Momentálna situácia v slovenských škôlkach

brita7777
2. nov 2020

Ahojte, zaujima ma, aka je situacia v skolkach na Slovensku. My zijeme v zahranici. Teraz ako je situacia s koronou, deti temer vobec nechcu mat dnu, hraju sa v dazdi, 4hodiny denne, 2 a pol hodiny rano 2hodiny naobed. Dnes fuka silny vietor, vobec to nezohladnuju. Maju tam kaluze a deti sa macali v jazierku cely den, mokri bol koniec oktobra. Učitelky len, ze deti maju radi vodu. No ved samozrejme, ale nie hrat sa s vodou v oktobri, novembri. Cely den. Bo maju tam take nestastne miesto, kde im naprsi a maju tam obrovsku hlboku kaluz. Firma co to ma riesit pride vacsinou az za 4dni. Ako to je v inych skolkach ? Ste spokojne ?

sense
2. nov 2020

Neviem ako je to na svk tiež žijem v zahraničí aj naša tak chodila... Aj v škole teraz tak chodia každý pondelok do lesa za každého počasia... Úprimne mne to nevadilo, vhodné oblečenie a dieťa bolo v suchu keď sa vrátili deti sa prezliekli veci dali sušiť....
A zrejme mi to nevadí preto ze som tak chodila von z dcérou aj ja za každého počasie výnimka bola víchrica a lejak že nebolo vidieť... Vždy gumáky bud normal alebo zateplene, nepremokavé oblečenie a mohla sa bláznit alebo aj v mokrom listi valat...

grace55
2. nov 2020

@brita7777 Asi žiješ v GB alebo v nejakej škandinávskej krajine? Tam je to dosť normálne..Fakt je, že deti sú potom o dosť odolnejšie. Na Slovensku, azda okrem lesných škôlok máme iný prístup, oveľa ochranárskejší, ale tu fakt neviem, čo je lepšie.

pseudomonas87
2. nov 2020

@brita7777 v Nemecku tiež chodia von za každého počasia vo vhodnom oblečení, ale nie na celý deň, ako ty píšeš.

sara07
2. nov 2020

ako uprimne aj tu ich vidím chodit von a teda je dost zima alebo fuka, mrholi , ja by som napr nešla ale oni chodia a dokonca aj ked je vystraha od shvu na silny narazovy vietor tak okolo stromov - ja neviem tak jedno zabitie od konara stromov ked bola vystraha stačilo ale vidíš

brita7777
autor
2. nov 2020

@grace55 ano Svedsko, syn ma zdravotne problemy, caka ho operácia mandli, uz mu brali nosnu, no nepomohlo, je casto chory, nezda sa mi, ze by bol odolnejsi, asi to bude tym, ze sme fakt taki ochranarskejsi proste, ako píšeš

maximilie
2. nov 2020

@brita7777 veď to je paráda!!!!! Tak rady mamičky prirovnávajú naše MS so zahraničnými... Že aj so soplami aj teplotou berú deti... Super nie?
Prepáč, trochu ironicky príspevok. Len aby si mamky spomenuli, keď budú opäť prirovnávať naše školstvo so zahraničným.....
Tiež by sa mi to nepáčilo. Odtial-potial. Tiež som za to, ísť von v každom počasí, ale nechať sa hrať deti 2hod v daždi... Vadilo by mi to tiez

ladyvi
2. nov 2020

@brita7777 ostava ti len zmierit sa s tym. U nas skolky funguju na inom principe. Tvorenie, hranie sa vnutri, nahananie do jedalne 3x denne,spanie 1.5 az 2 hodiny. Najidealnejsie by bolo kombinacia nasej a vasej skolky. Podla mna je uzasne ako tie severske deti su cele dni vonku. Nase su tak 45-60minut. Staci, ze mrholi a nic z toho, presedia cely den na koberci v skolke. Deti cely den nevybehane. Ja by som privitala aspon 2-3hodiny doobedie vonku za kazdeho pocasia. Potom teply obed a do postele. Poobede cosi tvorit,hrat sa. Ale tu by to 90% rodicov nerozchodilo, ze deti za mrholenia boli 3 hodiny von.

