Dieťa nebude chodiť do škôlky. Máte s tým skúsenosti?

sjuzocka
21. sep 2010

Ahojte, rada by som si precitala skusenosti tych mamiciek, ktorych deti do skolky nechodili - ci uz z dovodu, ze sa im neusla, alebo ich tam nechceli dat, alebo ine dovody... Nam sa skolka pravdepodobne nepostasti, lebo v mieste bydliska su beznadejne obsadene a na sukromnu nie su financie. Kedze idem na druhu matersku, tak mozem byt aj s malym doma, len neviem, co by to vsetko obnasalo... Su tu mamicky, ktore nejak "systematicky" ucili svoje deti , resp. robili nejake aktivity s nimi, ktore by sa mozno robili v skolke - myslim tym, ze dieta doma nebolo len o tom, ze sadni si k telke a pozeraj, alebo chod sa hrat s autickom, ... ? 🙂 Mne sa velmi pozdava napriklad Montessori a mozno by som si na to trufala po niekolkych skoleniach, aj ked netusim ake to bude popri malom dietati. A mozno sa nam skolka ujde, kazdopadne, rada si precitam ake s tym mate skusenosti, co robite s detmi ktore do skolky nechodia?

kvetinka211
21. sep 2010

Ja som v skolke prve dva roky komplet preplakala a vychovne snahy uciteliek spocivali v tom, ze sa do mna (po prerevanom predpoludni) snazili natlacit obed (skoncil samozrejme naspät v tanieri) ... Taketo tyzdne sa striedali s tyzdnami, ked som bola doma chora, kedze som tam od tych ostatnych usoplencov vzdy nieco chytila (a hroza zo skolky mojej imunite asi velmi nepridala). Cize budem rada, ak moze deti nebudu muset zazivat to iste, kedze predpokladam ze nebudu patrit medzi deti, ktore sa do skolky tesia. Nechapem celkom ludi, ktori vyhlasuju, ze dieta nechodenim do skolky o nieco prichadza. Kontakt s inymi detmi najprv ani velmi nepotrebuje a neskor sa predsa da zajst na ihrisko, do materskeho centra .. to uplne postaci na rozvoj socialnych zrucnosti. Vsetko ostatne sa da robit aj doma - rozne aktivity, pohyb, vychadzky. Mozno posledny predskolsky rok to ma zmysel, aby si trosku zvyklo, predtym je to vsak len odlozenie dietata. Chapem, ak niekto musi dat dieta do jasli/skolky kvoli financiam, ale argument ze dieta o nieco prichadza ked je doma siria akurat ti, co by videli zeny co najskor naspät v praci ...Na tvojom mieste by som sa asi tesila, ze vam to tak super vyslo - ze mozes byt na materskej a mat obe deticky doma pri sebe 🙂

jaaty
21. sep 2010

Nesúhlasím s názorom kvetinky. Dieťa, tak ako človek, je tvor spoločenský a potrebuje chodiť do kolektívu. Tam sa naučí nielen básničky, ale aj to, ako sa presadzovať, vzájomne rešpektovať, akceptovať......... Toto sú veci, ktoré sa dieťa na ihrisku nenaučí. Potrebuje sa stretávať, potrebuje počúvať i vidieť čo iný
V dobrej škôlke sa deti veľa naučia a viem to z vlastnej skúsenosti. Hanka sa denne na niekoľko hodín stretávala som susedovie chlapcom o 2 mesiace starším, avšak po nástupe do škôlky sa začala správať i fungovať inak. To, že m niekto doma súrodenca či dvoch a na ihrisku kamaráta je neporovnateľné so zážitkami či skúsenosťami dieťaťa v škôlke.
Na druhej strane chápem, keď sa k tomu niekto postaví ako sjuzočka- keďže jej dieťa do škôlky neprijali a na súkromnú nemá financie.

traktor
21. sep 2010

moje vsetky deti isli do skôlky az rok pred skolou...cize ked mali 5 rokov...isla som z materskej do materskej a u nas je to tak, ze ked je mamina na materskej , dietatko jej do skolky nezoberu...az ked je to uz *povinne*, cize je predskolak...ale nestazujem sa..napr. ked sa narodila miska, simonka necitila, ze som ju akoby odsunula a poslala ju prec/ do skolky/, pomahala mi, tesil sa s toho...ale snazila somsa o take aktivitay , ake by mala v skolke...zacvicili sme si, zaspievali, kreslili sme/ farbicky, voskovky, vodovky../ hrali sa s plastelinou, vystrihovali si, ....kupila som v papiernictve take zosity, co na vyfarbovanie, prve ciarky...takze sme mali doma akoby skolku...deti jej vlastne ani nechybali...lebo ked kamosky skoncili v skolke, stretli sa u nas a vyhrali sa, ..ako 5 rocna nastupila do skolky, bolo to bez problemov..vlastne skoro vsetko, co sme robili doma robila aj v skolke....takze nebol problem 🙂 ...a musim dodat...miska popri simonke velmi vela pochytila...snazila sa ju napodobnovat...takze s nou nebol ziadny problem..bolo to fajn..

