Dieťa mi nevezmú do škôlky. Aké mám možnosti?

13. máj 2021

Som sobodna matka zijuca v Bratislave. Moj syn dovrsi tento mesiac 3 roky. Bola som nutena ist do prace uz skor, ale mala som rodicovsky prispevok, ktory mi pokryl sarostlivost v sukromnej skolke na 3 plne dni v tyzdni, posledne dva bol s babkou, ktora kvoli pandemii nechodila do prace. Babka sa teraz do prace vracia. Ja zarobim v cistom 1100 eur, platim podnajom, auto, vsetky vydavky okolo maleho a aj mojej existencie. Splacm este studenstku pozicku. Vyzivne nemam ziadne. A terz mi v 5 skolkch povedali, ze tento rok ani 3 rocnych asi brat nebudu. Maly musi uz do skolky na 5 dni, taka skolka je od 500vyssie. Po zplateni prenajmu a skolky nam nezostane nic na zivot. Ako moze tento stat tak vydrbavat s ludmi nechapem. Prosim ake mam moznosti? Mam narok na nejaky prispevok este? Financne mi nem kto pomhat a ani to nie je riesenie tejto situacie. Ko to riesite vy? Prosim pordte vdaka

misha666
13. máj 2021

no mozno je to blud ale jedine co ma napada je ci maly nema nejaku diagnozu, pre ktoru by si brala rodicak az do 6 rokov... moja kamoska tak berie na maleho lebo ma zuzenu priedusnicu... a maly chodi normalne do skolky...

nafka0483
13. máj 2021

Mas rozne moznosti, no kazda je narocna na nieco - cas, financie, pomoc :(
- platit sukromnu skolku a zoptimalizovat vydavky - iny najom, brigada ku praci...
- platit sukromnu opatrovatelku - mozno za lepsiu cenu nejaku pani na dochodku, alebo inu mamicku na RD, ktora si chce privyrobit
- obehat skolky aj vo vacsom okoli, aj v okolitych obciach, poobzerat sa aj po inych sukromnych - mozno cenovo dostupnejsich
- platat to krizom-krazom s pomocou od kamosiek, sirsej rodiny, susedy, OCRiek...

Doriesit vyzivne - je to sice na dlhsie, aj aj vydavky budu vekom stupat, takze sa to oplati. Pripadne poriesit nahradne vyzivne.

22abigail22
13. máj 2021

Nebude to jednoduché ale podľa mňa možnosti ešte máte celkom dosť :
- podať návrh na súd na určenie výživného
- prihlásiť dieťa na súkromnú školu
- obehať ďalšie škôlky, ktoré máte ďalej od bydliska
- namiesto škôlky vybaviť opatrovateľku (napr. dôchodkyňu, mamičku na rodičovskej)
- dohodnúť sa so zamestnávateľom na home office (pokiaľ je možnosť)

A radím si spísať všetky výdavky a koľko Vám to mesačne vychádza na jednotlivé podložky. Takto zistíte či nemínate priveľa a či viete nejakej výdavky znížiť.

borabalazova
13. máj 2021

Radou nepomozem, ale toto je realita v Bratislave vo vacsine rodin s 3-rocnymi detmi. Okolo nas statne skolky ani neotvaraju tieto male triedy kvoli kapacite pre predskolakov...

lubbie
13. máj 2021

Normálne napíš žiadosti do všetkých štátnych škôlok v okolí, keď ti príde negatívne rozhodnutie, podaj odvolanie, choď tiež na miestny úrad a povedz im o tvojej situácii. Si slobodná pracujúca matka, mali by na to prihliadnuť. Takto sa našli miesta v škôlkach pre viacerých, neboj. Ja som z Petržalky, tiež slobodná matka a takto som to urobila. Môj chodil od 2,5 roka ešte do súkromnej škôlky, ale stála do 200 €.

jankap55
13. máj 2021

No tento rok to bude zaujímavé. Som z Petržalky, do škôlky už chodí starší syn, teraz som dávala prihlášku pre mladšieho, a aj napriek tomu ze by ho mali zobrať keď tam ma súrodenca mi bolo povedané, že malé deti sa do škôlky pravdepodobne nedostanú. Pretože všetky 5 ročne deti aj zo súkr. škôlok majú prednosť. Lebo naša vláda to takto vymyslela. A tiež neviem co urobím, keď mi malého do škôlky nevezmu

lenkakravcova
13. máj 2021

Ten kto dieťa splodil, má povinnosť sa oň finančné starať.
Pekne si porieš výživné od otca dieťaťa.

ofzuza
13. máj 2021

Podla mna musis vediet niekde usetrit na vydavkoch. 1100e je celkom dost. Z mensej sumy som zila takmer v centre Prahy.

nafka0483
13. máj 2021

Inak neviem odkial mas to, ze taka sukromna skolka je od 500eur vyssie. Lebo ja som si len tak hodila do googlu "sukromna skolka bratislava" a naslo mi za 370, 388, 359, 400, 350... k tomu stravne vacsinou 4eura na den, takze dajme tomu ze +80eur, v jednej skolke len 2,90 na den. A to som nepresla vsetky skolky, len poklikala na prve odkazy...

annamalaga
13. máj 2021

Ísť bývať do garzonky. Poriešiť výživné a zaplatiť si súkromnú škôlku. Žiaľ na vyber nemáš.

mogaa
13. máj 2021

nie si ani prvá ani posledná v tejto situácii.....žiadny iný príspevok neexistuje, musíš to riešiť ako tisícky mamičiek pred tebou - buď dať dohodu o skončení PP a potom pobereať 6mes.max.podporu a potom osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov alebo budeš chodiť do práce a súkromná škôlka, opatrovateľka(napr.študentka na VŠ), striedať sa s mamou....veľa mamičiek muselo zmeniť prácu a našlo si prácu na skrátený úväzok alebo HO.....