Malú mi nezobrali do škôlky,. Čo teraz?

nikcii
30. aug 2017

ahojte, dcérka bude mať v oktobri 3 roky, zahlasila som ju do skôlky, ale bohužial kvôli plnej kapacite nás nezobrali , ani do jednej... a čo som sa pýtala tuto v našom meste su už všetky škôlky preplnené .. kedže v novembri mi konči rodičovský .. a ja sa kvôli tomu nemôžem zamestnať , a malú nemám ani kam dať aby som mohla chodiť pracovať, som slobodná mamina, nikoho tu nemám moji rodičia su mimo , žiju v zahraniči , čiže moja otázka znie, mám po skončení rodičovského na niečo nárok ? Ako mám postupovať ? Alebo čo sa dá robiť ? Pretože bez peniažkou samozrejme nemôžme ostať , a pracovať tak tiež nemožem kvôli tomu že budem musieť byť z malou doma ... mate niekto skusenosť ? Alebo ste natom podobne ? Dá sa niečo vybaviť ? Ako ? Ďakujem veľmi pekne za každú radu 🙂

sasules
30. aug 2017

Ja by som ju dala do sukromnej skolky,kedze uz aj na skolky stat prispieva cca 240 e a ostatne si doplatis,co bude mozno 50 e...

mija22
30. aug 2017

@sasules preco davas zavadzajuce info? stat predsa prispieva len do 3 rokov dieťaťa.. do vysky nakladov na skolku, max 280e

evittam
30. aug 2017

@sasules Pises zavádzajuce informacie. Plati co pise
@mija22

katka253111
30. aug 2017

@sasules neviem odkial to mas, ale je to nepravda... prispieva len do veku 3rokov

@nikcii je mi to v prvom rade luto :( jedna mamicka raz na fb pisala, ze sa jej toto iste stalo... a odpisala pani, ze ona to tak riesila, ze zasla na mesto a vysvetlila im situaciu, v ktorej sa ocitla a ze niet vychodiska... a vdaka ich pomoci mala mala o par dni skolku vybavenu...

loginexistuje
30. aug 2017

@nikcii vyzivne od otca dietata sintreba vybavit

maciatkolulu
30. aug 2017

@loginexistuje myslis, ze vyzivne pokryje vsetky naklady na zivot a moze kludne ostat doma s dietatom? Myslis, ze ak aj jej sud odklepne vyzivne, ak ho teda nema, tak donuti chlapa platit presne? Lebo ked sa vzprieci a nebude, tak ju cakaju iba opletacky a k peniazom sa aj tak nedostane, takze myslim, ze tato poznamka o vyzivnom je trochu mimo.... Teda pokial nema dieta so solventnym panom, co asi nema, kedze hlada sposob ako uzivit seba a dieta.

simusska
30. aug 2017

Ja by som isla za zriadovatelom skolky...vysvetlila im o co ide a v akej situacii sa ocitnem, ked mi dieta nevezmu...alebo by bolo mozno dobre obehat vsetky skolky aj koncom septembra, pretoze nie vzdy vsetky zapisane deticky aj nastupia.

smutko4
30. aug 2017

No ja som bola minulý rok presne na tom co ty, s tým rozdielom, že aspoň manžel pracuje. Syn mal v septembri 3 roky, takže tiež som riešila čo ďalej. V skratke ak nie je miesto musíš podať na mesto odvolanie, ak nepomôže ani to máš proste v tomto štáte smolu. Ak si pred materskou pracovala a máš nárok na podporu, zostáva ti jedine zahlásit sa na úrade práce a pol roka čerpať podporu a modliť sa aby pani za okienkom bola taká zlata ako tá moja a nežiadala od teba tie stupidne papiere že si hľadáš prácu. Ja som za pol roka odovzdala, iba jeden, ale viem. Že v Bratislave s kamarátkou pani cvičila každý týždeň musela jeden priniesť. Po vyčerpaní podpory som musela ísť na predĺžený neplateny rodičak a môj príjem sú iba rodinné prídavky na 19 ročnú dcéru a 4 ročného syna suma sumáre 47,06 eur mesačne. Nemáš nárok na životné minimum, možno ak by ti poradili máš nárok aspoň na daný príspevok pre osamelu matku. Na moju otázku z čoho máme žiť, som dostala fundovanu odpoveď, na úrade vedia o takýchto prípadoch, ale je diera v zákone a oni keďže s tým pracujú to pripomienkovať nemôžu, mám sa obrátiť na ombudsmana, obrátila som sa v septembri 2016 aj napriek urgencii žiadna odpoveď. Takže po 15 rokoch som bez práce ale syna zázrakom zobrali ako 4 ročného do škôlky. Takže si budem niečo hľadať. V Trnave je so školkami problém, ak by som nebombardovala celý rok primátora, ešte v škôlke nie je. Kapacita škôlok nestačí a nik s tým nič nerobí, ak rodina príde o jeden príjem je problém a nikoho to neštve v našej skvelej vláde, hlavne ze oni rozkradaju miliony

