Čo má ovládať 3-ročné dieťa v škôlke?

9. feb 2023

Dobrý večer
Mám na vás maminky otázku. Čo všetko má zvládať 3r dieťa v škôlke? Jedná sa o čerstvo 3ročné dieťa.
Nemyslím pitie z pohára,pýtanie na WC,odplienkovanie,....
Skôr má zaujíma prezliekanie a obliekanie (pyžamo, bunda,tepláky...).
Ďakujem

zorkahorka
9. feb 2023

Nas sa mal vediet obliect, vyzluect, dokonca aj pancusky. Topanky mal na suchy zips, vetrovku na zips akotak vedel, ale ucitelka pomohla

patka06
9. feb 2023

Dieťa by malo byť viac-menej samostatné. Obliecť, vyzliecť, umyť ruky a ústa, najesť.
Učiteľka samozrejme dozrie, pomôže, ale všetkým deťom pomáhať nemôže.

zuzkaa1991
9. feb 2023

Zalezi od ucitelky aj od škôlky moja sa vedela vyzliecť resp mala 2.5r ked nastúpila obliekať sa nevedela sa mi zda max tričko.....viac menej pomahaju pri takych malych upratovačky aj

lienka.7
9. feb 2023

Co si skolka vymysli a rodic je ochotný akceptovať.
Jediná vec, pre ktorú ti dieta nevezmu nikde do skolky je, ked ma plienky. Vsetko ostatne sa da tolerovať a naučiť.

kate_cs
9. feb 2023

Dieťa by malo byť čo najviac samostatné, ale vždy pomáha aj upratovačka, ďalšia učiteľka, kto je po ruke pri týchto drobcoch. Ale keď ho naučíš vyzliecť sa a dať si svoje veci na miesto a naopak obliecť sa a poznať si svoje veci, uľahčí to fungovanie jemu aj učiteľkám.

autor
9. feb 2023

@zorkahorka
@patka06
@zuzkaa1991
@lienka.7
Ďakujem za odpovede. V podstate všetko je ok, len teda obliekanie je trochu problém. Musí pomáhať upratovačka, resp učiteľka. Samozrejme doma sa snažíme a učíme sa to. Vyzliecť niektoré kusy odevu problém nie je.

Dieťa je odplienkovane, správa sa slušne, vie si po sebe upratať, nemá problém so spánkom,stolovanim.

sasitimi17
9. feb 2023

Moja bola veeelmi pohodlná, ale v škôlke rýchlo pochopila že musí fungovať sama a do týždňa sa vedela vyzliekať aj obliekať.

autor
9. feb 2023

@kate_cs áno chápem. Snaha je,ale tiež sa to meda naučiť zo dňa na deň. Spodné kusy oblečenia idú ľahšie. Vrchné diely ako tričko vyzliecť nevie. Vetrovku,mikinu na zips samozrejme áno. Takisto obliekanie zatiaľ nejde.
Inak v ničom inom problém nie je

zuzkaa1991
9. feb 2023

Nooo jake šikovné dieta ;) moja ma o mesiac 5r
Doma viac menej musim obliekať ja hroza sk daci chce vie sa pekne prezliecť
Krmenie to isté poloeky 🤣🙈kedze chcem aby niečo zjedla od.mala.mame.probl3m.s.papanim
Pratanie dalsia kapitola ak nezačnem vreskat ze vyhadzujem hracky(to poldna kaze. Upratat jej ;) )
Ale ked ma náladu je sikovna😁 len keby častejšie bola
Takze vase dieta je ukazovo jasne ze kazde dieta sa inac.chova v školke ;) ale nemajte starosti ci to a to ovláda nato su učiteľky ;) zaklad je aby vedel ist na wc papat pit zvysok sa naučí za pochodu o tom je skolka ucia sa tam
Pokiaľ som naštudovala.skolu za ucitelku netusila som vobec co všetko musi ucitelka ovladat a inac sa pozeram aj zo strany rodica aj zo strany ucitelky

zuzinka888
9. feb 2023

Tak treba pozriet nejake " triky" na obliekanie a vyzliekanie. Priklad z nasej skolky- topanocky ak nevie ktora je lava a prava nakreslit na vnutornu stranu smajlika = vzdy ked si ma obut topanky tak si smajliky musia dat " pusinku"alebo nieco podobne✋. Mikinu na zips- najprv kapucna na hlavu potom 1ruka 2 ruka. Tricka vyzliekaju tak, ze chytia tricko zozadu na krku a potom pomaly vystieraju ruku do vzpazenia.🤗 ...nozno nieco pomoze. Len trenujte a nestresujte.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
9. feb 2023

