Dcéra bude mať 6 rokov a nezobrali ju do predškolskej triedy

radulienka7
18. feb 2017

Ahojte, rada by som poznala váš názor nato ked moja dcéra bude mat v auguste 6 rokov a tým pádom je predškoláčka, čaká ju posledný rok v škôlke NO do predškolskej triedy ju nevzali pre plný stav! Ale učiteľka aj riaditeľka mi povedali že dcéry sa to nijak nedotkne že sa jej budú venovať tak isto ako keby bola v predškolskej triede. Boli sme u psychologičky či je zrelá aby išla do školy a ako prvé (po tom čo robila dcérka testy) sa ma opýtala či chodí do predškolskej triedy, vravím nie nedostala sa tam a psychologička nato že hned to na nej videla pretože neovláda NIČ z toho čo by ako predškoláčka mala a tým pádom navrhuje odklad pre nepripravenosť. A akože teraz čooo?! Má ísť o rok neskôr len kvôli tomu že sa jej v škôlke nevenovali tak ako mali? A kto zato môže ja? alebo moja dcéra? v škôlke som ešte od vtedy nebola takže som zvedavá čo mi povie riaditeľka ale pripravujem sa nato že budú mať milion výhovoriek. Ako by ste reagovali vy ? A je to vôbec možné že sa na ňu vykašlali? nie je to povinne aby dieta chodilo do predškolskej triedy náhodou? Dakujem za názory...

bosoriak
18. feb 2017

@radulienka7 A ked nastupila teda do tej triedy, tak s nou aj preberali tie veci, co preberali v predskolskej triede? Pytam sa len preto, ze si neviem predstavit, ako je mozne, ze sa "nepripravenost" zisti az vo februari. Ved si musela vidiet, co robia v skolke. Isto sa skus spytat, ale zas z toho nerob taku dramu.

Ale najma si myslim, ze pre vstup do skoly je najdolezitejsia psychicka zrelost - t.j. nejaka zodpovednost prislusna veku, socialne schopnosti a emocionalna stabilita. Ucivo sa nauci, ved je to prva trieda, nie univerzita. Takze podla mna by mala psychologicka vysetrit tie vyssie uvedene a ak je ZRELA, tak moze ist. Ze nevie napocitat do 20 (obrazne povedane) predsa nie je dovodom na to, aby sa nudila v skolke este rok, ked sa to v skole nauci za tyzden.

Drzim palce.

tinus7
18. feb 2017

Ahoj, u syna v skolke je to podobne. V predskolskej triede mali plno a tak asi 7 predskolakov chodi k synovi o triedu nizsie. Ale musim povedat, ze podla toho co vidim tak ucitelky prisposobili aktivity aj predskolakom, nakupili predskolacke casopisy a robi ich cela trieda aj ked samozrejme vsetko co cez den robia nevidim. Skor mam ale pocit ze je to uplne v pohode a ti starsi pomaha a aj tahaju mladsich cim sa aj oni ucia pomoci a spolupraci.

majusqa77
18. feb 2017

@radulienka7 a co by si robila, keby ti ju vobec nezobrali do skolky? 🙂

maaaria3
18. feb 2017

MOjmu malému robili skolskú zrelosat niekedy v novembri, ked bol predskolák... nemyslím, že vedomosti z predškolskej triedy teda mali nejaký vplyv... nemohli totiž, chodil do nej krátko... zistuje sa kresba postavy, úroven grafomotoriky a podobne... možno potom na zápise do školy je to trošku iné.. ale školská zrelosť je celkový psychomotorický vývoj dietata

viera77
18. feb 2017

predskolska priprava v skolke nie je povinna, ale predskolaci su ako prvi uprednostnovani pri umiestnovani do skolky, iba v pripade, ze nie je kapacita moze nastat vas pripad....a dcerka doteraz este do skolky nechodila? lebo deti od najnizsich rocnikov postupuju automaticky do vyssich, teda aj predpripravky....a niektore augustove deti v pripade pripravenosti uz bezne nastupuju v septembri do skoly.