maciatkolulu
30. aug 2017

hlavne, ze su skolky plne deti, co ich matky poberaju predlzeny rodicak..... a pritom veselo pracuju, to je tiez paradna diera v zakone a pritom papiere od dr, ze dietatu sa neodporuca kolektiv 😉, ale fijuuuuuu smer skolka, ved ma iba atopiu, socialnu fobiu, astmu atd....co ma plno deti, v dnesnej dobe skoro kazde. Smutna realita.

katriona1
30. aug 2017

Pokud vim, tak stat prispiva max. 280€ ale jenom do 3. roku ditete, ja mam druheho syna majoveho, takze mne ho vezmou do skolky az od septembta, proto se chystam hledat si praci az mu bude okolo 2,5 roku a zatim ho dam do jesli
narok budes mit jedine na hmotnou nouzi a mozna prispevek na bydleni, ale to bude dost malo

nikcii
autor
30. aug 2017

Tak teraz vtom mam už uplný chaos 😢 Otec malej mi prispieva výživné vo výške 100e , lenže ztoho nezaplatím ani nájom ... a nie to ešte strava a to ostatné čo treba ... vôbec ste ma teda nepotešili , mám v pláne ešte pobehať v septembri škôlky ... a pokusiť sa niečo vybaviť ale uprimne veľa si od toho nesľubujem ...

janette321
30. aug 2017

@maciatkolulu ak má v papieroch od lekára že neodporúča kolektív tak do tej škôlky chodiť nemôže a nechodí . nezávidte tých 200 eur príspevok pre postihnuté dieťa - tie výdavky na také dieťa sú oveľa vyššie a preto sú tí rodičia aj nútení pracovať . toto veľa ženským vadí ale to že zdravé deti dávajú tiež do škôlok aj od dvoch rokov a zaberajú miesta to ani jedna nikdy nespomenie - a tiež poberajú aj rodičák ...

janette321
30. aug 2017

@nikcii
zoberte si nájomnú zmluvu a chodte si vybaviť hmotnú núdzu a príspevok na bývanie . aj kamoška tak dostávala z úradu .

smutko4
30. aug 2017

@maciatkolulu presne v tomto tu je bordel a hlavne v každom meste iné požiadavky

juliet86
30. aug 2017

@nikcii skus poslat odvolanie do vsetkych skolok. Kazdej jednej. Chod priamo na obecny yrad. Vysvetli ze si osamely rodic... mozes poprosit napr o jednorazovu financnu pomoc obce a oni si uvedomia ze radsej ta dostanu do nejakej skolky.

katriona1
30. aug 2017

@janette321 dite ktere ma ekzem, snizenou imunitu nebo nejakou potravinovou intoleranci prece neni postizene a je opravdu malo skolek co berou 2-lete deti, to spis jesle a tu jsou vetsinou soukromne

smutko4
30. aug 2017

@janette321 ak je dieťa choré nik nikomu nezávidi, ale sú deti ktoré sú choré len papierovo v okolí viem minimálne o 4 deťoch, dieťa škôlku navštevovať nemôže ale navštevuje, mama pracuje a ešte ma aj rodičak. Peniaze hýbu svetom, stačí 50 eur a hneď máte posudok od psychológa a to mi potvrdila aj pediatrická. A detičky, ktoré majú zdravotný problém, je to smutné, ale tiež poväčšine mama zostáva s dieťaťom doma, a výdaje na starostlivosť ten rodičak nepokryje. Celé zle nastavené v tomto štáte, mladé rodiny likvidujú. Sú ľudia, ktorí dokážu zneužiť i tento bordel v papieroch a nik to nekontroluje, najlepšie by bolo, keby každé dieťa malo miesto v škôlke

