Dá sa obísť škôlka a škola?

12. dec 2023

Chcem sa opýtať či máte skúsenosť alebo či niekoho poznáte komu dieťa nechodilo do škôlky, školy .. dcérka je kolektíve s rodinou s deťmi na ihrisku a podobne. . je dosť múdra má 4r vie písať tlačenim a vie aj po anglicky .. dnes sú deti také "zle" že sa jednoducho iným deťom vysmievajú a robia si proste zle .. dokonca aj niektoré učiteľky niesu ideálne keďže jednej známej sa stalo že jej syn 3. sa pýtal prečo je jama von a učiteľka mu povedala že kedy si bol dosť inteligentný tak si to vedel 🤦🏼‍♀️.. nechcem ju vystaviť zbytočným stresom .. a tak vážne premýšľam, či sa pustiť týmto smerom. Dá sa úplne obísť vzdelávanie v škôlke ? A čo rodičia, nájde sa niekto taký, čo to zrealizoval a funguje takto aj sám? Musím si urobiť vysokú školu pedagogickú/ čo už asi nestíham/, alebo si najať súkromného učiteľa na obdobie škôlky? Ďakujem za všetky odpovede... 🙂

majkamasar
12. dec 2023

Ano poznam pani ktora ma deti na domacom vzdelavani. Myslim ze sa to vola domškolak. Skus poztiet na internete.

vanilkovazmrzka
12. dec 2023

Prosim ta dopraj tomu dietatu moznost vyrastat v kolektive, navazovat vztahy a kamaratstva. Dovol jej nemat len zivot gombicku, zazivat a samostatne prekonavat aj prekazky. Tym, ze ju “chces ochranit” z nej akurat tak vychovas nesamostatne, v zivote stratene a vystrasene chudatko, ktore sa bez pomoci a “zachrany” inych nikam samostatne nepohne.

zuzuliennka1
12. dec 2023

ibaze by si ju doma chcela mat uz navzdy…🤦🏼‍♀️ vzdy boli take deti, len sa o tom nikde nepisalo.
ja som vyrastala na sidlisku medzi ciganmi, a tu som.
vzdy boli decka, co sa vysmievali, robili inym zle,… a vacsinou sme si poradili sami medzi sebou, dnes rodicia kruzia nad detmi jak helikoptery.
z takejto “ochrany” ako ju popisujes, dcere tak akurat maximalne uskodis (nebudem kopirovat, ale @vanilkovazmrzka to vystihla)

deedol
12. dec 2023

vola sa to domskolactvo alebo homeschooling, ked si chces o tom viac studovat. precitala by som si vsak viacere zdroje a idelne aj nejake studie, aby si mala prehlad o pozitivach aj o negativach.

zitaje
12. dec 2023

Pozri domacaskola.sk a aj na fb je relatívne aktívna skupina. Dá sa to úplne v pohode, jasne, treba si k tomu čosi naštudovať, ale nie je to problém.

subartic
13. dec 2023

to čo chceš urobiť sa volá helikoptérové rodičovstvo a oslabuje osobu dieťať do budúcna. Pretoež aj problémy frustrácia a ťažkosti formujú , samozrejme v normálne primeranej miere. Tu sa už nebavme o drakonickej šikane , tam treba zasiahnuť. My sme boli tri kamarátky na jednej ulici a občas sme sa zahrali a občas aj riadne vyšklbali za vlasy keď sme sa pobili , vyrovnávali sme si účty mezdi sebou bez rodičov , aj sme sa nerozprávali , aj ohovárali . Dnes ? Máme sa veľmi rad i, píšeme si , voláme si a aj sa občas stretneme.
Iné by bolo ak by sa ti nepáčil školský systém ako taký , voči tomu mám výhrady aj ja , al enie dostatočné aby som išla na domáce vzdelávanie.

