Môj skoro 6-ročný syn je v škôlke za grázla

6. okt 2023

Syn je predskolak, zachvilu bude mat 6 rokov, od septembra zacal chodit do novej skolky.
3 roky navštevoval sukromnu skolku, kde bol v triede najmladsi, a tak ked vsetci jeho spoluziaci-predskolaci minuly rok skoncili a jeho by mali preradit do inej triedy k inym pani ucitelkam, sme sa rozhodli, ze ho preradime do inej skolky, ktora ma zaroven pod jednou strechou aj ZŠ kam ho neskor chceme dat, nech je uz zvyknuty. Aj financne je to obrovsky rozdiel.
Prve týždne vsetko ok, neskor si ma odchytila pani ucitelka, ze syn v jednej basnicke co si hovoria pri umyvani ruk, doplnal namiesto slov, slovo hovno a strasne sa na tom zabaval. Kto mate doma deti v tomto veku, urcite viete, ze kazdy ma alebo mal toto "hovienkove obdobie". Samozrejme nezlahcujem to pred nim, doma poctivo dohovaram, ved aj doma a na ihrisku ho sem tam pocujem ako sa s kamosmi na tom rehocu.
Lenze ide o to, ze ked spali, syn len lezal, pocul ako sa pani ucitelky rozpravaju o tom, ze jeho asi museli z tej predchadzajucej skolky vyhodit za toto skarede rozpravanie a ze deti to teraz po ňom opakuju, lebo v ten den aj jeden chlapec ukázal prostrednik, a uz z toho asi obvinuju mojho syna ze ich on asi vsetkych v triede kazí ci co.
Synovi verim čo hovori, on je na svoj vek velmi vnimavy, nikdy si takéto veci nevymysla, vie sa dobre vyjadrovat, takze mi vzdy vsetko pekne porozprava čo sa v skolke deje.
Inak ked som sa ho pytala ako sa ucitelky k nemu spravaju, povedal ze pekne, dokonca ho aj pochvalili minule ze uz vie citat jednoduche slova...

autor
6. okt 2023

...a aj mne vlastne povedala ucitelka pri tom dohovarani, ze je inak sikovny a ine problemy s nim nie su. Len ma to tak trapi, ze aby nebol teraz obvinovany za nieco, ze deti kazi, nedajboze aby sa nerozkriklo ze ho zo skolky vyhodili, ako si oni domyslaju. Neviem ci sa mam na to vykašľať, pokial je syn spokojny, alebo to riesit, ale zas ako aby som jemu neuskodila..

anjelicek26
6. okt 2023

Synovi dohovorit, ze "hovienkove obdobie" patri mozno k trojrocnym, ale buduci skolak by mal byt vzorom spravania vsetkym kamaratom a detom okolo a proste toto nepouzivat. Lebo vtipecky, smiech, blbe slovicka, gesta, podpichovanie, ano veeeelmi rychlo dieta ziska zle meno aj za takuto blbost, lebo je to otravne a skutocne to vsetky deti, kedze sa na tom smeju, okolo pochytia a mame veselo v celej skolke.

Stat sa stalo, na druhej strane ti ucitelky hovoria, ze je sikovny a inak uplne bezproblemovy, kazde cudo trva tri dni, o chvilu budu riesit zas niekoho ineho... on ti sam vravi, ze sa k nemu ucitelky pekne spravaju, takze tak...

hendikep
6. okt 2023

neriesila by som to nejak extra mozno by som len ucitelkam povedala ze ho nevyhodili a dovod preco ste ho dali inde aby si zbytocne nedomyslali a nenalepkovali ho … za to hovienkove obdobie by som sa ospravedlnila ze natom pracujete … ale vies ako to je s detmi cim viac pozornosti tomu venujes tym viac to robia .. treba to ignorovat

mircalla
6. okt 2023

Nie, hovienkove obdobie nema kazdy. Moje deti to nemali a co viem, tak taketo mal jediny chlapec v skolke. Nik iny. Takze si nenahovaraj, ze to ma kazdy a radsej popracuj na to, aby sa spraval slusne.

