Ako ste dieťa naučili hovoriť r?

bonnie2
12. máj 2018

Ahojte.
V septembri nastupuje dcera do skoly, chodime sice na logopediu, no stale nevie povedat r. Preto sa chcem opytat, ci nemate nejake finty, ako naucit dieta r. Co pomohlo vasmu drobcovi?

alenitka
12. máj 2018

@bonnie2 u nas zabralo hovorit TD TD pred slovom kde je R. cize td td traktor, td td trojkolka atd..... tak sa hned naucila . ale to isto vies.. ale aj teraz obcas vyslovi nestravne ale to jej hned poviem nech si povie td td . ale to asi vies tuto fintu ked chodite k lokopedovi 🙂 takze som asi neporadila

janynkaaa
12. máj 2018

Ja som skusala vsetko mozne .Aj na logopediu sme chodili a nakoniec sa naucila r v skole akurat ked ho preberali ☺☺logo hovorila ze nech skusa hovorit "tdn" ze naskoci 😒to nrpomahalo vobec

dankagirl
12. máj 2018

Prečo ešte nevieš povedať R?! Psychologička opisuje reakcie rodiča očami dieťaťa

Zdroj: iStockphoto
Ako nás vnímajú deti a čo s nimi robia naše reakcie? Pozrite sa očami dieťaťa na skutočné situácie z bežného života.

blank najmama Mgr. Mária Hanúsková
Milujem deti. To je asi prvá vec, ktorú o mne musíte vedieť. Rada ich počúvam, rada sa s nimi hrám a rozumiem im. Pretože sama som v duši dieťa. Vyštudovala som psychológiu, mám za sebou praxe s deťmi, strážim ich, komunikujem s ich rodičmi a radím im aby svojim pokladom lepšie porozumeli.

K tomu slúžia aj tieto príbehy a vysvetlenie pohľadu dieťaťa na ťaživé situácie. Nechcem kritizovať rodičov, len im pomôcť, aby vedeli, že dieťa má iné prežívanie sveta.

Byť rodič je najťažšia a najkrajšia vec na svete. A od toho sme predsa tu, aby sme si v tom navzájom pomáhali, nie? Všetky príbehy sa zverejňujú so súhlasom aktérov. Dnes si povieme viac o tom, ako deti vnímajú, ak ich našimi očakávaniami a kritikou zraňujeme...

PRÍBEH OČAMI DIEŤAŤA: PREČO EŠTE NEVIEŠ POVEDAŤ R?!
Situácia:

Rád chodím k babičke a dedkovi. Maminka s ockom ma k nim berú tak často ako sa len dá. Babička vždy napečie skvelé koláčiky a dedko mi ukazuje všelijaké obrázky vo svojich knihách a rozpráva mi k nim zaujímavé príbehy. Cítim sa s nimi dobre, až na jeden moment, pri ktorom mám pocit, že je niečo zle. Že ja som zlý. Babička s dedkom sa ma pri každej návšteve pýtajú, či už viem povedať písmeno R. Pretože to ešte neviem, dávajú veľmi zjavne najavo svoju nespokojnosť.

Ako som sa cítil:

Najprv ma netrápilo, že písmeno R neviem vysloviť. Ale potom, keď som videl, že to trápi starých rodičov, som sa začal stresovať. Dávajú mi najavo, že ak neviem povedať R, niečo so mnou nie je v poriadku. Aj keď som ešte maličký a maminka vraví, že mám na to ešte čas, babka s dedkom by chceli aby som R vedel povedať ihneď. Veď Janko má toľko rokov ako ja a už sa mu to podarilo. Je so mnou niečo zle? Hanbím sa za seba, že nedosahujem úroveň, akú chce babka s dedkom aby som dosahoval. Niektorí moji rovesníci už vedia povedať R, ale ja nie. Preto som sa začal cítiť menejcenný, horší a neschopný.

Čo povedal (starý) rodič:

Babka s dedkom sú vždy sklamaní, keď zistia, že ešte stále neviem vysloviť písmeno R. Zamračia sa, pokrútia hlavou a tvária sa, že je niečo som mnou zle, že je niečo v neporiadku.

„Prečo ešte nevieš povedať písmeno R? Veď tvoji kamaráti to už určite vedia! Nehanbíš sa?“

Zdroj: iStockphoto
Čo som si z toho vzal:

Neustálym opakovaním čo ešte neviem ale ostatní vedia ma len stresujete. Začnem si potom myslieť, že niečo nie je so mnou v poriadku, že je niečo zlé a že som chybný. Začnem mať pocit menejcennosti, pretože Paľko už vie vysloviť R a ja nie. Začnem sa porovnávať s ostatnými, vo všetkom a vyrastie zo mňa osoba, ktorá nikdy nebude šťastná a spokojná. Vždy bude niekto lepší než ja a starí rodičia ma predsa naučili, že práve na tom záleží. Mám si všímať kto dosiahol viac, kto je lepší, rýchlejší a múdrejší. A preto budem z toho smutný a nešťastný, lebo nedosahujem takých kvalít ako druhí ľudia. Budem sa cítiť menejcenný a nevybudujem si zdravé sebavedomie. Nebudem hrdý na to čo som dosiahol, pretože vždy niekto dosiahne viac. A na tom záleží - to ma starí rodičia naučili.

