Hystéria a plač 3 ročnej škôlkarky

kristinenka
9. máj 2012

Mamulky potrebovala by som poradit ohladom dcerenky. V aprili mala 3 roky a nastupila do skolky.Zo zaciatku bola rozcitlivela, pripisovala som to novemu prostrediu, zmene a tak.....potom zacala byt samozrejme stale chora, ani raz nechodila do skolky celych 5 dni......s tym som samozrejme pocitala, ze to tak zozaciatku bude. Ale to co doma prezivame teraz.....Vystupy, hysteria, plac podobajuci sa vresku pri tyrani zvierat, hadzanie sa o zem, dupanie, pokial nie je po voli...dokonca sa zacala pri hysterickom placi pocikavat!!!!!Skusala som dohovor, silne objatie, dokonca aj vyprask.....nepomohlo vobec nic!! stale dookola, ked sa len nieco udeje, alebo jej nie je po voli, tak zacina kolotoc odznova...pritom sme ju nikdy nerozmaznavali, praveze mala dost prisnu vychovu (aspon podla mna). Nikdy sme s nou taketo problemy nemali, az teraz tak posledne dva tyzdne.....Poradte mi prosim co robit, lebo uz som zufala.......

magali
9. máj 2012

@kristinenka asi by som sa poradila s odbornikom

xlucia
9. máj 2012

@kristinenka ostat kludna a vydrzat. u nas to bolo nonstop prve dva mesiace, kym sa aklimatizoval

aaddeelliinnaa
9. máj 2012

@kristinenka ...myslim,ze prezivate obdobie vzdoru....ako prislo,tak aj odide....drzim palce..a vela trpezlivosti zelam 🙂

junovka
9. máj 2012

@kristinenka presne tak,ako tu uz odznelo, zacina obdobie vzdoru.U niekoho to trva kratky cas u niekoho dlhsie.Moju starsia to drzalo hadam do 5,5 roka, teraz si to uzivam s mladsiou , ale v hektickejsom prevedeni 😝 ...tusim , ze to zalezi aj od samotneho temperamentu dietata, nakolko mladsia dcerka je strasne zive dieta oproti starsej.Jednoducho som pochopila, ze ked zacne trucovat koli banalite a drzi ju to dlhsie, tak sa to snazim nevsimat...a to aj hodinu reve...nezajem, ako to prislo, tak aj odijde 😉

mamavera
9. máj 2012

@kristinenka je to vydieranie a boj o moc, vo vývoji dieťaťa je to veľmi dôležité. Netrvaj prísne na veciach, ktoré nie sú životne dôležité, zapoj dcéru do rozhodovania - čo budete robiť, kam pôjdete, čo budete variť...keď začne mať výstupy, hystérie, odíď z miestnosti, alebo si ju nevšímaj, začni si čítať a pod. S kľudom jej povedz, že kľudne môže vrieskať, ale aj tak nedosiahne to, čo chce, pretože ste sa dohodli inak . Chce to more trpezlivosti, ale s trojročnou sa už dá dohodnúť. Dôležité je hneď pri prvých takýchto scénach zachovať pokoj (aj keď to v tebe vrie), keď dieťa zistí, že tým vzbudzuje pozornosť dospelého, opakuje to často a dlho. Mne sa pri deťoch aj mojich aj v materskej škole najviac osvedčil systém spolurozhodovania, brať dieťa ako partnera a nie ako niečo, čomu treba stále prikazovať, zakazovať a pod. v kombinácii s ignoráciou týchto scén a s pripomenutím, že sú zbytočné, pretože nimi dieťa aj tak nič nedosiahne. Podobných tém je na koňovi viac, mrkni do nich, je tam veľa dobrých rád od mamičiek, ktoré tým už prešli. Pevné nervy. 😉

spalka
9. máj 2012

@kristinenka moja to robi vacsinou ked je unavena, hladna, v nepohode, inac sa s nou da dohodnut... ale v podstate, aj oni maju pravo hnevat sa, bohuzial to v tomto veku davaju najavo aj takto extremne... ak sa to stane u nas a ja si spatne rozoberiem situaciu viem vzdy pochopit preco sa tak spravala a ako som tomu mohla predist, ale bohuzial na to nemam vzdy dostatok sily a casu