kvetinka211
21. sep 2010

@jaaty no, lenze v nizsom veku deti este nie su pripravene fungovat s rovesnikmi a tato schopnost pride neskor - kedy, to je individualne ci v 3 alebo 5 rokoch ... a nie je to vdaka skolke, dieta proste dospeje do isteho stadia kedy je schopne zniest celodenne odlucenie od mamy. U mna aj vsetkych detoch v mojom okoli to bolo az v 5 rokoch, dovtedy ma ine deti nezaujimali, nechapala som, preco mi beru hracky a kazia co som postavila, nakreslila atd. Basnicky som vedela aj z domu, snurky zaväzovat ma naucili doma atd. V skolke ma akurat naucili, ze v blave neni dostat toaletny papier (dones mi ostal v pamäti jeden z duchaplnych rozhovorov uciteliek), ze do rajcinovej polievky kucharky struhaju nechtiky (tak sme si vysvetlovali ten divny tvrdy syr), ze ucitelku treba volat "sudruzka" (o rok na to v 90 uz v skole bola "pani" ucitelka). A tiez ze aj ked sa mi nechce spat (naviac bez vankusa), tak aj tak spat musim, lebo pozerat dve hodiny do steny neni az taka zabava. Na viac uzitocnych veci, ktore ma naucila skolka si nespominam ... Je pravda, ze ani teraz velke davy ludi a party nemusim .. ti, ktori chodili vtedy do skolky s radostou asi ano ... ale napriek tomu, ze som chodila do skolky, moju (ne)spolocenskost to zda sa neovplyvnilo ...

sirinka
21. sep 2010

suhlasim s kvetinkou, ze v troch rokoch je maloktore dieta pripravene na celodennu skolku, ale nemyslim si, ze v skolke je to take tragicke, ako to popisuje z vlastnej skusenosti 😉
ja som chodila do jasiel do troch rokov, potom sa narodila sestra a do piatich som ostala doma...nepocitujem ziadnu traumu chybajucej skolky...ale zase byvali sme v cinziaku plnom rovnako starych deciek, takze v tomto smere mi kontakt nechybal.

nasu klarku tiez nezobrali do skolky, ani som to nejako nehrotila a prave rozmyslam, ze ju tam ani nebudem davat. uz nastava obdobie, kedy sa zacinaju s magdou hrat a neviem, ako by to ta znasala, ze klarka zrazu niekam chodi a ona nie.
co sa tyka aktivit...je to pre mamicku narocnejsie, ked ma dietatko doma. treba sa mu venovat, stavat, citat, kreslit, spievat a pod....basnicky a pesnicky sa ucime hravou formou pri roznych aktivitach. dvor mame zariadeny ako detske ihrisko a po skolke pridu jej o rok starsie kamaratky a stretavaju sa na ulici, bycikluju sa a pod... zaroven cez den je tu tiez par deticiek, co nechodia do skolky, ale su mladsie ako ona, tie sa zase ucia rozne veci od nej...
vyhovuje mi, ze rano nie je u nas stres, kedze nie som ranny typ...v pyzame sa naranajkujeme v pohodicke a zubky si umyvame niekedy az o pol desiatej...mame cas...v zime casto chodime do materskeho centra, ked sa neda byt tolko vonku a zacneme sa doma nudit...
rozne choroby sa nam nevyhybaju tak ci tak...sopliky chytime aj v obchode ci na ulici...
takze skolka ma urcite svoje pozitiva, ale nic tragicke sa nedeje, pokial sa maminka svojmu dietatu venuje a v domacom prostredi... 🙂

nika.r
21. sep 2010

Veľmi dobrý článok na túto tému je v poslednom, septembrovom čísle časopisu Dieťa. Zhrniem v skratke - organizovaný kolektív nie je nutný na to, aby dieťa získalo sociálne zručnosti, tie získava aj v rodine. Kolektív rovesníckych skupín je vlastne v bežnom živote nezvyčajný, vyskytuje sa len v škôlke, škole. V zamestnaní, rodine atď. sa práveže stretávame s rôznymi vekovými skupinami. Ak sa vychováva viacero detí naraz, je to veľmi obohacujúce aj pre staršie, ktoré sa učia byť trpezlivé a chápavé, keď sa rodič musí venovať mladšiemu. A rovnako pre mladšie dieťa, ktoré sa oveľa rýchlejšie učí popri staršom súrodencovi. (to vidím aj na mojom Tomáškovi, odkedy máme doma Adelku, je veľmi citlivý, zrazu sa vie aj sám zahrať, vie počkať, keď niečo chce, čo predtým veľmi nerobieval - teraz to úplne sám spontánne pochopil). A ak sa mamička deťom naplno venuje a neodkladá ich pred televízor, ale ide s nimi von, kreslí, tvorí, získavajú to, čo ostatní v škôlke - a možno ešte viac, lebo im to je ponúkané s láskou, dostatočným časom a ohľadom na záujmy a náladu dieťaťa.