alexandraalexandrova
18. feb 2017

tak poprve, nie je to povinne. Bolo ale uz nie je. Podruhe ma dost zaraza tvoj postoj ze obvinujes skolku ze sa na tvoje dieta vykaslala. A co ty ako matka? Ty si doma svoje dieta ucila veciam ktore bude ako predskolak potrebovat? Citali ste knizky, venovali ste sa jej doma? Existuje niekolko publikacii aj pracovnych zositov pre predskolakov a keby moje dieta do predskolskej triedy nezobrali, by som si to rovno zamierila do knihkupectva a kupila by som aspon jednu takuto knihu aby som vedela ako sa doma dietatu venovat, co ho naucit. A venovala by som sa mu. Beriem to ako uplnu samozrejmost, nemozes predsa cakat ze skolka deti vsetko nauci a ty uz nebudes musiet ani prstom pohnut...a co teraz? Nic. Pojde o rok neskor. Snad za tu dobu sa jej stihnes aj venovat...a netreba z toho robit dramu, v skole este stravy dost rokov, jeden rok hore dole...

radulienka7
autor
18. feb 2017

@viera77 chodí do tej škôlky od jej troch rokov... a nerobili ani nerobia s ňou v tej nižšej triede žiadne cvičenia...

radulienka7
autor
18. feb 2017

@alexandraalexandrova nerobím z toho drámu iba sa pýtam ako to je či to je povinne alebo nie , či škôlka niečo zanedbala alebo nie. a áno samozrejme že si dcérou čítame kreslíme, počítame, vysvetlujeme jej tvary, vie sa sama podpísať, vie napočítať do 30 atd lenže neovláda tie cvičenia ktoré sa robia v predškolskej triede, tak mi to vysvetlila psychologička a ja nejsom učteľka mám tiež prácu a nemožem sa jej venovať tak často ako by sa jej mali venovať v predškolskej triede nato ta trieda predsa je...

radulienka7
autor
18. feb 2017

@bosoriak a kedy sa podla vas zistuje zrelosť ? v októbri? podla mna sa zistuje pred zapisom .

cobhan
18. feb 2017

@radulienka7 ked tam chodi od troch rokov tak celkom nechapem ako to, ze sa nedostala do predskolackej triedy. Alebo dali prednost detom narodenym medzi januarom a julom?

moni244
18. feb 2017

@radulienka7 a nerobia sa testy na skolsku zrelost neskor? Ved sa kvoli tomu posuvali terminy na prihlaskach do skolok, lebo aj do skoly sa robia neskor, nestresuj a ukludni sa, je este len februar. Nie je mozne, aby dieta na zaklade toho, ze nerobi presne tie cvicenia, co v predskolskych triedach, nebolo zrele na skolu. A co potom deti, co do skolky vobec nechodia? A predsa idu vcas do skoly.

radulienka7
autor
18. feb 2017

@cobhan asi ale skôr ma zaráža prečo teda s ňou necvičili v tej triede kde ostala ked už mi to sľúbili tak ako písala @tinus7 že sa mu venovali aj ked nebol v predškolskej triede ...

maaaria3
18. feb 2017

@radulienka7 Vie toho až až... moj malý je predškolák a viem čo asi robia... určite to neberú v školke tak vážne, nejaké vedomosti to áno... ale na školskej zrelosti nás psychologička upozornila na kresbu a grafomotoriku - lebo ho nebaví kreslit a je to aj vidiet - slabá úroven... v školke je braný ako nadštandartne šikovné dieta, vie veľmi veľa z domu /otec sa mu veľmi venuje/ - no školská zrelost posudzje iné veci ako zošity predškoláka... asi sa zle vyjadrila vaša spychologička...

