Ako vysvetliť 4-ročnému dieťaťu, kto je cigáň?

11. sep 2024

Vopred sa ospravedlnujem, nechcem urazit nikoho, ak niekto ma napad ako pekne a setrne vysvetlit nasu ludsku inakost malemu dietatu, budem rada.
Totizto syn dosiel po skolke (nejake starsie dieta povedalo, ze sa zaspinilo ako cigan) a vkuse sa ma na to pyta co to znamena, no nechcem mu to nejako blbo vysvetlit, zatial som skoncila vysvetlovanie pri vete, ze na svete zije mnozstvo ludi a kazdy je iny, kazdy ma nejake ine zvyky, vyzor.
Nejake rady ako dalej kebyze sa dalej pyta?

doriiis
11. sep 2024

No normálne mu povedz,že je to slangove pomenovanie Róma.

patka06
11. sep 2024

U nás 4r. stačilo, že to je ten čo vyberá veci zo smetiaka - na sídlisku ich bežne videla

kristinaanna
11. sep 2024

tak cigán je ten čo cigáni, nie?

colsami
11. sep 2024

@patka06 myslim ze presne toto autorka nechce, dieta odmalicka naucit na nejaky "dehonestujuci" obraz
na ciganov. 🙄 A ani ja som to tak dieta neucila, kedze sa bude stretavat aj s normalnymi 'ciganmi'.
(Ked beriem cigana ako slang roma, kedze vieme ze su AJ ti slusni).

fido69
11. sep 2024

Cigáň (ženský rod cigaňa alebo v niektorých kontextoch aj cigáňka) môže byť:
- zastarano: Cigán
- klamár
- podvodník
- zviera tmavej alebo čiernej farby

Alexander Sergejevič Puškin: Cigáni (Цыганы), poéma 1824
Maurice Ravel: Cigán (Tzigane), rapsódia 1922
Martin Sulík: Cigán, film 2011

Budeme ich paliť, vymazávať alebo vytrhavať stránky? Zrušime cigánsku pečienku?

To, že synonymom klámar a podvodník sa stal nazov etnika asi nebude len problém rasovej nenávisti, ale dlhodobých skúseností s ich spôsobom života.

Ak sa ťa opyta "Kto je to gadžo?", tak tiež budeš chodiť okolo horucej kaše?

paulina291
11. sep 2024

@patka06 A biely veci zo smetiaka nevyberá?

anjelicek26
11. sep 2024

No tazko lebo nie každý to slovo pouziva v tom vyzname.. povedz mu,že mu tak povedal,lebo bol spinavy ako keby sa mesiac neumyval a pri ohnisku vysedaval....vysvetlovat mu to inak pri tak komplikovanej teme, že sa ani dospelý nezhodnu, by si si moc nepomohlo...

lucia13022023
11. sep 2024

Ja by som povedala ze je to človek ako my, len ma inú farbu pleti.

anjelicek26
11. sep 2024

Ukaz mu toto, to mu bude úplne stačiť.. on potrebuje len pochopit, že bol spinavy a smrdel (ako cigán od ohna v minulosti, ked este kocovali).. skolkar spokojný...

btus
11. sep 2024

@kristinaanna cigán s n je ten čo klame, ale aj slovenské pomenovanie etnika. Róm je po cigánsky. Tiež na Angličana nepovieme že je Englishmann, ale povieme Angličan. " Tí, čo budú argumentovať tým, že Cigáni predsa sami seba nevolajú Cigánmi, ale Rómami, a my to musíme rešpektovať, musia najprv vysvetliť, prečo by sme mali meniť podobu kodifikovanej lexikológie len preto, že sa niekto rozhodol zmeniť svoje pomenovanie, keď sa to nedeje už stáročia vo vzťahu ku napr. Grékom (sami seba nikdy Grékmi nenazývali a nenazývajú – vždy boli a sú Heléni), Fínom (Suomi), Albáncom (Shqipëria) atď. Spisovný jazyk je pilier, nie módny doplnok." https://blog.sme.sk/palinsky/spolocnost/cigan-a...