Dúfam, že som ten článok neochudobnila o jeho podstatu, je tam toho oveľa viac a veľmi pekne rozobraté. Nie je proti škôlkám, ale je za to, aby si tie mamičky, ktorých deti nechodia do škôlky nelámali hlavu nad tým, že robia niečo zle. 🙂

zuzana76
21. sep 2010

Ja suhlasim so sirinkou a kvetinkou, podla mna to tiez nie je ziadna tragedia, ked dieta do skolky nechodi, ani aj som nechodila, kedze mama bola na MD a ani svojho starsieho syna som teraz do skolky nedala, kedze sme cakali babatko a mensi mal len mesiac, ked by bol starsi nastupil do skolky a nechcela som malinkeho hned ohrozovat roznymi skolkarskymi virusmi. Starsi syncek je dost rozumny, vela sa zahra sam, spolu si citame, basnicky ho uci babina - ucitelka, chodime na prechadzky, obcas na pieskovisko, ak sa da a je dobre pocasie. Doma si tiez kresli, pomaha mi pri vareni, pripadne so starostlivostou o svojho maleho braceka a velmi ho to tesi. Ja som ho nedala do skolky aj preto, aby si nemyslel,ze je uz mimo hry a my mame druhe dietatko a jeho sme odlozili do skolky. Dam ho az o rok, nic tym nestrati, zohra sa so svojim bracekom, uzije si ho ako babatko. Taktiez som riesila to co sirinka- netreba rano skoro vstavat , obliekat sa, ist zaniest synceka do skolky, vsetci sme doma, v klude sa naranajkujeme a ked mame chut, tak potom ideme von. My ale dame maleho na anglictinu, to len kvoli kolektivu, aby si zvykal uz niekam ist a byt niekde organizovany, ale to hlavne kvoli tomu, ze prejavuje naozaj zaujem o cudzie jazyky, a casto sa ma pyta, ako sa povie to alebo ono po anglicky, nemecky, spanielsky. Mohli by ste mozno vyskusat nieco podobne, alebo do nejakej umeleckej skoly, na tanec, alebo len chodit do materskeho centra.

jaaty
21. sep 2010

Tak ako vy i ja vychádzam z vlastnej skúsenosti.
Ja som škôlku i školu mala odjakživa rada, tešila som sa tam a čakal kedy skončia prázdniny.
Súhlasím, že každé dieťa je iné a v inom veku na škôlku pripravené. Nesúhlasím s názormi, že ženy sa ponáhľajú do práce a preto dávajú deti do škôlky i keď sú aj také, ale ponáhľajú sa tam zväčša kvôli finančnej situácii.
Situácia, keď je matka doma s ďalším dieťaťom je iná a nechať si ho napr. ešte rok pri sebe doma, je podľa mňa OK. Ale dokáže každá mamina naplniť dieťatku denný program ta ako je to v tomto článku? Dieťa mnohokrát tú či inú aktivitu robiť nechce, keď však vidí iné deti, zapojí sa. Určite ste sa stretli s tým, že dieťatko napr. nechcelo niečo konkrétne papať a zrazu keď ste boli na detskej oslave, zjedlo jedlo bez problémov.
Väčšina z Vás hovorí o negatívnych zážitkoch z Vášho detstva a preto nechce dať svoje dieťa do škôlky. Ale to je potom problém niekde inde.
Naša Hanka chodí do škôlky od 3 rokov, chodí tam veľmi rada, nemala žiaden problém s adpatáciou. O škôlke s radosťou rozpráva, teší sa tam, ešte aj na dovolenke, keď sme spomínali napr. komu napíšeme pohľadnicu alebo SMS tak okrem rodiny, priateľov, vymenovala aj pani učiteľky a deti zo škôlky.
Kolektív má pestrý je v triede s deťmi od 3 - 6 rokov.
.... a raňajkujeme v absolútnom kľude a pohode, odchádzame do škôlky okolo 8 ráno, po škôlke ideme na ihrisko, alebo máme iný program atď..... Myslím, že nie je ochudobnená o nič, čo majú Vaše deti, práve naopak, myslím, že získava aj niečo naviac 😉
pekný večer