Čo som potreboval:

Som ešte maličký a na učenie sa písmen mám ešte veľa času. Nemám sa kam ponáhľať. Aj keď to už Janko odnaproti vie, neznamená to, že v tomto momente to ja musím vedieť tiež. Nemusím dosahovať úroveň ostatných detí, nemusím byť rýchly ako kamaráti, nemusím vedieť recitovať ako bratranci ani maľovať krásnych koníkov ako sesternice. Ja som ja, nie Janko, ani Paľko. Vyvíjam sa svojsky, niečo mi ide rýchlejšie než ostatným a niečo pomalšie. Nemusím vedieť všetko to, čo vie práve teraz susedkin syn alebo vnuk. Učte ma snažiť sa veci robiť najlepšie ako viem, ale neučte ma cítiť sa podradne, pomalšie, hlúpejšie. Tým, že mi ukazujete, že nezvládnutím vyslovenia písmena R nedosahujem spoločnosťou nastavenú normu, mi privodzujete stres. Tým, že mi vravíte, že kamarát to už vie ma učíte porovnávať sa s druhými, čo dospeje k mojej nespokojnosti so sebou samým. Radšej mi ukážte, že som v poriadku presne taký aký som - potom nebudem v strese, nebudem sa porovnávať a báť sa čo zase nezvládnem a vyrastie zo mňa osoba, ktorá sa prirodzene snaží a má z toho radosť. Pretože mi nebude záležať na tom, či to niekto vie lepšie ale budem myslieť len na to, že to robím najlepšie ako viem ja sám.

bonnie2
autor
12. máj 2018

@alenitka
@janynkaaa my mame teraz hovorit ttttt alebo dddd alebo tdtdtd. No akoze nic z toho. Sem tam sice akovtly pocut r ale to len ked hovori td. Ked jej poviem tsasa tdasa tdasa a stale to opakuje tak niekedy to vyzera ako r ale ked na povedat potom trasa tak zas zle...

janynkaaa
12. máj 2018

@bonnie2 a uzdicku ma ok?lebo veru ja som r nedokazala povedat az ked mi ju strihli .☺Neboj ono naskoci .Ja uz som si myslela ze moja sa snad nenauci a sama s tym zo skoly prisla ze uz vie😉

bonnie2
autor
12. máj 2018

@janynkaaa pytala som sa logopedicky ci ju ma dobre. Povedala ze vyzera ze ano.

zara0201
12. máj 2018

@bonnie2 logopedia 3/4roka a to co povedane vyssie. Nakoniec prislo samo od seba a zo dna na den.

bonnie2
autor
12. máj 2018

@zara0201 no kiezby to aj u nas tak bolo. Cvicit sa jej nechce.len nasilu. Uz mam z toho dakedy nervy

janulik2008
12. máj 2018

mala bude mat 3 a uz vie povedat len akurat ked je r na zaciatku slova tak sa len niekedy 🙂🙂🙂 ... segra v 1 roč. na zs nevedela poriadne a naucila sa 😉😉😉

bbbarunka
12. máj 2018

@bonnie2 ahoj. ako casto chodite na logopediu? moj syn sa totiz na r zasekol asi na tristvrte roka:/ chodili sme na sukromnu logopediu, takze som sa dohodla s logopedickou, ze budeme chodit kazdy tyzden + doma sme cvicili. Inak, cvicenie som nerobila na jeden krat, "pasovala" som ho do roznych cviceni - ked sme cakali na autobus, pocas hry a podobne. A vymyslala som srandovne cviky, uplne blbosti, ktore syna rozosmiali, potom mal chut ich opakovat🙂 no a potom vecer bolo "velke" cvicenie, ked sa musel sustredit. Pocas "velkeho" cvicenia som bola prisna, pri tych doplnkovych cviceniach som sa snazila, aby sa bavil. Drzim vam palce🙂

bonnie2
autor
12. máj 2018

@bbbarunka no my chodime raz za mesiac. Cvicim s nou raz denne aj to nasilu. Jej je jedno ze to nevie.

zara0201
12. máj 2018

@bonnie2 Aj my sme cvicili nasilu. Nechcelo sa mu, ale popravde ani nam. Nastastie sme v tej dobe mali 2 novych psov a chodili sme s nimi na dlhe vychazdky. Cvicenia som mala nafotene v mobile a odriekali sme cestou pocas vencenia. Ale potom to doslova prislo zo dna na den.

bbbarunka
12. máj 2018

@bonnie2 skuste chodit castejsie, ak sa da. mojmu to tiez bolo suma fuk, on bol spokojny:D a ako pise @zara0201, aj my sme cvicili nasilu. bohuzial, naucit sa r nie je ziadna sranda. ako dlho chodite na logopediu?