maranco
13. dec 2023

Budeš mať dosť času sa jej naplno venovať?
Do akého veku ju budeš chrániť pred zlom a stresom?
A potom ďalej bude čo? Hodíš ju do krutého sveta? (Nech sa obrazne naučí plávať hodením do vody?)
Ak sa nenaučí sama riešiť malé problémy bez mamy kým je malá, ako zvládne riešiť väčšie problémy keď bude väčšia a ty jej nebudeš stáť za chrbtom?
Ako vyriešiš aby si nemyslela že je v každej oblasti najlepšia a najšikovnejšia na svete, ale že v živote zažije aj sklamanie a nespravodlivosť?

rybka1987
13. dec 2023

Ja ti plne rozumiem. Ja sama mam traumu zo skoly a skolky, za nasich cias ucili prestarnute neprijemne ucitelky, sikana v skole a podobne, ucenie sa zbytocnych predmetov, strach zo zlych znamok pred prisnymi rodicmi a podobne. Najradsej by som moje deti od toho vyvarovala, ale tymto smerom.ako chces ist ty by som nesla. Budeme to radsej riesit velmi castym sa rozpravanim s detmi, nech sa mi neboja nic nepovedat ked bude akykolvek problem vysvetlit im ako sa maju zachovat v akej situacii a hlave nikdy nehresit za znamky, je to len skola. Vystavit deticky zbytocnym stresom jednoducho musis, dolezite je naucit ju ako ma situaciu zvladnut, ako sa zachovat a podobne.

slovakboy
13. dec 2023

Nesnaž sa ju úplne ochrániť pred zlým svetom. Ale skús ju učiť sama alebo dať do Waldorfskej školy.

elmivelmi
13. dec 2023

A to kvoli tvojim paranojam chces svoju jedinacku uplne odstavit od deti a kolektivu?Ved co z nej vyrastue,doma aama ,bez skoly.No to musi byt nuda pre nu cely zivot.A potom ju pustis niekde samu a sa ti z toho pokaka.Ako susedin syn,nevhodil do skolky a v prvaku sa od stresu pokakal.
A to ty ju chces aj dima ucit,ved sa ti strati ked ju vypustis bude chuda uplne stratena v sicialnom svete ked ju doma budes izolovat od okolia.
Ale da sa doma vzdelavat.Ale musis mat aspon nejakehi garanta s ped vzdelanim.

belllinka
13. dec 2023

Si si istá, že by si ju doma zvládla učiť všetky predmety? Aj slovenčinu, ty “jama von” 🤦‍♀️

patus_2
13. dec 2023

Áno, môže byť "domškolák". Čo sa týka vedomosti, tam veľký problém nie je. Budeš mať osnovy, dcéra bude chodiť na komisionálne preskúšania. Väčšinou to deti zvládnu (na rôznej úrovni). Len pouvažuj, či jej vieš poskytnúť dostatok priestoru aj čo sa týka socializácie. Žiaci sa od mala postupne učia riešiť konflikty, problémy, ale aj radosti sami,bez rodičov. A keď ju teraz od tohto uchrániš a v 15-tich pošleš na strednú školu, tak to dievča bude mať veľmi tažké. Večne ich chrániť nemôžeme, ale môžeme im ukázať, že sme tu pre nich a vieme im pomôcť ak to bude potrebné. A áno, aj fáza "ja sa s tebou nekamarátim a o týždeň sme naj kamošky" má svoje opodstatnenie...

simona20201309
13. dec 2023

Domoskolactvo je úplne bežné. Môj názor je, že škôlku dieťa nepotrebuje - ak sa mu má kto doma venovať. Abecedu aj AJ sa nauci hocikto. Je to mechanická pamäť a toto by som určite nepovažovala za merítko múdrosti.
Všetko by bolo fajn, ale tvoj prístup- ochrániť ju pred celým svetom" je veľmi zlý. Nepipravujes ju na reálny svet. Nebudeš môcť ju takto chrániť celý život a tvoja dcéra sa potrebuje stretnúť aj s tým, že nie každý je úžasný, milý a dobrý. Potrebuje zažiť aj stres. Ako sa ma naučiť brániť pred ,,zlymi" deťmi ako si ich nazvala? Ja som celkom vďačná za skúsenosť s jedným veľmi zlým dieťaťom. Vďaka nemu sa Moja dcéra naučila brániť. A ak nie si pedagóg, do predškolskej triedy by som ju radšej dala.