masinka
9. máj 2012

@junovka jej, teraz si ma vydesila, moja prostredna ma 3,5 roka a dufala som ,ze by ju to obdobie vzdoru, ktore prepuklo v roku a pol hadam mohlo pomaly aj koncit.... tak to aby som si rezervovala vypolstrovanu celu, ak toto ma trvat este dalsie dva roky... pomooooc
ale tiez sceny a rozne afekty riesim ignorovanim .... proste raz musi pochopit, ze si "nevytrucuje" to co chce..... aj ked u nas taketo cirkusy koncia tym, ze sa povracia...

kristinenka
autor
10. máj 2012

Ved sa snazim ju ignorovat, ale je vyspekulovana, vydrzi plakat aj hodinu, buchat ruckami o stenu a nakoniec sa pocika a ani od povracania velakrat nema daleko........bojim sa len toho, aby prave to ignorovanie na nu nezaposobilo prave opacne....aby nemala problemy v dospelosti...Pred casom bola hrava, vesela, velmi smela a teraz je to pravy opak......len sa drzi mna a nechce sa odo mna pohnut ani na krok......
dakujem pekne za Vase rady a skusenosti 🙂

kristinenka
autor
10. máj 2012

@magali aj nad tym rozmyslam....ale manzel sa na mna koli tomu hneva, ze z malej robim koli placu hned psychopata......ale on to nevidi, pretoze stale ptracuje a myslim, ze ani neciti, ze nieco nie je v poriadku nikdy tak, ako mama......

babulina
10. máj 2012

@kristinenka nastevou psychologa nic nepokazis, viaceri to robia aj tak ze na prvej schodzke je iba rodic az potom nasledne sa pripoji aj dieta, my sme si s dcerou absolvovali par navstev psychologa (ale z ineho dovodu) a uprimne sme porozpravali s psychologickou aj o nasej rodicovskej vychove, budes mat dusu na mieste a poradi ti ako postupovat resp ci vas pristup je spravny/vhodny, drzima paste

mamavera
10. máj 2012

@kristinenka napíšem to tu kruto, ale mám potrebu to tu napísať - moja babka by to riešila spôsobom - kľudne krič , dám ti pár na zadok, aby si mala za čo a keď sa pocikáš ideš si to prať!!! Bola to jednoduchá žena ale s prirodzenou inteligenciou, snažila sa nás chápať, všeličo nám dovolila a za to sme ju zbožňovali, ale bolo nám jasné, že si u nej nič nevykričíme a môžeme sa trieskať o zem aj do večera, ju to nepohne. Nikdy nás neudrela, dokonca na nikoho z nás nezvýšila hlas a nikoho z nás nenapadlo si niečo akýmkoľvek spôsobom vynucovať. Bolo nás dvanásť bratrancov a sesterníc a každému bolo jasné, kde sú hranice. Študovala som pedagogiku, aj psychológiu, študujem aj nové trendy a netradičné smery vo výchove, ale stále sa roky vraciam k tej jednoduchej žene, ktorá nám stále dávala najavo, ako nás miluje, aj keď vystrájame a zároveň nás viedla k úcte, empatii a takto nás vlastne vychovávala.
Ak má dieťa takéto prejavy, určite sa mu občas zadarí si niečo vytrucovať a vyrevať, inak by to nerobilo. Návšteva psychológa nie je zlý nápad, ale psychológ zrejme nájde chybu v prístupe k dieťaťu, ako v dieťati samotnom.

