Moje dieťa sa začalo v škôlke pocikávať

demartka
11. sep 2013

Drobec má tri roky,prvý týždeň v škôlke spal-zaspal cca o 14 00,čiže spal asi 20-30 minút,nepocikal sa.Tento týždeň už ráno neplakal,v pondelok som ho brala naobed k lekárovi na prehliadku a od včera to začalo.Považovala som to za náhodu.Doma nespáva,plienku nemá od 18 mesiacov ani cez deň,ani v noci.Na wc chodí bez pýtania,sám.Keď som sa ho pýtala,prečo sa pocikal,smial sa-bude bábätko,dajú mu plienku...musíš sa vypýtať-idem cikať,vieš,pani učiteľka povedala,že nepôjdem zas...z toho som usúdila,že nevedel zaspať a bol cikať a keď sa pýtal znova,tak ho nepustili.Dnes som ich slušne poprosila,že ak bude v posteli a povie,že potrebuje ísť,nech ho pustia.Vraj si dieťa vymýšĺa,chodia cikať aj z lehátka...Dnes mi p.uč.podala plachtu na chodbe plnej rodičov s poznámkou-bol cikať 3krát,prines mu plienku..A to ja odmietam-mám ho po vyše roku znova naučiť,že sa ciká do plienky?Zaráža ma tiež,že dieťa,ktoré nezaspí,musí ležať 2 a pol hodiny-do pol tretej.Prečo nemôže povedzme po hodine vstať a ticho sa hrať vedĺa-v herni oddelenej zasúvacími dverami? Ak sa to nezlepší a jemu sa to fakt páči,že mu povedali,že dostane plienku,som rozhodnutá brať ho naobed domov,aj keď to bude problematické.Máte nejaké skúsenosti?Ďakujem

anjelicek26
11. sep 2013

@demartka - 2,5 hodiny lezat? Ved to je ciste tyranie 😖 Väcsinou je povinne polezkat pol hodinu, maximalne po hodine deti co nezaspia, chodia von...urcite mu nevrat nazad plienku. A asi si nevymysla, ze musi cikat, ak sa im tam docikal 😝 Nepustit dieta na zachod, ked musi je uplny vrchol!

kristinaanna
11. sep 2013

@demartka pri takýchto malých deťoch je to normálne, stres z nového urobí svoje s dospelým, nie to s malým, dieťaťom 😉 , a plienku určite nie, radšej nepremokavú plachtu alebo podložku, a náhradné pyžamko 🙂 ,

janinah
11. sep 2013

hrať sa nemôže,to by sa tak chcelo hrať každé druhé a mali by riadny chaos,tie spavé by to rušilo...uč. nám vysvetľovala,že deti obedný oddych potrebujú,nemusia spať,ale oddychovať áno a to som riešila skoro 6ročného,nie 3r....cikaním reaguje na stres zo škôlky,on si zvykne,dodaj im nepremokavú podložku príp. nahradnú plachtu

barla5
11. sep 2013

@demartka ja si skôr myslím, že je prechladnutý alebo ide naňho nejaká choroba, predsa by sa nepocikal len tak, keď bol predtým 3x. Plienku mu určite nedávaj, skôr tie jednorázové podložky. Neviem ako to je vo vašej škôlke, ale u nás bola vždy na spanie len jedna učiteľka, takže nemôže byť naraz v dvoch miestnostiach. Vždy pred spaním chodia deti povinne cikať, či sa im chce alebo nie. Ono je to taká reťazová reakcia, keď sa pýta z lehátka jedno, tak potom aj ďalšie a celé 2 hodiny by len behali, preto sa to učiteľkám nepáči. Môj syn sa tiež tak pocikal, lebo učiteľka pustila 2-3 deti a potom zavelila, že už nepustí nikoho. V malej triede sa to ešte toleruje, on sa naučí aj zaspať, aj predtým povinne vycikať. 🙂

