Čo by mala vedieť štvorročná školkarka?

5. feb 2022

Ahojte! Dcéra pôjde onedlho 1x do škôlky,už ako 4ročná( doteraz bola so mnou doma keď že som nemala prácu za koronu, ale po dlhej dobe nastupujem opäť do práce a tak pôjde aj dcérka do škôlky). Tak by som len chcela vedieť, na čom máme ešte "zapracovať", aby nezaostávala za ostatnými deťmi,ktoré sú v škôlke od septembra? Čo sa týka samoobslužných činnosti, kreslenia, strihania atď, čo sa očakáva od 4ročných deti žeby mali vedieť ?

sapetka
5. feb 2022

Mali by byt samostatne.

evkamotka
5. feb 2022

U nas je to tak, ze ucitelky si deti vsimaju a co im nejde alebo maju problem, povedia rodicom. Tzn naopak, nenahanali sme pred skolkou schopnosti, tym beznym zivotom v skolke samd vyplavalo, co synovi nejde a nasledne sme to vyriesili

pribinak
5. feb 2022

Vedieť sa sama najesť s lyžicou a vidličkou. Vedieť sa povyzliekať a aspoň niečo sj poobliekat.
Nepotrebuje byt majster sveta v kreslení či v strihani. Ale mala by vedieť sa predstaviť - povedať ako sa vola celým menom.

Ak niečo bude treba učiteľky to povedia

luccija
5. feb 2022

Byť samostna a nič viac.Ved sú deti, ktorým idú básničky, druhe su zase pohybovo zdatné ...
Niekde na webe či Pintereste je čo majú vedieť 3,4 r deti v škôlke
My sme sa učili ročne obdobia kedy sa ako obliekame, ktoré zvieratká žijú u nás a ktoré nie,dni v týždni, kruh trojuholník, farby sa učia najmenší...ale to skôr sa ucte z pracovných zošitov či len tak hravou formou.Aby nemala pocit, že ju tam bude niekto skúšať🙂

anavianavi
5. feb 2022

Nasa mala je v jasliach a v juni nastupuje do skolky ako cerstvo 3rocna. Od ucitelov sme dostali tieto zrucnosti, ktore ma vediet (samozrejme, co nevie, pomozu, ale na tomto mame pracovat). Odplienkovat, samostatne jest, vyzliect sa a obliect komplet, skakat oboma nohami, nakreslit kruh a nejake tvary, poznat 6 farieb, napocitat do 5, poznat pesnicku alebo basnicku.

gabika4
5. feb 2022

Moja dcéra má v marci 4 roky, nechodí do ms z rodinných dôvodov...ale možno ju dáme od septembra...ja som učiteľka v MŠ ...stačí ak dieťa sa vie ako tak zobliect či obliecť s menšou pomocou, ideálne samé ...samozrejme je dôležité aby už sa vedela sama najesť lyžicou (nože a vidličky sme dávali až väčším deťom), piť z pohára, utrieť sa po wc (hoci vieme, že to ideálne nebude) ....v 3 rokoch deti kreslia už hlavonožce, takže už by to mohla zvládať, ale dôležitejšie je aby nejaký ten čas vydržala sedieť pri stole napr. pri kreslení a taktiež aby nejaký čas vydržala pri hre...tiež strávte nejaký ten čas vyfarbovanim obrazkov...samozrejme treba trénovať správny úchop farbičky, nedrzat ju ako kôl, pretože čím dlhšie to tak dieťa drží, tým horšie je to "preučiť"...strihať nemusí vedieť, ale môžete ju už oboznámiť s nožnicami ...taktiež ju zoznámte so štetcami...ale nikto neočakáva od detí ktoré len prídu do ms, že budú zvládať všetko čo by mali v danom veku, netreba to siliť ...môžete ovládať farby (minimálne základné), počítanie do 3 (môžete do 6 i do 10 ak o túto oblasť prejavuje záujem), rozlišovať geometrické útvary (nemusí ich ešte správne pomenovať, ale hodí sa to do budúcna 😅). Dieťa by sa malo vedieť predstaviť menom, niečo v krátkosti povedať o rodine. Hlavne robte s dieťaťom všetko čo ho baví, to je najdôležitejšie. V predškolskom veku je najdôležitejší rytmus, aj vďaka nemu sa skôr učia ...treba si spievať riekanky a detské piesne, prípadne sa učiť krátke básničky..ja som to dcérku nikdy nenutila, len som jej často spievala a recitovala básničky a ona intuitívne opakovala a tešila sa z toho ...ale treba vyžiť to čo dieťa baví ..ak miluje kocky, skladajte si vežičky, počítajte, menujte farby, rozdeľujte kocky podľa farieb, veľkosti...veľa aktivít nájdete na nete i s legom (zadajte do Googlu napr "lego craft" alebo "lego activities for preschoolers" a nájdete plno inšpirácií aktivít s dieťaťom)...oh chyba mi moja práca 😃