banana10
12. máj 2018

a nieco na pismenko K? Moj nevie R a K. Logopeda mame az o mesiac

denula58
12. máj 2018

My sme nechodili na logopediu ...tiež nám nešlo r a dcéra nastupuje v septembri do školy ...učiteľky v škôlke stále kázali opakovať tdn ale aj tak nič a nakoniec si dcéra začala sama slovíčko trrrrš a naskocilo same zodna na deň ...tak veľa šťastia prajeme 😀😀😀

evittam
12. máj 2018

@bonnie2 Nijako sme neucili. Syn mal 3roky a zo dna na den. Dcerka ma 4, pekne čisto rozprava len "r" este nevie. Ani sa moc nechce ucit ked to na ňu skúšam-je tvrdohlava. Nejak sa tym netrapime, ono to pride,netreba to silit
😉

bonnie2
autor
12. máj 2018

@evittam no len moja ma uz sest☹
@zara0201
@bbbarunka chodime asi od novembra.ale raz za mesiac.ma vela a uz ani neberie novych.a to platime este.vo februari mala sest rokov.

bonnie2
autor
12. máj 2018

@denula58 no nase ucitelky to neriesili.vraj to musime riesit sami.

zara0201
12. máj 2018

@bonnie2 My sme chodili "zadarmo" teda platene zo zdravotneho poistenia. Raz za 2 tyzdne. Logopedicka okolo 60 rokov, teda "stara skola". Mala zaujimave isto overenie postupy, prekvapovalo ma ze vobec nebola "vyhorena" a zvladala to s nasim synom s entuziazmom.

bonnie2
autor
12. máj 2018

@zara0201 znama chcela ist tiez so synom a nikde ich nechceli vziat lebo maju plno.tak som rada ze aspon k nejakej chodime...

zara0201
12. máj 2018

@bonnie2 Ved samozrejme. U nas v meste je aj nejaka (polo)privatna, kde sa tusim za sedenie plati 8 eur. Je mlada, mozno to este tak nevie, chce to isto skusenosti, ale kolegyna z nej nebola nadsena. Ale vzdy lepsie aspon nieco ako nic. Verim ze aj u vas to pride nakoniec samo od seba.

bruneta880
12. máj 2018

Ja som sa r naučila hovoriť keď som mala šesť rokov. A trvalo to asi rok hovorila som dokola len tdnava tdnava tdnava tdnava a piaty krát som vždy mala skúsiť povedať Trnava.
Neboj chce to len tréning a čas 😉

u2jana
12. máj 2018

Z mojej skusenosti - ked uz chodite na logopediu, tak zrejme vam dala cvicenia na doma - tie su zaklad, kazdy den. Neviem si predstavit, ako sa to da cvicit nasilu. Treba jej to pokojne vysvetlit. Synovi r nabehlo az cez vianoce - a to uz bol v prvej triede. Sam si uvedomoval, ze nehovori cisto, tak sa to chcel sam naucit. Chce to vela casu, ale ide to. Drzim palce

mimusa1997
13. máj 2018

Ahoj, ja ti mozem povedat svoju skusenost...ja som ráčkovala AŽ do veku 9 rokov. Ani logopedička ma to nenaučila, furt som si robila srandu z toho, ale v škole...začali sa mi vysmievať a až to ma nabudilo niečo s tym naozaj začať niečo robiť. Raz som išla do sprchy a behom sprchovania som hovorila všetky možné slová, ktoré majú vstrede R. Počas sprchovania som sa to naučila a po sprche som začala hovoriť slová, ktoré aj začínajú na to písmenko. Odvtedy ho viem. Mamka nechapala, že ani odbornik ma to nevedel naučiť, a naučila som sa to sama v priebehu 5 minút. Je lepšie začať so slovami, kt. maju R v strede a až potom na začiatku

lydia15
13. máj 2018

Skusat slova ktore maju R v strede,nie na zaciatku: trubka,traktor,trpaslik,trubit

bbbarunka
13. máj 2018

@bonnie2 my sme chodili necelý rok, ale riešili sme aj l a sykavky. Tieto išli rýchlo, akurát s r sme sa natrápili.

henrietahena
14. máj 2018

Netrápte nasilu deti. Náš syn sa naučil R v troch rokoch a to tak že sme sa s ním hrali. Manžel ho nosil na krku a ako išli on si hovoril TD TD TD, DT DT DT, tdpaslik a malý to opakoval sám od seba po ňom. Treba sa s.dietatom hrať rôznymi formami, aby nemalo pocit vynucovania. Treba si to opakovať formou hry medzi rodičmi a deti sú súťažiace a určite sa chytia s Vami do hry.

sasesoe
16. máj 2018

@bonnie2 ahoj, ja mam uz 30e a stale neviem ☹ no aj napriek tomu mam aj vs, aj som sa vydala...neber to ako najvacsiu katastrofu, su horsie veci...

bonnie2
autor
16. máj 2018

@sasesoe ved ano, ale ty aspon rackujes alebo ko hovoris to r?