Dieťa ateistov v súkromnej cirkevnej škôlke

18. nov 2021

ahojte. kedze viera je citliva tema pisem anonymne. s manzelom sme obaja ateisti a tak aj mienime vychovavat nase dieta. kazdopadne vedla domu mame sukromnu cirkevnu skolku tusim 450eur stoji co je na Bratislavu este dobra cena a maju malinko deti. fakt ze 3 deti na 1 ucitelku. a sestricky su velmi mile stretavam ich s detmi na ihrisku. moja otazka je ze moze ist vobec nepokrstene dieta do cirkevnej skolky? alebo nie? na stranke to uvedene nemaju.. podmienku krstu. a neviete akym sposobom vedu k viere deti v skplke? dik

bagre
18. nov 2021

nepokrstené asi problém nebude, ale chápem dobre, že chcete tú škôlku využiť kvôli dostupnosti a cene? Čiže to, čo by v škôlke deťom povedali ohľadne viery by ste vy doma znegovali s tým, že vy to neuznávate? Blbé pre všetky zúčastnené strany...

ejanjelik
18. nov 2021

A tak aj mienime vychovavat nase dieta. Naco tam chces davat dieta?

tosomja
18. nov 2021

Neviem či je tam podmienka krst, moja dcéra sa rozhodla až teraz v 11r začať chodiť na náboženstvo. Keďže muž bol neveriaci, nechcel viesť dcéru k viere. Katechetka nemala problém, ale s tým, že plánujeme pokrstiť. Už je teda pokrstená . Ja si myslím, že je nefér dať dieťa medzi veriace len preto, že majú voľné miesto. Bude odsuvana, deti sa minimálne majú vedieť prežehnať. A neviem ako také malé deti, ale staršie sa aj modlia, rozprávajú o Bohu, o viere.
Možno má niekto iný názor .

ibrunova
18. nov 2021

Nedala by som.

belllinka
18. nov 2021

@ejanjelik nevieš čítať spo rozumením? Preto, že ju majú blízko a má dobrú cenu.
Ja si myslím, že v škôlke sa to ešte nejako extra nerieši a nebudú vás nútiť do krstu alebo chodenia do kostola. Hlavne to pri zápise nepriznávaj, aby ti ju kvôli tomu možno nezobrali.

haley7897
18. nov 2021

Teba sa informovať v škôlke. Z mojej skúsenosti takéto školy prijímajú aj žiakov s iným vierovyznamim alebo ateistov, ale môžu a spravidla uprednostnia žiaka ktorý je pokrsteny a z kresťanskej rodiny. Závisí to od kapacity v škole, škôlke. +samozrejme musí dieťa akceptovať a prispôsobiť sa chodu školy a spôsobu výuky. Vaša škôlka môže mať ale vlastne kritériá, najlepšie bude zavolať.

haley7897
18. nov 2021

@belllinka je hlúposť zatajiť to, väčšina sa priamo pýta a vyžaduje potvrdenie

matovicova
18. nov 2021

Tiež sme zvazovali cirkevnú vedľa baraka..ale nedali sme. Deticky sa pred kazdym jedlom modlili a dakovali panu Bohu za jedlo, pred spanim sa tiez modlia na kolenach (nenutia ich, ale vedu ich k tomu), rozprávky sú biblické, ak majú nejakú akciu vzdy s biblickou tematikou alebo v kostole. Dalej budete obklopeni nabozensky zalozenymi ľuďmi. My sme sa rozhodli, ze radsej prenechame miesto veriacim. Krst nebyva v cirkevných škôlkach podmienkou. Ale podmienkou byva akceptovanie, ze tvoje dieťa bude po cele 3-4 roky v cirkevnej skolke k viere každým dnom vedené. Prajem správne rozhodnutie 🙂

amelie2017
18. nov 2021

Nasa tak chodi, je to polosukromna skolka, neskor aj skola az po gymnazium. V skolke to este nejak neriesia, len ked je sviatok nejakeho svateho, tak si o nom rozpravaju. Neskor od zs chodia aj na omse, ale len sporadicky. Ja som vychovana v katolickej viere, ale v dospelosti nepraktizujem, neverim, dieta nie je pokrstene. Dcera takto aspon bude mat rozsirene obzory a ak v buducnosti sama bude chciet krst, nemame nic proti tomu. Ale teda musim povedat, ze vacsina deti je tam preto, ze je to vyborna skola, nie preto, ze veria v Boha.