ukgirls
11. sep 2024

tak moja sa tiez pytala kedze v anglicku gypsy sa moc nepouziva ale na slovensku cigan casto - jednoducho som povedala, tak ako existuju indovia, cernosi belosi japonci je aj mensia skupinka ludi a to su cigani ... na slovensku nemaju dobru povest a tak sa im tam zial davaju rozne privlastky ,ale to neznamena ze su zly alebo sa s nimi nesmie bavit .. su to len ludia kt su dobry a zly ako u kazdeho naroda .. nastastie sa viac nepytala len ked videla hnedsich ludi sa spytala ci su to oni ... co na kupalisku v lete bol kazdy podla nej-kedze boli vsetci opaleny 😀

patka06
11. sep 2024

@paulina291 nie, vždy sme videli iba "tmavých", takže to v tom momente stačilo

annm81
11. sep 2024

V prvom rade by si dieťaťu určite mala vysvetliť, že je to veľmi nevhodné pomenovanie, špeciálne v takom kontexte, v akom bolo použité. Rodičia spolužiaka sú zjavne mentálny výkvet národa... no a o inakosti sa dá rozprávať napr. tak, že sa odpichneš od toho, že v rôznych častiach sveta sa rodia rôzne vyzerajúci ľudia v závislosti od toho, aké tam panujú podmienky - ľudia s teplejších krajín majú tmavšiu kožu a to ich chráni pred silným slnkom. Na pomoc si môžeš vziať nejaké knihy - moje decká zbožňujú edíciu Children just like me. Tá pôvodná vyšla aj v slovenčine, skús pozrieť v bazároch - sú tam konkrétne deti z celého sveta, ktoré rozprávajú ako vyzerá ich rodina, škola, jedlo a každé tam má fotku.

lilope
11. sep 2024

@btus ako vysvetlíš to, že mnoho cigáňov o sebe hovorí, ja nie som róm, ja som cigáň? Róm je pomerne nový výraz a dlhodobo sa používal výraz cigáň, sami sa s tým mnohí stotožňujú.

mondolina
11. sep 2024

@patka06
dosť málo, aby to stačilo.

30katrusa40
11. sep 2024

Neviem kde bývaš , ale skrátka vysvetlí že cigáni sú rómovia a sú to ľudia ktorý majú tmavú pokožku. A že chalan povedal že sa zaspinil ako cigán len preto že bol potom tiež tmavý ako oni.

annm81
11. sep 2024

@lilope Jazyk sa vyvija a slovo cigán môžeš vidieť v dvoch polohách. Jedna je tá tradičná romantická predstava kočovníkov so slobodnou dušou - s tým sa stretneš najmä v literatúre a na túto tradičnú kultúru, hudbu, jedlo sa odkazujú tí, čo tak sami seba nazývajú. Druhá poloha je tá, ktorú si "sprivatizovali" ľuďáci a ich nasledovníci neonáckovia. Dospelý tieto dve polohy vie odlíšiť a z kontextu usúdiť, o ktorú podobu ide - tu je to úplne evidentne tá druhá. A keďže štvorročné dieťa nedokáže tieto polohy pochopiť a odlíšiť a keďže tá rasistická podoba slova je u nás absolútne dominantná, rodič, ktorý nechce znieť ako primitívny nácek, by takto nemal pred deťmi rozprávať. Ono je to rovnaké ako s akýmikoľvek nadávkami.

luliu
11. sep 2024

@patka06 srandujes? Takto učiť dieťa od malička je hrôza

btus
11. sep 2024

@lilope áno, veď ja som to tak aj napísala. Mne to tak povedal aj kamarát, kotrý je Cigáň: "nechápem, prečo by nás mali volať Róm, keď to je po cigánsky. Po slovensky sme Cigáni".

lilope
11. sep 2024

@annm81 s tými neonáckami som to nepochopila. A nemusíš mi to vysvetľovať. Proste cigáň nie je hanlivý výraz, keď sa tak sami chcú nechať oslovovať. Najmä tí inteligentnejší, ktorí sú hrdí na svoj pôvod. Tí neinteligentnejší povedia, že si rasista, keď ich nenazveš rómom, ale za to môžu ti, ktorí na nich berú štedré dotácia a zaujímajú sa o nich vždy pred voľbami. Ale o tom som nechcela hovoriť.
Jednoducho niektorí cigáni žijú v otrasnej špine a sú špinaví. Nemusíme si predtým zatvárať oči a hrať sa tu na chrumkavých. Keď pomenujeme veci pravými slovami, nie je to rasizmus. Dieťaťu by som povedala, že cigáni sú ľudia tmavšej pleti, ktorí žijú medzi nami. Viac mu v tomto veku netreba.

sissy27
11. sep 2024

Autorka: presne tak, ako by si vysvetlila dieťaťu kto je černoch, aziat, eskimák, beloch...