jana_eyre
30. aug 2017

U nas v obci to par ludi riesilo opatrovatelkami - starsimi damami, myslim ze financne urcite menej zatazkavajuce ako sukromna skolka.. Alebo nejakej maminy v okoli co bude doma sa spytaj ci si nechce privyrobit.. Btw odvolala si sa? Minuly rok v priebehu septembra takto prijali u nas kopu deti.. Mne nezobrali malu ani tento rok, bude mat 4.. Aj na odvolanie kvoli kapacite mi prislo negativne stanovisko, ale dufam ze v priebehu roka sa to zmeni (skolku stavaju) ale ja som doma s najmladsim, to je uplne ina situacia..

janette321
30. aug 2017

@katriona1 dieta ktore je na predlzenom rodicaku kvoli imunite ma uvedene v papieroch od lekara ze neodporuca kolektiv a na zaklade toho mu je predlzeny rodicak a na zaklade toho nesmie do skolky . Nemam slov na taketo keci ked niekto zavidi aj dve stovky takymto detom . Co by oni dali za to aby boli zdrave ...

majusqa77
30. aug 2017

mne mal maly v marci 3 a nevzali ho... ...no co robit, chodim do prace a platim sukromnu skolku....

katriona1
30. aug 2017

@janette321 ja nikomu nic nezavidim, spis je mi lito, ze nekomu kdo ma opravdu nemocne dite ten rodicak nechvali a i tak musi byt doma a bez penez a to co ty pises neni tak uplne pravda, casto ma dite prodlouzeny rodicak do 6-ti roku a treba po roce jde do skolky, i kdyz v papirech je psano, ze se to nedoporucuje

smatulka
30. aug 2017

@nikcii pred par rokmi som bola v rovnakej situacii - odmietli ma aj priamo na mestskom urade, pod ktory skolky spadaju, zavolala som teda na statnu skolsku inspekciu odbor pre materske skoly a vysvetlila som im v akej som situacii a priamo ich poziadala o vynimku a umiestnenie dietata v skolke a vyslo to, skus teda tuto cestu

nikcii
autor
30. aug 2017

@majusqa77 to je síce pekné , že pracujete a platíte si škôlku súkromnú, ale myslím že ked z vyplati zacvakám sukromnú škôlku, nájom, tak na stravu a ostatné veci nám ani neostane .. samozrejme vždy lepšie ako nič, ale snažím sa najsť spôsob , ako výjsť čo najlepšie ... viacmenej som chcela počuť že je ešte nejaká nádej že by mi malú zobrali do škôlky alebo ja neviem .. som už zúfala , skúsim čo sa bude dať, ďakujem za každú radu , skúsim si to nejak sformulovat, pobehať škôlky ešte dodatočne , a skúsim zbehnuť aj na mestký , popripade poobvolávať a pozistovať informácie .. 😞

lusy1507
30. aug 2017

Tak toto je krasa, som neskutocne rada, ze zijem v takomto skvelom state. Zasa sa potvrdzuje pravidlo - co si nespravis sam, nemas

nikcii
autor
30. aug 2017

@smatulka skúsim najprv ten mestký úrad , uvidime čo povedia, ak ma odmietnu skúsim tú školskú išpekciu ... vidím podľa toho čo tu baby píšu že to asi bude poriadna motanica , ale asi budem musieť ísť nato rázne inak ma všade odbijú .. 😏

nikcii
autor
30. aug 2017

Nechápem vôbec že čo je toto za systém , mám jedno dieťa a ani to neviem dostať do škôlky, už rovno na zápise ma odbili, že šance su nulové, a to som tam bola medzi prvými... lebo vraj by z radostou zobrali všetky detičky , ale nemajú na to miesto ... a teraz mamičky čo su samé z detmi čo majú robit? Mám ostať z dcerkou doma , a dúfať že prežijeme zo vzduchu ...? Vôbec už tomuto nerozumiem ... ja by som rada pracovať išla ... ale ako keď nemám nato možnost ... 😩

deti95060810
30. aug 2017

Ľudia píšu aj do Slov. televízie...keď si nevedia rady....a niekedy sa len predsa ľady pohnú....Ja by som skúsila osloviť s týmto problémom aj Slov. televíziu...

