Čo na večeru 3,5 ročnému dieťatu?

stastenka42
29. nov 2017

prosím o nápady ..čo dávate svojim deťom papať večer? Cez deň je v škôlke ,tam tiež nič moc nezje,nepapá polievky,mäso...zato by jedla stále sladké...preto mám problémy s tým jedením,jediné čo ešte zje je rožtek s maslom alebo cestovina ale čistá....

jasminet
29. nov 2017

polievky, maso s ryzou, niekedy palacinky, niekedy krupicova kasa/puding, spagety s paradajovou omackou a parmezanom, rizoto... alebo aj chleba so sunkou, chleba vo vajci, makovka s lekvarom... proste to co my a ked nezjedia idu spat hladni 🙂

lindusss2016
29. nov 2017

@stastenka42
Roztek s maslom, ani ciste cestoviny nie su ziadne vyzivne jedla. Urcite ju treba ucit aspon kusok syru a zeleniny k rozteku, inak z toho nic nema, iba ju o zasyti. ja malej varim napr.ovsenu kasu s ovocim, vacsinou su to jablka a hrusky, ale da sa pouzit vsetko. Ked tak lubi sladke, skus jej spravit napr.bananove palacinky alebo susienky, da sa vygoovlit plno akych receptov a su bz stipky cukru, ako polevu rozvarit napr.cucoriedky a aspon do nej dostanes nejake vitaminy. Nvm, ako ste na tom s vajickami, tak aj tie by sa dali v malom mnozstve zakomponovat do vecere

zdenkatv3
29. nov 2017

Je toho fakt kopec, co mu mozes dat. Ci uz varene jedlo alebo len chlebik alebo roztek s nejakou pomazankou a zeleninkou. Ale hlavne by som sa riadila tym, co malemu chuti 🙂

natalushka
29. nov 2017

Presne ako pisu baby vyssie..je toho kopec..no ked od malicka nie je naucena na nejaku stravu,len suche rozky a suche cestoviny..tak to potom zle sa nieco robi..uz od mala si ju mala viest k pestrej strave..zelenina a ovocie su zaklad..ci to ma len teraz take obdobie?ci to nema suvis so skolkou napr...kazdopadne,ked teda je na sladke,skus zo zaciatku rozne kase(ryzova,pohankova,psenova,krupicna..)do toho ovocie..banan je sladuckyto..,alebo trosku medu,datlovy sirup u nas boduje..ja tiez niekedy mu dam kolacik s mliekom na veceru..ale vzdy doma peceny,s minimom cukru,spaldovy,vela ovocia..no sladka vecera nie je ideal..treba ju trocha preorientovat..u nas vzdy boli studene vecere..domaci chlebik,pomazanky,zelenina.
Odkedy je krpec v skolke,tak mu davam niekedy na veceru,co som varila na obed..tiez vacsinou rychlovky..maso,zelenina,nejaka priloha prip..vzdy tak nejako podla reportu ucitelky,ze kolko toho zjedol na obed..tiez ked je bez dozoru,moc tomu neda😅ale teda co nalozim na stol, to sa je..max sa ho spytam,ci chce k tomu rajcinu alebo papriku..ci chleba alebo rozok..ale jednoducho ked nezje,jeho problem..skus to aj u malej..nepolavit..par dni ju to bude bavit,ale nakonoec sa naje..a hlavne po skolke ziadne blbosti typu chrumky,keksiky,proste sladkosti..

lavieenrose
29. nov 2017

@natalushka zaciatok si si mohla odpustit tiez mam doma nejedaka a dopadne to vzdy tak ze jablko rajcinu papriku uhorku da do ust a nasledne ju vypluje...tak asi co robim zle ? mam jej ju zastrcit hlbsie rovno do zaludka ?

stastenka42
autor
29. nov 2017

@natalushka nebola naučená od malička na suché rožky a suché cestoviny! Papala úplne všetko,aj mäso aj polievky aj zeleninu aj ovocie...odkedy začala chodiť do školky odmieta absolútne všetko "normálne"..preto píšem že zje iba rožtek s maslom a cestoviny suché lebo odmieta aj šunku aj syr či čokolvek na to ..kupujem kvalitné výrobky,vajcia domáce,zeleninu bio kupujem,koláčiky pečiem sama,miesto cukru tiež používam radšej mäd,len jednoducho odmieta...nemám chuť jej dávať ani samé sladkosti len preto aby jedla,chrumky a chipsy ani nekupujem možno raz za mesiac..preto som chcela nejaké nápady...kaše mi nezje iba krupičnú aj to ked jej na to dám granko...katastrofa...

lavieenrose
29. nov 2017

@stastenka42 asi treba iba pockat...ani mne mala nezje ziadnu kasu...