amelie2017
18. nov 2021

A teda zijeme v zahranici.

taga
18. nov 2021

Nas chodi do sukromnej cirkevnej.
Nikto sa nepytal na krst, ani neriesia, ci chodime do kostola atd.. ale, deticky su uz v skolke vychovavane vo viere. Tz modlia sa, maju modlitbicky pred jedlom, rozpravaju sa o Bohu, sviatky su vysvetlovane v krestanskom duchu, nie ziadny americky santa a podobne. Je to vsetko nenutene, detske, ziadne klacanie na kolenach ako sa spomina vyssie. No pokial by tvoje dieta malo prist zo skolky domov a tym mu potom budes hovorit, ze ziadny Boh nie je, ze na modlitby neveris atd atd... bude tym trpiet najma a jedine tvoje dieta! Ak by to malo byt tak, radsej mu nesposobuj stresy

danieli
18. nov 2021

Myslim si, ze vsetko je o tolerancii, aspon mna tak vychovali, zi a nechaj zit, ano uplne pokojne by som tam svoje dietatko dala, nic zle sa tam nenauci, iba si rozvinie obzor, desatoro je jeden vynikajuci moralny kodex, ak sa nauci modlitbicku namiesto basnicky o jari nevraskavela by som z toho, v tomto veku je pre dieta dolezite podnetne a laskave prostredie a ci uz je to sukromna bilingvalna, cirkevna alebo sportova skolka vyuzila by som to dobre co ponuka a plne respektovala ak sa napriklad pred obedom pomodlia

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bagre
18. nov 2021

@danieli len autorka hneď v prvej vete hovorí, že mienia aj dieťa vychovávať ako ateisti...

autor
18. nov 2021

okik. pomohol mi vhlad na to ako ste to opisali ako to funguje vnutri. to ma zaujimalo najviac. a teda na zaklade tychto informacii ju do tejto skolky nedame. aj ked tie sestricky su mega zlate k detom.

marlent
18. nov 2021

Ja som sice ako ateista chodila na strednu cirkevnu a teda podla toho to aj tak dopadlo..vylucenie zo skoly so 4 zo spravania....po vlastnej skusenosti by som to mojmu dietatu nespravila

zuzanka.zuzu
18. nov 2021

@marlent 4 zo spravania? nie je len po 3?

marlent
18. nov 2021

@zuzanka.zuzu je aj 4 samozrejme je to uz vylucenie zo skoly...takze som musrls hladat druhu skolu s podobnym zameranim robit rozdielovky aby som neskoncila len so zakladnou skolou

stanulienkat
18. nov 2021

Polovička žiakov v cirkevných školách sú ateisti, tak si to neidealizujme.

zuvelyn
18. nov 2021

Som ateista, vychovavam tak aj svoje deti a nenapadá mi ani jediný rozumný dôvod prečo by som dobrovoľne mala strčiť decko do cirkevnej školy. Ani jeden jediný. 🤷🏼‍♀️

cajomila
18. nov 2021

Moje deti chodia do cirkevnej.
Nebol to môj prvotný zámer...
Sťahovali sme sa...dcéra tu začala chodiť do alternatívnej školy, ale z tade v priebehu roka odišla.
Mladšia išla hneď do cirkevnej ( nakoľko ju máme rovno pod nosom).
Staršia dcéra je už v poradí tretej ZŠ, takže mám to s čím porovnať.
A som spokojná.
Učitelia sú tam milý, záleží im na deťom, vládne tam taká rodinná atmosféra.
A niesme skôr takí vlažní kresťania.
Vôbec to tam neriešia...či krstíte, či vlastne ste kresťania.
Len očakávajú rešpektovanie ich viery.