horana
10. máj 2012

Nuz ma to tazke, vacsina deti v 3 rokoch este nie je tak uplne pripravena na skolkarsky system aky prevazuje v statnych skolkach na SK.
V zahranici sa chodi sice skor ale je tam iny system venovania a vedenia, a deti su kolektivizovane postupnejsie a od este skorsieho data, nemaju taky skok ako my tu ze 3r. len pri mame a zrazu BUM a vacsinu dna neosobne prostredie Sk statnych skolok. Navyse je tazsie prijst do uz zohraneho kolektivu, potvrdi kazdy psycholog. Vies ze sa tvojej dcere vobec necudujem?! Jedine ze by dieta bolo mimiriadne socialne a extrovertne by mohlo nabehnut skor.
Ved je tam len mesiac aj to s prestavkami choroby, cize prave vstupuje do faze kedy si zacina uvedomovat ze je to "uz nastalo" a vyrovnava sa s tym.
Ci vydiera ci nie, vyjadruje po svojom stres ktory preziva. Nedokaze sa o nom bavit na dospelackej urovni, vyjadrit strachy, pochybnosti, situacie na ktore je zrazu sama a musi si sama poradit. Na ten vek su tieto prejavy uplne adekvatne situacii. Preziva dost tazku krizu, bezpochyby.
Niekto povie nechat vyrevat, nevsimat si. Podla mna zalezi od povahy dietata, ak to nie je dieta ktore si uz predtym doma vyrevava vsetko, a slaby rodic, co ale tu tak zjavne nie je, pise sa ze vychova je skor razna a doteraz excesy neboli, zvazila by som na cas dochadzku len na par dni v tyzdni, resp. doobedia, vela sa venovala, rozpravala, aby malo dieta pocit ze nie je odlozene, ze podpora v pozadi pretrvava. Je to nieco podobne ako prichod surodenca, toto odputavanie len na inej rovine. Druha vec je ze malokto si to moze dovolit, ked mama nastupuje s uderom 3r. dietata do prace a bodka.
My sme riesili prechodnym znizenim zivotnej urovne ale postupnejsim zaskolovanim a oplatilo sa aj s urokmi. Teraz sebavedomy skolak, ktoremu nic nechyba.

Ono, kazdy poradi inak. Niekto je zastanca - casto z nutnosti a aby uchlacholil svedomie - hodit do vody a nechat plavat, ved my sme prezili prezije aj dieta a tak to chodi nech si zvykne.
Iny sa snazi hladat "ulavy".
Vtip je v tom ze obe cesty maju klady aj zapory a ich spravne pouzitie je individualnou zalezitostou.
Mna osobne svojho casu hodili do vody a traumy zo skolky som spracovala az v dospelosti, hoci som ich dlhy cas nikym nevidene nikomu "neukazala", je preto zrejme pochopitelne ze u svojich deti som volila inu cestu a u nas sa oplatila.

Drzim palce.

flori
10. máj 2012

@kristinenka Ahoj,presne viem,o com pises a co prezivas.U nas to zacalo klasicky v septembri pri nastupe do skolky-dcera mala 3 roky a 2 mesiace.Bolo to pre mna,kedze len ja som s nou chodila rano do skolky, neskutocne stresujuce obdobie,bala som sa kazdeho rana /aj ked som to nedavala najavo slovne ci neverbalne/,co nas zas caka,aky cirkus.Skusala som aj nemozne,tiez vsetko to,o com si pisala.Pomoze jedine-vydrzat.Obdobie to bolo velmi namahave a dost dlhe,len nedavno,od aprila mozeme hovorit,ze sa zacala do skolky aj sama pytat a konecne je to bez placu a vyvadzania.Drzim palce.

zuzin78
10. máj 2012

Ahoj viem o com pises moja 4rocna dcerka teraz nastupila do skolky bola tam 3dni a uz je chora a potom aj mladsia ☹ na treti den zacala rano tak plakat ze ide so mnou domov a bude dobra a nech ju tu nenechavam u nas je problem to ze vie ze ja som doma s mladsou hadam si raz zvykne u as ked sa spomenie skolka tak spusti taky plac ach jaj desim sa pondelka co ma bude cakat v skolke ☹
Drzim palce

