Nesamostatné dieťa

tanulka007
26. jún 2011

Ahojte. Moja dcéra bude mať za chvíľu 3 roky a v septembri 1.krát nastupuje do škôlky.Problém je v tom, že je dosť nesamostatná.Vôbec nechce sama jesť. Keď dám pred ňu jedlo, tak si dá do pusy 3-4 lyžičky a potom mi povie že už nechce alebo začne kolo seba rozhadzovať. Ďalší problém je s obliekaním.Ak chcem aby sa sama obliekala tak mi povie že nie, alebo mi utečie do druhej izby. Niekedy sa jej aj podarí niečo si obliesť, keď chce. Dnes sa sama obula. Ja som myslela že asi odpadnem. Poraďte mi prosím nejaké finty. 😒

zajo79
26. jún 2011

v skolke sa nauci. 😉 a ona vie ako na Teba, skusa...v skolke nebude moct tak vymyslat. A v skolke prve mesiace pomahaju detom pani ucitelky, takze neboj, hladna nebude.

daniella_vivien
26. jún 2011

tiez si myslim ze sa to sama nauci, hlavne ked uvidi ako to ostatne deticky robia, nebude chciet ostat zahambena ze to nevie

tanulka007
autor
26. jún 2011

Aj z môjho okolia mi veľa ľudí hovorí, že v škôlke sa naučí. Tak mi asi nezostáva veriť že máte pravdu a malú stále nejak inšpirovať. Ďakujem vám. 😒

zajo79
26. jún 2011

neboj, deti sa hladne nenechaju.... a vie, ze maminka ju nakrmi, oblecie... 😎 hlavu hore.

katy1979
26. jún 2011

@tanulka007 aj moj sa v skolke naucil ale doma je stale rovnako pohodlny a lenivy. vsetka moja snaha o jedenie ci obliekanie padlo navnivoc. v skolke jedava sam a dokonca chodi domov celkom cisty.
az na to ze do jari tam vobec nejedaval. ale tazko povedat ci je to tym ze sam nechcel jest alebo jeho tvrdohlavou povahou.

denisenko
28. jún 2011

@tanulka007 aj my máme toto doma......mami nakrm ma, obuj ma, mne to nejde..... 😀 😀 😀 😀 a to už bude mať o mesiac 5 rokov......lenivec pohodlný.....v školke vie úplne všetko a doma nič......vedia, že maminky sú tu pre nich a my to tiež vieme, ale lúbime ich aj tak...... 😵 ..v školke sa naučí, to vážne...pri ostatných deťoch a učitelkách bude mať rešpekt.... 😉

babulina
28. jún 2011

u nas funguje neoblecies sa sama nejde sa nikde, alebo hrame preteky kto bude mat rychlejsie oblecene ponozky, nohavice... samozrejme ze jej este musim obcas s niecim pomoct ale vacsinu zvlada sama, urcite sa to v skolke nauci ale necakala by som len tak zo zalozenymi rukami

benne
28. jún 2011

@tanulka007 ako píšu baby.. aj moja taká bola.. mesiac, dva pred nástupom som ju nechávala sa samu obliekať.. takže bola ešte staršia ako tvoja, moc jej to nešlo, nijakovsky som jej nevedela vysvetliť ako obuť ponožky.. v škôlke do zvládla tak, že som ani nepostrehla kedy.. a vymýšlanie jej ostalo, ale nakolko v škôlke ju učitelka chváli, že aká je šikovná, viem, že to všetko samoobslužné okolo seba vie.. tak niekedy ju dokrmim, doobliekam, inokedy podmienim rozprávkou, prechádzkou, hraním, sladkosťou.. alebo nechám celkom tak.. dám jej určitý čas na obliekanie, jedenie a potom je pomôžem.. a to bude mať v septembri 4! takže hlavu hore, dobre bude

hajanka
28. jún 2011

@tanulka007 moj nazor je taky, ze je skor "neposlusna" 🙂 nez nesamostatna 😔
...alebo si myslis, ze to nevie???
Ja si myslim, ze bud je to o pohodlnosti, ze sa jej nechce (sama pises ze nechce)...., alebo to schvalne odmieta a nepocuva, pretoze napr. "iba" vzdoruje alebo vie ze to spravis za nu.
Skus ju viac motivovat, napr. tak ako pise @babulina. Postupne, nenasilne, formou hry, riekaniek, zabavou...
Neboj, ked pride do skolky bude musiet vediet 🙂 zrazu bude vediet sa aj sama obliect aj napapkat.... jedine ze bude cakat, ze ju aj pani ucitelka skolke nakrmi a oblecie ako maminka.

