Je škôlka vhodná pre každé dieťa?

8. okt 2022

moje sieta ma 2roky a stvrt o rok ma nastupit do skolky. a ja uvazujem ci to bude pre nu to prave. vysvetlim od narodenia je pricucok. s manzelom vie byt 2-3hodiny ale na uspanie potrebuje mna. nikdy nechcela byt nikomu na rukach ani starym rodicom ktorych vydavala casto ak ostava na chvilku so starym rodicom ci opatrovatelkou place vzdy predtym aj pocas. ja sa vobec nevyzivam v tom byt nenahradiitelna. mam rada cas pre seba ale zas nepojdem proti dcerke to mi zato nestoji. mam kamosky s detmi s ktorymi sa navstevujeme chodime na ihriska. chodime na kruzky plavanie tanec gymnastika hudobna. moj manzel zaraba dobre. ja pracujem na mini projektoch uz teraz lebo cgcem. ale netlaci nas to ze ja musim ist do prace. tak uvazujem ci dcerka musi ist do skolky

autor
8. okt 2022

vidavala 😅

stannkal
8. okt 2022

Tiež som mala podobne myšlienky, lebo moja ma zase strach z iných detí. Ale myslím ze to je úplne zbytočné analyzovanie. To dieta za rok spraví obrovský pokrok, na mojej vidím ako sa to zlepšilo za posledného pol roka. A ak nebude ešte pripravené v 3 rokoch no tak bude v 4. Ale určite je škôlka vhodná pre každé dieťa, je to príprava na školu a tej sa nevyhne 🙂

ivangeline
8. okt 2022

Vyhne. Domskolaci.

zuzanockamt
8. okt 2022

Nemusí chodiť vôbec do MŠ ani ZŠ. Predškolská príprava je povinná, vybavíš si HS a budeš dieťa učiť doma, pôjde len na preskúšanie + donesieš portfólio s prácami. ZŠ to isté, treba mať ale garanta vzdelávania. Takže dieťa môže byť doma do 15/16 rokov, ak to rodičia zvládajú.

akbara77
8. okt 2022

Dieťa potrebuje kolektív, cely život bude žiť medzi ľuďmi. Budeš ju držať v bubline dokedy?

elizabet173
8. okt 2022

nie, škôlka nie je pre každé dieťa od veku tri roky. Niektoré je zrelé na kolektív už vo veku tvojej dcéry, alebo aj skôr, iné v neskoršom veku a sú aj deti, ktorí sú ťažkými introvertmi a po škôlke netúžia vôbec. Ale ak sa ju nechystáš vzdelávať doma, tak ju treba postupne pripravovať na vstup do škôlky, aj keby to bol len prípravný ročník. To, že je teraz na teba veľmi naviazaná, nemusí byť smerodatné, deti majú takéto obdobia a o pár mesiacov to môže byť iné. Keď ju nemusíš dať do škôlky z finančného hľadiska, tak ju tam nedávaj skôr ako v tých piatich rokoch. Robíš to fajn, že s ňou chodíš na krúžky, medzi deti, postupne pridávaj to, že bude aj u tých starých rodičov bez teba, aj keď spočiatku len pol hodinu, ale pravidelne, postupne dlhšie. Tiež ju na tie krúžky môžu vodiť oni, prospeje jej to.

elizabet173
8. okt 2022

@akbara77 ťažký introvert kolektív nepotrebuje, ak je to možné, aj zamestnanie si hľadá také, aby nebol v kolektíve, takých ľudí nie je veľa, ale sú medzi nami. Nie som jedným z nich, ale škôlku som nenávidela, tú istú, ktorú môj súrodenec miloval, v škole som to nejako prežila, dokonca aj na internáte, ale kolektív k svojmu životu nepotrebujem, som veľmi rada sama, aj s partnerom si vystačíme väčšinou času len my dvaja a to už roky. Každý je iný, ale ak sa autorka témy nerozhodne vzdelávať dieťa doma, tak je vhodné, aby ju pripravila na vstup do škôlky a školy.