lenockaaa
10. máj 2012

@kristinenka moja dcerka chodila do skolky velmi rada, uplne sa tam tesila, no vypadla im jedna ucitelka a asi dva mesiace boli kazdy den niekde rozdeleni medzi starsie deti. po dvoch mesiacoch som spozorovala uplnu zmenu v jej spravani, stale so mnou, nalada o nicom, rano vymyslanie, za vsetko krik plac rev ale naozaj za vsetko vsetko co len trosicku nebolo po jej voli. myslim , ze obdobim vzdoru si uz presla davnejsie predtym, po tych 3 rokoch to bolo s nou velmi super ale ako hovorim po dvoch mesiacoch takeho delenia v skolke-hruza des. podla mna dieta citi neistotu, je to jeho volanie o pomoc, inak to nevie dat najavo. nam velmi pomaha ked sa jej venujem oooovela viac ako bolo potrebne dovtedy, vsetky nase aktivity s nou preberam ci s tym suhlasi - vacsinou povie ze ano lebo jej dam na vyber a povazuje sa za tu , ktora o tom vlastne rozhodla. teraz sme mali takyto asi tyzdnen a je po nom uplne ina, celkom poslusna, hrava, vesela 🙂asi vtedy potrebuju viac priestoru a rtespektu ich osobnosti...skus dat na vyber v nedolezitych veciach ako napr...potrebujem ist do obchodu a dam jej na vyber ze pojdeme do toho kam chce ist ona, v podstate mne je to jedno a ona sa citi dolezito....to bol priklad .-) prajem pevne nervy 😀

kristinenka
autor
10. máj 2012

@mamavera Ahoj, samozrejme viem, ze najde chybu v pristupe...ved sme spravili, alebo robime urcitze nieco zle, ked sa nase dieta takto sprava....prave preto sa chcem toho vyvarovat a s niekym sa podrobne poradit, ako v takychto pripoadoch postupovat.......A priznam sa, aj ja som to cele velakrat riesila tak, ze som malu nechala vyplakat, alebo som jej nahadzala na zadok....ked sa pocikala, pocikanu som ju nechala......ale nevedie to k nicomu...Teda aspon podla mojho skromneho nazoru

sante81
10. máj 2012

ja mam doma niečo podobné, s prestávkami to trvá asi polroka, do skôlky az od septembra. keby tie jeho vybuchy zlosti, hnevu placu, kriku, pistania mali aspon logiku, napr chce ist spat v papučiach, vonku je 30 stupnov a on reve lebo si chce obliect pančuchy, von chce ist v pyzame, zavrem dvere do izby a začne sa jedovat ze nezavrel on a potom si musí sám otvorit a aj sám zavriet, chce sa bicyklovat po dome a tych príkladov je ozaj asi milion. niekedy musím rátat do 10, alebo odíst do druhej izby lebo ked toto začne robit od samého rána, tak mam nervy na dranc. ked začne revat, zavre sa do izby, vydrzí aj hodinu , potom príde akoby sa nič nedialo a usmev na tvári a aj tyžden je pokoj. chce to ozaj len trpezlivost, a dufat ze to čoskoro prejde

kristinenka
autor
10. máj 2012

@lenockaaa Ale ved ja sa jej venujem kazdu volnu chvilu.......do prace som teraz dva tyzdne nechodila, nenechavam ju niekomu bez dovodu, iba ked je to skutocne nutne......chodime na vylety, sme u babky na zahrade kde ma hojdacky, piesok, zvieratka, do lesa opekat, na ihriska, ku kamaratkam co maju tiez deti atd......proste jej stale nieco vymyslam, lebo ona je velmi hyperaktivna, stale potrebuje byt niekde inde......ale teraz ju uz aj tieto aktivity zacali nudit a vsade kde prideme, po pol hodke sa pyta domov......

lenockaaa
10. máj 2012

@kristinenka jeeej prepac ja som to vobec nemyslela tak, ze sa jej malo venujes 🙂 to by som si nedovolila tvrdit 🙂 ja som jej takisto vymyslala program, nech je s kamaratkami ktore dobre pozna, tesila som sa, ze ako sa bude ona tesit a vypalilo to uplne opacne alebo mozno este ked sme boli vonku tak ako tak dobre ale hned ako sa islo robit nieco co sa "musi" tak bolo zle...tak som to skusila touto metodou a celkom funguje...ale tak vidis kazde dietatko je ine, treba asi len prist ako na neho 😀

mamavera
11. máj 2012

@kristinenka pozor, ja som tu nepísala, aby si jej dala na zadok!!! Ak si spätne prečítaš môj príspevok, zistíš, že nás babka nikdy neudrela, ani nezvýšila hlas, svojím pokojom a láskou vnášala do života harmóniu. Som zásadne proti akýmkoľvek telesným trestom, možno je to od tvojej malej volanie o pomoc, ty ju nesmieš za o trestať, len jej vysvetlovať.

