Ne/súhlas s poskytovaním osobných údajov škôlke

stormie
24. jún 2015

Chcela by som sa opytat na vas nazor ci suhlasit alebo nesuhlasit s poskytovanim a zverejnenim osobnych udajov dietata v sukromnej skolke? Spolu s prihlaskou a inymi vecami som dostala tento doklad a vaham. Udaje by mali byt pouzite na ucely ako zverejnenie fotiek a mien na webovej stranke skolky, pri vytvatani propagacnych materialov o skolke atd. Na jednej strane mi to pride normalne ze sa chcu takto prezentovat a robit si reklamu, no na druhej strane v dnesnej dobe internetu ked sa da vpodstate o kazdom zistit vsetko mi pride zverejnie mena a este aj s fotkou ako riziko. Dakujem za nazory

darina1952
24. jún 2015

@stormie vidím že je to tvoje prvé dieťa... 😉 Predpokladám, že tento súhlas MŠ vyžaduje za účelom propagácie svojej činnosti na webe MŠ. Tento súhlas je na to, že ak deti odfotia pri nejakej aktivite - pri hrách v triede, na dvore, tak túto fotografiu môžu "vycapiť" na web. V prípade, že to urobia bez tvojho súhlasu, môžeš ich žalovať, preto vyžadujú písomný súhlas. MŠ bežne dávajú fotky z osláv MDD, Mikuláša a podobne ale pod fotkami nikdy nie sú uvedené mená detí.
Ak máš pochybnosti o tom či súhlas podpísať alebo nie, tak sa spoj s riaditeľkou MŠ a nechaj si podrobne vysvetliť ako bude použité zverejnenie mena dieťaťa a jeho fotiek v prípade tvojho súhlasu.

stormie
autor
24. jún 2015

@darina1952 dakujem, keby islo len o fotky tak to si poviem ok ale su tam spomenute aj mena a to mi uz teda vadi. Ani tu ani na fb ani nikde nedavam verejne dostupne fotky, kamarati na fb vedia ze ma nemaju oznacovat a fotky s dcerou jedine od chrbta. Mozno sa niekomu zda ze hystericka matka ale v dnesnom internetovom svete to beriem ako bezpecnost sa takto neprezentovat.

mimla
24. jún 2015

Vypýtali si potvrdenie na niečo, čo iné škôlky robia bez toho papaiera. Aj naša bývalá škôlka nám dávala takéto tlačivo. Náš tatinko skoro chytil infarkt, že to v žiadnom prípade nepodpíše. Nakoniec podpísal. Výsledok: na FB profile škôlky, ktorý je iba pre potvrdených sledovateľov, sa objavili za celý školský rok cca 3 fotky, na ktorých bol aj náš syn. Absolútne neškodne zachytené, nič úchylné, nič čo by sa dalo akokoľvek napadnúť. Či nebodaj spätne vystopovať o koho ide. Nikde sa však neuvádzali mená.

Pozri koľko je tu (MK, ale aj osobné profily na FB, či inde) zverejnených fotiek zo škôlky: besiedky, vystúpenia, karnevaly, kde vidíme nie iba dieťa tej, ktorá to zavesila, ale aj ostatné deti zo škôlky. Ich rodičia ani netušia, že ich deti bez ich vedomia len tak "visia" niekde na nete.

Škôlky si však toto nemôžu dovoliť a preto dávajú toto vyplnené tlačivo. Ak vyplníš, budeš mať prístup k fotkám svojho dieťaťa v škôlke. To je celé. Prípadne sa viac informuj, na aké presné aktivity to vlastne potrebujú.

darina1952
24. jún 2015

@stormie tak potom ako som písala - choď za riaditeľkou a nechaj si vysvetliť prípadné použitie mena 😉

merivoj
24. jún 2015

A prečo je to nutné. Dostala vaša dcera alebo vaš syn nobelovú cenu, že škola chce si robiť reklamu?
A keď sa osobne udaje zverejnia, každy si môže urobiť s nimi profil na nete...

