Návrat do práce po rodičovskej dovolenke a nástup dieťaťa do škôlky

11. nov 2020

Dobrý deň, veľmi ma zaujíma ako funguje návrat do prace, keď moje dieťa ďalší rok dovŕši v decembri 3 roky. Nastupujem do prace v deň dovŕšenia troch rokov alebo ako to funguje? A ešte ma zaujíma ako ste to urobili vy ak dieťatku nevychádzali roky, čiže do štátnej školky mi dieťa v decembri nevezmu a pred dovŕšením troch rokov u nás určite nie. Ďakujem za rady

ivkazba
11. nov 2020

Ja len upozorním, že zamestnávateľa máš mesiac pred nástupom písomne informovať o termíne nástupu po RD. K škôlke sa vyjadriť neviem.

1aduliatko1
11. nov 2020

do práce sa nastupuje 1 deň po dovršení 3 rokov dieťatka...zamestnávateľa treba aspon 1 mesiac popredu upozorniť (neviem isto či 1 mesiac, či až 3)

belllinka
11. nov 2020

Riesi sa to sukromnou skolkou, pripadne pravidelne obvolavat statne skolky, ci sa niekde neuvolnilo miesto

marci77
11. nov 2020

mate asi 2 moznosti, ak vam nevzali dieta do statnej skolky
1. zaplatite mu sukromnu skolku, to si treba pripravit od 350eur vyssie na mesiac
a budete sa modlit, ked budete v aprili podavat prihlasku, aby ho od septembra zobrali ako 4rocne
2. alebo sa dohodnete so zamestnavatelom, ze zostanete doma na neplatenom volne napriklad a prihlasite sa do zdravotnej poistne a prijem budete mat iba rodinne pridavky ...ale zase usetrite za skolku

Mozete skusit aj obvolavat statne skolky, ci sa im neuvolnilo miesto, ale napriklad u nas v satelite pri BA je to viac ako nepravdepodobne, ze by nasli nejake volne miesto

tak si to treba zvazit, zavisi od platu, aky mate v praci a aku skolku zozeniete a co vam povie zamestnavatel (lebo nie je povinny vam vyhoviet v ziadosti o neplatene volno)

resp. skusit nejake opatrovatelky v okoli, ale cena je viac menej podobna

ja uz som si to raz absolvovala, ked zo zdanenych penazi musite posielat este tolko penazi na sukromnu skolku, aby ste mohli chodit do prace....zial zatial to nikto nezmenil a tak to je

carrot_apple
11. dec 2020

Najskôr sa mesiac dopredu písomne oznámi zamestnávateľovi návrat do roboty. Ak sa ti narodilo dieťa 3.12,tak 4.12. nastupujes do roboty ak ti písomne počas tvojej RD nenahlásil, že tvoje prac.miesto bolo zrušené, máš nárok na svoju prac.poziciu, dieťa môžeš nechať aj u starej mamy, len to treba nahlásiť, že kto sa bude on starať keď budeš v robote, alebo súkromná škôlka a čakať kým ho nevezmú do štátnej, keď pracuješ máš nárok na tých 270 e či koľko na škôlku ak to zdokladujes,to si kukni na nete- príspevok na starostlivosť o dieťa, cca by to pokrylo škôlku... pozor, zamestnávateľ ti môže povedať, že si máš vybrať všetku dovolenku ak dáku máš... napríklad...

bavlnka92
11. dec 2020

@carrot_apple ja som sa pýtala našej personalistky o nastúpení do práce a nechcela po mne žiadne oznámenie o návrate ani podpis.. 🙄

carrot_apple
13. dec 2020

@bavlnka92 no my sme mali teraz taký prípad, v zákonníku práce je napísané, že má informovať , mesiac dopredu

bavlnka92
14. dec 2020

@carrot_apple to áno ale mala som na mysli písomne. bola som tam osobne za vedúcim a nechcel po mne nič písomne ani personalistka.

carrot_apple
15. dec 2020

@bavlnka92 paragraf 166 zákonníka práce, písomne... mesiac dopredu..ak on zrušil tvoje prac.miesto, tiež ti to musí oznámiť písomne...

carrot_apple
15. dec 2020

@bavlnka92 paragraf 166 odstavec 3, je to tam... písomne...

bavlnka92
15. dec 2020

@carrot_apple nájdem niekde aj vzor toho čo mu mám napísať? ešte mám čas len teda aby to mali (keby sa chceli vyhovoriť...)