lasoli
8. okt 2022

ved uvidis,mozes ju dat o rok neskor ked vas netlacia peniaze,ja by sim tiez dala kludne neskor,o nic take nepride.Ale potom do predskolskej urcite daj,dieta sa potrebuje otukat.My mame susedu co je proti skolskemu systemu,uznava len montessori,dieta nedala do skolky,dala ho do skoly ako skoro 7r uz,lebo ten chlapec je narodeny zaciatok septembra a chudal od stresu sa az v skole posral.Ze tiez nieje asi uplne ok dieta izolovat,raz bude komfeontovane okolim.

pribinak
8. okt 2022

To ako sa dieťa správa v 2 rokoch je niečo uolne iné akomv 4, 5, či 6tich rokoch
To iste, potreba rovesníkov a kolektívu je iná v 2, 3 či 5tich alebo 6tich rokoch

Robíš zbytočnú dramu a analýzu

slniecko66
8. okt 2022

@elizabet173 Neber si to prosim v zlom.. ano kazdy je iny. Ale aky to musi byt zivot? Budem doma cely zivot pri rodicoch, potom si nejako najdem partnera a budem len s nim. A potom praca? Doma pri pocitaci nech nikoho nemusim stretnut? Ved aj s tymto sa da pracovat. Ja ako dieta som sa velmi hanbila.. v 18ke som sa triasla ako som si musela ist vypytat sama listok na autobus. Gucu v hrdle som mala ked som vedela, ze idem niekoho pozdravit. A teraz ked si predstavim, ze toto zazije moje dieta je mi z toho zle. Snazim sa ju socializovat co najviac nech nemusi toto prezivat.. nech vidi aj iny svet ako len medzi 4mi stetami.

svetlonos
8. okt 2022

@akbara77
precov bubline? Ved stretavat sa na kruzkoch, timovych sporoch mu da velakrst viac, ako skolsky system a mnohi frustrovani ucitelia ci sikanujuci spoluziaci. Nemusi sa nevyhnutne zdrziavat v kolektive ludi, ktory mu nevyhovuje. Nauci sa v klude doma bez rusivych elementov. Pokial to rodicia aj dieta zvladaju, nevidim v tom problem. Spolocnost a zivot v kolektive moze mat dodatocne podla vlastneho vyberu. Do buducna predsa tiez moze mat pracu ako jednotlivec. To je celkovo tema na obsornu diskusiu.

lucinka1988
8. okt 2022

nie, absolútne nepotrebuje každé dieťa škôlku, môj 4,5 ročný syn tam dobrovoľne nechodí, má to pre neho obrovské benefity a ja nevidim jediný dôvod, prečo by tam chodiť mal a jediný prínos škôlky, keď mám na vyber..Do predškolskej pôjde, do školy tiež...V kolektíve ( nútenom) bude minimálne 20 rokov, kedy bude chodiť do školy, nevidim dôvod, aby trávil celé dni s x rovesníkmi..Dokonca ani pre vývin dieťaťa nie je škôlka nutná, skôr naopak- viď názory fundovaných odborníkov..Rozhodnúť sa musíš sama..

autor
8. okt 2022

@lucinka1988 mozes mi opisat ako cca spolu travite cas ked ma tri styri roky?

layla123321
8. okt 2022

Ako ísť nemusí. Ale podľa mňa v tomto veku je ešte skoro povedať, či je to vhodné alebo nie. Za rok sa toho strašne veľa zmení, dcérka medzitým fyzicky aj psychicky veľmi veľa dozrie. A potom sa uvidí.

autor
8. okt 2022

uvazovala som dat ju v 4rokoch. dat ju do predskolskej. dat ju na poldna. nejako postupne ked bude pripravena. uvidim ako sa bude vyvijat dozrievat. nedrzim ju v bubline. na kruzkoch cuvam do uzadia kym ma vyslovene nepotrebuje. ja len ze vnimam niektore deti su emocne nezavisle odvzdy alebo v 2rokoch a niektore v 3nie. to som si chcela overit.