stormie
autor
24. jún 2015

@merivoj kazda skolka si robi reklamu a ako prezentovat najlepsie zariadenie pre deti? No tak ze ukazu fotky co s detmi robia atd a prave preto ze so zverejnenymi udajmi si kazdi moze robit co chce mam z toho obavy

zuzik307
24. jún 2015

@stormie my sme podpisovali suhlas so zverejnenim fotiek na facebookovej stranke skolky...bez mien...deti, ktorych rodicia nepodpisali sa bud nefotia, alebo ak aj na nejakej fotke su, maju rozostrene/ zamazane tvaricky...fotky su z beznych dennych aktivit, pobytu vonku, besiedok, akcii...

loginexistuje
24. jún 2015

je uplne bezne ze skoly a skolky zverejnuju menoslov deti ktore ju navstevuju aj zaradenie do tried ... ak nebude mat skolka suhlas so spracovanim osobnych udajov dietata /a teda spracuva aj omnoho citlivejsie dáta ako len meno napr. o zdravotnom stave, nalezy z CPPP a pod/ tak potom nemoze dieta ani evidovat...

ja bezne taky suhlas podpisujem ... ak by sa ti zdalo ze skolka nepostupuje ok mozes suhlas kedykolvek odvolat...

timea7
24. jún 2015

@stormie fotografiám svojho dieťaťa sa nevyhneš. Možno sa ti to podarí ešte chvíľu, ale tak, ako tu bolo spomenuté, budú fotografované iné deti a na tie fotografie sa pripletie aj tvoje. Nechápem, ale na čo majú byť na prezentáciu MŠ použité mená, s tým by som nesúhlasila. Nech sa MŠ prezentuje kvalitou svojej práce, profesionálnym prístupom učiteliek, krásnym vzťahom k deťom, spokojnými rodičmi a nemusí nikde dávať ich mená.

timea7
24. jún 2015

@loginexistuje evidencia detí je niečo úplne iné, to sa nedostane do rúk hocikomu, v škôlke nesmie byť vycapený ani zoznam detí s dátumom narodenia. Iné je dávať menoslov detí na web, to je komu na čo?

jbizakova
24. jún 2015

mat tvoje starosti som najstastnejsi clovek na svete

matulik222
24. jún 2015

Ja pracujem v škole a nemyslím si ze je to len o nejakej reklame pre škôlku a ani nie o zneuzivani. Ohľadne zverejnenia mena a priezviska sa jedná napr.ak tvoje dieťa sa zúčastní nejakej súťaže, akcie a škôlka to vyvesila na web. Mňa osobne by takáto info potešila, určite by som za tým nehladala nejaké zneužívanie. Ale môžeš požiadať aby neuverejnovali celé meno ale len skratku napr. Alenka M. Ale povedzme si každá sa tešíme z uspechu svojich detí, tešíme sa keď sú sikovne, keď sa s nimi môžme pochváliť. Ale aj nám sa stalo ze rodičia nesúhlasili s vyvesením fotiek na web, v tom prípade im tváre zaciernime, vyzerá to hrozne ale tak je to ich rozhodnutie.

timea7
24. jún 2015

@matulik222 na čo je rodičovi dobré si na webe prečítať, že sa jeho dieťa zúčastnilo súťaže, prípadne sa umiestnilo? Veď to vie, a ak má potrebu zverejňovať to ďalej, nech to urobí prostredníctvom sociálnych sietí sám. Škôlka na webe tiež nemusí zverejňovať meno, môže napísať, že sa zapojili do výtvarnej, hodobnej....súťaže, kde obsadili ...miesto. Aj keď v škole, najmä na druhom stupni to už je asi jedno, keď sa na MK rieši, či prihlásiť 9 ročné dieťa na facebook....

eaka
24. jún 2015

Ja som to nikdy nedovolila.