anjelicek26
13. dec 2023

Je to len tvoje rozhodnutie, ako budes vzdelavat svoje dieta. Len uprimne 95% matiek na to nema - vzdelanie, schopnosti, trpezlivost, komunikacne schopnosti... Nemalujme si to, ze ucitelkou vie byt kazdy a vlastne ta vysoka skola a roky praxe, ktore maju su uplne zbytocne a kazda zena to doma vie plnohodnotne nahradit.

To, ze tvoje 4 rocne dieta vie pisat pismenka a odrapkat anglicke slovicka je uplne bezne, mne dcera chodila 4 rocna do skoly v UK, pisala, citala, pocitala, kazde dieta, ktoremu sa venujeme to vie, na to netreba byt genius a ani nadpriemer 🙄

Nechces vystavovat dieta stresu, kolektivu, zlu celeho sveta, chces ho chranit. Rozumiem ti, ale takto to nefunguje. Nenauci sa vela veci, ktore v zivote potrebuje, o socialnej izolacii - tvojej a aj tvojho dietata ani nehovorim. Neviem, ako si na tom s pracou, ale domaca vyuka zerie vela casu a nie je to, ze si popri tom v pohode odrobis home office. Nie, ked to robis poriadne a na urovni. Tym padom co, bude vsetko tahat manzel? Uz si mu o tom hovorila? Myslis aj na svoju buducnost? Kariernu, dochodok, vsetko okolo toho?

Tieto rozhodnutia su casto kratkozrake a podmienene par zazitkami z okolia, uplne mimo reality. Tvoje dieta nezazije poriadne kamaratstva, kolektiv, besiedky, vylety s kamosmi, skoly v prirode, tvoje dieta nezazije spolocne sporty, spev, vytvarku, kde sa prakticky uci jedno dieta od druheho a nechava sa inspirovat...tvoje dieta nebude spievat v skolskom zbore, nebude chodit na akcie do domovu dochodcov, nepojde do muzea, kostola v ramci projektov a vsetky veci, ktore proste skola zastresuje...

Btw. mojim detom sa nikto nevysmieva, do skoly chodia radi, mobbing sme zazili raz a aj to si syn poriesil uplne sam a naucil sa na tom velmi vela do zivota... co ti chcem povedat, bojis sa niecoho, co si este ani nezazila... tie pozitiva neskutocne prevazuju negativa, a rovnako - dieta sa musi naucit, ze aj negativne zazitky patria k zivotu. Inak dojde sokova terapia v normalnom svete, ktory sa kvoli nim tocit neprestane...

moninah
13. dec 2023

Ja som to tak ani neplanovala, ale kedze sme zili v zahranici, tiez sme mali individualne vzdelavanie. So skolkou nie je problem, nemusis ju ani zapisat. Predskola uz je povinna, takze sme syna zapisali normalne do spadovej skolky a zaroven poziadali o individualne vzdelavanie. Ja som bola ako garant, dolozila som svoj diplom (ziadna pedagogika) a hotovo. Vypytala som si od riaditelky osnovy - skoro ma vykotilo, kolko toho bolo. Doma sme sa kazdy den trocha ucili, odkladala som vypracovane pracovne listy, vykresy (lebo som si myslela, ze ho budu skusat alebo kontrolovat, neviem...). Potom sle sa ale vratili na Slovensko, tak este niekolko mesiacov chodil aj normalne do predskoly a miloval to tam. A samozrejme sa tam neucili ani desatinu z toho, co akoze mal ovladat (ako mi to pri zapise odprezentovala riaditelka). Cize moja skusenost je, ze co sa tyka predskoly, nie je problem to vybavit, skolka sa este potesi, ze ma o jedno volne miesto naviac. Ale teda ocividne ani riaditelka nevedela, co s nami z toho pedagogickeho hladiska. Do skoly uz nastupil normalne.