brita7777
autor
2. nov 2020

@ladyvi nuz ano je to ine zmyslanie proste, s tym uz nic nenarobim 🙂

marci77
2. nov 2020

u nas riaditelka skolky tiez mala pristup, ze von za kazdeho pocasia, gumaky aj prsiplast museli mat v skolke ako povinnu vybavu
ale teda ked lialo, von nechodili
oni maju ten harmonogram v skolke, ze rano sa hraju vo vnutri, potom okolo 10idu jest, a potom von tak na hodinku a potom zase obed, spanie a poobede zase olovrant a bud boli vonku alebo sa hrali v triede....vela zavisi od ucitelky, ci ich von zoberu alebo nie
...ale ta riaditelka to na rodicku obhajovala imunitou, ze preto ona chce, aby deti v skolke chodili von za kazdeho pocasia
ja som tiez taky rodic, ze ked prsi, hrame sa vo vnutri

ladyvi
2. nov 2020

@brita7777 veru nic. Myslim,ze aj take svedske skolky by si mohli brat z nasich v niecom priklad, ale aj nase z tych ich. Napriklad s tym pobytom v prirode.

anjelicek26
2. nov 2020

Zijeme v nemecku a vonku su 4-5 hodin denne... aj v dazdi... je to top, spina je tiez v pohode, chce to poriadne gumaky a softshell oblecenie do skolky, najprv nepodsite, potom podsite, na zimu poriadny overal a oteplovacky. Mame rukavice a klobuk do dazda a aj rukavice a ciapku do snehu haha Nie je zle pocasie - je len zle oblecenie. Keby tu na severe nemecka cakali na dobre pocasie, su dnu polku roka... na slovensku viem, ze padne kvapka a von sa nejde, inak budu deti "spinave"... by ma vystrelo na mieste s takeho pristupu. V nasej skolke od 3 rokov deti nespia... tak maju casu dost. Chore deti nie su nikdy, mala ma 5 rokov, v jasliach mala zapal spojiviek a to je v podstate vsetko, co doteraz mala...

ladyvi
2. nov 2020

A myslim,ze ta chorobnost suvisi skor s tym, ze beru aj soplave deti do skolky. Tak ako to bolo aj u nas pred koronou. Nechcem nic zarieknut, ale u nas 20deti a od septembra furt takmer vsetky v skolke. A to su prvykrat skolkari cize sme cakali ze viac budu doma ako v skolke. Zatial je opak pravdou. Odkedy su tie opatrenia, ze ani soplik nevezmu do skolky. To by mali ponechat uz nafurt.

maximilie
2. nov 2020

@ladyvi ty si učiteľka v MŠ alebo si presedela na koberci s deťmi celý deň??? Očividne nemáš predstavu o výchovno-vzdelávacom procese v materskej škole. Prosím ťa nehovor že presedia na koberci celý deň . Pobyt vonku má trvať 2hod doobedu a pobyt vonku sa má realizovať aj poobede a za každého počasia s výnimkou ak klesne teplota pod -10 a keď je silný vietor. Skús si pozrieť denný režim v MS, a je dosť podobný tomu, aký by si si predstavovala.

ladyvi
2. nov 2020

@maximilie mam vyhlad na nase skolkarske ihrisko. Vidim, kolko su vonku. Minuly tyzden boli 2x za 4 dni. A nemyslela som to ako utok, ze presedene doslova na koberci, ale ze su v interieroch. Hraju sa, tvoria,spievaju.

brita7777
autor
2. nov 2020

@ladyvi u nas su aj rocne deti a rocne a pol, takze fakt, niektorym rodicom to nevadi, ze su vo vode

maximilie
2. nov 2020

@anjelicek26 vieš ako riešia naše mamičky keď sa deti uspinia??? Jeeemine... Prvá vec čo robia keď prídu pre dieťa, kontrolujú veci v skrinke v akom sú stave...a dajú pocítiť pani učiteľke že zaaas musia prať, alebo že sú to nové veci. A to robi väčšina. Je to.smutne, viem. Dokonca sú schopné vykričať dieťa , že prečo nedávalo pozor, alebo ho ráno upozornia - neopovaz sa ísť do piesku, neopovaz sa behať po tráve, neopovaz sa ísť na odrazadlo (aby si nezničili topánky)....

ladyvi
2. nov 2020

@brita7777 ono ti severania su predsalen inaksi. Celkovo. Disciplina deti im asi tiez nic nehovori uplne. Sloboda deti vo vsetkom. Chcu do blata? Mozu. Do mlaky? Mozu. Na strom? Mozu😂

maximilie
2. nov 2020

@ladyvi och to má.mrzi že si skracujú pobyt vonku. U nás by sme si to nemohli dovoliť. To je škoda uberať deti o čas na čerstvom vzduchu. Ostáva ti už len to dobehnúť po škôlke.

