Dcéra opakuje po deťoch

karolinkasky
1. sep 2024

Baby je tu niekto kto mi vie poradiť? Som zúfalá z dcérky, od malička uvrieskané náročné dieťa, to jej ostalo dodnes. Ale pridal sa nový problém. Začala extrémne opakovať po deťoch, často po takých, ktoré sú od nej menej šikovnejšie či horšie hovoria. Proste sa akoby zníži na úroveň nejakého dieťaťa a opakuje po ňom, je extrémne kontaktná až otravná, nepomáha vysvetľovanie, zakazovanie, doslova ma odmieta počúvať, robí to čo to dieťa. Ale miestami je to fakt extrém, to jej opakovanie, opakuje čo hovorí, čo robí, keď dieťa spadne tak aj ona akože spadne a uplne najhoršie ked niekto place tak ona place tiez ale tak ze prekrici to dotycne dieta a reve este aj dlhsie ako ono a pod. Je toho vela. Na ihrisku keď je deti viac to nerobi, horšie je keď sme len s jedným dieťaťom. Ide ma z nej doslova poraziť, doma je úplne zlatá, na prechádzke tiež, vsetko ok ale keď s niekym niekde ideme tak sa z môjho dieťaťa stáva kopirak. Priznávam že neviem ako to riešiť. Má 3,5r, rečou je pozadu, ale rozpráva aj rozumie celkom fajn len nie na úrovni rovesnikov. Nevie mi vysvetliť prečo to robí.

thereisabear
1. sep 2024

Podľa mňa upútava tvoju pozornosť. Baví ju, keď ťa ide z toho poraziť. Tvár sa, že ti to je jedno a prejde ju to.

karolinkasky
autor
1. sep 2024

@thereisabear neviem či to je tým, vtedy si ma práveže nevšíma, možno by s tým dieťaťom aj niekam odišla kebyže sa nedivam

viestta
1. sep 2024

@karolinkasky deti sa ucia napodobovanim, ale niekedy napodobuju aj to co mozno nie je prave ziaduce. Ja by som to az tak neprezivala, ked sa okrem toho ihriska sprava normalne. Je to obdobie a ako prislo, tak odide, ked uz to pre nu nebude zaujimave.
A este ta vystrasim, pride cas ked bude napodobnovat skarede slova. To len vtedy bude zabava ked nejaku "perlu" pochyti a bude ju pouzivat pri kazdej vhodnej aj nevhodnej prilezitosti. Alebo zrazu zacne suslat, lebo nejake dieta v skolke susle, alebo koktat...

reanda
1. sep 2024

je to prirodzene.. vsetky deti opakuju.. niektore viac, niektore menej.. prejde ju to.. tym skor, cim menej to budes riesit a robit z toho problem

karolinkasky
autor
1. sep 2024

@reanda nerobila by som z toho problém len ona vie byť extrémne otravná plus ten rev, to sa nedá počúvať, jej sa nič nestalo a reve 100x hlasnejšie ako to druhé dieťa

karolinkasky
autor
1. sep 2024

@viestta má kamošku čo nerozpráva, väčšinou hovorí len nie a mama alebo kričí a samozrejme dcérka, ktorá inak nemá problém zaspievať celého Mira Jaroša, zrazu pozná len mama nee a nenee

reanda
1. sep 2024

@karolinkasky ja som to riesila tak, ze som sa na cas, kedy sa deti chovali v nejakych situaciach nevhodne, tym situaciam vyhybala.. prislo mi to jednoduchsie, ako to nejako riesit, lebo vacsinou sa to aj tak riesit nijak nedalo, ked oni neboli schopne sa este ukontrolovat, muselo to proste prejst

reanda
1. sep 2024

@karolinkasky a teda pamatam si, ked mala dcera obdobie, ze takto velmi opakovala po inych, vtedy som jej hovorievala, ze by som bola rada, keby sa chovala ako ona sama, lebo ja sa chcem bavit s nou, so svojou dcerou a nie s nejakym cudzim dievcatom, na ktore sa hra.. neviem, ci to pochopila, ale aspon sa mne ulavilo, ked som jej povedala, ako sa citim 😀 .. nebolo to moc prijemne veru

viestta
1. sep 2024

@karolinkasky vidis, nic sa nestalo, len napodobuje. Lebo v tom momente jej to pripada bohovsky zaujimave. Vsak nech vresti, vecne vrestat nebude.

karolinkasky
autor
1. sep 2024

@reanda presne to jej opakujem vždy, ty si Karolinka ty nie si to a to dieťa. Ty si predsa nespadla, neudrela sa, nemusíš kričať, vieš predsa rozprávať, nemusíš blabotat atď..bohužiaľ tomu sa nedá vyhnúť, vytypuje si niekoho a opakuje po ňom. Nevravím že len zle veci ale všetko.