smutko4
30. aug 2017

@nikcii aj mňa tak odbijali, rovno keď som si prišla po prihlášku, že ju ani podať nemusím, že berú malinko deti, skúste ten mestský úrad odbor školstva, držím palce nech to vyjde, potom tu školskú inšpekciu, toto je choré v tomto štáte, aby sa ľudia báli či budú môcť pracovať keď majú malé deti, lebo škôlok je málo, a čo počúvam okolie to isté má čaká so základnou školou, prišla som o prácu, rodina o jeden príjem, ale hlavne, že vláda sa na nás usmieva pred každými voľbami, naslubuju nové škôlky, dostatok miest pre všetky deti, prídu ku korytu na sľúbi zabudnú a rodiny skapte aj od hladu. A pritom by stačilo využiť voľnú kapacitu základných škôl, zariadiť 1-2 triedy, ktoré aj tak zivaju prázdnotou, presunúť predškolakov a deti s odloženou a dodatočne odloženou školskou dochádzkou do škôl kam budú chodiť, budú zvyknuté na prostredie a bude v škôlkach miesto pre mladšie deti. Neviem ako inde v Trnave je trend dodatočne dieťaťu odložiť dochádzku aby šlo do školy ako 7 ročne aby bol vodcom v triede, rozprávala mi o tom riaditeľka, že jedna mamička chcela, aby jej syn bol vodcom triedy a teda za peniaze mala posudok o odložení dochádzky a tak to urobilo v tom roku ešte 5 mamičiek synovych kamarátov, veď prečo by malo byť ich dieta outsider, táto doba už je chora

dai
30. aug 2017

@janette321 ty o tej zavisti vypisujes vo vsetkych temach a absolutne v ziadnej nechapes prispevky... stale dokoliecka o zavisti... jemine - decko chorr, postihnute - urcite nebude 8 hodin v skolke a jeho matka na full uvazku - zato decko vychcanej matky co sa ulakomi na 200 euro a po zbamostiach cui uplatkoch si zozenie posudky bude... chapes ten rozdiel? Ak mas postihnutr ci chore dieta a musis doma s nim sedoet na zadku tak tu o tebe nikto nepise lebo ti ten prispevok pravom plati, ak ale tvoje decko berie miesto dietatu ktoreho matka nie je vychcana , nic od statu neberie a pre prezitie musi pracovat tak jednoducho o tebe tie prispevky su - potom sa kludne dalej urazaj lebo ano - je to sprosta vychcanost a podvod na matkach ktore realne chore deti maju...

@nikcii zial v zivote sa treba obraciat - mozes teraz na 4 mesiace dat dieta do sukromnych jasiel a stat ti preplati bud celu navstevu alebo velku cast - za tie 4 mesiace sa mozes uchytit v praci, pohladat a preverit opatrovatelku/ starsiu pani/ rodinu/ inu maminu v okoli etc. Za maly poplatok alebo hold ako tisice inych zien platit sukromnu skolku... budrm surova ale zial stat s tym ze ty si slobodna matka nic bema - uz jd par vyhod ktore si vdaka tomu mala - ako dlhsiu matersku napr. ... ak sa ti zvysuju vydavky poziadaj sud o zvysenie vyzivneho, tlac na rodinu otca aby viac prispieval - je to rodic a verim ze vies s kym si mala dieta...jasne ze mozes ist cez psycho natlak - media, urady etc. ... v sr zial je stale skolok malo a nie je nijake systemove riesenie - este rada - opat to tak robi tisice matiek - hladaj skolku dalej od svojich dveri - velakrat skolka 5km od bydliska je prazdna - v ba je napr. Normalne ze deti dochadzaju do skolok/ skol - 30 -60 minut...

sisaka
31. aug 2017

Úprimne nezávidím takúto situáciu.
Žiaľ je to chyba systému. Do štátom dotovanych škôlok by mali prednostne brat deti pracujúcich rodičov a stav doplniť detmi, ktorých rodičia sú doma nezamestnaný alebo na materskej a dať im platit plnú cenu škôlky bez dotácie, to by sme potom videli, koľkí by si to rozmysleli a zvládli doma aj 2 deti naraz.
Držím palce, nech niečo nájdeš.