Môžu mi dieťa nevziať do základnej školy?

19. jún 2024

Môj syn je ešte škôlkar, ale premýšľam dopredu. Situácia je taká, že na dedine máme spádovú školu, ktorá je však hrozná, aj objektívne v testovaniach je na tom zle. Sú tam problémy aj so šikanou atď. Syna tam určite nechcem dať, nechodí tam ani do škôlky. Chcela by som, aby na ZŠ chodil do inej obce, kam teraz chodí aj do MŠ. Problém je, že tam sa hlási veľa detí, aj z našej obce. Je možné, že mi ho tam nevezmú? Ako sa ďalej rieši, ak ho nechcem dať do spádovej školy a ostatné školy v okolitých obciach sú plné?

zmrzlinka2021
19. jún 2024

Zvolis si inu skolu, napr. v okresnom meste.

ailiba
19. jún 2024

Pokual viem, tak su povinny ho zobrat v spadovej skole, inak nie. Nemozes ho nechat este rok v MS? Ved sama hovoris, ze vysledky nema velmi dobre

pribinak
19. jún 2024

Prirodzene uprednostnia deti ktoré majú v danej obci trvalý pobyt a samozrejme že nie sú povinní prijať dieťa z inej obce

Môžeš ho dať do akejkoľvek školy, ale platí to iste, najskôr príjmu deti, pre ktire je dana škola spadova

belllinka
19. jún 2024

@ailiba skola nema dobre vysledky
autorka, co chces pocut? Jedine hladat skolu, kde bude volne

3009
19. jún 2024

Treba si zavolať do príslušnej školy riaditeľke a opýtať sa aká je šanca, že zoberie dieťa z inej obce. Ak ju nezapíšeš do spádovej školy a nezoberú ti ju do školy, ktorú vyberieš, tak ideš za zriaďovateľom školy a oni ti určia školu kde ťa zoberú, ale počítaj, že to môže byť hocikde, aj 30 km.

viestta
19. jún 2024

Zaskolit ho musis, ale ak nechces spadovu skolu, ktora je povinna ho zobrat budes musiet hladat taku, ktora ho zoberie. Ziadna nespadova skola nie je povinna prijat dieta mimo svojej spadovej oblasti. Umiestnit dieta moze aj Okresny skolsky urad, ale potom si uz nebudes vyberat, kam oni urcia, tam pojde. Mozno urcia aj spadovu ak tam bude volna kapacita

mogaa
19. jún 2024

povinný sú ho zobrať jedine v spádovej škole.....

zmrzlinka2021
19. jún 2024

@ailiba Minule som sa tu docitala, ze ani spadova obed nema tu povinnosti. Ze ak nema proste na to kapacitu, neprijme

enmery
19. jún 2024

@ailiba Naučiť sa čítať-spádová ZŠ nemá dobré výsledky a nie jej syn.

stormie
19. jún 2024

Uprimne klobuk dolu ze riesis veci dopreddu, zistujes si veci a nechces dat dieta do prvej skoly “lebo ved aj iny ju skoncili a prezili” alebo ine otrepane frazy… Ja som riesila skolu cca rok a niektorym som bola na smiech, teraz uz zistuju ze preco …
K tvojej otazke - zial ina ako spadova skola nema povinnost dieta zobrat. Skusit mozes ale inde ale zarucenym riesenim je len zmena bydliska aby malo dieta inu spadovu skolu alebo sukromna skola ktora na bydlisko neprihliada

cookie29
19. jún 2024

Bohuzial jedine spadova skola ma povinnost. Ostatne skoly beru prioritne deti podla bydliska, co je normalne, a len ak zostanu volne kapacity, tak je sanca ze vezmu. Takze by som obvolala skoly po okoli a zitsila si ako su na tom.

@stormie ja som tiez riesila rok dopredu, neviem, pride mi to normalne...

stormie
19. jún 2024

@cookie29 ja som bola za divnu, a tie otazky ze preco nie skola za domom, ved aj tam naucia citat/pisat, preco vymyslam, zakladna je aj tak jedno, zbytocne to komplikujem s dochadzanim, nebude mat kamaratov v okoli lebo vsetci budu v miestnej skole…

ailiba
19. jún 2024

@enmery citat viem🤦‍♀️

ailiba
19. jún 2024

@zmrzlinka2021 ale je povinna skolska dochadzka, takze niekde ho prijat musia. Aj ked tento rok to je vraj dost velky problem.