evabb35
21. sep 2010

Tak musela som zainvestovať do pracovných zošitov, do omaľovánok, do farebných papierov, do CD s detskými pesničkami, do náučných knižiek pre detičky a pre rodičov. Aj ohľadom telesnej výchovy pre takéto detičky som si niečo naštudovala. Mali sme predplatený časopis pre škôlkarov. Takisto som musela zainvestovať do rôznych didaktických hračiek, spoločenských hier, stavebníc. Veľa sme chodili von, do prírody, do záhrady, tam sa dalo veľa naučiť. Veľmi veľa sme si čítali z knižiek s básničkami pre deti /od Rázusovej-Martákovej, Ľ. Podjavorinskej, Kristy Bendovej/. Chodila som pod knižky do knižnice, lebo mnohé z nich neboli na knižnom trhu vôbec. Takisto rozprávkové knižky som z knižnice nosila a čítali sme si. Od 4 rokov som prihlásila do rôznych krúžkov. Veľmi veľa detičiek nemôže z rôznych dôvodov navštevovať škôlku a v pohode potom zvládnu nástup do školy. Vždy večer som pripravila taký zoznam činností, ktoré budeme robiť a pripravila som si aj pomôcky pre ne. Napríklad na kreslenie, strihanie, lepenie, modelovanie z plastelíny /podľa knižiek o výtvarnej výchove takýchto detičiek/cvičenie či tancovanie na pesničku, pripravila didaktickú hračku, pripravila pomôcky na hranie spoločenskej hry napr. Pexeso, nalistovala som si úlohy v pracovnom zošite, pripravila som si básničku a rozprávku, ktorú si budeme čítať. K tomu som pridala nejaké samoobslužné činnosti a tak každý deň sme mali naplánovaný. Možno by sa to dalo stíhať aj pri malom dieťatku. Však aj malému dieťatku budeš spievať či recitovať básničky.

sirinka
21. sep 2010

@jaaty myslis klasicky stadovity efekt? 😝 😀 jasne, ze ho pozname a obcas aj vyuzivame...ale to urcite nezaradujem medzi klady, ktore skolka prinasa...
ja negativne skusenosti nemam so skolkou, chodila som tam rok a v podstate mam len minimalne spomienky na toto obdobie...
a tak ako tvoje dieta ziskava nieco naviac v skolke, ine deti urcite ziskavaju nieco naviac doma...
skutocne zalezi iba na tom, na aku skolku natrafis, na aku ucitelku a do akej miery je ochotna a schopna matka venovat sa svojim detom v domacom prostredi...

zitaje
21. sep 2010

Ja si myslim, ze je ok, ak dieta ide do skolky az v 5 rokoch, ale do predskolskeho rocnika by som dieta urcite dala do skolky aspon na dopoludnie, nech si zvykne na to "stado" 😀 skor, nez sa od neho zacnu pozadovat nejake vykony - myslim v skole. AK to mamina zvlada, je to istotne fajn, mat dieta doma, ale s tym co pisala @kvetinka211, ze staci zajst na ihrisko ci do materskeho centra pre socialne kontakty celkom nesuhlasim - moja dcera ma dva a pol roka a u nas na sidlisku cca. polovica jej rovesnikov uz chodi do skolky. Cize je naozaj minimum 4-5 rocnych deti v nasom geografickom okoli, ktore su doma s mamou, a zas pre 4-5 rocne dieta spolocnost 1-2 rocnych nie je to prave orechove.
Ja mam inak velmi negativne skusenosti s celodennou skolkou v necelych 3 rokoch (starsia dcera), a mladsiu sa chystam prave preto dat do skolky najskor v 3,5 rokoch, aj to len na pol dna.
Este podotknem, ze ja uz dlhsie pracujem (rozne, neprvidelne), cize su deti casto u babky, ktora sa im venuje dost, a inak ako ja, co mi obcas vyhovuje, obcas nie 😝 😅, ale kazdopadne impulzov ma mala istotne dostatok 😀 Cize myslim si, ze sa to da, ze je to v pohode, len sa treba naozaj snazit a nemat dieta len tak doma ale vymyslat roznorody, ale zas nie prilis nabity program 🙂

evabb35
22. sep 2010

Na to "stado" si dieťa môže zvykať aj na krúžkoch, keď už škôlka nie je možná z nejakého dôvodu.
Ešte ma napadlo, že sme sa učili riekanky. Najlepšie boli tematické, ktoré sme si opakovali pri určitých činnostiach.
Je dobré, zadať si na každý mesiac nejaký tematický celok: napr. ročné obdobia, počasie, plynutie času/čo robíme ráno, na obed, večer/, naše telo, rodina, zdravé a nezdravé potraviny /ovocie, zelenina/, les a lesné zvieratá, dopravná výchova, Vianoce, veľkonočné sviatky, fašiangy a tej téme potom prispôsobiť básničky, rozprávky, výtvarné činnosti, úlohy v pracovnom zošite, omaľovanky, didaktické hračky/. Okrem tém treba myslieť aj na spoznávanie farieb, tvarov, čísiel, písmen. Na toto treba myslieť už pri nákupe knižiek, hračiek, omaľovánok a pracovných zošitov, spoločenských hier. Napríklad Pexeso je často na trhu s rôznymi témami.
Škôlka je hlavne o kamarátoch, prvých láskach. Takže ak nie je možné navštevovať škôlku dobré je nájsť skupinu kamarátov, nielen na ihrisku, ale aby sa aj navštevovali, spolu jedávali, mali veľa príležitostí na spoločnú debatu a spoločné zážitky.

