Čo ovládajú vaše deti pred nástupom do školy?

viliama
23. feb 2014

Žienky, chcela by som aspoň približne vedieť, čo ovládajú deti pred nástupom do školy. Viem, že každé dieťa sa vyvíja individuálne, ale niektoré veci by mali byť samozrejmosťou. Niektoré deti sa vyvíjajú rýchlejšie, iné pomalšie, ale všeobecne, čo také deti dokážu.

medyna
23. feb 2014

Natálka nastupovala do škôlky ako 3-ročná, teda 24.9. mala 3 roky. Vedela sa sama najesť, obliecť, vyzliecť, obuť vyzuť, pýtať na nočník, piť z pohárika.... skrátka bola už samostná.... ALE - len keď sa jej chcelo! 🙂

anatalia77
23. feb 2014

Tak skolka,ci skola?

medyna
23. feb 2014

@anatalia77 jaj vidíš, ja som to automaticky brala ako škôlku .... 😀 . Nuž, sorry za omyyyyl. Vidím len to, čim žijem 😉

ivanakir
23. feb 2014

Ako ucitelka prveho stupna, mozem napisat, co by malo vediet- samobsluzne cinnosti -najest sa, obliekat, snurovat snurky, zapinat gombiky. Malo by poznat farby a zakladne geometricke tvary, cislice do 6- pomenovat a priradit dany pocet k cislu a opacne. Taktiez je dolezita uz spravna vyslovnost. Este sa zvykne posudzovat kresba postavy... Dufam, ze som na nic nezabudla....

celasapremenim
23. feb 2014

snurovat snurky dnes vacsina prvakov este nevie, lebo su topanky na suche zipsy
ak ma nejake dieta rodica, co mu kupi topanky, co maju snurky, napriek tomu, ze si to nevie zaviazat, ucitelky nie su vobec ochotne dietatu pomoct.....
dnes dostanete poznamku aj za neostruhanu ceruzku a ked dieta nevie najst rano druhu topanku v satni, tak vam ucitelka vola do prace, pretoze LUDSKOST SA STRATILA NA VYPLATNEJ PASKE

dada200
23. feb 2014

@viliama moja dcéra nastúpila V septembri do školy A vedela ako nasledujú číslovky po sebe do 100, poznala tlačenu abecedu (malé aj veľké písmená) , veľké tlačené písmená vedela aj napísať, inak som ju zbytočne nezaťažovala aby vedela čítať ,písať písané písmená ani počítať, potom by sa V škole nudila, povedali nám to aj pri zápise, ze učiteľky majú iný systém ako ich to učia A ťažko sa "preučia" , keď to vedia uz z domu.

danielahamar
23. feb 2014

môj nevedel ani čítať, ani písať, ani počítať a veruže školu bral moc zodpovedne, kedže chcel vedieť niečo nové a nenudil sa hlavne, akurát šlabikár mu robil trošku problém, lebo mali akurát ten, kde deti už vedia čítať, písmenká boli po bokoch s obrázkami, ale číta dobre 😉 a tie veci pred tým nevedel preto, že ho to nikdy nezaujímalo a ja som ho do toho netlačila

dada200
23. feb 2014

@viliama A vedela presne to čo napísala aj @ivanakir , ale toto všetko trénujú ako predškoláci.

celasapremenim
23. feb 2014

...drzim palce prvacikom

nikawero12
23. feb 2014

@celasapremenim neviem čo sa tu navážaš do učiteliek? Ony nie sú zodpovedné za to, že 6-7 ročné dieťa si nevie zaviazať šnúrky, veď na to má rodičov, aby ho to naučili. A okrem toho, ak to nevie po príchode do školy a učiteľky by to robili za neho, tak sa to nikdy ani nenaučí.

celasapremenim
23. feb 2014

@nikawero12
🙂 ano, dve sekundy pomoci chlapcekovi so snurkou vymenia za dvojku z telocviku na pol roka pre prvaka, co sa stalo u nas synovmu spoluziakovi, pritom chalanisko s telocvikom nemal ziane problemy
hnus a nie ucitelka, maly mal potom problem s telocvikom...mal problem vobec ist na hodinu, bal sa, chlapec, ktory rad sportuje
co ty mna osocujes, ze ja sa do niekoho navazam, velmi dobre vies, ze su ucitelia a ucitelia!!! preco by som si nemohla vyslovit nazor, mam dve deti v skolach VELMI DOBRE VIEM, AKA JE PRAX
a to mam obrovske stastie na dobrych ucitelov, ale v kazdej skole sa KRAVY NAJDU
mozno si sa v tom nasla, vsak

lyrra
23. feb 2014

No od nas chceli na zapise, aby sa vedel podpisat, co ako jediny nevedel a velmi sa tomu pani ucitelka na zapise cudovala - pritom podla uciteliek v skolke to deti neucia a nemaju to od nich pozadovat. Tiez na zapise od deti pozadovali, aby prepisali slovo podla vzoru pisanymi pismenkami. Ale k tomu co ovlada: cislice pozna vsetky, vie ich aj pisat, vie pocitat asi do 100, pozna vacsinu pismeniek abecedy, vie na ake pismenko sa zacinaju slovicka, na ake pismenko sa slova koncia nevie 🙂 vie pocet slabik v slove a zvlada vacsinu dostupnych uloh pre predskolakov. Vie kedy sa narodil, kde byva, pomenovat clenov rodiny, rocne obdobia, svetove strany, dni v tyzdni a ine ma ani nenapada 🙂 Obliekanie, vyzliekanie je samozrejmost, gombiky tiez, ale snurky nie, ked som mu zhanala kvalitne topanky na snurovanie, nedostala som, vraj nie je dopyt... A aby som nezabudla, neovlada pocitac ani tablet ani mobil, co asi bude celkom problem...

nikawero12
23. feb 2014

@celasapremenim ja ťa neosočujem, ja som ti slušne napísala, že dieťa, ktoré ide do školy, si má vedieť samo šnurovať šnúrky, patrí to medzi samoobslužné činnosti, tak ako to písala @ivanakir.

celasapremenim
23. feb 2014

slusne vyzera inak
nie, dnes nie je potrebne, aby si vedeli deti v siestich zaviazat snurky, lebo su topanky aj tenisky aj vsetko na suche zipsy ...doba sa meni..., preto to je, preto si to nevedia, lebo to nepotrebuju...a nevidim to ako ziadnu katastrofu, ked sa to naucia o rok... dva neskor, ako katastrofu vidim tie reakcie na to

celasapremenim
23. feb 2014

@lyrra neboj, vsetko sa nauci, nepotrebuje hned ovladat mobil, pocitac ani nic take....dnes by boli na skolach radi, keby vsetci prvaci boli okamzite schopni sustredit sa celu hodinu vkuse, s cim ma mimochodom problem nejeden dospely, vidno to na prezentaciach, kurzoch a konferenciach.....chceli by mat prvakov najlepsie sedem a osemrocnych, nech nemaju tolko prace, ale legislativa im to neumoznuje, umoznuju im to sem tam samotni rodicia, ktori sa z roznych, aj nie adekvatnych dovodov, rozhodnu odsunut nastup do skoly a potom sa cuduju, ze sa im dieta v skole nudi a to riesia cely prvy stupen
dietatko ked ide do skoly, ma sa tesit, a prvy rok ma byt zamerany hlavne na to, aby sa naucilo ucit a oblubilo si skolu a zzilo sa s kolektivom, to je dobra skola, kde je toto takto brane, samozrejme sa aj ucia a stihaju si plan