cobhan
18. feb 2017

@radulienka7 pretoze ine je, ked maju viac deti a ine, ked len jedno. Mne zase malu dlho drzali v jaslickarskej triede v skolke a potom sla na par mesiacov do skolkarskej a stade rovno do predskoly. Mala mala 3 roky a skoro nerozpravala, lebo bola stale s malymi detmi cca od 6 mesiacov do 2 rokov.

katuska19
18. feb 2017

Áno, je plno pracovných zošitov a kníh, čo mám vedieť prv, než pôjdem do školy. My z toho robíme dennodenne od septembra, takze kebyze viem, že sa nedostala do predškolskej triedy v skolke, tak o to viac sa jej venujem doma. Máte ešte dosť času na to, pol roka, aby ste to dobehli.

celasapremenim
18. feb 2017

@radulienka7 u akej psychologicky ste boli? asi by som skusila este jednu
lebo ja uz som bola u klinickej dobrej psychologicky dva krat riesit skolsku zrelost a nejaku pripravenost ani nespomenula, hodnotili sa tam uplne ine veci.....ona nemusi byt nijak pripravena na skolu, to je jednoducho cista hovadina
a nejake veci do septembra mozes doriesit s nou preboha aj doma

radulienka7
autor
18. feb 2017

Ano ale chcela som sa hlavne dozvedieť či je to povinné alebo nie.... ale dakujem za názory...

kamitomi
18. feb 2017

Ja by som to vôbec neriešila, je augustová, čo je "hraničné", teda v tom zmysle že septembrové deti už automaticky dostávajú odklad lebo im "zle" vychádzajú roky. Ja mám oboch chlapcov júnových. Starší je tretiak no mal odklad pre slabú pripravenosť lebo často maródoval. A hoci vedel rátať od 1 do 20 a naspäť, poznal všetky farby, tvary, slovnú zásobu mal nadpriemernú a vedel veci čo vôbec nebolo treba, nestačilo to. A som tomu rada lebo rok navyše mu len prospel. Teraz je tretiak a vôbec nič mu nechýba, dokonca ja sama vidím že ten odklad mu je ku prospechu. Mladší bude mať teraz v júni 6 rokov, a tiež rátam s odkladom. No vôbec mi to neprekáža, nič mu neutečie a neni to nič také strašné že nenastúpi v šiestich do školy. Škôlky majú teraz dosť problém s deťmi lebo ich je veľa a nemyslím si že ak ostane rok navyše v škôlke že je to nejaká tragédia. Netreba to brať osobne, skôr by som to brala ako pozitívum. Ja vždy hovorím že na robotu mu ostane aj tak rokov viac než dosť 😀

bubelko
18. feb 2017

@alexandraalexandrova ako sorry, ale ak dam dieta do skolkym tak cakam, ze skolka splni svoj ucel. tak ako ja necakam, ze skolka preberie moju ulohu rodica, nemoze sa skolka spoliehat na to, ze ja preberiem ulohu skolky.
lebo ak mam dieta doma ucit, tak potom mozem dat v praci vypoved, zacnem ho ucit a po obede mu doprajem kruzky, stretnutia s kamaratmi a vybavene.v tom pripade zacinam chapat ludi, ktori zacinaju preferovat domace skolstvo.
dalsia vec je - na co chodia deti do prvej triedy vediac uz ako tak citat, pisat a pocitat. to sa maju naucit v 1.triede. maju sa naucit ucit a nie nudit sa na hodine a tomu, ze zvladaju veci s prstom v nose, lebo vssetko ovladaju. potom pridu nove veci a ani to nezaznamenjau, lebo su zvyknute na to, ze vsetko uz vedia.