tanulka007
autor
28. jún 2011

Baby, ďakujem vám veľmi pekne za rady a príspevky. Na 100% som si istá že to vie, len nechce, alebo vymýšľa a čaká ako budem reagovať. Včera sa 1. krát sama obula a dnes to urobila zase 3-krát. A to sme ani nikde nešli a potom mi v topánkach chodila po byte. 😅 . Určite vyskúšam tie preteky, že kto bude skôr. Má staršiu sestru a tá sa tiež snaží jej dohovárať, že v škôlke musí sama. Riaditeľka mi pri zápise tiež povedala že dieťa sa kolektívu prispôsobí. Nechám sa prekvapiť a dám vám vedieť ako sme pokročili.

hajanka
29. jún 2011

@tanulka007 pockaj, pockaj, este sa jej to zapaci a bude sa hrat na modelku a obliekat - vyzliekat - obliekat - vyzliect... az ti to bude na nervy liezt 😀

bluff
29. jún 2011

@tanulka007
ja mam doma presne taku istu, este stale chce aby som ju krmila a obliekala 😅
lenze ta moja bude mat uz 4 roky 😝

mamabiba
29. jún 2011

Tak aj ja Vám dám trošku "inšpirácie" moja je síce už staršia, bude mať 8 rokov, samozrejme..doma a v škole už všetko zvláda, ale akonáhle dojde k babine...ešte aj teraz sa nechá nakŕmiť a poobliekať 😀 😀 😀 . Keď som dávala malú do škôlky, tiež sme s tým mali trošku problém a bola som zvedavá ako to zvládne. A zvládla. Treba aj komunikovať s učiteľkami, čo robia, ako tie detičky inšpirujú k obliekaniu a jedeniu a skúsiť využiť ich rady a skúsenosti. Presne takto som to robila ja. Akonáhle som mala dajaký problém, opýtala som sa učiteliek, či to robila aj tam a poprosila som ich o radu. Nikdy sa mi nestalo, že by ma odmietli. Niekedy ani nevieme, ako sú naše deti šikovné, pretože za nich všetko robíme my. Ale nech si to ešte užije, za chvíľu jej to skončí a šup šup do škôlky 😉 😉 😉

zajo79
29. jún 2011

u nas zabera: kto sa prvy oblecie?? ze nebudes skor ako mamina obleceny? 😀

pripadne ked jedia tak tam uz funguje u nas kolektivne jedenie, nemame jedinacika, takze s papanim problem nieje.
Pri prvom bol, ked bol sam... tak to bola katastrofa. teraz uz je lepsie

tomika
29. jún 2011

@tanulka007 ahoj,aj moj syn v septembri ide do školky-a nevie sa sám obliecť,ani jest nechce,iba niekedy.Ale v školke sa naučia,teraz su ešte aj maličky..Moja dcéra mala 3roky a 6mesiacov ked nastupila do školky-a tam sa naučila obliekať sa-dovtedy sama neobliekala sa.Ale odvtedy vždy chcela sama 🙂 ,trvalo pol hodiny kym sa obliekla. 🙂 .A v školke maličkym pomáhaju,učia ich samé jesť,obliekať sa a na samostatnosť-to mi hovorila jedna mladá učitelka.

tanulka007
autor
29. jún 2011

@hajanka Neblázni! To nemyslíš vážne. Jej staršia sestra sa tiež niekedy doma predvádza akože na módnom móle a niekedy je akože speváčka. Tak že už budem mať doma dve modelky? 😨

hajanka
29. jún 2011

@tanulka007 😀 dvom to ide vzdy lepsie ako samej

tanulka007
autor
29. jún 2011

@mamabiba Ahoj. Moja staršia dcéra sa tiež vždy chcela obliekať sama a to mala asi 2 roky. Ale ja som nie vždy mala nervy na to jej úžasné tempo a hlavne keď sme sa ponáhľali. Tak že ona v školke s tým problém nemala. Ale u babky sa tiež nechala obsluhovať. Ale babka mala vtedy iaba jednu jedinú vnučku. Teraz už má 3 vnúčatá tak tá menšia také výhody už nemá.