Ako odnaučiť 4-ročné dieťa od mobilu?

9. júl 2024

Máme 4r chlapčeka a ako to vidite z názvu je naučený na mobil.Viem že to bola veľká chyba.Zacalo sa to nevinne a teraz pozerá mobil každé ráno keď vstane,zakaždým keď jedáva,pred spaním alebo aj vtedy keď sa len nudí.Sam si ho pýta a dáme mu to.Vacsinou manžel no aj ja keď si potrebujem niečo v kľude porobiť alebo v kľude si vypiť kávu.Maly je neposedné dieťa stále všade ho je a vyžaduje nonstop spoločnosť.
No dnes som toho už mala dosť.Isla som niečo vybaviť s mamou do mesta,keď som odišla z domu začal pozerať na mobile a keď som sa vrátila domov po 2 hodinách ešte stále pozeral.Pytam sa manžela to vkuse pozeral 2 hodiny,on že áno že chcel mať kľud a oddýchnuť si od neho tak ho nechal nech si pozerá.
Ja koľkokrát mu už mobil ani nedám schovam to a malý plače za tým,skúsim mu odviesť pozornosť na iné a po čase prestane plakať.Manzel to nerieši,hovorí že keď bude väčší nebude na mobile lebo bude mať iné záľuby a kamarátov.No on je ako zavislak na tom mobile.
Pytala som sa aj kamarátok ako to majú ony,povedali mi že čo som si myslela že každé malé dieťa si pozerá mobil že to je normálne.No mne sa to aj tak nepáči.Ako ho oducit od mobilu?

prasiatko30
9. júl 2024

Nedam a ani ja ho v jeho pritomnosti nepouzivam - a uvidis ako si odvykne

anjelicek26
9. júl 2024

Keby 10 minút, ale dve hodiny a mužovi to prijde normalne? Véd bude mat z mozgu vyblikany chaos. Co vlastne pozera? Nie,nie je to v poriadku a ani normalne a áno ak ho pýta pár krát denne,je to už riadna zavislost. Co robiť? Poriadne si to s mužom prebrat, či mu ten klud za to stojí,že dieta bude úplne mimo...

viestta
9. júl 2024

Jednoducho. Mobil nedat, moze rumazgat kolko chce.

veronka523
9. júl 2024

priznala si si chybu, to je super, ale musíte byť v tomto jednotní, lebo keď nedáš mobil ty, dá manžel, tudy cesta nevede... ja mám 4 deti, z toho dvoch chlapcov čerstvé 3 roky, a rok a pol... nechcem morazilovať, ale tí dvaja spolu, to je hurikán, ale mobil som nedala ani raz, a ani nedám. Skús odviezť pozornosť, spočiatku to bude ťažké, ale ak vydržíš, bude to lepšie, len musíte byť OBAJA neoblomní.

patka06
9. júl 2024

Mobil odložiť, aby ho ani nevidel - jednoducho nedať a zabaviť syna inak

vreckovka2
9. júl 2024

No jedine sa mu zacat venovat viac. Mobil schovat, nepouzivat pred nim. Vysvetlit mu preco je mobil pre neho zly. Obrnit sa trpezlivostou voci hysakom, ktore budu pravdepodobne nasledovat niekolko dni. K jedlu skuste vytiahnut knihy docasne. Ak potrebjes nieco spravit, skus ho zapojit. Ak to neide, tak u nas funguje napriklad spievanie, rozpravanie pribehu, kym napriklad umyjem riad. Alebo staci zaujem o to, co dieta robi. Skor u neho pestujete zavislost, ktora sa bude zvacsovat. Mozog bude otupeny a bezne cinnosti ako hra s autickami/malovanie, nebudu pre neho dostatocne atraktivne.

domkakvet
9. júl 2024

Dve hodiny na mobile je pre stvorrocne dieta moc dlha doba.

kacena4
9. júl 2024

never manzelovi ze bude mat ine zaujmy... aj kamarati budu na mobiloch takze sa s nimi nebude hrat. a ak si normalny rodic tak dietatu vezmes mobil a nedas mu ho zo zaciatku bude plakat ale nauci sa ze sa ma hrat manualne nie s mobilom

kulumulu123
9. júl 2024

Jednoducho mu ho nedaj. Bude mozno 1-2dni revat ale ked vytrvas pojde to a po par dnoch po nom ani nesiahne. Jasne treba sa mu venovat a nie szrcit mu mobil vzdy ked zacne vystrajat len aby bolo ticho...