katka1981
11. máj 2012

Nasa do skolky nechodi a toto presne u nas trva uz asi rok, az na to pocikavanie, ale ma zas ine chutovky. Uz to preslo, mysleli sme ze vzdor skoncil, a uz je to spat. Neviem sa dockat ked pojde do skolky, nech mam trosku pokoj. Bitka nepomoze, to by si ju musela zabit, jedine dohovarat, nepomoze hned ani to, ale to je jedine cim jej neublizis a vraj ked stokrat zopakujes obrazne, tak raz pochopi. Asi kazdemu dietatu zacina vzdor v inom case a kazde ho ma iny. Niektore deti taky, ze si ho rodicia ani nevsimnu a druhe deti taky, ze mas pocit, ze sa decko zblaznilo a rodicia s nim.

katka1981
11. máj 2012

@kristinenka, inak sa mi paci ako si napisala, ze reve ako ked tyraju zviera, pre nas je to taky hnusny piskot, ze uz len ked zacne, tak mam chut vrazdit, nic hnusnejsie nepoznam. Normalny plac mi nevadi ale toto je tak neprirodzeny afektivne, ze az. Ja len dufam, ze ju to cim skor prejde. Skuste psychologa, nam moc nepomohol, treba aby tym decko preslo, ale bit ju nesmies, to ti urcite povie, ale mame len jedny nervy, ze? Nam zubar povedal, ze skoda kazdej po riti co padne vedla 🙂 On ma 3 deti a cakaju stvrte 🙂

katka1981
11. máj 2012

@mamavera, vyborne rady!!!!!

katka1981
11. máj 2012

@masinka, prve obdobie vzdoru je okolo roku a druhe neskor. A ked som sa pytala, super a kedy tretie? Ze v puberte 😀

lenusiknr
11. máj 2012

@kristinenka moj Jakubko nastupil pred tromi tyzdnami do jasiel a zacal robit presne to iste:( samozrejme ze aj dovtedy mal raz za uhorsky rok taketo vystupy no nastupom do jasli sa to velmi zhorsilo.. ma dni ked je vsetko ok ale su dni ked ponho pridem a akakolvek malickost ho vie vytocit, najedovat... povacsine ak sa to da snazim sa s nim dohodnut na niecom, vyjst mu v ustreti- napr. chce ist niekde inde ako som planovala, chce si zobrat motorku von nie bycikel... ale pokial ide o zasadne veci tak ho necham vyplakat.... tiez je to niekedy o hubu clovek pride z prace chce sa mu max. venovat a on ma za vsetko nervy no na druhej strane je to pre tie deti velmi stresujuce a nejako to musia dat najavo... ja to pripusujem hlavne nastupu do skolky aj ked Jakubik s chodenim do jasli uz chvalabohu problem nema
este k tomu pocikavaniu- nas maly sa sice nepocika no uz sa stalo asi dva krat ze sa od placu povrackal a to plakal ani nie 5 min.

masinka
11. máj 2012

@katka1981 toto je (mozno) pravda, ked mas jedinacika. Ked mas viacere deti, tak to, ktore je akurat v tej lepsej faze odkukava od toho vzdoroviteho a tak maju nakoniec obdobie vzdoru plynule az do puberty...... 😉

@kristinenkamam pocit, ze sa prilis obvinujes za spravanie sa tvojho dietatka - nechcem zlahcovat vplyv vychovy ani ta tlapkat po pleci ze ty si urcite pri vychove chybu neurobila... vzdy je co zlepsovat 😉 len z vlastnej skusenosti mozem skonstatovat, ze moje prve dieta malo obdobie vzdoru take, ze sme si to takmer nevsimli, zato druhe si to odtrucovalo a odcirkusovalo aj za 4 deti (a este stale to nevyzera, ze by toto obdobie koncilo)... a som presvedcena, ze je to povahou dietata - alebo ze by sa moja vychova pri druhom zrazu otocila o 180 stupnov ? takze hlavne davat detom najavo lasku, obcas zatat zuby a nechat nech sa vyzuri a ukludni same , ked je kludne, vysvetlit, preco to takto nie je dobre a deti z toho hadam raz vyrastu 🙂