brita7777
autor
2. nov 2020

@maximilie nuz ano aj ich chapem trochu, mamy chcu mat co najmenej roboty

ladyvi
2. nov 2020

@maximilie presne toto je smutne. Ze rodicia su uzkostlivi na oblecenie. Ja by som sa tak potesila, keby sli normalne s nimi von a mali tie nepremokave overaliky. Aspon raz za cas. Ale u nas ani raz za cas sa nekona. Ked poprcha, nejdu. Pritom keby sa hrali pod stromami (bezvetrie) tak ani kvapka na nich nespadne. Maju tie moznosti u nas.

maximilie
2. nov 2020

@brita7777 možno by stačilo nedávať deťom do škôlky najlepšie a najnovšie veci, ale také ako ,,okolo domu" .

anjelicek26
2. nov 2020

@maximilie ano viem, sestra ma synceka v slovenskej skolke. Je to skoda, lebo kedy inokedy v zivote mozes vyzerat ako solidne prasa a nevadi to 😂 Pamatam si na synov, kedy som nosila s prace vzdy plastovy velky sacok, kde som napchala zablatene veci a dieta polo-nahe do auta 😂 Dcerka je ina, tam fakt len nohavice softshellove kazdy druhy den striedam a dam doma oprat, inak je to ok...
@ladyvi ja si nemyslim, ze toto ma nieco s chybajucou disciplinou. Davaju vacsi priestor samoobjavovaniu a kreativite a volnej hre, co nie je zle. Napriek tomu kreslia, tvoria, spievaju, tancuju... Deti su slusne, vychovane, nikdy sme neriesili nejake fyzicke ci verbalne preslapy od kamaratov v skolke. Ono je to velmi aj tym, ze tu dieta nie je - poloboh - a rodic pocuva ucitelky a ma respekt...

ladyvi
2. nov 2020

@anjelicek26 suhlasim s tebou, lebo ja sama na to nemam jednoznacny nazor. Neviem kde je sever v tomto😂 ci disciplina, ci sloboda. Ale moje dieta je najposlusnejsie, ked je vypustene na zahradu a robi si tam co chce. Doma v byte, cista sodoma gomora 😂

brita7777
autor
2. nov 2020

zablatene ako prasa, nvm my so sestrou sme to nezazili take poriadne zablatenie, no nemam pocit, ze by som to v realnom zivote postradala, milujem prirodu i slobodu, ta je velmi dolezita. ale ten pristup je proste asi fakt iny ako co som zažila ja a ako uz bolo spomenuté, musim sa s tym iba zmierit 😌

matabb73
2. nov 2020

@ladyvi toto tvrdí aj kamarátka, riaditeľka v škôlke. Teraz, keď si prísne opatrenia a nesmú brať deti so sopľami , tak vôbec nemajú toľko chorích.

sense
2. nov 2020

Niekto to už spomenul... Nue je zle počasie, len zle oblečení ľudia... Ale priznávam že so zlým počasím a nechuťou ísť. Von som mala občas ja... Dieťaťu je to jedno... Ale vonku sa vyblázniť a doma je kľud a poriadok

matabb73
2. nov 2020

Ja bývam oproti škôlke, deti bývajú von okolo 2 hodiny. Teraz mrholí a sú vonku, majú kapucne na hlavách. V silnom daždi nechodia. Kamarátka je riaditeľka škôlky a u nich majú deti povolené hrať sa v blate, majú aj blatovú kuchynku. Rodičov na to upozorňuje na začiatku roka, aby doniesli pogumované oblečenie. Takže, asi závisí od škôlky a od tolerancie rodičov. Moj syn tiež zbožňoval mláky, keď bol malý. Zo škôlky chodil ako prasa, jemu by sa taká škôlka veľmi páčila.

gir
2. nov 2020

@maximilie presne tak, nie učiteľka je lenivá, že ich nevezme vonku, práve naopak, je jednoduchšie vziať deti na ihrisko nech sa hrajú ako ich držať dňu ale rodičia sa hnevajú, keď sa ich dieťa v škôlke ušpiní. Už som zažila aj mamičku, ktorá sa má spýtala či si uvedomujem, že jej dieťa má na sebe súpravu D&G? Takže mamičky, predstavte si seba na mieste učiteľky a potom zvážte svoje požiadavky.