heln
13. dec 2023

ahoj, tvoja motivacia pre domace vzdelavanie nie je dobra, ze ju chces uchranit pred zbytocnym stresom. potom pojde na strednu, nadajboze na internat a potom co? ak tam budu robit kabu, tak ako to zvladne? a ked nastupi do prace, tak s nou budu vsetci jednat ako vo vaticke? ci bude pracovat na homeoffice, aby jej niekto neublizil?
ked ju das do skolky, tak si najde kamaratov, s ktorymi pojde aj do skoly, budu sa poznat, preco by sa mali vysmievat? stava sa, ale nie je to predsa pravidlo, ze vsetci sa vysmievaju. ano, aj ucitelia sa najdu zli, ale to neznamena, ze su taki vsetci. dieta sa musi naucit aj vediet branit, naucit asertivite.

mimikarol
13. dec 2023

A to domáce vzdelanie vlastne funguje tak že ZS doma a stredná nomrlane v škole, ak to dobre chápem. Neviem si predstaviť učiť dieťa všetko doma. Ešte prvý stupeň ok, ale taká chémia, fyzika ... To už by teda bola bieda z mojej strany. Ty si vieš predstaviť že dieťa je do 15 rokov s tebou, ty nepracujes lebo musíš hrať pani učiteľku a v tej najhoršej puberte ju "pustis do sveta", teda do školy? Veď to dieťa si musí budovať svoju osobnosť v kolektíve, vedieť sa postaviť sama za seba a to sa naučí len v tej škole. Samozrejme mimo iného. ..

tiezjedna
13. dec 2023

@belllinka presne... píše "tlačením"🙈 Uff. Sebavedomie jej nechýba.

kvecinka321
13. dec 2023

Ak by si chcela, napíš mi súkromnú správu ☺️

doriiis
13. dec 2023

Chuda dieťa..

zorkahorka
13. dec 2023

To preco jej chces urobit??? Ked ju budes stale pred vsetkym chrániť, nikdy nebude schopna zit samostatne medzi ludmi.
Robis jej medvediu sluzbu!

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
guudy
13. dec 2023

Suhlasim s ostatnymi, este by som dodala, ze dieta sa sprava uplne inak s mamou a inak s ucitelkou. Voci mame si dieta ovela viac dovoli vymyslat, v skole sa nauci respektovat autority. Co v dalsom zivote potrebovat bude.
Mne osobne sa nepaci take to volne vzdelavanie, kde sa dieta uci co chce a kedy chce. Zazila som niekolko deti takto vzdelavanych a teda hruza. Kamkolvek sa pohli, mali problem sa zaradit. Psychicky nevyrovnane, chaoticke, neschone sa prisposobit, nechapajuce akykolvek rezim (napr rozvrh).

annm81
13. dec 2023

Možnosti sú, ale tvoja motivácia/dôvody k domácemu vzdelávaniu nasvedčujú, že dieťaťu tým ublížiš. Nie je v poriadku len tak, bez racionálnych dôvodov, súdiť, že práve tvojmu dieťaťu bude ubližované. Namiesto hľadania informácií o možnostiach ako sa vyhnúť škole, si nájdi informácie o nejakých sedeniach o psychológa, ktorý ti pomôže spracovať tvoj iracionálny strach. Pomôžeš tým sebe a aj dieťaťu, z ktorého nevychováš snehovú vločku, čo sa pri prvom probléme psychicky zosype. Je pekné, že si ju naučila písmená a nejakú angličtinu, teraz ju začni učiť ako samostatne riešiť problémy.