katka1981
11. máj 2012

@masinka, neviem co presne myslis tym, ze toto je mozno pravda, som prispata, ale ja si myslim, ze obdobie vzdoru bude u nas pravdepodobne trvat do puberty a puberta bude asi trvat az do odchodu z domu 🙂 Uprimne si nedokazem a ani nechcem predstavit, keby mi toto robili doma dve deti. Mne staci, ked na striedacku vyrevuju mala so psom, ked nas v noci budi jeden, potom druhy..... no proste sranda na kazdy den. A vobec si nedovolim radit niekomu, kto ma dve deti a jedno odkukava od druheho, to uz je iny level. Tak a s tym co pises kristinenkamam uplne suhlasim. Kolko casu som zabila vycitkami juuuuuj, az psychologicka ma vyviedla z omylu, ale ajtak si v slabej chvilke vsetko vycitam. Strach mat druhe dieta, kazdy povie, ale druhe nemusi byt take 🙂 Manzel vzdy povie, a co ak bude este horsie 🙂 Naozaj kazde dieta ma uplne ine obdobie vzdoru. Ja si casto vycitam, ze malo znesiem, ale ked sa manzel bavi so znamymi co mau deti, tak nas len polutuju, alebo povedia: ..... ta vam dava dobre..... nechcem pisat vulgarizmy 🙂 ale zaklad, ze vsade je ako anjel, vsade je uzasna, len doma to akosi nejde 🙂

masinka
11. máj 2012

@katka1981 ja som ten tvoj prispevok pochopila tak, ze mas tri obdobia vzdoru a medzi nimi nejaku "oddychovu " pauzu - tym mozno som myslela, ze s trochou stastia pri jednom dietati ta pauza tam bude, pri dvoch a viac detoch nehrozi 😉 inac, mat Dianku ako prvu, asi by ostala jedinacik. Tym , ze Nelka bola take "motivacne" dieta, tak sme si povedali ze skusime aj tretie - ak bude ako Nelka, tak fajn a narocnejsie ako Dianka uz bude tazko... a zatial je ako za odmenu, uplne zlaticko (tuk, tuk nech to nezakriknem), tak treba byt optimista a mozno budes milo prekvapena ake bude druhe dietatko 😉

katka1981
11. máj 2012

@masinka, jaj, nie, ja som to myslela, ze tam pauza nebude. Hej napisala som to tak, tak mi to bolo povedane, ale osobne si myslim, ze to take lahke nebude. Ved aj teraz sme mali pauzu, dobra bola 2 mesiace? Neviem presne a akosi sme spat. Uz dlho nemala obdobie, ze hore dole na wcko a mame to spat asi po pol roku. U nas proces zaspavania, cize vecerne mlieko, hygiena, rozpravka..... trva 3 hodiny, kazdy den, uplne skvele. No co uz, ked je dobra je uzasna, ale na druhe to ozaj nevidime.

mamavera
12. máj 2012

@sante81 skús robiť to isté, čo on (samozrejme ak je to len trochu možné a tak, aby susedia nevolali sociálku 😀 😀 - lebo diváci sú vo veciach výchovy vždy najmúdrejší 😝 😝 ) - ľahni si aj ty do postele v papučiach, ale mu vysvetli, že je to síce možné ísť spať v papučiach, ale nie rozumné. Dieťa pocvhopí, že ťa to nejako zvlášť nerozhodí. A kľudne mu tie pančuchy pri 30 stupňoch v tieni nechaj obliecť a poprechádzajte sa aspoň pol hodinku. Sám pochopí, že síce svoje dosiahol, ale ubližuje len sám sebe, nie tebe. Aj mu to povedz, že teplo bude jemu, nie tebe. Deti totiž ako keby chceli niekedy rodičov vytrestať a niekedy je to o tom kto z koho. Ale stále je to len o láske, kľude, vysvetľovaní a DOSLEDNOSTI!!! A to všetkých členov rodiny, veľké problémy vznikajú, keď mama nepovolí a otec hej, alebo opačne. Pevné nervy.