Dá sa odstránit ráčkovanie?

eva4444
2. aug 2013

Ahojte, nas Peto vyrastal v nemecku, do skoly ide od septembra na slovensku. hovori francuzske 'r'. naucili sme sa doma spravne 'r', povie ho vo vsetkych slovach aj ked je to stale take silene 'RRR', napriklad pRRRava RRRuka, dobRRRy den a podobne. na slovenskeho logopeda sme zial dosah nemali tak sme trenovali sami. problem je to ze ma zafixovane uz to nespravne 'r', a aj ked ho stale opravujeme, povie opravene ale spontanne pouziva to nespravne. mojatko tak sa snazi vidim ze to chce vediet kym pojde do skoly. mate niekto podobnu skusenost, podarilo sa to este odstranit? samozrejme ze este v auguste vyhladame logopeda na slovensku. budem vdacna za kazdy nazor - radu - skusenost 🙂

sissy27
2. aug 2013

@eva4444 dá sa to odstrániť aj u dospelých, takže u 6 ročného tiež 😉 ale za mesiac to veru asi nebude...

eva4444
autor
2. aug 2013

jasne, ja viem, my ho vsak uz opravujeme asi od maja a ziadny progres nevidim ☹

sissy27
2. aug 2013

@eva4444 ale riešite to s logopédom alebo len tak po svojom?

eva4444
autor
2. aug 2013

boli sme v maji u logopedick,y dala mu podstrihnut jazycek, hoci ten byva problem skor u deti co hovoria take 'l' miesto 'r'.
cize odpoved je po svojom, presli sme si tdnkanim a vyvodzovanim hlasky samej, v slabikach a kadeco. vsak povedat ho vie len ho spontanne nepouziva, to je nas problem. proste ma to zle 'r' zafixovane tak silne ze neviem ci sa to dokaze este preucit. ono je ovela lepsie keby nehovoril ziadne, ako takto. ani necakam ze 1.9. bude pekne rozpravat skor hladam nejake rady alebo tipy, osobne skusenosti s podobnym pripadom.
zial zijeme mimo slovenska takze tu takeho logopeda nemame, musime este cakat. inak by som utekala uz davno a riesila to samozrejme s odbornikom.

ivuska027
2. aug 2013

@eva4444 ja mam 32 a rackujem stale. Mam obdobia, ze aj vobec nie, to ma normalne ludia okolo upozornuju, ze nerackujem, ale inak stale. Nejak to neriesim ako recovu vadu, som lahko identifikovatelna a vraj je to sexi 😀 Na logopediu ako mala som chodila

bodka70
2. aug 2013

ahoj moja dcérka ráčkovala do takmer 9 rokov, už som aj chcela ísť s ňou na logo, ale kým som sa rozhýbala (stále do toho prišlo niečo dôležitejšie) tak sa to upravilo spontánne samé od seba. Jedného dňa som si proste uvedomila, že veď hovorí krásne čisté
"r" 😉.

inak, ja tiež trošku ráčkujem, ale ja som hovorila ako dieťa "l" namiesto "r", chodila som aj logopedičke, trošku sa to upravilo, ale ostalo mi to "r" také slabšie. Dcérka ale hovorila to francúzske "r", nezamieňala si ho s "l".