evabb35
22. sep 2010

Ešte ma napadlo, že mnoho tematických omaľovanie pre menšie deti môžeš nájsť na internete. Aj rôzne tipy na výtvarné činnosti, na rôzne aktivity s deťmi. Len treba na to čas - na vyhľadanie, vytlačenie. Najlepšie je to mať pripravené dopredu a keď nadíde napríklad čas Vianoc, tak už len vybaľovať zásoby.

evabb35
22. sep 2010

Takže, ak Ti môžem poradiť, veľmi dôležité je všetko si dopredu naplánovať a pripraviť.
Lebo však všetky poznáme, aké to je, keď sa napríklad blížia Vianoce. Tých vianočných príprav je tak veľa, že vtedy už nezostane veľa času na rozmýšľanie nad aktivitami detí. Preto je dobré, ešte pred začiatkom adventu si všetky omaľovanky pripraviť, založiť do obalu s označením, zásobiť sa všetkými pomôckami na všetky aktivity a naplánované aktivity, názvy knižiek a čísla strán v nich si pozapisovať do kalendára do jednotlivých dní adventu.

sirinka
22. sep 2010

@evabb35 uf...to znie pre mna uz ako sci-fi... ja asi skor uprednostnujem take spontannejsie aktivity 😀 napr. knizky si vzdy sama vybera, ktoru chce citat. takisto malujeme to, co chce ona...aj farbicky si sama vyberie. nakupujem prilezitostne, ked ma nieco pekne oslovi...a co sa tyka adventu a priprav na vianoce, tak uz minuly rok sme spolu piekli a chystali rozne ozdoby, tam by som ju radsej zapojila do takychto aktivit...ja milujem cas, ked sa vianoce blizia a vsetko okolo toho je take mile, tak dufam, ze decka to budu prezivat so mnou...

zuzana76
22. sep 2010

@sirinka my sme na tom podobne ako sirinka, tiez som za spontannost

3-rpcny syn uz pozna rozne obdobia, abecedu, teraz sa ucime hodiny, ale preto,ze to chce on , nie ja, niezeby som bola taka ambiciozna matka, knihy si tiez vybera sam na citanie, vela mu rozpravam, napr aj popri vareni, rozpravame sa o vselicom, napr momentalne sa zaujima o to, ako sme zili my, ked sme boli amle deti, alebo babina a dedo, tak v tychto suvislostiach mu proozpravam veci, ktore mzoe on svojim rozumom pochopit, napr si an internete popozerame auta z tej doby a podobne, proste vzdy vyberiem nieco, co ho zaujima a o tom sa rozpravame.

evabb35
22. sep 2010

Náročnejšie aktivity na pozornosť sme robili hneď ráno po raňajkách alebo po popoludňajšom spánku. My sme museli trošku trénovať grafomotoriku, rečové schopnosti a sústredenosť, lebo sme boli v tomto trošku pozadu. Farbičky to tiež bola kapitola sama o sebe. Najskôr sme sa museli naučiť ich správne držať, takže sme používali trojhranné. Trénovanie sústredenosti to bola tiež kapitola sama o sebe, naučiť dieťa vydržať pri jednej činnosti dlhší čas...Veľmi veľa sme sa naučili vonku na prechádzkach. Vždy bolo čo objavovať, o čom sa rozprávať, čo vysvetlovať.