lucka_ke
18. feb 2017

nie je to povinné, dokonca by vôbec nemusela chodiť do škôlky
a do septembra je 7 mesiacov, to dobehnete všetko
môj syn je októbrový a išiel do školy skôr, tiež sa mu v škôlke nevenovali, práve preto sme ho odtiaľ vzali preč, lebo to bol len stratený čas, navyše ich nútili pooobede spať, čo sa mi zdá choré pre 6-7 ročné deti
v škole sa naučil všetko čo potreboval, venovali sme sa hlavne správnemu držaniu ceruzky, lebo ani toto si v škôlke nikto nevšimol (ani my doma) až psychologička nás upozornila, vždy sme s ním veľa čítali, rozprávali, slovnú zásobu mal skvelú, počítať vedel, básničky nepoznal alebo doučil sa

kamitomi
18. feb 2017

@bubelko veru v prvej triede sa nenudia. Dieťa ktoré neovláda písmená (v tlačenej forme musí poznať čo je to za písmeno) tiež čísla od 1-10, plus farby, tvary, opis veci.... by v prvej triede malo dosť problém. Žiaľ doba je taká. My sme chodili do školy 8 rokov, zo škôlky sme išli na dnešné pomery "sprostý" ale v pohode sme to všetko zvládli. No dnes je všetko inak, bola som nemilo prekvapená z toho ako v škole doslova letia.... Syn je tretiak a teda dáva to dosť zabrať. Múdre hlavy hovoria že veď deti to v pohode zvládajú že to len my rodičia to zbytočne nafukujeme ale spôsob akým sa dnes vyučuje a čo všetko musia vedieť je pre mňa fakt katastrofou. Neviem kto má na starosti učebné osnovy ale teda ja by som mu/jej asi jednu pustila na nos.... No podstatné je že dieťa narodené v auguste a dieťa narodené v tom istom roku len v januári si nie sú rovné (česť výnimkám) je to trištvrte roka a je to na nich dosť poznať.

anjelicek26
18. feb 2017

Predskolaci robia ine veci, ako stredna a mala trieda, to je jasne. Lenze podla mna ak nerobia "nic" (a to je pristup uz od zaciatku, ci vzdelavame, alebo sa hlavne hrame), tak jej to zaradenie do tej triedy nepomoze, spytaj sa rodicov, ako skolka pristupuje k vzdelavaniu celkovo, nasi robia v skolke dost ze nic aj s predskolakmi, nepisu, neucia sa cisla, nie to farby, kto nechce ani nekresli a nie to nejake predskolake zosity riesit...robia milion inych veci (vratane experimentov, tvorenia, handmade, exkurzie atp) ale priprava do skoly - no to som zo synom musela robit aj tak doma. Ale nemienila som kvoli tomu menit skolku, ktoru zboznuje...

xstelinka
18. feb 2017

@radulienka7 U nas sa skolska zrelost robi az v maji,napriek tomu,ze zapis je uz v aprili.A na kolkych sedeniach bola dcera? Malo by sa ro robit 3-4 dni rano po hodinke aj s inymi detmi. A nie jednotlivo.

poly2406
18. feb 2017

Nečítala som všetky príspevky, iba niektoré. Musím súhlasiť s Kamitomi...
Ja mám opačnú skúsenosť a budem ľutovať stále!
Dcéra je tiež august! Išla s čerstvými 6timi rokmi do školy! Do škôlky nechodila!!!...iba posledné dva mesiace - máj a jún. Mala od narodenia problémy s kolenami, má ich dodnes (má 15r.) Bola na testoch ako 5 a pol ročná. Vraj mimoriadne nadaná , tak poďme do školy!
Chudák celý život sa trápi, aby stíhala tempo so svojimi o rok staršími spolužiakmi....a ja to neviem vrátiť a zmeniť!
Je perfektná, až na fyziku by bola vyznamenaná. Anglicky melie,..atd...ale vidím, že jej ten rok chýba.
Netrvám, aby moje deti mali samé jednotky, aby boli najlepšie, ale aby boli spokojné. A snažím sa im v tom pomáhať...
Buďte rada, že je vaše dieťa ešte v škôlke... Rok je v tomto prípade veľa pre dieťa.
Bude pripravenejšia aj psychicky.