tatiana1985
11. sep 2013

takto male deti sa z noveho prostredia,z novych "povinnosti", BEZ matky mozu zacat aj pocikavat... nie je to nic neobvykle a netypicke ... co sa tyka plienky,urcite ziadnu nenos!!! to co je za ucka ze ti povie aby si plienku donesla??? to som este nepocula 🙄 🙄 a co sa tyka spania,staci ked tisko lezkaju, ziadne hranie sa sam na koberci ked ostatni spia.to je aka spravodlivost?tak potom vsetky deti nech zobudia a nech sa vsetci hraju namiesto spania 😖 😖 Deti chceme naucit pravidlam,systemu a klasika,rodicia maju "lepsie" napady .a hlavne ti,kt. o skole/skolskych zariadeniach/vychove a vzdelavani deti nic nevedia... ach jaj

quaxi
11. sep 2013

Ano, mam skusenosti 😠 Mojho zacali pustat na wc 3-4x (naozaj tolko potreboval) az ked som priniesla papier od lekarky, inac sa stale tvarili, ze vymysla. Je v predskolskom rocniku, uz 2r nespava, ale musi tam 2,5-3h lezat, nesmie si ani sadnut, nieto este kreslit. Ked som to chcela riesit, poslali ma do kelu vsetci vratane riaditelky, ze co to chcem za nezmysly, dieta potrebuje odpocinok 🙄 Bravam ho cez obed a potom pracujem v noci do 2-3.00, aby som to stihla, mladsia dcera kvoli tomu nemoze spat, ale hlavne, ze skolka do bodky splna neexistujuce predpisy 😠

demartka
autor
11. sep 2013

Áno,musia povinne ležať,ale povedzme si pravdu-ani dospelému by sa nechcelo ležať bez ničoho...Ja si myslím,že kto je unavený,zaspí,za hodinu musí zaspať aj ten,kto ťažšie zaspáva a ostatné deti sa tam trápia.tu je jedna veĺká miestnosť rozdelená zasúvacími dvermi,čiže podľa môjho názoru by bolo možné,aby učiteľka,keď zaspia detičky po hodine vzala 2 deti,ktoré nespia a kreslili...videla by na spiace deti.Vlani deti,ktoré nespali,chodili do hornej triedy-predškoláci nespávajú,oddychujú len na žinenkách,matracoch.tento rok to nechcú dovoliť,je veľa detí a boja sa,že by to bola nie výnimka,ale pravidlo...Ja mám teraz obavu,že sa pociká v noci-zaspáva na našej posteli,preložím ho do jeho a v noci sa premiestni zase k nám...keby mal byť prechladnutý,pocikal by sa aj doma-nebudím ho v noci na cikanie,spí celú noc.pripravila som igelit,ale nemám dobrý pocit z toho,že on sa na tom zabáva,vyzerá,že tu plienku chce a dokonca povedal v škôlke,že maminka mu plienku dáva...nespýtali sa,kde..do ruky-bavlnenú...Asi vyzerám pred nimi ako matka,ktorá sa chce pochváliť,že jej dieťa plienku nepotrebuje,ale má ju a chcem to zamlčať.na začiatku roka povedali,že treba igelity a kto potrebuje,dajú aj plienku,majú nové lehátka,ale ja som to neriešila,plienky doma ani nemám a rozhodne ich nepôjdem kúpiť...

tatiana1985
11. sep 2013

ale preco by mala nejakym 2detom ustupovat a brat ich kreslit??? vy mate pedagogicke vzdelanie?viete preco tie deti maju oddychovat? moja dcera 2,5hod. lezi na lehatku a caka ked kamarati vstanu.nerobi jej to problem,vie ze takto to v skolke funguje,takto sa to robi/ma/"musi"...