stastenka42
autor
29. nov 2017

@lavieenrose no presne to robí aj moja..požuje a potom vypluje..predtým zjedla na kilá rajčín,uhorkiek...pestujeme vlastné čiže chodila trhala si a papala..teraz nedostanem nič do nej..z ovocia zje iba jablko a čučoriedky...😒

jasminet
29. nov 2017

a co tak nejaky jogurt, ovocie - hoci aj vo forme smoothie, prazenicu, mliecnu ryzu s ovocim

lulula1990
29. nov 2017

@stastenka42 - moj jedava na veceru chlebik, syr, sunku + zelenina (uhorka, paprika, paradajka, kaleráb, mrkvicka).
Ja by som byt tebou skusila kase - ryzova, pohankova zmixuj spolu s ovocim a pridaj trcohu medu, je to sladke, takze by jej to mohlo chutit. Postupne by som pridavala napríklad chlebik s nátierkou a nastruhanou mrkvou, moj maly to zboznuje, ked moze rypkat pri rozpravkach.
Ked ma rada sladke a nechce ziadne normalne jedlo - tak sladkosti uplne vynechaj, ked bude hladna, spapa aj normalne jedlo. Ja to tak tiez niekedy robim - nebude jest obed ? Ok, ale potom dostane az veceru, ziadne sladkosti medzitým.

sissik
29. nov 2017

u nas napriek stale ponukanej pestrej strave, ktoru starsia zje v pohode a my s manzelom tiez jeme, druha odmieta vacsinu jedal. Bez problemov a frflania zje cestoviny, ryzu - najnovsie uz zacala jest aj dusene maso a obcas kompot. Pred polrokom zacala jest aj tortily, skusila som jej tam prepasovat zeleninu,a le nezjedla mi to. Natierky nie, nejedla ich ani v skolke. Najradsej by sladke, ale nerobim jej samozrejme kazdy vecer po chuti. Palacinky tak 1x mesacne, inak si musi vystacit iba s prilohou ktoru mame my k masu a zelenine. Aj jej vravime, nech aspon vyskusa hrasok, navela si da do ust a vypluje. Tiez si neviem predstavit, ze ju budem stopat ako hus. Mozes skusit lekvare, kde je menej cukru, k tomu mlieko, jogurt. Do krupicovej kase primiesaj malicko inej kase, napr. ovsenej,...mozno si to nevsimne a mozno odmietne. Uvidis. Este napr. mozes skusit prepasovat zemeninu a ovocie do kolaca - priamo do cesta mrkva, cukina, jablka, fazula. Zo zaciatku v malinkych mnozstvach, postupne mnozstvo zvysovat.
Ja do palacinkoveho ceta primiesavam tvaroch alebo jablka a zatial si nevsimla a aspon nieco zje. Akonahle dam pred nu palacinku naplnenu tvarohom, ani za nic.
Doslova je niekedy boj, aby aspon ochutnala mrkvu. Pripadne mozes robit aj polievky, kde rozmixujes trochu zeleniny alebo urobit sosovicovu polievku - vysoku podiel bielkovin, lahsie stravitelna ako fazula. Sosovicova je u nas top a velakrat si ju sama vypyta.

lavieenrose
29. nov 2017

dobre ti poradia maminky nejedakov ostatne nepochopia...mne v poslednu dobu zje vyvar zo slizami..mliekove polievky...kremove inac nie..a nedajboze na druhy den je ta ista polievka( co aj vzdy je) dievca ma smolu ide hladna spat najradsej ma bolognese spagety ..strasne je mliekova ale kasu nezje

lavieenrose
29. nov 2017

@stastenka42 moja je masova ..asi po muzovi pedenove natierky papa..majku pre deti a husaciu kacaciu bez ecok...na veceru mava casto jogurt alebo chlebik s pecenovkou ked jej nieje vyhovene chodi a vytahuje lyzicky otvara chladnicku a pyta mnam mnam ..lubi mandarinky a vcera zjedla aj pomaranc..tuniakovu natierku velmi lubi.. ta dnes bude :P

simik22
29. nov 2017

baby, nevyjadrujte sa, ze dieta je naucene od malicka na suchy rozok ci cestoviny!! zjavne ziadna z vas nezazila, ze fakt je rada, ze dieta zje aspon tu cestovinu. si myslite, ze rodic dava dietatu suchy rozok, lebo je lenivy mu natriet maslom a oblozit sunkou a zeleninou ? ??
moj syn, ma tri a najradsej ma varene jedlo, cize zje polievky huste na veceru, kludne masko s omackou, ryzou atd... konecne sa naucil jest aj pecivo s natierkami, ci maslom, sunkou. spapa aj spagety, palacinku ( ale len suchu ) , robievam wafle, upeciem babovku, ci lievance.
dcerka, 5 rocna, ta zase nema rada varene jedlo, cize spapa hocico, okrem vareneho ( to zje len na obed )
obaja miluju zeleninu, hlavne uhorky, papriku a kalerab, cize u nas kludne chleba s malom a kalerabom.
( ale aj prazenica , parky ) 🙂)