subartic
6. okt 2023

autorka , ja by som toto hodila za hlavu . Môj syn bude ma 6 rokov a tiež má také hovienkové obdobie a ritné , ked je holý pred kúpaním každému ukazuje zadok a rehoce sa na tom . Taktiež ukazuje prostredník , rovnako ako asi 50 % chapcov v jeho veku . Jednoducho je to chlapec a nie dievčatko poslušné. Sem tam nejaké škaredé slovo sa ujde . A môžem sa aj na hlavu postaviť, prestala som riešiť . Robil to aj starší syn a je OK.

mircalla
6. okt 2023

@subartic Moj syn nikdy skarede slova nepouziva. A to myslim doslova nikdy. Naopak este mna upozorni, ak sa pritrafi. Ani neukazuje prostrednik ani neriesi hovna ci neukazuje zadok. Zaujimave, ze toto povazujes za bezne. V skolke som sa s tym nikdy nestretla okrem jedneho pripadu, ked chcel jeden humusak dat detom aj ochutnat.

januska12323
6. okt 2023

@subartic tak keď je chlapec netreba vychovávať či ako? Ukazovať zadok na počkanie sa nepatrí, odo mňa by kľudne po ňom dostal keď sa nevie vmestiť do kože. O rok bude v škole obzerať ostatné deti?

h233
6. okt 2023

@mircalla pre mňa je zaujímavé to.... "rovnako ako asi 50% chlapcov v jeho veku"

subartic
6. okt 2023

@mircalla tak jednoducho vychovávam grázla . Aj prvého som mala takého , dnes je na ťažkej VŠ a je z neho normálny človek . Je to tak nehrotím .

subartic
6. okt 2023

@januska12323 samzrejme že chlapca treba vychovávať ale nie tak ako dievča, ja tam vidím značné rozdiely. A nie toto nepovažujem za problematické správanie. Pre mňa by bol problém ak by bil dievčatá alebo ubližoval slabším a to sa nedeje , neskôr pil , fajčil .

tehotna40
6. okt 2023

@subartic tiež mam 6 ročného syna a nikomu neukazuje zadok, ani prostrednik ani nerozpráva o žiadnych hovienkach. Zato poznám jedno dievčatko, čo to robí a viem na 100 percent ,že to pochytila od svojich rodičov, tiež sú tak "slušne" vychovaný.
Skôr by som sa zamerala na synove správanie, nato, kde to pochytil a nie na to, čo rozprávajú učiteľky. Každá akcia ma reakciu.

mircalla
6. okt 2023

@subartic Byt na VS nie je zaruka, ze niekto nie je grazel. Akoze nehovorim, ze ten tvoj je. Ale ukazovanie zadku ci prostrednika v skolke urcite nie je bezny jav
Ten chalan, co toto u nas robil pod totalne od veci, dokonca sa chcel hrat na nieco s hovnami, kreslil ich, pripadne si (budem nechutna) daval ruky do zadku a deti to mali ovonat. Riesili ho ucitelky a chodil aj psychologovi. Mal nejake poruchy spravania. Nechcime si to nahovorit, ze toto je bezne spravanie, to uz potom skutocne neviem kde zijeme.

subartic
6. okt 2023

@mircalla je to častý jav u chlapcov, rovnako tak frajerské správanie , súperenie s inými chlapcami a aj vzájomné si vyrovnávanie účtov . Je to pre mňa neškodná záležitosť , ktorá mne nestojí za povšimnutie a nejaké hlboké skúmanie a riešenie, neustále peskovanie a napomínanie , upozorňovanie a karhanie.

mircalla
6. okt 2023

@subartic Ja takych chlapcov nepoznam, decka by to mi to spomenuli. Toho jedneho spomenula dcera, neskodne sa mi to nezdalo, skor zvratene

tehotna40
6. okt 2023

@mircalla to je otázka nastavenia rodiča a výchovy. Ak to niekomu príde v poriadku nepresvedčite ho o opaku...

subartic
6. okt 2023

@mircalla ja píšem o správaní svojho syna, že tiež má také obdobie. Len teda nehrá sa s hovnami ani to nikomu nedáva ovoniavať, len nám ukazuje zadok , rehoce sa pri slove hovno , doplňuje do básničiek , ukazuje nám zadok . A teda viem že ho to prejde a je to len také obdobie, ktoré ustúpi .

