Môj 3,5-ročný synček sa bojí deti

6. nov 2022

Môj 3,5 ročný synček sa bojí deti. Nechce chodit na ihriska, do parku, nikam, kde su cudzie detí.
Do MŠ zatiaľ nechodí, az od februára, ale s tymto postojom k deťom si to neviem predstavit.
Ma zopar kamarátov, s tymi sa este ako tak zahrá, ale najradšej je sam iba so mnou. Neviem ako ho socializovat. Taky je cely stále uplakany, unudeny, nikam nechce ísť....
Je to obdobie alebo to treba nejak riešiť?
Co by ste mi poradili?

Akékoľvek otázky doplnim v diskusii.
Ďakujem

anjelicek26
6. nov 2022

Povaha dietata sa tazko meni... riesit to nemas ako, na ihriska chodte, aj keby sa tam hra sam "mimo" inych deti, ale ihrisko mu aj tak prospeje, to iste park, proste von chodit musi, nemoze sa zabednit doma. Skolka tiez chodit bude musiet, cesta mimo moc nevedie, ked obaja rodicia pracuju... zvaz pomalsiu adaptaciu, dohodni sa zo skolkou, zacat na par hodinach a postupne navysovat, alebo menej dni v tyzdni a uvidite...

liloastitch
6. nov 2022

Môj syn mal na Ihrisku nepríjemnú skúsenosť s druhými deťmi, odvtedy sa detí bál. Prešlo to nástupom do MŠ. Stále sa hrá radšej sám a pred deťmi zdrhá aby mu dali pokoj a nebrali hračky,ale občas sa s nejakým kamošom zahrá. S dospelákmi by sa hral stále.

nique
6. nov 2022

Moja dcera sa bala ludi. Na ihrisku sa hrala len kym tam nik nebol. Ak niekto prisiel, museli sme ist domov. Uz je v skolke, ale mam tam starsieho syna, ktory mal odklad. To jej dost pomaha. Pomaly sa to zlepsuje, ale cudzich stale nemusi. Ani nepovie svoje meno. Ked sa nechce pozdravit, poviem jej, aby len zakyvala. To zvladne.

autor
6. nov 2022

@liloastitch ano, s dospelymi alebo starsimi detmi, co sa mu venuju sa hra rad. Ale je vidiet, ze je sam a vsetko chce podla neho, nevie sa podelit...

autor
6. nov 2022

@nique presne tak. Prazdne ihrisko OK. Niekto pride a uz ostane nesvoj, vidiet, ze sa boji a chce ist prec. Inak komunikuje s dospelymi v pohode, predavacky a pod. Nechcu verit, ze je taky.

autor
6. nov 2022

@anjelicek26 von chodime, ale vzdy je to boj, vyjednavanie. On pobie, ze on chce byt doma a hrat sa so mnou. Vonku detom hovori, ze sa s nimi nechce hrat a oni su potom smutne😔 Vysvetlujem stale, ze nie vzdy musí byť on prvý, ze to su jeho kamaráti, nech sa pekne hra, nepomaha. Niečo sa mu nepáči, zacne plakať, lahne na zem na cestu 🙈🤷🏻‍♀️ fakt neviem co s nim. Uz ani navstevu nemozem volat, lebo vresti, ked mu beru hracky.

anjelicek26
6. nov 2022

Tak je maly egocentrik a placko no... stava sa 😂 Kazde dieta je ine, kazde jedno z nasich deti by som vedela do nejakej tej kategorie, co robi "problem" zaradit a potom vymenovat aspon dvadsat dalsich veci, co je na tom dietati super...

Celkovo ale... ked je takyto... musis asi zmenit retoriku, viac konat, menej vysvetlovat...

Ideme von, obuj si topanky - nie vyjednavat, proste obuj si ich ty, alebo ti ich obujem ja, to su tie dve moznosti. Nie, ze ty by si mal ist do parku - ale JA MAMA - sa v prvej rade potrebujem prejst, vyvetrat, porozpravat s inymi mamickami, snad mi to doprajes, nie? A snad pre pana nechces ostat doma sam! Chybal by si mi tam velmi. Nechce sa hrat s inymi detmi? Nemusi, skutocne nemusi... staci odpovedat ze ja sa radsej hram sam, mozno neskor. Nie, deti s toho smutne nebudu, lebo im povedal DOVOD a nie priamo NIE. Ano je este maly, ale taketo drobnosti menia pohlad na urcite situacie dost od zakladov... a domov kamaratov nevod, ked si to nezela... doma je safe space, tam to proste hrotit... delit sa nauci postupne, v skolke, vekom, to ma cas.

nadazdi
6. nov 2022

Mladšia od septembra chodí do jaslí, narodila sa do covidu, kedy bolo všetko zavreté, vyrastala v tom obdobi, takze sa proste nesocializuje s cudzími deťmi nijak.. v jasliach sa hra sama alebo s učiteľkami, chvália ju, že je fakt dobručka, ale iné deti sa na ňu nemôžu ani pozrieť, či to prejde to neviem, ale nestarám sa, učiteľky vedia čo robia

autor
6. nov 2022

Ďakujem, trochu ste ma upokojili. 😃
@anjelicek26
@nadazdi

maciatko79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz