Jedna učiteľka na prechádzke so 16 deťmi

zabinka8660
28. máj 2015

Ahojte milé mamičky, mám troška strach. Moje dieťa nastupuje od septembra do škôlky. Ale keď chodím vonka a vidím jednu učiteľku so 16 deťmi je mi zle. Ako môže jedna učiteľka vonka na prechádzke zvládať toľko detí. Moja dcérka je v období, že vôbec nepočúva, odtrhne sa z rúk a je schopná vyletieť na cestu. Vôbec nepočúva keď niečo hovoríme. Sa bojím, že sa jej na prechádzke môže niečo stať. Keď je tam len jedna. Všade dookola bezdomovcov. Predsa je to 3 ročné dieťa a môže urobiť hocičo. Je nejaký zákon , ktorý prikazuje , že na jednu učiteľku musí byť daný počet detí? Alebo koľko učiteliek musí byť na 16 detí? a najlepšie je keď tá učiteľka telefonuje a nekuká na deti. ďakujem

bonaqa2013
28. máj 2015

@zabinka8660 neboj sa ona dobre vie čo robí. tiež to tak vidím, ale asi to zvládajú keď sa ešte nič nestalo. Mám 20 r. syna a on keď chodil do MŠ tak bol počet detí o dosť vyšší ako teraz. V triede 28 detí. A 2 učiteľky . A zvládli to....

natalym
28. máj 2015

Ale veď vždy sú dve. Viem, že sú na to normy.

tomaas
28. máj 2015

@zabinka8660 mila Zabinka rad by som ti pridal optimizmu a pohody .... chodia dve ze si nevidela mozno len niekam rychlo odbehla a bola to nahoda a deti ako zive ucitelky zvladaju, si sikovne a navyse deti sa spravaju inak ked su spolu, aj spinkaju aj ked tebe napriklad nechcu, zakonitosti skolky sa prejavia, aj papaju veci co by ti doma nepapali 🙂

zabinka8660
autor
28. máj 2015

Ďakujem veľmi pekne, ale ja som videla len jednu, a nie som sama. A nechcem nič v škôlke hovoriť, aby sa neurazili 😀

natalym
28. máj 2015

Podľa mňa keby si sa opýtala tak na to sa nemajú čo urážať. Je to otázka.

barbiena
28. máj 2015

Ja som učiteľka v MŠ.S deťmi,ktoré sú 3-4ročné sú stále 2učiteľky.Keď nie 2učiteľky,tak 1určite a druhá je upratovačka,alebo daký personál. Keď sú staršie, tak už môže byť len 1učiteľka,ale keď je počet vyšší ako 23,tak 2sily.

bajana
28. máj 2015

@zabinka8660 tak ten svoj zvláštny prístup "neopýtam sa, nech sa neurazia" budeš musieť prekonať...na počet detí na učiteľku je pravidlo....aký počet je podľa teba prijateľný, aby si nemala o dcéru strach? Ona sa naučí inej disciplíne, ako má doma 😉 A čo tá narážka na bezdomovcov? Tej som veru nerozumela....

terezka1947
28. máj 2015

u nas to tak je

janinah
28. máj 2015

buď dáš dieťa ráno do škôlky a budeš učiteľkám veriť alebo ho tam ani vôbec nedávaj...stať sa môže hocičo aj v situácii,kedy je vonku jedna mama so svojim jednym dieťaťom...zmeň prístup a myslenie,lebo sa budeš trápiť a to celkom zbytočne

zabinka8660
autor
28. máj 2015

@bajana že u nás je všade bezdomovcov okolo. a sú hrozní, otravujú ľudí☹ na pešej zone - to som myslela

zabinka8660
autor
28. máj 2015

@janinah Asi máš pravdu 😀

janinah
28. máj 2015

@zabinka8660 mám 😉 keď odškôlkuješ tri deti,tak si budeš myslieť to isté čo ja 😀

enka81
28. máj 2015

@zabinka8660 mozes sa vklude na to potom uciteliek opytat, nebudu sa hnevat. Moj syn ked nastupil do skolky, tak mali co robit, robil si co chcel, ale on ma taku povahu od malicka, kedy kolvek sme niekde isli, tak som musela byt stale v strehu, kto ho drzi. Ucitelky nejdu na prechadzku hned v prvy den, mozno len na dvor okolo skolky. Viem, ze raz mali ist na prechadzku ale moj syn protestoval, tak ho nechali na dvore s inou triedou a isli bez neho. Ked som to pocula, bolo mi z toho vseliako, ale aspon sa poucil a od vtedy problemy nerobil. Neboj, ucitelky uz zazili vseliake deticky a vedia ako na ne. Nehovoriac o tom , ze v kolektive viac menej su deti ovlyvnene konanim inych deticiek. Ved si len vsimni, ako chodia, mne vzdy pripadaju ako male kaatka, v rade za sebou. Ale vezmi si ty dve - tri deti a chod s nimi na prechadzku, prides domov s nervami v kybli.