floren
15. dec 2020

môžeš sa nahlásiť na ZP ako osoba starajuca sa o dieťa do šesť rokov

carrot_apple
15. dec 2020

@bavlnka92 netreba vzor, na A4 hore bude tvoja adresa, adresát bude zamestnávateľ, vec: nahlásenie, napíš jednoducho vetu, že nahlasujes, že ti skončila rodičovská dovolenka, že dieťa malo 3 roky a nastupujes do roboty a že to nahlasujes podľa paragrafu 166odst.3., samozrejme dátum zaslania listu tvoj podpis a dátum nástupu do práce. Máš nárok na svoju pozíciu čo si mala,ak ti zamestnávateľ povie pri nástupe, že sa tvoje miesto zrušilo, nech preukáže že ti to oznámil písomne, inak on nemá právo ťa vyhodiť alebo preradiť na iné miesto alebo čo ja viem...

carrot_apple
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jany149
15. dec 2020

@bavlnka92 ja to teraz riešim/riesila som....malá dovŕši 3 roky teraz 29.12., 16.11.som bola zaniesť na personálne papier,kde som len ako vec uviedla:"oznámenie o nástupe do práce po ukončení rodičovskej dovolenky" a len jednu vetu:"týmto oznamujem,že moj nástup do práce po ukončení rodičovskej dovolenky je 30.12.2020...a len podpísala ....a to je všetko....zaniesla a ešte sme sa dohodli na dovolenke do 31.1.keďže jej mám veĺa a od 1.2.nastupujem do práce(ja som dokonca ani neviedla paragraf)

elanor
15. dec 2020

@carrot_apple ak uz dieta 3r malo, tak ziadny prispevok na skolku nieje. Len je len pre pracujuce matky, ktore dali do skolky ci jasli dieta, ktore ma menej ako 3r.

carrot_apple
15. dec 2020

@elanor áno,je to tak... to som písala,ak by teraz chcela,ak som pochopila, ešte nemá 3roky jej dieťa teraz

carrot_apple
15. dec 2020

@jany149 áno taký postup je správny, stačí jednoducho nahlásiť návrat do práce,ak napíše viac- paragraf, nič zlé neurobí, v jej prípade poučí personalistku, ktorá jej povedala, že nemusí nič písať.

elanor
15. dec 2020

@carrot_apple nie teraz nema, ale ona pise o buducom roku, ked dieta dovrsi 3r a navrate do prace po dovrseni 3 rokov, ako aj nastup do skolky riesi po 3roku.

elanor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elanor
15. dec 2020

@carrot_apple okrem toho (ak by to aj chcela riesit pred dosiahnutim veku 3r dietata) naco by ziadala o prispevok do vysky max 280e, ked rodicak je viac. By bola sprosta, aby samu seba pripravila o peniaze.

carrot_apple
16. dec 2020

@elanor veď áno, v prípade, žeby chcela skôr nastúpiť by sa jej to oplatilo ak by mala škôlku, neviem kde býva, nie všade je to problém,tam odkiaľ pochádzam problém nieje, ja som nastúpila do roboty keď dieťa malo 2roky,ale to bol môj jednoduchý prípad....

elanor
16. dec 2020

@carrot_apple neoplatilo by sa jej ziadat prispevok na skolky, lebo ten nieje fixne 280e, ale je do max. tej vysky. Teda kolko stoji skolka mesacne. Ak by to bola klasicka statna skolka, tak tam su ceny velmi nizke. Napr. v nasej je popl. v skolke za dieta do 3r. 50e, od noveho roka mestsky poslanci popl. zjednotili pre vsetky deti bez ohladu na vek, na 20e (doteraz bolo do 3r. 50e, predskolaci 0e, ostatni 20e, po novom vsetci doradu 20e).
Takze na nasu skolku keby si to aplikovala, stat by preplatil do konca 50e, od noveho roka 20e. Kto normalny pri zmysloch by si nechal odnat 370e prispevok, aby ho nahradil 20e prispevkom na skolku?
Jedine niekto riadne sialeny...
Aj keby islo o sukromnu skolku, kde sa skolne pohybuje radovo 300-600e, to nema zmysel, lebo jej max. 280e, a jej rodicak je 370.
Odkedy dvyhli rodicak, ale nedvyhli aj ten pripevok, nema on odvtedy ziadny zmysel.

carrot_apple
16. dec 2020

@elanor oki oki ja v práci už takto hlboko neriešim 🎀