vroni
11. sep 2013

@tatiana1985, lebo je tam ako ucitelka a nie krotitelka zvierat!!!!! Je normalne, ze si vsetky deti musia ist poobede lahnut, ale nie je normalne, aby aj tie, co nezaspia museli 2,5 hodiny lezat. Deti nie su v skolke na nutenych pracach, skolka by mala byt vzdelavacia institucia. Na akej pedagogike sa uci, ze dieta nesmie ist na zachod a musi povinne ticho lezat dve a pol hodiny? Mengele by mal z takychto "pedagogiciek" naramnu naradost. Ano, deti sa v skolke ucia (aj) istemu systemu, lenze medzi systemom a terorom je priepastny rozdiel. A jasne, rodicia su z principu zadubeni idioti, ktorych zivotnou naplnou je buzerovat ucitelky v skolke .....

tatiana1985
11. sep 2013

na zachod dieta pustim..ale urcite mu nedovolim robit si co chce len preto ze nevie zaspat...mam 2-3deti ktore nespia. ale vedia co maju robit,lezia,oddychuju,su tisko,vedia ze ich kamarati spia,tak nevyrusuju a to maju 3rocky... a vobec si nepripadam ako krotitelka zvierat v cirkuse, ze som ich to takto naucila...a laskavo na mna nepouzivajte vykricniky!

tatiana1985
11. sep 2013
quaxi
11. sep 2013

@tatiana1985 pedagog uprednostni skutocne potreby dietata pred zvykmi ci vlastnym pohodlim. Ked tam niekto kavickuje a deti musia kvoli tomu lezat, aj ked to nepotrebuju a je to pre ne vyslovene skodlive (potvrdene psychologom), tak to nie je pedagog, ale zla aupairka 😉
Mimochodom predpisy ministerstva skolstva, zavazne pre vsetky MS, vyslovene uvadzaju ze ku odpocinku sa ma pristupovat podla individualnych potrieb deti a ze deti mozu odpocinok travit aj grafomotorickymi cviceniami.

lubina
11. sep 2013

@demartka nebude to celkom ku cikaniu, ale suvisi to s tvojim problemom. Moje obe dcerky nespavali od cca 2 rokov a teda ani v skolke, neslo to, tak som ich brala na obed domov.......mladsia este vlastne stale chodi do skolky a ide na obed domov. Jednoducho su deti, ktore ten spanok co potrebuju maju v noci a na obed spat nechcu, zial toto skolky neakceptuju a deti musia aspon lezat, ale podla mna lezat 2,5 hodiny je dost aj pre dospeleho ked nespi....takze mozno to cikanie zacalo vlastne s tym, ze chcel odist z postielky, no a teraz sa mu to zapacilo, ak uz "musi" spat ko babatko, tak aj plienku mozno chce ako babatko. Ale mas pravdu, ak uz bol bez plienky tak dlho, tak ja by som sa uz urcite k plienke nevracala, to je nezmysel, dieta co je uz oducene od plienky zasa na plienku ucit......

lalalopsy
11. sep 2013

moja dcéra 5 ročná mala v školke úplne toto isté. Chcela isť pred spaním cikať, učiteľka ju pustila, potom druhý krat už nie, tak sa začala pocikávať a pýtať sa na záchod každé dve minuty, lebo mala psychický pocit, že treba. trvalo to cca pol roka, navštívili sme psychologičku až tam sme prišli k tomu, že jej pani učiteľka zakazala a tam sa to naštartovalo. Potom ju učiteľka pustila hocikedy ked chcela a upravilo sa to.

vroni
11. sep 2013

@tatiana1985, on tu niekto pisal, ze ucitelka ma dovolit, aby si dieta robilo co chce? To rozhodne nie. Je mi jasne, ze sa nemozu dve-tri deti hrat (napriklad) s autickami, kym ostatne spia, lebo by ich mohli rusit. Preco si nemozu pozerat knizku alebo kreslit - to mi teda jasne nie je a nastastie to nebolo jasne ani nasim ucitelkam v skolke, takze nemali problem, ze z triedy vzdy cca polovica deti zaspala a druha len niekedy ci vobec (pol hodinu museli lezat vsetci, potom mohli nespiace deti vstat). A vykricniky sluzili na zdoraznenie (myslela som) basnickej otazky, nie na "osobne" nakricanie.