gumimaci
18. feb 2017

@radulienka7 ahoj, v skolke by mala dcera robit predskolacke pracovne listy. Vypytaj si ich, aby si videla co tvoja dcera uz robila. 😉

alexandraalexandrova
18. feb 2017

@bubelko mozno nemas celkom jasno v tom aku ma skolka ulohu. Za mna urcite nie tu aby dieta vsetko naucila a rodic nemusel ani prstom pohnut. A ked uz, tak by som sa aspon priebezne informovala co sa moje dieta v skolke uci a co sa neuci aby som to mohla doma doplnit ako treba. Vzdy sa ucitelky pytam co s detmi robili, teda mam aj prehlad. Ked sa niekto nevie spytat, lebo automaticky predpoklada ze skolka dieta vsetko nauci, tak potom holt dopadne tak ako autorka tejto temy. A na to aby som dieta nieco naucila nemusim davat v praci vypoved, lebo to ozaj nezaberie tolko casu aby sa to nestihalo aj popri. Pointa mojho kometu bola, ze netreba presuvat plnu zodpovednost za vzdelavanie dietata na skolku a potom vykrikovat ked skolka nesplni nadmerne ocakavania rodica. Kto chcel, pochopil...

bubelko
18. feb 2017

@kamitomi mam prvaka aj stvrtaka. zijeme v zahranici, ale obe deti absolvuju vyrovnavajuce skusky na svk. deti letia v skole aj tu. ale rozdiel medzi svk 1.triedou a svajciarskou 1.triedou - domace ulohy. na svk sa deti neucia viac, alebo lepsie. ale maju podstatne viac uloh. a ver mi, dieta, ktore vie citat, pisat a nebodaj este aj pocitat, sa v skole sakramentsky nudi. zazila som to ja tu a sestra to zaziva na svk. akurat, ze jej syn ma viac domacich uloh, ale to neznamena, ze sa nenudi v skole.
a mudre hlavy maju pravdu - deti naozaj skolu zvladnu aj bez pomoci rodica - ja som s detmi nikdy ziadne pripravne zosity nerobila, rovnako ako som nerobila pripravu s cislami a podobne "vymysly". co sa naucili v skolke, to sa naucili. co sa opytali, na to dostali odpoved. domace ulohy s detmi nerobim - dokonca od 3.triedy mame zakazane aj kontrolovat, pretoze vela rodicov davalo detom ulohy prerobit.
ale toto sme podstatne mimo temy.

bubelko
18. feb 2017

@alexandraalexandrova nesuhlasim. ak dam dieta do skolky - minimalne teda do tej predskolskej triedy, tak je to za ucelom pripravit dieta do skoly. inak ho do tej skolky davat nemusim. druha vec je, ze celkovo tento novodoby "vzdelavaci boom" mi je proti srsti. aby som uz od skolky s dietatom robila extra ulohy - hoc aj hravou formou. bud to dieta zaujima alebo nie. mojich nikdy taketo zosity nebavili a ani ich nerobili, napriek tomu zvladaju skolu bez problemov.
a nemyslim, ze autorka caka, ze skolka dieta vsetko nauci, skor cakala, ze ked islo dieta do predskolskej triedy, tak ho pripravia do skoly. ucit sa bude v skole 😉

leteku
18. feb 2017

Ja si zase nemyslím, že augustové deti by automaticky mali mať odklad. Je pravda,že aj ja som zvažovala, ale testy urobil úplne bez problémov. A ako 5,5 ročný začal čítať a písať. Číže do školy šiel už s tým, že plynule cital. Je pravda,že sa teraz nudí, takže si stále musí hľadať iné úlohy ( píše knižky, listu krížovky, osemsmerovky a pod.).