dai
23. sep 2010

no,
moj nazor je ze zalezi od dietata kedy skolku potrebuje...
Trosku mi to pride pri niektorych z vas ze prenasate svoje traumy z detstva na svoje deti... co nepovazujem prave za najspravnejsie...
myslim ze pristup aky zvolila evabb je perfektny... ak by som dieta nedala do skolky tak by som presne takto k nemu pristupovala. 3rocne a starsie deti potrebuju uz urcite aktivity na rozvijanie svojich psychomotorickych schopnosti, nielen nahodne ucenie pesniciek a riekaniek, rozhovory a preliezky... To je teda aspon moj nazor. Vacsinu deti treba v tomto veku zaujat - ucia sa kreslit, strihat, spoznavaju veci... inak veci nasavaju v kolektive a inak doma...
Ja mam malu v skolke od 2.5 roka a je to mala stastna skolkarka - uz ked do skolky nastupovala tak vela vedela , v skolke sa ale prave uci takto tematicky ako evabb pisala - mnoho veci by mna ani nenapadlo - ja nie som taka kreativna - priznavam si to... mnoho hier, co sa hraju, vseliakych figurok co vyrabaju, cim vselicim maluju atd. ... myslim ze dat takyto program dietatu doma je velmi narocne - na pripravu, kreativitu - naozaj to vyzaduje vela studovat a pod.
Ja nie som apriori proti skolke dokonca vyucbe doma... ale myslim ze kazdy rodic by mal vediet zhodnotit svoje schopnosti natolko aby vedel povedat ci dietatu naozaj da vsetko co potrebuje alebo nie...ak viem ze som mala sama problemy v skole tak ho nebudem sama vyucovat, ak vidim ze doma nestiham naplno sa mu venovat, tak to tiez nebudem silit a tvarit sa, ze vsak sa nejak prehra a ked si na hodinu denne s im sadnem tak predsa ma taky isty program ako deti v skolke 😒

urcite, vyber skolky je dolezity - zla skolka je asi horsia ako ked dieta zostane doma... som ale presvedcena ze dobra skolka da 80% detom viac ako ich mamy doma...

sirinka
23. sep 2010

@dai nesuhlasim celkom s tvojim nazorom, konkretne poslednou vetou...
mam pocit, ze trosku precenujete skolku a podcenujete deti samotne...
napr. teoria p. montessori prave kladie doraz na vlastnu volu, schopnost sa rozvijat iba s podporou rodicia, nie s urcovanim co a kedy...
http://www.montessori.sk/home/montessorinbspped...
takze my si napr. spievame spontanne, ked ju to bavi a nie ked ju strhnu ostatne deti, lebo v skolke sa spieva medzi 9:30 a 10:00...
takisto stretavanie sa deti rozneho veku, nie rovnakeho, co doma medzi surodencami urcite zastupene je
takze s detickami, co do skolky nechodia to urcite nebude take zle co sa tyka rozvoja ich schopnosti 😉

babatko37
23. sep 2010

@dai Mozno je tvoja mala stastna skolkarka, lebo sa jej doma nedostavalo, co potrebuje. Nie kazda mamina ma casove moznosti ani povahu na to, aby si robila "skolku" doma.
Je pravda, ze priprava mi denne zaberie jednu az dve hodiny, plus si musim sledovat psychologicke i metodicke veci okolo, ale stoji mi to za to.
Maly vie toho daleko viac ako jeho rovesnici, moze sa so mno kedykolvek pomaznat, napriek tomu nema problem ostat sam trebars v detskom kutiku a hrat sa s ostatnymi detmi.

dai
23. sep 2010

sirinka,
myslim ze aj vo vela skolkach sa stretavaju v triedach deti rozneho veku... nielen jedneho - nemyslim si ze v skolkach sa deju veci len na povel 🙂 deti si tam tiez spievaju kedy chcu a hraju sa ako chcu, nielen ked maju nato prikaz a nielen ked su strhnute inymi detmi 😉 mozno by si sa mala ist do nejakej dobrej skolky pozriet ...

babatko , dakujem za zhodnotenie mojich materskych schopnosti - mozno moje dieta dostava viac ako tvoje... ale toto nebudem posudzovat kedze nepoznam teba - cakala by som od niekoho takeho studovaneho ako to popisujes, ze budes najmenej s rovnakym respektom pristupovat k inym mamam, kedze ani ty mna nepoznas.
Moja mala je stastna skolkarka, lebo je to velmi spolocenske dieta - ma rada velku spolocnost a hry kde sa moze zapajat vela ludi... samozrejme ze sa tiez rada mojka a robi cinnosti osamote... ale jednoducho v tomto veku uz potrebuje aj tu spolocnost.
pride mi trosku drze tvrdit ze len tie deti su v skolke stastne, ktorym sa doma nedostava 🙄

sama popisujes to , co som napisala aj evabb o pristupe - ze sa pripravujes a studujes... ak si este raz precitas moj prispevok tak si mozno vsimnes, ze som pisala ze tento pristup je super a podla mna potrebny... Vela mamiciek to ale nerobi, a to si nemyslim ze je dobre - vlastne nechavat veci len na nahodu...