@zuzkaa1991 učiteľky nemajú inak s ním žiadny problém. Bol chvaleny,že sa hneď adaptoval, neplakal,v škôlke sa mu páči,všetko zje,spí ako má. Vraj teda je tichší (doma teda tichý nie je 😁), ale ako píšeš,v škôlke sa správa inak ako doma.
Mne to ale prišlo ako veľká výčitka zo strany učiteľky, že teda mu ukazovala ako sa ma prezliecť do pyzama. Ešte upresním,že sa jedná o učiteľku, ktorá ho neučí.

lenkabanska
9. feb 2023

Čo Ti poviem, môj syn sa takisto nevie ani vyzliecť ani obliecť, ani doma ani v škôlke... V škôlke pre choroby viac nie je ako je... Učiteľka mi len raz povedala, že by mal doma trénovať, že už je dosť veľký, ale povedala to milo, bez vycitiek. Ja to neriešim, každé dieťa je iné, raz sa to naučí. Teraz nechce, aj keď ho k tomu nabadam, proste nechce, povie, že mu to nejde. Ako podla mňa je to otázkou času, keď to v škôlke dostatočne odkuka.. Jeho staršia sestra sa obliekala sama, čo ja viem od dvoch rokov, ani sme si nevšimli kedy sa to naučila. Bud v pohode, každé dieťa je iné, a raz to bude robiť aj sam, nemáš to ako "preskočiť" 🙂

mikadooo
9. feb 2023

Vraj majú vedieť, ale u nás trojročným veľmi pomáhajú, pri všetkých vymenovaných činnostiach. Samozrejme, učia ich, aby si pomohli sami, ale našťastie nikto neočakával, že trojročné dieťa sa zvládne obliecť a obuť. U nás bola požiadavka - odplienkovaný, vie jesť lyžicou. Ostatné sa naučili už počas pobytu v škôlke (dve deti mi nastúpili do škôlky tesne pred tretími narodeninami). Neboj sa, nerob si stres, všetko sa tam postupne naučí 🙂. Možno keď tá učiteľka má štandardne staršie deti, tak si trošku neuvedomila, v akej triede bola... Alebo len mala naprd deň a tvoj malý jej zrovna prišiel do rany 🙂.

terka224
9. feb 2023

Naša išla a nevedela sa ani obliecť ani vyzliecť sama. Nebol to žiadny problém. Po mesiaci v škôlke vedela všetko pekne sama, naučila ju to kamoška v škôlke 😉

autor
9. feb 2023

@lenkabanska
@mikadooo
Ja nestresujem, len sa mi nepáčil štýl akým to učiteľka povedala. Pritom sa jedná o malú škôlku,max 30 deti na 4 učiteľky.
Viem,že sa to naučí a nijak to neurychlim len škoda,že mi príde akoby to druhá strana nechápala.

autor
9. feb 2023

@mikadooo podla jej štýlu a tonu rozprávania mi príde,že má na prd deň stále 🤷‍♀️

anjelicek26
9. feb 2023

Podla mna to nebola vycitka, ale skonstatovanie...ze nech na tom popracujete... ucitelka je tam na to, aby ti povedala veci, ktore funguju a aj tie, ktore nefunguju... a ano, niektore osoby su v blbej nalade stale, s tym nepohnes. Dolezite je, ze tam tvoje dieta rado chodi ♥

mikadooo
9. feb 2023

No vieš, u nás je taká vtipná upratovačka. Najskôr že maminka, nepomáhajte mu, on sa musí naučiť obliekať sám. A po 15 minútach - no ale mamička, pomôžte mu trochu, už ste tu poslední... 😁😁😁.

lienka.7
9. feb 2023

@elizabet173 myslela som to obrazne - na margo tu inych príspevkov, kde matky vypisujú ze pomaly ma dieta vedieť počítať a podpísať sa 🤦‍♀️
Ideálne je samozrejme, ked je co najviac samostatnejsie, ale pri iných detoch sa naučí oveľa viac a rýchlejšie 👌
Ja som sa pytala nasej susedy co robi v skolke, odplienkovanie je bez debaty, všetko ostatné je plus. A ver tomu, ze tam majú aj deti staršie ako 3 roky a nevedia jest ani pit z poháriku. To ale nie je dôvod na ich nevzatie, kdezto neodplienkovanie ano.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andreatytler
10. feb 2023