stastenka42
autor
29. nov 2017

@lavieenrose
@sissik super...mliečne spapá,jogurt,smotana,tvaroh....polievky odmieta,rozmixovat som skúšala ale ako keby to tam zacítila a vybavené..odmieta..ešte suchú ryžu máličko poliatu šťavou aby to nevidela...no som rada že nie som sama čo má takého jedáka ale niečo z toho čo píšete vyskúšam 🙂

hradnapani
29. nov 2017

@stastenka42 @stastenka42 ak predtym jedla normalne a zmenilo sa to po nastupe do skolky, tak to bude asi len prechodne. Aj moj synator zacal vtedy vymyslat, trvalo to asi pol roka, lebo aj ostatne deti to jedlo v skolke bojkotovali a on v tom pokracoval aj doma. Potom sa to zase zmenilo, zacal viac a viac jest, teraz ako predskolak zje znova vsetko bez odvravania.
zatial by som skusila aspon carovat s pomazankami na ten rozok. Skus cviklovu - ta ruzova by sa jej mohla pacit, vajickou, atd alebo vymixovany tvaroh s ovocim (ja by som ho kludne aj trochu ochutila nejakym sladidlom alebo velmi jemne posypala grankom - aby ju to nalakalo). Treba len vydrzat, ono sa to casom zase zmeni, ked predtym jedla normalne 🙂

lavieenrose
29. nov 2017

alebo este by si ju mohla nalakat na to ze vytvoris z jedla obrazok to mi napadlo ked hradnapani napisala s tou ruzovou..na niektore deticky to funguje..

lavieenrose
29. nov 2017
lujza123
29. nov 2017

@stastenka42 no celkom ta chapem moje dieta zahajilo v 2 rokoch podobnu dietu (cize 3 jedla dokopy) a normalnejsie zacala jest az v 6 - 7

Skus spravit cestoviny domace - so spaldovej muky, s mandlovej, cicerovej atd..hlavne nech to ma ten tvar, daju sa kupit napr. aj proteinove cestoviny - su robene z fazule
Polej jej to kvalitnym olivovym olejom, mozno ked pridas najemnucko nastruhany parmezan ci syr nespozna to

Vyhra bude ked si zvykne na nejaku omacku na spagety - akoze kecup, do toho rozmixujes a zakamuflujes vela veci

Ked ti zje vyvar - rob aj polievky - zeleninovy vyvar, masovy, rajcinovu

Hlavne treba zachovat ten tvar cestovin a malicke zmeny pridavat postupne
Krupicnu kasu mozes vymenit za ryzovu, pohankovu, vlockovu...

lujza123
29. nov 2017

Inac moja dcera v tom veku jedla: cisty vyvar so slizami, suchu ryzu, spagety s kecupom, chleba s maslom... obcas, ale naozaj len obcas trochu bananu ..nic, ale naozaj nic ine, ani ten rozok nezjedla, som sa mohla aj pokrajat na hlavu postavit, bola schopna kludne cely den nezjest nic..

evittam
29. nov 2017

@stastenka42 U nas deti od roka jedia to co my.

siska53
29. nov 2017

@stastenka42 tak ked mate problem s jedlom,tazko radit..
My to,co bolo na obed alebo suche.. Cize to,co mame.my.

Ako kedze moja nejedla v skolke, zo zaciatku som sa snazila, aby bola.co najskor doma.a mala.teple jedlo,no potom uz nie, jej problem,ked nechxe jest, zacala namoniec pit a papat aj tam..prosto jeme vsetci to,co je,davam aj na vyber,ked sa da...

3,5r.nie je babo,ze by si rozmyslala,co by mohlo a ako mu to pripravit.

natalushka
29. nov 2017

@stastenka42 nechcela som sa ta dotknut..ale z uvodneho prispevku sa neda vydedukovat,ci tak je odjakziva alebo ma len teraz take obdobie..preto som zareagovala na oboje..mam vo svojom okoli tiez kopec deti,ktore tomu moc nedaju..a fakt od malicka zjedia len par druhov jedla..niektore fakt len ten suchy rozok alebo cestovinu.. to tu aj niektore maminky spominali,ze podobnych jedakov maju doma..takze sa netvarim,ze take deti neexistuju a nicim netvrdim,ze ty si neschopna mama..neviem na zaklade coho mas pocit,ze som ta urazila..ale ospravedlnujem sa..len sme to kazda pochopila inak

maykaaa1122
1. dec 2017

to by som neriesila extra..uz je velky,,moze vacsinu jedla..polievky, maso s ryzou, niekedy palacinky, niekedy krupicova kasa/puding, spagety s paradajovou omackou a parmezanom, rizoto... alebo aj chleba so sunkou, chleba vo vajci,