libka1
24. jún 2015

@timea7 to zverejnuju aj na nastenkach v skole. Ani tam by nemohli keby nebol ten suhlas. Ja si vzdy precitam akych sutazi sa skola zucastnila a ako sa kto umiestnil. Nepride mi to ako nieco co by sa malo tajit, ved aj samotne tie deti su na to urcite pysne..
Mne osobne pride smiesne ked vidim fotku z nejakej aktivity a jednemu dietatu tam zaciernia tvar 😅 Zaujimalo by ma ako sa v takychto.pripadoch robi fotka triedy na pamiatku... asi vtedy nezaciernuju ale dieta sa nezucastni vobec predpokladam..

matulik222
24. jún 2015

@timea7 tak to potom dosť nechápem takú informáciu, akože ...konala sa u nás v škole výtvarná súťaž a na 1.mieste sa umiestnil talentovaný a šikovný chlapček z 1.A, na 2.mieste dievčatko 1.B...????? To na čo o takom niečom informovať ? To potom rovno zrusme tlač, televíziu, internet, .....Ja sa nehanbím za meno svojho dieťaťa, pozná ho polovica dediny a čo nech vedia že je šikovný , talentovaný, že bol tam a tam, že navštevuje tu a tu škôlku a školu, čo je na tom, veď to je úplne normalne. Nedávajú tam rodné čísla, nefotia ich nahé..to je môj názor, a nemyslím si ze by som tým ohrozovala svoje dieťa.....

timea7
24. jún 2015

@matulik222 nerozumeli sme si, v škôlke nie je problém so zverejnením výsledkov súťaže, ale na čo je potrebné to dávať na web aj s menami, keď si to rodičia neželajú. Ani u nás si to neželali. Okrem toho ja osobe nie som veľmi zástancom toho, aby sa deti predškolského veku hodnotili na výtvarných, hudobných, tanečných súťažiach systémom -1.2. a 3. miesto. Ako sa asi môže cítiť dieťa, ktoré sa neumiestnilo, ale snažilo sa rovnako, len nemá bohužiaľ na spev talent. Mali by byť odmenené všetky deti bez poradia.

sardinka333
24. jún 2015

@jbizakova si to presne vystihla... V dnešnej dobe internetu už len na jej dieťa všetci ,,uchylaci,, sveta čakaju a su ,,zvedaví,,...Každému si ukradnutá ako ,,vrece cementu,, aj s tvojim dieťaťom. Ako nič v zlom.
Aj my na škole sme robili zoznamy žiakov štylom ,,Katka V. ,, lebo neviem ake zase mudre nariadenie od kial prišlo a ked takto boli aj 3 Katky V. tak z toho bol akurat guláš pre rodičov čo tie zoznamy ,,luštili,, lebo nikto vlastne nevedel (okrem nás) o koho sa jedná.
Napíš že nesuhlasíš a hotovo - ved o tom su tie ,,informovane suhlasy,, a možeš sa rozhodnuť,,....v pripade fotky navrhujem dať čiernu pasku cez oči 🙂

stormie
autor
24. jún 2015

Baby dakujem za nazory. Tu nastenku v skolke este beriem ako info pre rodicov, aj tak budu vediet ze ktora to je ta moja dcera a ako sa vola, mozno rano pri debate v satni si povieme aj kde byvame. Ide mi skor o zverejnenie fotky a mena dietata na nete kde ma k tomu pristup hocikto. Dnes sa da cez net zistit fakt hocico a to nepotrebujem a nechcem. Ja si svoje sukromie strazim, preto ani tu ani na fb nedavam verejne fotky. Urcite to este preberiem s majitelkou skolky. Chcela som len vediet ci nie som sama co take nieco odmietla.

matulik222
24. jún 2015

@timea7 veď keď si to rodič neželá v poriadku, len nechápem čo je na tom....na webe mi to vadí a na nástenné nie? A co školský časopis, tam áno či tiež nie....skoda že naše deti nechranime pred horšími vecami...

timea7
24. jún 2015

@stormie nie.vôbec nie si sama, zrejme aj tie tlačivá a nutnosť súhlasu rodičov nevznikli len tak.....tiež tu nezverejňujem žiadne foto, na facebooku už vôbec nie. Na čo aj? Treba si uvedomiť, že do škôlky chodia ai deti osôb mediálne známych, ktorí o takúto popularitu nestoja. 😒

matulik222
24. jún 2015

@sardinka333 tak to si vystihla, zobrala si mi to z ust...