Je to velmi neprijemne ked musis pocuvat staznosti. Ja som za 2 roky co je syn v jasliach nepocula jedninnu staznost a to on nie je ziadny anjelik.
Nas ma 3 roky a vie si obliect a vyzliect vsetko okrem tricka alebo pulovra. Aj ponozky si vie natiahnut ale musim mu pomoct aby mal patu na spravnom mieste. Aj zips na vetrovke si vie sam zapnut.
Pomoze ak budes volit oblecenie ktore sa lahko oblieka - volne teplaky na gumu bez gombikov, mikiny s velkym zipsom namiesto kosiel a pulovrov. Topanky na suchy zips.
Pozri si tento trik na obliekanie vetroviek a mikin.

https://www.youtube.com/watch?v=Gux6T_OY8n4
zuzkaa1991
10. feb 2023

Neriesit....kazde dieta ma ine tempo jednonvie v 2r iny v 4r ;) keď si vie dat dole tricko poprípade nohavice aj to je zaklad....moja ma 5r a stale si nezvykla na skolku....možno je leniva ucitelka 😁a nechce sa jej ak sa bude opakovať riesit s vasou ucirelkou triedou medzi rečou podobne som. Riesila ked mala.cca 3r jedna ju chvalila druha ze je zla 🤣🤣(co viem ze moje dieta je take kde ka date tam som nehovorila nic do 3.5r) talze som nevedela zistit viac....a triedna hovori ze je malicka bola medzi 3r 4r mala 2.5r ze obcas sa postaví a ide sa hrat pri aktivite ale tr. To chape twmta druha ucka nie a vkuse len vreskala.po deťoch aj teraz 😁

Vsetko zalezi od ucitelky ja zvyknem v súkromnej skolke brigadovat a tam 3r ani tolko nevediw 😁a nie obliekať sa

luccija
10. feb 2023

Je šikovný..pomôžu mu s obliekaním, ale trénujte to.V škôlke je hneď vidieť, ktoré deti sú samostatné a ktoré rodičia obliekajú.Niektore si v tom veku pekne poskladali tričko, nohavice prevesili cez stoličku ine robili kôpky ako mravenisko.Niekedy som bola sama prekvapená aké vedia byť šikovné.Moja by sa najradšej nechala obliekať do 7 r

ivangeline
10. feb 2023

No moje cerstvo 3r aj ked je leniva ci nvm ani ako to nazvat,ked je motivovana..vie sa obliect a vyzliet sama..aj obut.. aj vsetko... jedine,co ozaj este nevie je si zazipsovat zips ale uz 4r vie aj to,i ked je to namahave.. ten zaciatok.

domiklik
10. feb 2023

@lienka.7 zobrali už aj neodplienkovane, len samozrejme nie celú triedu

mirka438
10. feb 2023

U nas napriklad v skolke nemali ziadne poziadavky co sa tyka obliekania, umyvania. Odplienkovana je samozrejme, cika samostatne, aj naje a napije sa uplne sama ale obliect sa teda este neoblecie sama. Vobec, nech sa snazim kolko chcem. Teda ponozky, gatky, nohavice zvladne, aj ked naopak ale zvladne ale zvysok vobec. Mame super pani ucitelky, nemaju s tym jediny problem. Chodia im pomahat pani upratovacka aj pani asistentka. Ani sa neumyje sama, teda zabavat do vody sa chodia velmi radi, ale na riadne umyvanie ruk dozeraju este pani ucitelky. A ani nerozprava zatial, nasla si aj kamosky nerozpravajuce 😀 Dcera mala 3 roky pred 5 dnami, do skolky chodi od septembra.

ali184
10. feb 2023

Môjho 2 a 3/4 som cez leto morila s obliekaním, zvládol všetky kusy okrem botasiek, ale to mal také, že mu treba natiahnuť. Sám cikal, sám sa utieral.... Učiteľka po mesiaci na rodicovskom mi hovorí, že syn sa jediný z triedy vie ísť sám na záchod, tým, že jej len oznámi bol som cikať 🤣🤣🤣 po 1,5 mesiaci v škôlke prišiel doma a vetou, ja sa sám neobleciem, nevyzleciem 🤦🤦 takže odkiaľ, že tým čo to nejde pomáhajú. Skúšal to aj mesiac doma,no neprešlo. Samozrejme, že mu pomôžem, ale nech si nezvyka. A teraz zimné topánky si obuje akurát nevie/nechce zips na bunde.
U nás sú úžasné učiteľky čo im pomôžu, chodia a nimi na wc, teda s tými čo potrebujú.
Môj syn neznáša úlohy, kreslenie,.... Takže tieto iné činnosti to vyrovnávajú, že vie 🤣