@patka06 zaujímavé, mala som niekoľko kolegov cigánov a všetci do smetiaka veci len hádzali, ani jeden nevyberal... ale u nás na sídlisku chodí taká família, vyberajú kontajnery (tie čo ešte ostali prístupné), somrujú veci, peniaze, a si predstav, tmaví sú len preto, že sú špinaví, ale nie sú cigáni.. ako toto vysvetlíš?

lilope
11. sep 2024

@btus áno, máš pravdu, mea culpa 😀

henka123123
11. sep 2024

@patka06 tak toto je uplne primitivne vysvetlenie

paulina291
11. sep 2024

@patka06 vidíš. A ja žijem v meste kde je Rómov málo a smetiaky vyberajú bieli. Tak snáď sa ale zhodneme, že definícia slova cigáň nie je človek, čo vyberá kontajnery. A ani ako zjednodušené vysvetlenie pre dieťa toto fakt nie je okay.

patka06
11. sep 2024

@paulina291 jasné, že to nie je definícia, je to príklad - vysvetlenie
Podľa teba ok, definícia, že je to človek, ktorý má tmavú pleť
Vlastne som v komentároch nenašla ako by si to vysvetlila ty

paulina291
11. sep 2024

@patka06 pretože to tu už dievčatá viac- menej
spomenuli, takže zbytočné 2x písať to isté.
Ale keď tak veľmi chceš, tak by v prvom rade záležalo od môjho dieťaťa. Povedala by som niečo v zmysle že je to také jednoduché pomenovanie pre ľudí, ktorí sa nazývajú Rómovia a žijú aj u nás na Slovensku, majú tmavšiu pleť a vlasy. A že veľa ľudí ich nemá rado, tak aj preto sa slovo cigáň používa ako urážka a my doma to ako urážku nepoužívame.

andreatytler
11. sep 2024

Ako vysvetlit 4 rocnemu dietatu rasizmus? No tak to je podla mna skutocne zlozite.
Lebo nestaci iba vysvetlit kto je cigan - to je velmi lahke vysvetlit, ale treba vysvetlit ze to slovne spojenie "spinavy ako cigan" je rasizmus. Ze nie je spravne oznacovat celu skupinu ludi ako spinavych, len preto ze niekto z nich je spinavy.

andreatytler
11. sep 2024

@btus Velmi dobre vies preco sa zmenil cigan na rom. V anglictine sa z toho isteho dovodu "neger" zmenil na "afroamerican" a "indian" sa zmenil na "aboriginal".
Povodna forma nabrala rasisticky podton. Ak to tak uricity romovia nevnimaju, kludne nech sa volaju ako chcu. Je pripastny rozdiel v tom ked rom nazve seba ciganom a ked to urobis ty ako biela zena.

suptdi
11. sep 2024

Cigáň nie je nevhodné pomenovanie cigáň je skutočne slovenský výraz, výraz Róm výchádza z cigánskej reči, ale nejde o pomenovanie tohto konkrétneho etnika, ale róm je v preklade do slovenčiny človek
rom = človek
romes = ľudia
takto to vysvetlilo nezávisle od seba niekoľko jazykovedcov (tuším traja) zo SAV Slovenskej Akadémie Vied.

jj_anka
11. sep 2024

@patka06 až ma to zamrzelo, ja učím malých Rômov (nemajú problém ani s cigáň) prváčikov, a keby môžem, tak sem dá foto akí sú milí a ako sa z nich teším . Skús teda aj niečo pozítivne , lebo fakt všetci nevyberajú smetiaky a dieťaťu by som to takto nikdy nepodala. Nedá sa to paušalizovať.