anjelicek26
6. okt 2023

Len k tomu "polovica chlapcov to robi" , nie nerobi. My sme take dieta za tie roky v skolke ani nemali, mojich by to tiez ani nenapadlo...ich napadali ine typy sprostosti v tom veku 🙄

subartic
6. okt 2023

@anjelicek26 robí , len nikto sa k tomu neprizná , lebo ako vidíš je to " nastavenie rodiča ". Nie , nie je to nastavenie rodiča, je to prechodné obdobie ktoré jednoducho odoznie. Malému chlapcovi najviac ubližuje práve to napomínanie, neustále vydávanie rozkazov, peskovanie , karhanie atď.

autor
6. okt 2023

Ucitelkam som hned prvy tyzden vysvetlila preco sme ho preradili, takze to moc dobre vedia. Este jedna mi dala za pravdu, ze ved samozrejme ked ho chcem dat k nim aj na ZŠ, ze si aspon zvykne na prostredie a aj nejaky spoluziaci zo škôlky budu s nim.
Aj v predchadzajucej skolke bol toto problem vacsiny chlapcov, raz dokonca padlo aj tvrdsie slovo, ale nakoniec sme sa dozvedeli ze jeden chlapcek ma starsieho brata a ten ho takto "zasobuje" nadavkami. Doma ked sme sami, ho to vacsinou ani nenapadne hovorit, skor ked sa ocitne v kolektive, na ihrisku, staci ze jeden nieco zacne a uz ide aj on. Stale mu vysvetlujem, ze nech oddeluje to dobre od zleho, ze to neznamena ze ked jeho naj kamos takto rozprava, tak musi aj on, alebo ze bude tým vynimocnejsi ako ostatni. Vela sa s nim rozprávam, samozrejme nejde to naraz. Na tom pracujeme dost si myslim, boli uz aj zakazy, ale nechcem celkovo riesit taketo veci zakazmi. Chcem aby si to uvedomil sam.
Otazka je skor co v tej škôlke, asi sa mam na to vykaslat ze? Bolo by asi divne keby nabehnem za ucitelkou a ze syn vas pocul alebo co 😀 to by bolo tvrdenie proti tvrdeniu

mircalla
6. okt 2023

@subartic Takze si presvedcena, ze to robia vsetci a budes nam to vsugerovat? Ok, len tak dalej. Nie, nerobia len preto, ze to robi tvoj syn a jeho kamosi. Mozno si z nejakej osady, neviem...
@autor Ty asi detto.
Byvam v centre Bratislavy, ludia su tu v drvivej vacsine pripadov kultivovani. Deti tiez.
Takze co je pre Vas standard, neznamena, ze je to standard aj niekde inde. Nie je.
Vela zavisi od socialneho prostredia. Uz len to, ze to povazuje az bezny model spravania hovori same za seba

autor
6. okt 2023

@mircalla preco by som mala byt z osady?

thoughtfulweirdo
6. okt 2023

Och, hovienkove a grckove obdobie má aj moja 5,5 ročná. Naučila sa v škôlke. Rovnako aj vystrkovanie prostrednikov, tiež zo škôlky. Inak je to slusnacka, anjelik na pohľadanie, lebo vraj sa v škôlke aj na krúžku hanbí vymýšľať 🤣 Takže deti to mávajú, najčastejšie tie, ktorých to naučil starší súrodenec, ktorého to niekedy predtým naučil rovesník so starším súrodencom a tak sa to šíri. Nie, nemajú také obdobie všetky deti, zároveň ale nie, to, že niekoho 8 detí to nerobilo, ešte neznamená, že toto jedno, ktoré to robí, je divné. Jedine dokola upozorňovať, vysvetľovať, prečo je to nevhodné, vymyslieť dieťaťu slušnú vtipnú alternatívu, ktorú môže používať namiesto hovienka a počkať, kým príde zase nové obdobie. A ja osobne by som učiteľky upozornenila, že klebetiť treba vedieť tak, aby to dotyčný nepočul, to už sa učia škôlkari, tak aj dospelé by to mali zvládnuť 😅

anjelicek26
6. okt 2023

Autorka vazne - kolektiv robi vela, staci jedno dieta v kolektive s nadavkami a ako pises - v predchazajucej skolke s tym mali potom problem u vacsiny chlapcov a aj horsie vyrazy - takze by si prave preto mala chapat, ze je to ako "poziar", jeden zacne, vsetci sa pridaju... ze to chcu zastavit v zarodku je logicke.