demartka
autor
11. sep 2013

Ja si myslím,že v dnešnej dobe,keď si rodič vyberá lekára,či dieťa zaočkuje,zvolí si škôlku,školu,je dosť podstatné aj to,ako sa tieto zariadenia správajú voči deťom a tiež ako napr.vychádzajú v ústrety rodičom.Toto je dedinská MŠ-žiadny adaptačný program,rodičia nemajú informácie o nejakom vzdelávacom programe-kedy je TV,HV a pod-vraj to nie je povinné zverejňovať-aby rodičia kontrolovali?V meste má človek vždy možnosť výberu,na dedine je to iné...Ako učiteľka-áno,zhodou okolností som učiteĺka MŠ,ŠK a 1.stupeň ZŠ🙂viem,že si nedovolím ani štvrtinu toho,čo si dovolia učiteľky v škôlke:(((prečo by deti nemohli pozerať knižku-mimochodom-v hornej triede počas odpočinku pozerajú DVD a napr.aj monsters-skladať puzzle.Nemyslím si,že by vyrušovali a myslím,že by boli aj spokojnejšie,len p.uč.by sa im musela venovať a takto nemusí.....,nehovoriac o tom,že dieťa spiace 20 minút treba nasilu zobudiť a zbytok dňa je mrzuté,večer nevie zaspať a ráno nevie vstať-jeden kolotoč...

tatiana1985
11. sep 2013

dvd pocas spanku? ty brdo,to co je za skolka... A ze nemas informacie o vzdelavacom programe,nie je povinne zverejnovat? no na tu skolku by som "niekoho poslala" 😒 😒 mas pravo,mozes si precitat,ucky ti maju vsetko vysvetlit,povedat na rodicovskom zdruzeni.ci to ani nemavate? 😉 🙂

ywet72
11. sep 2013

ja si tiež myslím, že nutiť ležať dieťa 2,5-3 hod je PRIVELA, moja má 2 roky a spí hodinu a pol - jak švajčiarske hodinky a teraz ju mam hodinu nechat hladnu vresťať aby sa ,,pripravila" do škôlky???? to je dosť čudné....

ja nehovorim, aby chodili učitelky s každý deckom zvlášt jesť, cikat, hrať, ale ani nutiť 3 hod aby dieťa kukalo do blba....

sonagolisova
11. sep 2013

@quaxi pokial chodi do statnej skolky tak je zrejme , ze sa musi prisposobit pravidlam skolky..ak mate speci poziadavky za tie si treba v dnesnej dobe zaplatit...takze ak statna skolka nevyhovuje treba vyskusat sukromnu kde mozno vyjdu v ustrety a dietatko spat nemusi ak maju dalsiu pani ucitelku ktora bude s nim vo vedlajsej miestnosti..presne ako pisala uz jedna mamina..ucitelka je 1 a nemoze byt aj v spalni s detmi ktore spia a zaroven davat pozor na dieta ktore spat nechce..

sonagolisova
11. sep 2013

@demartka predavaju sa pogumovane plachty su normalne frote len zo spodnej casti je pogumovana ..v pripade nehody nepretecie...

quaxi
11. sep 2013

@sonagolisova statna skolka sa ma riadit pre nu zavaznymi dokumentami a ked to vyzadujem, nie su to ziadne speci poziadavky. Mame tam v tom case 2 ucitelky + 2 asistentky (tie maju ciastocne pedag. uvazok, aby mohli samostatne dozerat na deti) a 1 triedu kde vsetci spia, vedla 2 volne triedy kde nikto nie je a odkial by ani nesiel hluk ku tym spiacim, lebo je to oddelene chodbou a kabinetom. To, aby nespali, pozadovalo na rodicku 18 rodicov (a to tam ani neboli vsetci), co je polovica celeho osadenstva skolky, takze by to nebola ziadna nadstandardna sluzba pre 1-2 vyvolene deti. Jediny dovod, preco sa to neda, je neochota a lenivost uciteliek, nech mi nikto nehovori, ze na 1 triedu spiacich deti treba 4 dospele osoby na dozor...