stormie
autor
24. jún 2015

@matulik222 web vidi hocikto a na zaklade mena si vie zostit veci .... Nastenku vidia len rodicia spoluziakov, takze to beriem ok ze budu vediet meno (priezvisko) mojho dieta. Nehovorim ze oni si nebudu alebo nebudu moct tiez pogooglit ale nebudu to uplne cudzi ludia pre mna a moje dieta

timea7
24. jún 2015

@matulik222 tak je hádam rozdiel, či to čítajú rodičia v šatni a je rozdiel, keď si to na webe prečítať hocikto. Napr. politik, moderátor z TV zrejme o takúto popularitu nestoja. V škôlke, v ktorej som pracovala, si rodičia neželali ani zverejnenie priezviska na nástenke. Veď v rámci triedy rodičia deti poznajú, vedia ich krstné mená a stále nechápem, na čo je dobré zverejňovať mená detí na webe.

timea7
24. jún 2015

@sardinka333 ja som možno každému ukradnutá, ale nie je to tak so všetkými rodičmi. Každý má právo na svoj názor, ak sa rozhodne, že to nepodpíše, lebo s tým nesúhlasí,má na to právo.

ellie81
24. jún 2015

@stormie porozpravaj sa s nou a potom jej napis svoj suhlas, presne uved na co suhlas davas a na co nie.

jeennyv
24. jún 2015

baby ja mam 24 a uz pred rokmi boli zoznamy tried na zakladke i na strednej zverejnenovane, taktiez kto co vyhral, kto je v akom kruzku...nasim rodicom ziaden suhlas na podpis dany nebol...nikto z toho nerobil nijake halo...neviem, ale asi uz natolko pokrocila doba, ze sa to stava nepripustne alebo neviem ci kazdy trpime uz maniou, ze vsetko kazdy sleduje....

sardinka333
24. jún 2015

@stormie prosííííím ťa!!! Si strážiš sukromie???? Lepší ITčkár nepotrebuje ani tvoje neviem ake udaje...nabura sa na tvoj PC a vie aj číslo topánok ak chce a ty nemáš šancu tomu nijako zabraniť v dnešnej dobe ....maily, pracovné, sukromné, prevody na učty....ani netušíš a ani si možno nepamätáš kde si čo vyplnila a klikla a už ,,ťa maju,,.
Tým netvrdím, že treba hadzať na net kade čo, lebo niektorí nemaju sudnosť....ale robiť z toho hysteriu v troch dejstvách to je tiež trošku divné.

timea7
24. jún 2015

@jeennyv doba pokročila bohužiaľ aj nesprávnym smerom, rodičia sú cez deti vydierateľní.... samozrejme nie ja, ale v každej škôlke je pár takých, u ktorých to môže byť aktuálne. Mala som v triede dieťa, ktorej otec musel mamu na čas odpratať do zahraničia, lebo mal problémy, o ktorých sa tu nechcem rozpisovať. Mali sme príkaz dieťa dať iba jemu, nikomu druhému, za žiadnych okolností. Asi by nebol nadšený zverejňovaním čohokoľvek na webe. Do škôlky mojej spolužiačky (nie súkromnej) chodilo dieťa, s ktorým išla do školy v prírode aj ochranka. Neriešim, prečo to tak je, aj tak to nevyriešim, ostáva mi to brať na vedomie, že sa to skrátka deje. Neviem, prečo sa tu z toho robí také haló, ak si niekto nemyslí, že ho to nejakým spôsobom ohrozí, OK, ak si niekto myslí opak, tak podpíše, že si to neželá, vybavené.

matulik222
24. jún 2015

@timea7
@stormie tak nedavajte mena svojich deti na web, veď to je hrozné fakt , máte pravdu... Ja som vlastne hrozná matka ze dopustim niečo take...Len aby sa horšie nestalo....Ja sa čudujem ze ste dali svojim deťom mená, veď načo, náhodou si ho niekto vygoogli alebo nebodaj ho niekto spozna....