Dobrý deň! Sme starí rodičia 3,5-ročného chlapčeka, ktorý už skoro rok chodí do nie slovenskej materskej školy. Problém je v tom, že na svoj vek rozpráva dosť slabo a chodí tam síce bez plaču, ale "zmierený s osudom." V škôlke nerozpráva vôbec, ani po slovensky a všimli sme si, že si začína obhrýzať nechty a už raz aj zvracal - ale to vraj nesúviselo s ranným odchodom do škôlky. Najradšej je, keď majú prázdniny a vie, že tam ísť nemusí. Syn aj nevesta to neriešia, vraj si zvykol a rozhovorí sa, chodia s ním na logopédiu, tam pani logopedička nevidí problém v inojazyčnej škôlke. Možno to my s mužom preháňame a vidíme problém aj tam, kde nie je. Radi by sme preto poznali názor aj Vás ostatných. Ďakujeme Vám za Váš záujem.
Vyhľadali odborníka a to zatiaľ stačí. Je chlapec a dva jazyky niekedy to trvá.
@vieradurianova nemusite sa bat. Mnoho deti, kde su dva jazyky zacina rozpravat neskor. Nechty by si ohryzal mozno aj v normalnej skolke.
sa rozvyprava - moja bola to iste doma slovencina a sup do anglickej skolky - tam si vytvorila vlastny jazyk a smiesne bolo,ze ho naucila i naj kamosku-proste miesali 2 jazyky .. a teraz sa jej usta nezavru ...
@vieradurianova ked logo nevidi problem...
Nas jeden syn tiez malo hovoril, ale prave v skolke sa rozhovoril po 3r...ale chodil do slovenskej.
Najmensi doma ukecany, v skolke nehovoril 2r...az v predskolskej zacal komunikovat vdaka velmi dobrym ucitelkam a ich snahe.
@vieradurianova no zaujímavé, nám teda logopedicka vôbec neodporucala inojazycnu škôlku, dokonca vravela, že nemá pozerať rozprávky v češtine a angličtine, keď nerozpráva dobre po slovensky. A prečo nechodí do slovenskej škôlky? Manžel dcéry je cudzinec?
@janickacrazy Toto je jednoducho individuálne. Zdravé dieťa sa bez problémov naučí aj 4 jazyky. Dieťa s nejakou závažnejšou poruchou reči, by sa malo sústrediť len na jeden jazyk. Možno vnuk autorky nemá žiadny závažný problém, preto mu logopedička druhý jazyk odobrila.
Nám pre naše dieťa s NKS logopedicka vyslovene inojazycnu škôlku odporúčala. Fakt je, že dcéra začala rozprávať (tak naozaj, nie len jednotlivé slová) až v piatich rokoch a do tych cca 9 - 10 rokov bolo to recove zaostávanie zjavne. Dnes má 18, študuje na VŠ (nie jazyky) a melie pusou ako verklikom v štyroch jazykoch. Takže ak je dieťa pod dohľadom logopeda, nerobila by som si starosti.
Uz je to davno prekonany mytus,bilingvizmus nevplyva na oneskoreny recovy vyvoj. Ak ma dieta nejaky problem mal by ho v akomkolvek jazyku.
Jediny rozdiel medzi bilingvalnymi a nebilingvalnymi detmi je v tom ze bilingvalne sa uci vsetky slova 2x (kazde slovo v kazdom jazyku sa pocita,cize napr pes a dog su 2 slova).
A tak sa moze zdat ze to nebilingvalne lepsie rozprava - ale castokrat je to len bohatsia slovna zasoba v tom 1 jazyku,zatial co bilingvalne to musi vsetko poňať 2x.
Riadila by som sa odbornikom.
Staršia dcéra chodila od jeden a trištvrte roka do anglickej škôlky, manžel s ňou od narodenia hovoril cca 80% po nemecky (obaja sme Slováci žijúci na Slovensku) a tiež začala dcéra rozprávať neskôr ako jej rovesníci. K nim do škôlky chodila logopedička k deťom a tiež sme to riešili, záver bol ten že naozaj bilingválne deti sa často rozrozprávajú neskôr. Nevravím, že je to aj prípad vášho vnuka - nepoznám ho a najmä nie som žiadny odborník. Píšem však z vlastnej skúsenosti a na základe rozhovoru s logopedičkou, ktorá mala skúsenosti práve s bilingvalnymi deťmi.
Pokiaľ to nevesta sa synom riešili s odborníkmi, tak je vhodné to nechať na nich a nezasahovať zbytočne.
@vieradurianova Nechala by som to na odborníka. Tri roky je dosť veľa na to, aby už začal rozprával, preto je dobré, že rodičia vyhľadali odbornú pomoc, ale nevyhnutne to neznamená, že dieťa má skutočne nejaký problém. Nie je to síce pravidlom, ale občas sa stáva, že viacjazyčné deti začínajú hovoriť neskôr.