A kludne povedz ucitelke, ze si nezelas, aby hovorila o synovi takto, pretoze to jednoducho nie je pravda s tym vylucenim a nech sa to neopakuje. Bez kontextu "syn vas pocul".

subartic
6. okt 2023

@mircalla áno som z osady.
Nehrotím zbytočnosti , vyberám zo života podstatné veci a nie sprostosti , narozdiel od teba. Mne jedno dieťa už zomrelo , to sú závažné veci a nie nejakých pár škaredých slov , zdvihnutý prostredník alebo ukazovanie zadku . Tak mi tu nepíš blbosti, pani dokonalá ktorej deti sú 100 %.

autorka , odoznie to . Býva to hlavne u chlapcov , nemáš žiadny vadný kus doma,ani ty nie si vadná .

autor
6. okt 2023

@anjelicek26 ja samozrejme chapem, neobranujem ho ale ani ho nejdem za to lyncovat, ano naucil sa to v predchadzajucej skolke, doma si prostredniky neukazujeme a mam doma aj 2 rocneho a preto davam tiez pozor aby jeho prve slovo nebolo hovno.
Ale podla toho co tu citam, nejdem riesit nic, len sa dnes opytam ako sa mu v skolke dari a ci sa to lepší.

mircalla
6. okt 2023

@thoughtfulweirdo Ja netvrdim, ze musi byt divne. Len ma fascinuju tie prispevky, ze vsak to robia vsetci. No nerobia. Mozno niekde ano, zavisi od prostredia.

ivanabat
6. okt 2023

Postavím sa na stranu @subartic, môj syn si ide tiež fekálny humor, zadok aj penis ukazuje doma, proste je to obdobie, dohováram mu často, v škole to nerobí, ale jednoducho je to takto a ja ho biť za to nebudem. To, že to vaše deti nerobia, neznamená, že tie deti, ktoré áno, sú hneď grázli. A teda ja nemám rada škatulkovanie chlapci a dievčatá, ale mám aj dcéru, ktorá sa takto naozaj nevyjadruje a naozaj výchova chlapca a dievčaťa je odlišná v určitých smeroch.
Autorka, ja by som sa iba s učiteľkou porozprávala, že môj syn ich počul, čo o ňom hovorili a teda nepáči sa mi to, pričom by som jej vysvetlila, že ho nevyhodili a toto je jednoducho fáza, doma sa o tom rozprávate, že to nie OK. On to raz pochopí, nebude to večne robiť.

senta_sofia
6. okt 2023

Je tam novy, takze prirodzene si ho viac vsimaju a on sa snazi tiez zapadnut a mozno tym, ze hovienkuje a deti sa tomu rehocu, tak si mysli, ze ho “zeru”. Sama pises, ze aj na ihrisku sa rad prida k tym, co robia neplechu. Aj ked mas pocit, ze syn je vnimavy a hovori ti pravdu, co sa v skolke deje, pamataj na to, ze vdaka tej vnimavosti si moze niektore veci prifarbit tak, ako sa mu hodia. Ak sa to bude opakovat, staci ak ucitelke povies to, co si pisala sem, ze to neschvalujes a vysvetlujes mu to doma, ze to robit nema. Ale ak su tam deti, co tie ucitelky mali aj minuly rok a poznaju ich, tak ony to mozu vnimat tak, ze to zle prislo s nim.

autor
6. okt 2023

@subartic
@ivanabat dakujem, ja to vidim podobne. Nerobim z toho ziadnu vedu a naozaj 90% chlapcov v nasom okoli tuto fazu maju alebo mali a z osady nepochadzame 😀 naozaj syn je velmi dobre dieta, svojimi vedomostami by schoval kludne aj starsie deti, je ale velky vtipkar a preto to ma momentalne asi ako formu zabavy. Je pravda, ze jeho kamarati ktorych stretavame na ihrisku skoro kazdy den, maju podobny problem, tak oducanie bude asi tazsie, pretoze sa v tom navzajom predbiehaju.
Jedina vec co ma na tom mrzi, je ze si takto ucitelky sepkaju nepravdu o nom, cim mu velmi krivdia a mozu aj uskodit.

mircalla
6. okt 2023

@senta_sofia Presne tak. Ono inak najlahsie zo vsetkeho obvinit ucitelku. To je take typicke v dnesnej dobe. Ucitelka si dovoli daco povedat, rodicia pomaly v skole s trestnym oznamenim a pravnikom.