jankali
11. sep 2013

@tatiana1985 to sa mi nepáči, ja by som s čistým svedomím môjho syna nenechala čakať na lehátku 2,5 hodiny - a ešte pravidelne, keď nespí... (k príspevku z 19.35). a že by sa malo argumentovať, že som ja neštudovala pedagogiku... keby mne takto argumentovala učiteľka, tak stratila moju dôveru... Každý z nás sa v profesii učí aj po skončení školy, z tvojich príspevkov mi vychádza, že ty si skončila školu a o "výchovných zariadeniach" vieš všetko... áno, rodičia majú skoro vždy "lepšie nápady", len škoda, že komunikácia a vôbec ochota na druhej strane chýba... a to je chyba - systémová chyba v školstve - ani nevieš, a si jej súčasťou... a toto som zasa študovala ja🙂 good luck!

jankali
11. sep 2013

@quaxi ...a to v triede často ani žiadna učka nie je...

sonagolisova
11. sep 2013

@quaxi ak je to tak ako pisete tak len treba viac tlaku zo strany rodicov aby si presadili svoje a ucitelky sa prisposobili nariadeniu..nemam ziadne znalosti zavaznych dokumentov , my mame len 1 pani ucitelku doobeda a druhu poobede takze u nas nehrozi aby si deticky mohli vyberat....bud spia alebo musia lezat..nastastie moj syn spava a to je predskolak 🙂

abbey1
11. sep 2013

@tatiana1985 No teba by som v škôlke pri svojich deťoch nechcela. Bohužiaľ, je stále dosť takých učiteliek. Až ma striasa pri vašich príspevkoch. 😖

tatiana1985
11. sep 2013

@abbey1 😀 😀 V pohode,ani ja vas ako matku by som nechcela... mne staci ze ma dnes moje deturence pri mojom prichode do roboty vystiskali,vybozkavali...naaadhernyyy pocit... zlatusikovia moji

abbey1
11. sep 2013

@demartka Určie riešte na rodičovskom združení, s učiteľkou, riaditeľkou. Vždy sa dá násjť kompromis. Ale je to naozaj na učiteľke, či je tam pre deti, alebo pre plat. Smutná realita. Nedajte sa odradiť.
Moja dcéra tiež už cez deň dávno nespáva a neviem si predstaviť ju nútiť 2hod ležať. Dieťa si predsa môže oddýchnužť i pri iných aktivitách. To by sa im však učiteľka musela venovať. Našťastie sa už nájde zopár rozumných škôlok s ľudským a hlavne individuálnym prístupom.

abbey1
11. sep 2013

Pravidlá, režim, musí,... čudné slová popisujúce škôlku. ☹

tatiana1985
11. sep 2013

@jankali citujem: " z tvojich príspevkov mi vychádza, že ty si skončila školu a o "výchovných zariadeniach" vieš všetko..".....tak toto si o sebe NIKDY NEDOVOLIM TVRDIT .NIKDY... tak mi to laskavo nevkladaj do ust 🙄

emily_666
11. sep 2013

@tatiana1985 chápem ležanie, aj všetko okolo toho, ale prečo tak dlho??? 2,5 hodiny? To ste pani učiteľky také hnilé robiť s tými deťmi niečo normálne? Každá škôlka, čo poznám (a nie je ich málo) má režim spánku (odpočinku) dieťaťa nastavaný na 1,5 hodiny. Po spánku sa deťom venujú. 😝