lucy125
28. máj 2015

@zabinka8660 Ja mam ten isty problem,maly vonku vymyšla,nechce chodit vedla nas,bud uteka alebo sa chce nosit na rukach+je velky nervak za všetko ☹ od septembra ide tiež do školky,tak už teraz mam stresy,ale zastupkyna riaditelky mi povedala,že mala všelijake deti a že kolektiv robi divy že sa bude chovat inak ako doma.Tak dufam,že v pozitivnejšom zmysle. 😉

esterba
28. máj 2015

@zabinka8660 mna toto tiez zaujalo, v BA v meste vidavam deti, cca 12-14, ist po chodniku hned pri ceste, kde chodia auta. Ucitelka jedna, pred detmi, ani sa na tie deti za sebou nepozera, iba ked pridu pred vchod sa otoci. Ja neviem, mne by tiez nebolo vsetko jedno.

zabinka8660
autor
28. máj 2015

@esterba Som rada, že aspoň niekto a troška chápe. Ja viem , stať sa môže hocičo, ale to dieťa najlepšie poznám ja a nie učiteľka. A neznamená, že keď je učiteľka tak vie všetko

katrinka8
28. máj 2015

U nás chodia síce vonku obvykle 2 učiteľky, keď idú na prechádzku. Ale napr. minule boli pani učiteľky na školení a aj veľa ich bolo chorých (preto aj požiadali rodičov, ktorí môžu, či by z tohto dôvodu nemohli detičky aspoň niektoré nechať doma v ten deň, čo sme my urobili, keďže som na RD s mladším synčekom), tak s detičkami bola len 1 pani učiteľka. Boli na takom "ihrisku" za naším panelákom, autá tam nechodia - je to hneď za škôlkárskym plotom. V škôlke na dvore mali ešte vlhkú trávu, tak šli na ten betón. Bolo to v pohode, detí bolo 14, aj sme sa pri nich pristavili, trošku sa moji krpci s nimi pohrali. Pani učiteľka to v pohode zvládala. Deti poslúchali na slovo všetky prípadné upozornenia. Deti sa v škôlke niekedy správajú inak ako doma, ja síce svoje tiež poznám lepšie ako ho pozná učiteľka, ale neviem, ako konkrétne sa správa v škôlke, ako reaguje, keďže tam nie som. Ale je to o dôvere, ja našim pani učiteľkám dôverujem. Nie raz som videla, že deti bez problémov zvládajú a majú k nim krásny vzťah, aj deti ich milujú 🙂

katrinka8
28. máj 2015

Inak, u nás najmenšie detičky chodia v prvé týždne na prechádzky držiac sa za lano 🙂 Pre ne je to zážitok, tak asi preto nik neodbieha 😀 My sme ich tak minulý rok pozerali z okna, no aj my sme mali z nich zážitok, z drobcov 😀

zabinka8660
autor
28. máj 2015

@katrinka8 Ďakujem, som kľudnejšia 😀
Moja dcérka je moje prvé dieťa, tak asi za to som taká nedôverčivá.

lucinkaboz
28. máj 2015

neboj bezdomovci detom neubližia, to ze nemaju domov,kde byvat a su opití, neznamená že ubližia panebože detom!

katrinka8
28. máj 2015

@zabinka8660 - to je prirodzené, ja som sa tiež bála, keď šla do škôlky, že ako to tam bude. Ale keď som tie učiteľky videla (cez sklo som chvíľu kukala), ako tam každého, kto plače, zobrali na ruky, stískali, hladkali, utešovali. No proste ozaj ako také mamy 🙂 A ako pekne na tie deti hovoria, jednu majú dokonca takú, že "miláčik, zlatíčko, babuľka"... no ja vravím, že ich obdivujem. Vidno, že to robia s láskou.

eli74
28. máj 2015

@zabinka8660 Sú na to predpisy, ak sa nemylim, tak na 1 ucitelku je 16 detí na prechadzku vela. Zavisi to aj od veku deti, ale mozno sa jedna o skolku, kde je celkovy pocet deti 16 a je len jedna ucitelka. Precitaj si skolsky poriadok. U nas sa v nom spomina napr aj to, ze ucitelka na prechadzke ide za detmi. Najlepsie je zucastnit sa na 1. Rodicovskom zdruzeni a tam sa na vsetko pytat, vtedy sa odhlasuje skolsky poriadok, ten treba vtedy precitat aj ked je dlhy a nikoho skoro nezaujima. Pripomienkovat ho na mieste, odsuhlasit a podla toho sa riadit.

mariuskaa
28. máj 2015

@zabinka8660 ahoj zda sa mi ze je to podľa veku.
Do 2-3 ročne pomer 1:6 (1 ucitelkǎ na 5 deti)
3-4 ročne 1:8
Atd.
Ked sa ide von musi sa držať takej snurky
Tu foto poŕzri. Len neviem ci je to aj na si. Ked sa ide von musi byt viac učiteliek.
Neboj sa opýtať sa.
Niekedy sa snažia škôlky ušetriť na pracovných silách a idu proti zákonom.
A jednu vyťažia na dvojnásobok deti.