karolinkasky
autor
1. sep 2024

@viestta to si hovorím od jej narodenia a má 3,5 a furt reve

viestta
1. sep 2024

@karolinkasky a este dlho bude revat.

dominikamacakova
1. sep 2024

Moje dieťa chodilo po kolenách a keď som s ňou išla na ihrisko nech vidí aj iné deti a naučí sa normálne chodiť tak čo myslíš, začala ona chodiť normálne po nohách, alebo ostatné deti začali kolenovať? 😀 Odpoveď asi poznáš.

reanda
1. sep 2024

@karolinkasky no tie deti si to asi potrebuju z nejakeho dovodu zazit, vyskusat.. mozno aby pochopili rozdiel a hranicu medzi svojou osobou a ostatnymi.. neviem, ja si zo svojho detstva nepamatam na take obdobie 😀

karolinkasky
autor
1. sep 2024

@dominikamacakova šľak by ma trafil. Ešte aby začala nazad plienky nosiť 🤣

karolinkasky
autor
1. sep 2024

@viestta paráda

karolinkasky
autor
1. sep 2024

@reanda ja si pamätám ze som bola milé zlaté dievčatko. Šikovné a ukecane, mala som 2 mladších bratov a pomáhala som mamke. Moja dcéra je nadpriemer čo sa týka kognitívnych vedomosti, ovlada veci ako predskolak, ale správaním max na 2,5 emocne tak na 2r 😁

viestta
1. sep 2024

@karolinkasky mne mama hovorila, ze zrazu som v skolke zacala koktat, ale ze tak strasne, ze sa zlakli, ze sa mi nieco stalo a chystali sa ma vlacit po doktoroch. Ale nakoniec ucitelka v skolke povedala, ze nastupilo nove dievcatko co sa zajakavalo a my sme zacali koktak cela trieda. Tiez to bolo mimoriadne zaujimave a bolo to treba opakovat. Presne tak ako deti zacnu opakovat skarede slova, ktorym sice ani nerozumeju ale putaju nimi pozornost a to sa im paci.

marianarem
1. sep 2024

@karolinkasky Tak moze byt taky typ, ktory napodobnuje. Nie je aj celkovo taka viac empaticka ako bezne dieta? Ja mam doma uplny opak, ten zase v podstate nikdy nikoho nenapodobnuje, jedine nejake vety po nas, ale spravanim nikoho. Aj v skolke kasle na to, co robia ine deti. Aj my sme boli s muzom taki, nikdy nam nic nehovorili modne trendy ani co ficalo u rovesnikov, isli sme si uplne svoje. Myslim ze v tomto ohlade mozu byt ozaj rozne typy povah. A casom aj u tvojej prejde tento extrem, ale moze byt, ze bude taka prisposobivejsia a viac sa riadit podla kamosov.

karolinkasky
autor
1. sep 2024

@marianarem nenormálne je empaticka, vždy všetko riešiť, prečo plače chlapček, prečo kričí dievčatko atď. Ale nebyvala taká, skôr ona bola ten typ po ktorej opakovali. Mne je to fakt divne a nechápem to, lebo dcérka je motoricky šikovná, lezie, behá, skáče, atď a okrem toho je vynaliezava, vždy si vymyslí niečo zaujímavé ak keď nie je čo robiť, preto ma udivuju veci typu že ide po malom lanovom rebríku dajme tomu za dieťatkom čo sa bojí a ona povie ze sa bojí a ze potrebuje ruku, pričom veľký lanový rebrík na našom ihrisku preliezala bez pomoci v roku a pol. A proste také veci až mi rozum stojí.

karolinkasky
autor
1. sep 2024

@marianarem alebo kamoška povie ze sa bojí môjho staršieho syna a zrazu sa už aj dcérka akože boji svojho brata

marianarem
1. sep 2024

@karolinkasky No to moze byt tou empatickostou, ze ona proste citi pocit toho druheho a nevie sa s tym este vysporiadat a rozoznat to, ze to nie je jej vlastny pocit. Zmenit sa to mohlo, emocna stranka aj empatia sa vyvijaju, tak ako kedysi nechodila a teraz chodi, tak to mohla predtym necitit, alebo citit menej, a uz to citi.
Mozno jej to tak mozes komentovat, ze: "Citis, ako sa dievcatko boji, az si sa toho sama zlakla, ze?" Aby si to vedela zatriedit, ze kedy vnima svoj vlastny pocit a kedy pocit niekoho ineho.