lucinka1988
8. okt 2022

Môj syn má veľmi pestré detstvo od mala, nemáme nalinkovaného dni ani nútene stretávania s niekym len preto, lebo "by sa to malo".. Ale tak v skratke- mám ešte 1,5 ročného syna, veľa sa spolu hrajú, chodíme na výlety, na ihriska, v okoli ma veľa kamarátov a kamaratiek, vekovo príbuzných, s ktorými sa stretávame, ke sme príležitosť- tiež nie sú v škôlke. Sú dni, kedy mi doma pomáha variť, upratovať- normálne ho zapajam, má to rád.. Sú dni, kedy mám veľa roboty a hrajú sa spolu s bratom..A sú dni, kedy chodíme kade tade- interiér, exteriér..Kúsok od nás mám brata- krstný obidvoch detí..Veľa času trávi aj s ním, on ho často berie na výlety, aj prespať, aj na cely víkend..Rodičov mám na skok- veľa vašu je aj s nimi, na záhrade..Manžela mam pred 15 h doma, on sa deťom venuje popojudni, jed ja pracujem z domu alebo musím aktuálne do prace, po svojich záujmoch a pod..Je mimoriadne popredu, šťastné dieťa, nič mu nechýba..Dokonca pediatrička bola v menom úžase, keď ho videla..Ale tým, že som doma s mladším, že mam podporu manžela, že mam možnosť sebarealizácie a pracovať na sebe aj počas RD-tak mi to príde dokonalý model pre všetkých..Ak by niečo z tohto nebolo, zrejme by som rozmýšľala inak..Podľa mna škôlka určite nie je zla, ale teda pre nás konkrétne by prínos nemala- a syn je veľký extrovert, veľmi živé dieťa, ale aj tak
Len som tým chcela povedať, že je to veľmi ale naozaj veľmi individuálne..

lucinka1988
8. okt 2022

Ešte doplním, že ja osobne som nikdy nebola zástancom toho, keď niekto označí škôlku sa veľké zlo a neškôlkára za najlepsi scenár, resp. škôlka automaticky rovná sa nevyhnutná potreba pre všetky deti a neškôlkári rovná sa bublina, fanatizmus, atd- kadečo som už pocula..A nič medzi tým..Práveže treba brať do úvahy to medzi tým..Ja som napr neni z tých, čo dieťa budú mať na domácom vzdelávaní a radikálne by som išla touto cestou- absolútne nie. Do predškolskej pôjde, do školy tiež a mladší možno aj do škôlky- závisí ako sa vyvinie situácia. Len podľa mna je super, ak človek má možnosť a dovolí si vôbec zvážiť všetky okolnosti, ktoré sú pre neho v tej danej situácii optimálne..Svet nie je čiernobiely, ale drvivá väčšina ľudí tak zmýšľa

autor
8. okt 2022

@lucinka1988 dakujem. dava mi zmysel co pises. jedine minus ze moje dieta nie je nateraz ok s tym ostat so starymi rodicmi napr. aj ked nakratko stale slzy a plac. tiez by som privitala trosku viac casu na seba aj na prscovne aj na sportove veci pro ktorych ju neviem mat pri sebe. tesim sa ze to mate ako to mate

lucinka1988
8. okt 2022

Ďakujem..uvidis, ako sa to vyvinie, ale vždy mysli na to, co bude najvhodnejšie pre Vašu situáciu, nedaj sa ovplyvniť spoločnosťou, tlakom okolia a pod..či už jedným alebo druhým smerom..Držím Ti palce☺️🤗

mimi16
8. okt 2022

Bože už zas to isté. Musí ísť dieťa do MŠ? Preboha to čo je za zmýšľanie?! Nech sa zrušia školy a deti nech sa učia doma s matkami a bude pokoj. To čo sa deje v tejto spoločnosti naozaj nerozumiem.

mimi16
8. okt 2022

@lucinka1988 nútený kolektív kde sa nič nenaučí?! Tak zakrpatený názor. To matky sediace doma ani len predstavu nemajú o čo všetko dieťa prichádza a čo mu môže KVALITNÉ predškolské zariadenie dať!

nikpa
8. okt 2022

Podľa mňa máš normálne dieťa, každé lipne na mame. Ja mám tiež 2 také cecky, starší už je v škôlke. Prvé dni boli ťažšie ale časom sa to zlepšilo.
Ďalšia vec je, že keď nemusíš ísť do práce a cítiš to tak, že ešte máte byt spolu doma tak je to v poriadku. Hlavne aby do tej škôlky nastúpila aspon ako predškolácka, deti sa pred školou potrebujú socializovat a už trošku odpútať od rodičov, zvyknúť si na nový režim....