to ci tvoje dieta vie daleko viac ako jeho rovesnici je podla mna tvoj subjektivny nazor 🙂 o tejto teme vzdy mozme polemizovat 1. ak je to pravda ci je to tvoja zasluha 2. ci je to pravda alebo len tvoj pocit 😉 pretoze aby si to videla by si ho naozaj musela vediet porovnat s nejakou vacsou skupinou deti ( ja ked si citam knizku o vyvoji 3-6 rocnych deti tak tiez vidim ze moja mala robila vela veci ktore sa pisu ako normal pri 4-roch rokov v rokoch 2 ale netvrdim ze je omnoho sikovnejsia ako jej rovesnici 😉 )

mozno trosku nadhladu by nezaskodilo... nielen presadzovat svoje rozhodnutie. Ak zodpovedne pristupis k vyucbe dietata doma tak je to asi porovnatelne so zodpovednym vyberom skolky a kontrolou , druha vec je schopnost zhodnotit potreby svojho dietata - niektore deti potrebuju byt doma aj do 4-5 rokoch a su nesmele cely zivot, ine uz v 2-och rokoch potrebuju kolektiv a su spolocenske typy cely zivot - to co to urcuje sa vola temperament a deti sa s tym rodia - vacsinou sa nemeni v zivote pokial nedojde k nejakej vyraznej udalosti - preto nemozte ocakavat ze 2 deti s totalne odlisnym temperamentom budu mat tie iste potreby...)

zuzana76
23. sep 2010

@dai nemyslim si, ze je to prenasanim traumy z detstva, ja som traumu zo skolky nemala, chodila som tam dokopy sice asi len rok, ale neviem, nemyslim, ze skolka mi dala zaklady- tie mi dali rodicia doma, potom som bola u starych rodicov, kedze som byvala v skolke casto chora a mama nemohla byt so mnou an PN a potom bola mama na MD, takze som bola doma s nou a pomahala jej s mladsimi surodencami , kreslila som si, hrala sa, robila co ma bavi, na to, aby sa dieta naucilo potrebne veci do skoly je pripravka - tam som chodila, posledny rok pred zacatim povinnej skolskej dochadzky, to bude zrejme aj moje dieta - kedze to bude povinne. Ja sa skolke nebranim, keby som nebola na MD, tak by tam chodilo aj moje dieta, ale preco by som mala mat zase traumu, ze tam dieta nechodi. Dovolim si povedat, ze moj syn v nicom nezaostava, ako deti, ktore chodia do skolky. Ja som ucitelka a venujem sa mu aj doma, ked sa da, nie je to samozrejme nalinkovane ako v pripade Evybb, toho bude mat chudak dost este v skole, preco by som mala mat nejaky rozvrh uz teraz doma. Je to presne o tom, aj aky je kto typ, ja som viac spontanna, ked ma nieco bavi, neprestanem to robit len preto, ze by " zazvonilo" na koniec hodiny.

A treba aj zvazit, ci je dieta do kolektivu zrele, moj syn do skolky ani velmi enchcel ist, tak ho nebduem nutit, navyse prave som sa obavala, aby si enmyslel, ze je odsunuty na vedlajsiu kolaj, kvoli babatku. Takto sme spolu doma a je nam fajn.

Podla mna ak sa mamicka chce nejako vyraznejsie venovat dietatu, moze si predsa zakupit rozne knihy o kresleni, malovani, tvoreni z papiera, vyrobe vianocnych ozdob a podobne, zaroven ako to ona bude studovat a citat, moze spolu s dietatom vyrabat rozne veci podla knih. dalej ak mamicka vie nejaky cudzi jazyk-mozu si kreslit a zaroven veci pomenovavat v cudzom jazyku. Alebo je kopec CD s detskymi piesnaim , aj v inych jazykoch, aj v skolkach pozuivaju vacsinou len CD - dokonca v mnohych skolkach im ani ne.citaju rozpravky, ale len pustia rozpravku nahranu an CD. Urcite by som si zakupila rozne rozpravkove knihy a dietatu z nich citala, ak ma matka dievcatko mozu sa spolu aj hravat- ja som sa takto venovala mojej sestre, je medzi nami 6 rocny rozdiel. Ona sa hravala s babikami a ja som jej pre ne sila saty - ona sa takto naucila obliekat babiky, viazat snurky, zapinat gombiky. A ja som sa zase vyzivala v siti a hackovani siat pre babiky. So synom zase preberame viac auta, v com sice nie som az tak doma, ale uz soms a zlepsila a mozem povedat, ze ovlada lepsie znacky aut, aj pozna mnohe casti, z ktorych sa auto sklada. Zaujima sa o stavby, zemepis - mame v detskej velku mapu na stene, pozna uz mnohe staty, kde lezia na mape a vie ich ukazat a chce odo mna, aby som mu rozpravala o inych krajinach. Mna to zase velmi bavi, mala som velmi rada geografiu, vezmem atlas a uz " cestujeme " prstom po mape. Doma ma dieta dokonca individualny pristup, co nema v ziadnej skolke.