duppka13
1. sep 2024

Moja bude mat 2 roky 8 mesiacov a tiez je extremne kontaktna, ta by sa porozpravala aj s nemym. toto obcas robi, na ihrisku si vytipuje svoju obet na ktoru sa doslova nelepi a opakuje absolutne vsetko. Niekedy je to aj vtipne, raz si vybrala asi 7 rocne dievcatko ako robi mlynske kola a moja v snahe opakovat sa tam valala po trave lebo samozrejme jej to neslo no aj som sa zasmiala 😂 minule zase “sutazila” s asi rocnym babatkom, ze co ono dokaze tak aj ona. ak neohrozuje seba alebo inych ju necham. Ak ale zacne suslat alebo inak degradovat svoj level reci tak to ju razne upozornim. je to len obdobie, ak nepozna kolektiv resp sa do neho len zacina zaclenovat (skolka atd) tak sa aj opakovanim uci socialnym interakciam.

mandarinka555
1. sep 2024

@karolinkasky Ja milujem, keď niekto označí svoje dieťa ako "nadpriemer", alebo "zníži sa " na úroveň iného, no a o 22:15 si ju opísala ako "poloboha"🙈 Ono tým, že ju budeš vychvaľovať do nebies, sa jej stav nezlepší.

basska_b
1. sep 2024

Ja len taka otazka, viem, ze kamoska je kamoska, ale preco sa teda stretavate s detmi, po ktorych dcerka opakuje len neziaduce spravanie? Pokial takto zrkadli, tak ju vod na ihriska a kutiky, kde sa deti spravaju inak, dokonca kde su starsie deti. Asi je proste extrovert a najma v emocnej oblasti rada "nasava" to, co robi okolie

karolinkasky
autor
2. sep 2024

@marianarem ďakujem vyskúšam

karolinkasky
autor
2. sep 2024

@duppka13 máličko už do škôlky chodila. A znova nastupuje, to bude plaču s inými deťmi, lebo sama neplače, teší sa. Keď chcem ukončiť nežiaduce opakovanie väčšinou je rev z toho príp ideme z ihriska z revom kvôli tomu

karolinkasky
autor
2. sep 2024

@mandarinka555 a vy ako viete, že nie je nadpriemer? S dcérkou sme si od jej 2,5r prešli kolečkom vyšetrení a nie je to iba môj záver😁 i keď indície by si nevšimla iba slepá mater. A áno viem to porovnať lebo som učiteľka v mš 😉 A co moja dcéra vedela v 2r a vie teraz vedia ledva predskolaci 😉 A áno, keďže dcéra vie vytvárať súvetia a vonku mi začne opakovať hatlaninu po inom dieťati tak to beriem ze sa "zníži" na jeho úroveň. Alebo keď vie bežne vyliezť po lezeckej stene a zrazu potrebuje pomoc aj pri mini rebríku lebo iné dieťa to nevie samo tak ako to mam opísať? Veľmi dobre viem, že každé dieťa je nejaké, má silné aj slabé stránky, ale ja tu neriešim jej intelekt ale jej správanie. Keď neviete poradiť nekomentujte.

tamtumdo
2. sep 2024

@karolinkasky robil to aj môj prvý ako nastúpil do škôlky, dovtedy veľa detí v jeho veku v okolí nebolo, robí to aj môj druhý.....ako nastúpil do škôlky začal nosiť slovník ako nemám nervy, kakanice,hovno,hovno,hovno,pipiky,pišule.... pár krát sa aj hodil o zem lebo to videl v škôlke, že aj Peťko tak robí.....včera som mu povedala že zajtra ide do škôlky...zasa začal opakovať že hovno hovno a že to sa nerozpráva mami však?že to je škaredé. aj tak si opakoval že hovno....upozorním ho že je to škaredé, že sa s ním hrať nebudem...potom prestane...príde zo škôlky a zasa niečo nové prinesie.....Ja to beriem že je to obdobie,prejde to....Myslím,že každé dieťa si tým prejde...

karolinkasky
autor
2. sep 2024

@basska_b lebo tu kamošku miluje, a bývame v rovnakom paneláku 😁 nedá sa im vyhnúť. Okrem
toho keď sa vidia z diaľky, tak sa tešia, utekaju k sebe, vyskaju, objimaju sa. Nemam to srdce oddelovat ju od kamošky. A naco aj. Dcérke je to aj tak jedno, ked ideme same na ihrisko a je tam mladšie tak opakuje po ňom, keď staršie tak po ňom. Proste si niekoho vyhliadne 😆 bohužiaľ i keď to je náročné, oddeľovať ju od detí nemá význam, musí sa naučiť zvládať akékoľvek situácie a vyhodnotiť ich, nie iba kopírovať iných. A zase nerobi to vždy ale na môj vkus častejšie než je pekné.