mimi16
8. okt 2022

@svetlonos áno cely život ako jednotlivec. Choré. Začala doba domáceho vzdelávania a Home office.

mimi16
8. okt 2022

@zuzanockamt tak toto nie je normálne, do 16 rokov mať dieťa doma?! No mám dosť. To je fakt už psycho level.

zuzanockamt
8. okt 2022

@mimi16 A prečo to píšeš mne? 🤷

mimi16
8. okt 2022

@zuzanockamt pretože si predstavila tento model.

simona20201309
8. okt 2022

@mimi16 🙈 ty si ideš stále svoje v každej téme. Tak ja ti to poviem z pohľadu učiteľky v MS a z pohľadu matky. O nič dieta neprichádza, preto byť doma s mamou je vždy viac! Ale teba registrujem z diskusii, kde si dávala super radu ,,načo chodíš pre dieťa tak skoro, chod neskor"... takže ta viem presne zaradiť, medzi tie, co deti sú od rána do záverečnej, všetky sviatky, a keby bola možnosť tak možno aj na celý týždeň...
Uzavriem to takto - vďaka bohu za MS, niektorým deťom je tam naozaj lepšie ako doma. Práve pre také deti ta škôlka ma zmysel.
Len skus uveriť tomu, že naozaj sú deti a matky, ktoré spolu počas dňa netrpia. Je im spolu doma super, nenudia sa, ani nesedia pred TV.

zuzanockamt
8. okt 2022

@mimi16 ten model je všeobecne známy

gabika0825
8. okt 2022

Na jednej strane pises že je pricucok, no skôr sa treba pozrieť na to, či sa rada hráva s inými deťmi, či s inými deťmi vychádza, alebo je celkovo utiahnuta. Ak má kamaratov na ihrisku a má rada hrať sa s inými deťmi, prečo ju oberať o to, že môže spoznať iné detičky v škôlke? Ty jej nemusíš hovoriť v takom veku ze ide do škôlky. Ty ju pripravuj takým spôsobom, ze ide sa hrať s inými detičkami a ty musíš zarábať peniažky, lebo veľakrát deti nevedia pochopiť slovu škôlka a majú z toho doslova hrôzu, lebo nevedia čo to je a čo tam budú robiť. Čiže ísť spôsobom ze pôjde na miesto, kde spozná nových kamaratov s veľa hračkami a budú sa tam hrať. A ze vy dve sa potom keď sa dohrá uvidíte. Nemyslím si ze by nebola zrelá na škôlku. Čo sa týka toho ze neznesie opatrovateľku alebo starého rodiča tak jasne ze neznesie keď bola doteraz iba s tebou, a zrazu dôjde cudzia pani a ty odídeš. To iste so starými rodičmi. Ak nie je zvyknutá na nich, ze sa u nich hra, chodia na ihrisko a len tam sedí, tak jasne ze je nespokojná. Čo sa týka tvojich rodičov a popripade svokrovcov, skús ísť k ním aj ty s ňou a budujte si nejaké zvyky, aby vedela čo bude, keď idete k rodičom. Aby si zvykla potom aj sama. Držím palce

cessy01
8. okt 2022

Moj syn mal vyslovene paniku ked som sa vzdialila co i len na wc a non stop sa odomna nepohol snad do 4rokov. Kedze som mala po nom dcerku nebola som nutena ho v 3rokoch strcit do skolky. Isiel v 5 spolu so svojou 2.5rocnou sestrou ktora sa vyslovene do skolky pytala. Ziaden plac nic proste dozrel na to az vo veku 5rokov. Nerob predcasny zaver , dieta sa meni, syn vyslovene vyhladava kruzky a kamaratov kolektiv a uplne sa osamostatnil. Cela rodina sa do mna navazala ze podporujem tu jeho zavistlost na mne a bude cely zivot moj cecok a vidis nieje to tak. Chodi na sport sam cestuje busom do skoly zo skoly aj na trening. Dieta sa zmeni niektore zacne vyhladavat "svet bez mamicky" v 3rokoch ine v piatich.