danica2711
13. dec 2023

najlepšie sa mi páči princíp "jedna známa povedala, že učiteľka...bla bla bla..." (mimochodom, čo znamená "jama von?") - a ja na základe neoverených rečí o jednom prípade urobím zásadné rozhodnutie o svojom dieťati. Preber sa. Toto nie je o tebe a tvojich obavách zo zlých detí a učiteliek, ale o tvojom dieťati. Chrániť dieťa pred každým podľa teba zlým vplyvom zvonka nie je cesta. Nastane vek, kedy sa jednoducho bude musieť socializovať a až potom nastane skutočný problém, pretože na rozdiel od rovesníkov nebude mať vžité socializačné vzorce. Potom sa ti pekne poďakuje za tvoju ochranu pred tým zlým svetom, ktorá spôsobila, že je iný/iná

martinka13
13. dec 2023

Domáce vzdelávanie existuje. Ale to, že budeš deti chrániť pred reálnym svetom im len ublíži. Hlavne v dnešnej dobe, keď potrebuješ ozaj široké lakte a nestačí byť len múdry. V živote sa stretnú s rôznymi ľuďmi. Čím skôr to pochopia, tým lepšie pre ne. Nebudeš ich celý život môcť chrániť pred všetkými "zlými" ľuďmi.

majka176
13. dec 2023

Súhlasím s ostatnými. Viem presne ako sa cítiš. Presne tieto pocity som prežívala, keď mali moje deti nastúpiť do škôlky, že ako to zvládnu, či nebudú mať z toho stres a podobne. A môžem povedať, že najväčší stres som z toho mala ja sama. Deti sú oveľa silnejšia a odolnejšie ako si my myslíme. My rodičia máme tendenciu svoje deti veľmi podceňovať a ochraňovať. Ale je to skôr na škodu ako na osoh.
Dcéra nastúpila do škôlky s radosťou bez jedinej slzy. Syn plakal iba raz, rýchlo si zvykol a má škôlku veľmi rád. Dcéra je už tretiačka, nemá to v škole vždy ľahké, ale učí sa zvládať rôzne situácie, čo sa jej v živote veľmi zíde. Ak je problém, doma sa o tom rozprávame, prípadne skočím za triednou. Ešte sa nestalo, že by sa nejaký problém nevyriešil. Dcéra je priateľská no zároveň dosť hanblivá a neistá. Napriek tomu som ju zapísala do ZUŠ do súboru, nech sa trocha "opliesla" Má už za sebou niekoľko veľmi pekných vystúpení na veľkých pódiách pred veľkým publikom. Keby som ju chránila, "veď sa hanbí, tak nech sedí doma", nikdy by toto nezažila, nenabrala by žiadne sebavedomie. To píšem len taký príklad, od čoho my rodičia chceme svoje deti "chrániť"

kiwi3
13. dec 2023

len ju, prosim ta, neuc slovencinu...

vreckovka2
13. dec 2023

Okrem domaceho vzdelavania existuju aj rozne alternativne skoly, alebo sukromne. Treba hladat v okoli a uvidis, ci najdes vhodnu. Ono aj pri domacom vzdelavani je dolezite pre dieta zabezpecit socialnu skupinu/skupiny deti, kde sa nevyhnes prave konfliktom medzi detmi. Ale pre deti je to do istej miery velmi uzitocne. Z mojho pohladu vsak je dolezite ako je cela ta skupina deti vedena. Najma ak v nej ma dieta stravit cas denne niekolko hodin.

letfenixa
13. dec 2023

@majka176 súhlasím. Syn je citlivý, hanblivy, veľmi inteligentný, na mna naviazany. Keby bol so mnou doma na domskole, bol by šťastný. Ale nič dobre by mu to neprinieslo. Potrebuje kolektív a zazivat sociálne situácie.