Alkohol na školských akciách

vreckova
19. jún 2018

Milé mamičky, prípadne pani učiteľky,
chcem sa spýtať na váš názor, resp. o podelenie sa so skúsenosťami, ako sa to robí v iných škôlkach. V našej sa totiž v poslednej dobe vyskytol taký, pre mňa naozaj zvláštny úkaz, a to podávanie alkoholických nápojov na podujatiach pripravených v rámci škôlky. Ale samozrejme nie deťom, ale rodičom. Boli Vianoce, na besiedke sa rodičom podával alkoholický punč, mali sme deň rodiny a k dispozícii bolo čapované pivo, ideme mať rozlúčku predškolákov so škôlkou a zase si poniektorí zmysleli, že sa tam bude podávať aj šampanské rodičom a samozrejme bude tam aj pivo. Vsetko to boli akcie na pode skolky, ale teda boli uz mimo vyucovania (a to bol aj protiargument). Ja som sa odvážila mať výhradu a bola som šokovaná, aká spŕška kritiky sa zniesla na moju "stredovekú" poznámku. A bolo mi veľmi smutno, ked tam jedna mamicka zahlasila, ze jej manzel sa bude ako prve pytat na to, ci tam bude pivo, inak vraj by asi ani nesiel. Takze on tam ide kvoli pivu, nie kvoli dietatu? Bud som naozaj zo stredoveku, alebo som "iná, divná a nejdem s dobou", ale ja s tým mám obrovský problém. Keby to bolo mimo areálu skolky, tak by som to este ako - tak prehryzla, ale na pode skolky mi to pride absolutne nevhodne. Tak ako? Som naozaj "sam vojak v poli", alebo...? Poprosim vas o vase nazory, skúsenosti. Pani ucitelky, mate to nejak osetrené v rámci vasich skolskych poriadkov? Dakujem.

dskjhfdlkdjhl
19. jún 2018

@vreckova toto pocujem prvy-krat, nikdy, ani v skolke, ani v skole na ziadnej akcii som alkohol nevidela. A to mam aj gymnazistku, aj dieta na prvom stupni.

lindusss2016
19. jún 2018

@vreckova jasne, ze na skolkarske akcie sa chodi len kvoli detom, ale nevidim nic zle na tom, ze si tam da niekto pivo, ved pochybujem, ze sa tam nejaky ocinko zrube alebo ze si da dve piva a po skonceni odsoferuje domov aj s dietatom v aute. Neviem, nijak ma to nepoburuje a vobec by mi neprekazalo, ze je to na pode skolky

lindusss2016
19. jún 2018

@dskjhfdlkdjhl uprimne to aj ja pocujem prvykrat, ale asi by som aj uvitala, keby ma tam niekto ponukol radlerom 😀

bejami
19. jún 2018

My sme mali min.tyzdnen den rodiny na pode skolky.Napoje sa podavali capovana kofola a mineralka.V areali skolky sa nema co podavat chlast, na to si ocinkovia mozu zajst do zariadenia krcma.

ivec16
19. jún 2018

za mna by bolo pekne keby to bolo bez alkoholu, od malicka prezentujeme detom ze vsade sa pije alkohol, ja som za to aby minimalne skolky a zakladne skoly mali akcie bez alkoholu, myslim ze tu chvilu kazdy bez alkoholu vydrzi, aj ten najvacsi alkoholik ;)

pininka
19. jún 2018

My sme mali iba kavu a caj a raz sme ale sami rodicia robili na vianoce punc, aj alkoholicky, ale nie v skolke, ale v kulturnom dome a aj sme to predavali a vytazok isiel na nejake veci v skolke. Ale bolo tam minimum alkoholu. Ale zeby pivona sampus, tak to je ina skolka.

hettinka
19. jún 2018

@vreckova učím na strednej škole, som mama 2 deti na rôznych školách a s podobnými praktikami som sa nikdy v školách nestretla a sní by som s tým nesúhlasila.
Alkohol bol len na oslave výročia školy, ale len na raute večer a nebolo to na pôde školy. Mne vadí aj alkohol na stužkovej.

alex49
19. jún 2018

alkohol do školy nepatrí, neviem ako je to v zákone, alebo pravidlách školy, ale ja by som s tým tiež mala problém. Jediný alkohol sme mali na stužkovej, aj to iba na stoloch pre rodičov a učiteľov. Ocinko má prísť pozrieť dieťa a nie piť... To sa môže spiť doma, alebo po ceste domov v krčme.

sissy27
19. jún 2018

@vreckova počujem o niečom takom prvýkrát, asi by som bola prekvapená, ale na druhej strane nikto ťa piť nenúti, tak prečo si z toho pohoršená? Zas hádam nikto odtiaľ nelezie štvornožky. Ja by som napríklad ocenila pohár vína na niektorých rodičovských, lebo počúvať tam drísty niektorých rodičov dalo celkom zabrať 😂

zdenocka
19. jún 2018

@vreckova, taktiez to pocujem prvy krat. Nikdy som sa s tym nestretla. A mala by som s tym problem. Co na to ucitelky? Kto ten alkohol kupuje? Co keby si dieta odpilo? Ked by tam oteckovia nesli, ked tam nebude pivo, tak ked nejdu, ich problem.