timea7
29. máj 2015

@mariuskaa toto bolo na SK kedysi, dnes to nie je prípustné, nie je to bezpečné.
Na to, koľko detí pripadá na jednu učiteľku na vychádzke sú predpisy, keď je deti viac, riaditeľka môže poveriť ďalšiu dospelú osobu, ktorá pôjde na prechádzku s učiteľkou, ale s deťmi staršími, ako štyri roky môže byť naozaj učiteľka sama. 😒 To je síce úžasné, ale zaujímalo by ma, či si to niekto z tvorcov tejto vyhlášky aj vyskúšal, dajme tomu denne mesiac v kuse....asi ťažko. 😖 Nemám problém mať sama dvadsať detí na prechádzke, ktoré majú okolo päť rokov, už si ich poznám, viem, ktoré by nikdy cez cestu neprebehlo, ani keby tam zbadalo milovanú babku a ktoré musím držať za ruku. No na začiatku školského roka deti ešte natoľko nepoznám, tak je prechádzka adrenalínovým športom 😖 Vyhláška je jedna strana mince, druhá je tá, že sa na deťoch šetrí 😝 😝 😝 😝 😝 😝 , takže neexistuje v štátnej škôlke niečo také, čo je v zahraničí bežné - asistent, aj dvaja, ktorí by veľmi pomohli v čase, ak dve učiteľky zo škôlky napr. pre chorobu vypadnú a vonku týždeň pršalo, takže pobyt na dvore je nemožný. Neviem,prečo je toto takým strašným problémom, nezamestnaným dávame peniaze za nič, je kopa vitálnych dôchodkýň, ktoré by si radi prilepšili pár eurami a pomohlo by to veľmi k väčšej bezpečnosti. Deti sú dnes naozaj iné, ako pred 20 rokmi, väčšina nie je zvyknutá na to, že si nemôže robiť to, čo chce.....nedokážem si predstaviť situáciu, keby na prechádzke učiteľke, ktorá je s deťmi sama, prišlo nevoľno, čo tie deti.....
Ale nechcela som tu maľovať čerta na stenu, ani zbytočne podnecovať strach u úzkostlivých mamičiek, učiteľka si s deťmi poradí, dieťa, ktoré nie je zvyknuté doma počúvať, počas pár dní zistí, že v škôlke platia určité pravidlá, tak ho ani nenapadne, že by robilo to, čo chce. Len som chcela upozorniť na to, že tu sa šetrí na nesprávnom mieste a že určité obavy sú na mieste. Ešte som chcela dodať - mamičky pýtajte sa na všetko, čo potrebujete vedieť. Učiteľka je tam aj na to, aby vám odpovedala. Veď vám obom ide o to isté, aby vaše dieťa bolo v škôlke spokojné a šťastné.

mk22
29. máj 2015

to ako sa sprava pri tebe, ze ta neposlucha a nepocuva a stale nieco opakujete prikazujete to neznamena ze to bude robit aj v skôlke, ako hore pisali, tam sa deti naucia rezimu, posluchu robit veci ktore doma nerobia, papat jedla, spat..proste v skolke je to ine..a ucitelky su na to pripravene vedia ako na kolektiv deticiek..

meluela
29. máj 2015

@zabinka8660 to budu riesit az ked sa nieco stane
mne v jednej skolke ked som len isla po prihlasku isli dat cudzie dieta mysliac si ze som jeho mama 😖
no fakt neviem ako je to s tou bezpecnostou v tychto zariadeniach ...

ivett1
29. máj 2015

@zabinka8660 v našej mš - štátnej - chodili na prechádzku vždy dve učiteľky a niekedy si deti rozdelili a išla jedna skupinka a za ňou druhá skupinka a vyzeralo to akoby mali 1 učiteľku 🙂 a keď boli v triede 3-4 ročných, tak mali na vychádzkach (práve kvôli takým malým "neposlušníkom" a "výmyselníkom" ) takú látkovú pomôcku - stonožku ... a tú držali za nožičky ...

lucinkaboz
29. máj 2015

na taky počet deti by mali byt dve učitelky
v jasliach je na 5 deti jedna

rencakm
5. jún 2015

Podla vyhlasky c.306/2008 o materskej skole, paragr.7 odsek 4 - Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 21 detí od štyroch do
piatich rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach,
ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý
pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí. V materskej škole pri zdravotníckom zariadení
zodpovedá za bezpečnosť detí pedagogický zamestnanec a zdravotnícky zamestnanec. S triedou s
deťmi mladšími ako tri roky, s deťmi vo veku od troch do štyroch rokov a s deťmi so zdravotným
znevýhodnením sa uskutočňuje vychádzka detí vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov.

timea7
5. jún 2015

@rencakm to je krásna teória, ktorá sa nie vždy dá aj realizovať, ako som písala vyššie....problém nastáva, ak vypadnú zo dve, tri učiteľky a upratovačka k tomu...