asi čím skôr,tak tým lepšie,nie? 😉

sharlotta
2. apr 2012

Ak to ma byt druhy cudzi jazyk, tak staci vo veku 11 rokov(ak sa zacne dieta ucit jazyk v tomto veku, je schopne pri kvalitnej vyucbe sa ho naucit ako rodeny hovorici) , ked dieta chape strukturu vlastneho jazyka. Ak je to jazyk jedneho z rodicov, alebo sa dieta pohybuje v prostredi, kde sa ten jazyk pouziva, tak od malicka. Na dieta by mal ale kazdy rodic hovorit iba jednym jazykom a nie na striedacku, pretoze dieta si zo zaciatku spaja jazyk s osobou, tak aby sa to potom neplietlo. Skolky len vykryvaju dopyt a dobre sa na tom zaraba, inak taketo ucenie cudieho jazyka nema hlbsi vyznam. Prave naopak, podla toho, co som mala moznost vidiet a ucit na ZS, deti si zo skoly velmi casto prinesu nespravnu vyslovnost, ktoru uz je ich aj v tomto mladom veku tazke oducit.

lucka1987
2. apr 2012

kopirujem : " „Najskôr má dieťa vyrásť z koreňov, z ktorých pochádza. Potom sa už dá trénovať všeličo. Odporúčam v prvom rade viesť dieťa k vzťahu k materinskému jazyku. Ďalší jazyk by mal tento prvý iba postupne dotvoriť,“ radí doktor Šturma. jazyková „výuka“ v škôlke je téma, pri ktorej by sme mali byť veľmi opatrní. „Pre predškolské deti nie je ešte vhodná žiadna výuka. Ak sa má jazyk deťom v tomto veku nejakým spôsobom predstaviť, tak najskôr formou hry, pesničky, porekadiel...“

moj osobny nazor.. dostavat deti do kontaktu s cudzim jazykom ANO, silne leksie a ucenie sa nasilu NIE .. urcite nie do predskolskeho veku... len formou hry a sposobu aby to dieta ozaj neregistrovalo ako nejaku vyucbu ale ako sucast zivota a konverzacii ...

lubina
2. apr 2012

Nase obe deti su bilinguale lebo "musia" manzel neviem po slovensky a tak obe deti od narodenia pocuvaju valstne az tri jazyky. So mnou iba slovensky, s mm iba holandsky a my dvaja spolu hovorime anglicky, tak rozumeju aj anglicky. Je to super, my sa rozpravame anglicky a starsia dcera zasahuje do dialogu smerom ku mne slovensky, ak chce daco povedat mm tak sa nanho obracia holandsky......takze s jazykom sa da zacat hned od narodenia. Ale chce to nejake pravidla. Napr. ze jeden rodic jeden jazyk, aby sa dieta neplietko. Je to narocne hlavne na zaciatku, ale je to aj zabava hlavne pre deti, ked si zacnu uvedomovat rozdiel medzi jazykmi, teda okolo toho 4, 5-teho roku.

Ale musim aj dodat, ze takto sa bilingualizmus asi najlahsie uci, ked jeden rodic pouziva iny materinsky jazyk ako ten druhy. Ak su obaja hovoriaci jednym, rovnakym jazykom asi to take lahke nie je......

stanislavao
2. apr 2012

ak ma dieta moznos,t tak urcite je to super od narodenia. ze napr mama hovori po slovensky a otec po ... anglicky, rusky, nemecky, alebo teda akokolvek inak. dieta sa vlastne prirodzene nauci obe reci.

digysa
2. apr 2012

@anjelicek26 - neviem preco si myslis, ze ucenie sa jazyku v skolke je na nic....
Nie kazdy ma moznost zit v Anglicku a mat rodica, ktory rozprava iny jazyk ako Slovensky.

Prosim vas mamicky neriadte sa tymto pravidlom. A to pisem tiez ako ucitelka anglickeho jazyka ( podobne ako @syslica) Sice neucim, resp. nezivim sa tym, ale definitivne by som som si nechala poradit od @syslice a ta babka je neskutocne skvely napad. Jazyk sa do zivota dietata da dostat hravym sposobom...nemusi to byt drilovacka... 😉

Vy, co ste obaja rodicia slovaci, tak vystavujte svoje dieta druhemu jazyku co najskor...a nemusi to byt intenzivne... Urcite sa mu bude lahsie ucit cudzi jazyk na vyssich rocnikoch, ked s tym zacnete co najskor... Preco by to dieta zabudlo?
Ved zacne v skolke....pokracuje na zakladnej a skonci na vysokej.....

Kazda snaha sa ceni.....

Bilingualni rodicia maju ine parametre- ja sa rozpravam s detmi po slovensky a moj manzel po anglicky od NARODENIA.