maciatkolulu
19. jún 2018

@sissy27 akože niekedy by nepomohol ani poldecak😂
Bože to sú problémy.... predpokladám,že sa tam nikto nenadral do nepríčetna a že si tam deti nepovažovali chaotický kým ich spiti rodičia sa váľali po trávniku. My sme na vianočných brsiedkach mali alkoholička punč ten nalievala triezva dospela osoba a žiadnemu dieťaťu nenaliala u vás si nalievali mirnix dirnix😀?.
@vreckova

vroni
19. jún 2018

Ja mam alkohol rada (v rozumnej miere). Ale mala by som sakra problem, keby sa vyskytol v skole alebo skolke. Ked niekto nevie bez chlastu prezit ani detsku akciu, patri na protialkoholicke liecenie. U nas v skolke i skole boli zatial vsetky akcie prisne bezalkoholove. Aj vacsina narodeninovych oslav bola bez alkoholu (maximalne domaci ponukli pohar vina alebo pivo/radlera. Ked bola oslava u nich doma)

saurian
19. jún 2018

Mne to pride nevhodne. u nas este aj tie skolkarsko/skolacke (mavaju spolu) akcie ktore su v kulturnom dome su bez alkoholu. na takych akciach nema alkohol co robit, a uz vobec nie na pode skolky. ak sa rodicia dohodnu a spravia nejaku "opekacku" budis, ale v skolke?!?

vreckova
autor
19. jún 2018

@sissy27 preco som pohorsena? Lebo myslim, ze my rodicia by sme mali ist PRIKLADOM. Denne citame o zvysovani zavislosti u deti a mladistvych od alkoholu ci drog. Pravidelne su uverejnovane vyskumy, ktore uvadzaju, ako sa znizuje hranica pozivania alkoholu. v spravach pocuvame, ako 12 -13 rocne deti ratovala zachranka, lebo mali otravu alkoholom. V pribehoch abstinujucich alkoholikov sa casto vyskytuje fakt, ze cele sa to zacalo v rodine, pri oslavach, pri omoceni prsta, ochutnani peny na pive a podobne "prkotiny", z ktorych sa postupom casu stali tazke zavislosti, stroskotane životy, rozvratene rodiny, tragedie. Je nespocetne vela clankov, kde odbornici v tejto oblasti apeluju prave na vzor rodicov ci vychovnych zariadeni. A mne je smutno z toho, ze napriek tomu vsetkemu to stale zlahcujeme. Ved to je len omoceny prst, jedno pivo (dokonca nealkoholicke), ved predsa nepojde odtial ozraty, ved aj doma si predsa davame, ved..., ved..., ved... Niekedy mam pocit, ze je to tak, ako v tom prislovi: vodu kazeme a vino pijeme.

deti95060810
19. jún 2018

moja svokra nikdy nešla mojim deťom na besiedku.... možno keby som povedala že tam podávajú pivo a cigarety tak by aj prišla...😉
ale u nás nepodávali...

vreckova
autor
19. jún 2018

@maciatkolulu uz som odpovedala vyssie, napisala som moj postoj k tejto teme. A som rada, ze nie som sama, kto nezdiela vas nazor. Tu nejde o to, ci sa niekto valal (tak to by uz bol teda fakt extrem), ale tu ide o princip. Do skolskych poriadkov davame (a my rodicia, teda aj vy tie poriadky schvalujeme na zaciatku roka, resp. cez zastupcov v rade skoly), ze je prisne zakazane, aby deti pozivali na pode skoly alkohol. Tak ak to maju zakazane deti, pre nas rodicov by to malo platit dvojnasobne. Mali by sme ist prikladom. Dieta by za to dostalo mozno znizenu znamku zo spravania (co by nam asi jedno nebolo) a my to berieme na lahku vahu, este mozno mame z toho srandu.

laska201
19. jún 2018

Raz nam riaditelka povedala prosim nechodte pre deti pod vlyvom navykovych latok.toto je presne to iste.takze ani u nas sa na besiedkach nedava alko.Ale caj kava ci mineralka.

ivooonia
19. jún 2018

To je taky ustupok vedenia skolky, kde uz nevedia ako zaujat rodicov, aby prisli... No vypomsti sa im to raz. Mozes apelovat na to, ze sami porusuju "skolsky poriadok". Nepoviem, ked je akcia pre ucitelov - napr. koniec sk. roka a ako pripitok byva alkohol, ale toto je detska akcia. Rodicov nech ucia, ze sa chodi na vlastne dieta pozerat a nie pit.