Takze mamicky, ziadny strach 🙂

zuzana76
23. sep 2010

ospravedlnujem sa za chyby a prekelpy, pisem rychlo, kym maly spi

zuzana76
23. sep 2010

@dai s tym temperamentom suhlasim, niektore deti su zive a vyslovene tuzia po kolektive inych deti, aj moja neterka je taka, do skolky chodi od roka a pol, ale ziju v spanielsku a tam MD nie je tak dlho ako tu. Moj syn je zase opak, po mne, nemusime velke kolektivy a nevidim na tom nic zle, ja som do skoly chodila rada, kvoli kamaratkam, ale velke kolektivy nemusim, hoci na skole nas bolo vela pedagogov a mozem povedat, ze sme boli dobry kolektiv. Pre mna je nadovsetko moja rodina a moj syn bude asi po mne 🙂

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
babatko37
23. sep 2010

@dai O jeho schopnostiach sa vyjadruju jeho detska lekarka, ucitelka zakladnej skoly, ktora vedie kniznicu (kam spolu chodievame) aj ostatne maminky, nie je to subjektivny nazor. Lebo ako sama pises, ja objektivne nemam s kym porovnavat... To si moze dovolit tvrdit naozaj nejaka mamicka - ucitelka materskej skolky s praxou.
Kolektiv ma rad, zapada don. Nie je na mna naviazany.
Drza si ty, ked takto hodnotis maminy (ze si prenasaju traumy z detstva), ktore sa detom venuju dlhsie nez do veku, ked uz dieta moze navstevovat skolku. Mimochodom tiez nechodi do skolky preto, lebo som na rodicovskej a je v skolkach malo miesta, takze sme sa nedostali.

dai
23. sep 2010

babatko...povedat ze niekto si prenasa traumy ako reakciu nato ze tu niektore maminy pisali ako sa mali v skolke zle je podla mna ok -nikde som netvrdila ze pisem o vsetkych maminach, ktore maju deti doma, ani ze nechat si dieta doma je apriori zle - ale to je opaet trosku tvoj problem - ze necitas cely prispevok ale len to co ti vyhovuje... nie je natom nic drze... povedat ale ze len tie deti su v skolke stastne ktorym sa doma nedostava teda drze je 😖 takze prosim ta neporovnavaj neporovnatelne...
ako si sama napisala - zhodnotit to moze asi ucitelka v materskej skolke s praxou a nie detska lekarka ( ktora vidi dieta raz zacas ) pripadne nejaka pani z kniznice 😔

dai
23. sep 2010

babatko, inak mam pocit ze nasa komunikacia je trosku na inej urovni a preto uz radsej na mna nereaguj - ja som ta v ziadnom mojom prispevku priamo nenapadla, ani ziadnu konkretnu mamicku... preto si vyprosujem od teba napadanie - uz si mi napisala ze moje dieta je stastne lebo ja som neschopna matka 🙂 ( trosku sa to tvrdenie vylucuje ale co uz )
a teraz ze som drza ja ( ak si vsimnes ja som za drze oznacila tvoje tvrdenie a nie teba )...

sirinka
23. sep 2010

@dai hm...no v nasom okoli su skor priemerne skolky...nie zle, ale ani nic extra...navyse kedze este dost dlho budem na RD (aspon to tak vyzera), tak mimo regionu do naozaj dobrej skolky mi ju nezoberu kedze taka je zrejme dost vytazena a ak by som ju mala vozit dennodenne hore dolu napr. do Ba, tak ten cas mi pride ako strateny voci dalsim surodencom a radsej ho naozaj vyuzijem inak...
takze uvidime...doteraz do skolky skor ist nechcela, teraz si vymyslela, ze chce chodit tam kam susedkine dievcatko...ale ta pojde buduci rok uz do predskolskej, takze spolu nebudu tak ci tak...ved mame dost casu na rozmyslanie a zhodnotenie do buduceho roku...hlavne uvidime, ako bude vyzerat suredenecky vztah 🙂

zuzana76
23. sep 2010

@dai ja len nechapem, preco si aj ty reagovala na temu, ked tvoje dieta do skolky chodi a zakladatelka sa pytala, co robia matky s detmi, ktore do skolky nechodia, toto predsa nie je tema o tom, ci dieta dat do skolky, alebo nedat.

alebo ako si sirinke odporucila, aby sa sla do nejakej dobrej skolky pozriet, ako ty vies, ze sa nebola pozriet? aj ja som absolvovala den otvorenych deti v skolke, bola som tam aj par krat len tak, ked sme isli kupit knizku, ktoru skolkari pouzivali a maly sa zaroven pohral a prezrel si skolku. Ja mam z teba ten pocit, ze ty zase vychvalujes skolky, lebo tvoje dieta do nej chodi a neberies iny nazor, ak sa matka chce o dieta starat doma a venovat sa mu.

Ja si myslim,ze skolky su fajn zariadenia, ak je matka zamestnana , alebo dietatu sa vyslovene ziada byt v kolektive.