danieli
18. nov 2021

@bagre to sa absolutne nevylucuje, z vlastnej skusenosti😁dietatko sa dozvie kopec informacii v skolke, a ako bude rast samo si utriedi podla seba, je mozne byt ateistom v cirkevnej skole a veriacim medzi ateistami, to sa absolutne nevylucuje, tieto svety sa vedia navzajom obohatit, nic viac nic menej

bagre
18. nov 2021

@danieli skús prečítať ešte raz... vo všetkom s tebou súhlasím, len tá veta u autorky o ateistickej výchove do tohto nepasuje. Lebo je rozdiel rešpektovať, nechať preniknúť aj iné info a skúsenosti a iné vychovávať v ateistickom duchu. Po lopate povedané - ak by sa dieťa škôlkar doma pýtal prečo sa doma nemodlia keď v škôlke áno, hovoril by s nadšením o biblickom príbehu zo škôlky, atď aká by bola reakcia? Z napísanej vety usudzujem že neutrálna nie - a to je celý problém.

martinka13
18. nov 2021

Podla mňa by zrejme vám nevyhovovala výchova dieťaťa v takej škôlke. Keby som ateista, do cirkevnej škôlky dieťa nedám.

cajomila
18. nov 2021

Ja by som ešte rada dodala, že možno veľa ateistov, by aj viac sympatizoval s nejakým vieroviznabím, keby o ňom aspoň niečo vedeli, trochu ho spoznali.
Ja som stretla dospelých ľudí, ktorý nikdy v živote neboli v kostole.
Absolútne si pod tým nevedia nič predstaviť... najhoršie je ak sa dokonca úplne neopodstatnene
viery boja...

luci310
18. nov 2021

A to ti nebude vadiť keď sa budú pri raňajkách modliť?

mogaa
18. nov 2021

tak keďže ide o cirkevnú škôlku, budú ich učiť aj viere , teda nejaké motlitbičky, prípadne návštevy kostola...samozrejme nenásilnou formou, môžu sa rozprávať o Bohu, o viere ako takej.....ono dieťa bude zmätené keď tam ho učiteľky budú niečo učiť a doma to budete popierať....potom nebude vnímať učiteľku ako autoritu a to sa odrzkadlí aj neskôr v škole....teda predpokladám že ho tam chcete nechať až do nástupu do školy.....

danieli
18. nov 2021

@bagre ano je to celkom mozne, ze by ta reakcia bola taka ako pises, ja idem z mojej skusenosti a doma by sme to neriesili, tam je to tak a doma tak, otocilo by sa to na otazku, zaujimavy pribeh co povies? Co si o nom myslis? Sama mam korene u evanjelikov, ateistov, chodila som do beznej aj cirkevnej skoly a muza mam z grekokatolickej rodiny, zalezi od rodiny, ak by mali mat doma husiu kozu z toho, ze dietatko vie modlitbicky tak nie, mna by to zo stolicky nedvihalo😊ak clovek respektuje hodnoty ineho nestrati sa ani tam ani tam

ejanjelik
18. nov 2021

@belllinka ja viem citat. Vychova neprebieha len v rodine. Jej tvrdenie sa vylucuje chce dieta vychovavat ako ateistu, ale chce ju dat do cirkevnej skolky. Tam ju nebudu vychovavat? Nebude dieta zmetene? Nebudu sa sestricky chytat za hlavu, ked si pojde svoje? Co ak sa napr. modlia pred jedlom a dieta sa zatne, ze ono sa nemusi,Alebo sa jej to zapaci a bude to chciet aj doma, ale rodicia budu proti?

autor
19. nov 2021

@ejanjelik caute. este raz dakujem za vhlady. nedame ju tam. nechcem any mala v hlave mis mas.