lindusss2016
19. jún 2018

@vreckova myslis, ze striktne odmietanie alkoholu v rodine dovedie dieta k celozivotnej abstinencii? A naopak, ze obcasne pivo z neho spravi zavislaka. Poznala som chalana, co doma nikto nepil ani len pripitky a aj on sa pred rodicmi tvaril, ze v zivote ani neochutnal pivo a pritom sa bezne vonku s kamaratmi ozieral a svojim rodicom hnusne klamal a to uz mal 25 rokov. V tom veku je podla mna horsie, ze dieta nie je k.rosicom uprimne ako to, ze si obcas vypije... a na druhej strane v nasej.rodine sa vzdy alkohol podaval pri prilezitostiach a pripitky nam nalievali hadam uz aj pred 18 a nikto u nas nie je alkoholik, ci uz z tej starsej generacie alebo z mladsej.

kahanikova
19. jún 2018

Prečo hľadáte problém tam kde nie je? Opil sa niekto? Ublížil niekto dieťaťu pod vplyvom? 😂😂 preboha, radšej riešte niečo užitočné nie to, či je na besietke pohár vína či piva, pre rodičov 😂😂 čoho sme sa to dožili

sissy27
19. jún 2018

@vreckova takto... Na pohľad dieťa nerozozná punč od malinovky, pivo možno. Ak nikdy alkohol nevideli, tak aj tak nebudú vedieť čo to je, ak videli, tak aký problém?
Ja som z vinárskej rodiny, súčasťou môjho detstva bol vinohrad, pivnica, sudy, burčiak, víno... Ťažko povedať, kedy som víno ochutnala prvýkrát, pravdepodobne mi doňho sem tam aj dudel namočili 😋 s dedkom som chodila pre pivo do džbánu a tešila sa, že pena bude moja. A vieš čo? Nie som alkoholik, ani nikto z rodiny nie je. K alkoholu všeobecne mám úplne normálny vzťah, nie je to niečo, bez čoho sa nezaobídem ale ani žiadne tabu.
Nemyslím si, že takéto príležitosti z niekoho vychovajú alkoholika. Skôr možno opačne - zakázané ovocie chutí najviac a tak keď už sa nejaký teenager dostane konečne k alkoholu, tak to dopadne ako píšeš.

vreckova
autor
19. jún 2018

@laska201
proti tomu ani ja nic nemam 🙂

bielavila
19. jún 2018

@kahanikova tiez kukam ako puk ze to su problemy, radsej nech si da s muzom pohsr vina pri dobrom filme ako toto riesit tu na fore, ked uz nech to riesi so skolkou, my si dame doma radi pohar vina ci piva a niesme ziadny prototip rozvrstenej rodiny co davaju detom zly vzor...

vreckova
autor
19. jún 2018

@lindusss2016 ano, beriem, aj ja poznam takych ludi. Ale podla mojho nazoru je to tak trosku alibisticky pohľad, zbavovanie sa zodpovednosti, take "pohladkenie" svedomia.
@sissy27 Ani ja nie som abstinent, aj my si doma dame aj pivo, aj pohar vinka, a ja mam zvedave deti, ktore chcu ochutnat, ... myslim, ze v tomto smere sme taka bezna rodina, ale pokial budem moct, tak ich v tom urcite nebudem podporovat ...len jednoducho si myslim, ze alkohol na iste miesta skratka nepatri! To je cele.
@bielavila ale ved nikto vas tu nenuti to citat a uz toboz nie odpisovat....chodte si dat pohar toho vina ak vas to tak irituje a nechajte prestor ludom, ktori pochopili, ze som len chcela vediet, ako to funguje inde. Vo vasom koentari som to nikde nevidela, teda nerozumiem, preco sa do toho teda zapajate. Prajem pekny vecer.

eliska13
19. jún 2018

@vreckova nikdy som nepočula, aby sa na škôlkarskej či školskej akcii podával alkohol nepáči sa mi to

vreckova
autor
19. jún 2018

@kahanikova no, a coho sa to este len dozijeme v tejto absolutne liberalnej dobe...az mam z toho strach ☹ ...

kahanikova
19. jún 2018

@bielavila toto ale samozrejme pochopia len uvoľnení rodičia a ľudia, ktorí nemajú potrebu hľadať vo všetkom chybu 😀 a presne takých prudkých a prestarostených rodičov deti väčšinou začnú piť alebo fetovať, lebo ich rodičia riešia nepodstatné veci... ozaj nazdravie 😂😂

kahanikova
19. jún 2018

@vreckova však nebuďte tragédka všetko je v normách 😂 .. nechápem, že sa vôbec pozastavujete nad tým

eliska13
19. jún 2018

@kahanikova čo je v norme, že v škôlke sa podáva pivo?nesranduj nemá to tam čo robiť.To za chvíľu budú aj fajčiarske kútiky zriadené pre rodičov.To naozaj nedokážu byť ľudia 2 hodiny bez alkoholu?bola by som veľmi proti už len z princípu je to o deťoch nie o chlapoch v hluciku s pohárom v ruke

bielavila
19. jún 2018

@kahanikova veru tak a dala by som si veru pohar vinka len uz 5 mesiacov abstinujem pre tehotenstvo😂😂😂