veronka523
9. júl 2024

Ešte odporúčam knihy Klub nerozbitných detí a Krotitelia displejov.

kulumulu123
9. júl 2024

A hlavne ho nepouzivaj na hranie ty ked ta vodi

kulumulu123
9. júl 2024

Vidi sorry

zzuunnaa
9. júl 2024

naša 2 ročná tiež strašne chcela mobil a bola moja sprostosť že od narodenia sme ho pri nej používali lebo tá babka chcela vidieť a volala, potom tamta atd. A mala si mobil / tablet pytala už takto skoro. Potom som zrušila take to vyvolávanie a mobil som odložila na parapetu a tam bol cely deň (dala som si pripadne volania na sparovanie s hodinami). Úprimne poviem, že som zistila, že ja som závislák a mobil mi chýbal ale po 2 dňoch som už o ňom ani nevedela a aj mal si zvykla. Aj keď ho už vidí, nechá tak, nereaguje naň. A mna minule potešila správa že z priemerných 3,5 hodiny denne som išla na 35 minút 🙂

autor
9. júl 2024

@prasiatko30 Ja používam mobil pred malým často riešim veci do práce hovory alebo keď mi niekto volá píše tak reagujem na to.Manzel sa hrá na mobile hry.
@anjelicek26 Pozerá väčšinou rozprávky ako Peppa pig,Bing,Paw patrol no rád pozerá aj videá auta a také.Ma stiahnuté aj detské hry do mobilu tak občas aj tie hry hrá puzzle alebo niečo logické.
@viestta Ja by som aj bola za,no to by sme mi obaja s manželom na tom trvať.A on to nechce riešiť.
@vreckovka2 Robí aj tie bežné činnosti hra sa s autíčkami kreslí maľuje vystrihuje puzzle skladá všetko možné.No len chvíľu vydrží pri týchto činnostiach.Potom povie že nudí sa a chce mobil pozerať.
@kulumulu123 Viem že treba sa mu venovať len on nevie sa zahrať sám,vyžaduje nonstop venovanie sa a niekedy je to zahul.
@veronka523 Ďakujem skúsim objednať a prečítať si knižky keď bude čas.

gab1sol
9. júl 2024

Tiež mi dve hodiny v kuse nepríde v poriadku. Ale musíte to urobiť vy, proste mobil mu nedáte a basta. Nech sa aj na hlavu postaví… A donekonečna mu vysvetľovať, že je to tvoj/ockov mobil a nie jeho a že mobil nie je pre deti. A hlavne neustúpiť. Ale keď chcete mať od syna pokoj, tak potom nie je o čom…

vreckovka2
9. júl 2024

No pri cinnostiach inych sa nudi a chce mobil, lebo je zavisly. A to je presne to, ze tieto bezne cinnosti ho nebavia a taha ho to k mobilu. A este je pomerne maly. K tym cinnostiam si k nemu treba sadnut a byt tam s nim. Ma potrebu to s niekym zdielat, diktovat niekomu ako sa budete hrat atd. Ak si zvykne aj na tieto bezne detske hry, tak po nejakom case sa bude schopny zahrat aj sam do urcitej miery. Kazde dieta je v tomto ine. Nase dieta tiez vyzaduje maximalnu davku pozornosti. Ale naucil sa casom, ze musim robit aj veci, kde ho neviem zapojit. Velakrat to je narocne, ale mobil mu pustat nebudem len tak. Nehovoriac o tom, ze deti tie videa este nechapu. Mali by ste sediet pri nom a vysvetlit mu, o com to je. Ked uz...

nikpa
9. júl 2024

Nedám a hotovo. Nič viac. Bude krik, plač, možno sa buchne o zem ale za pár dní si zvykne. Toto treba rýchlo ukončiť a hlavne sa aj do budúcnosti nauč, ako povedať svojmu dieťaťu nie. Ty si jeho matka, ty si za neho zodpovedná a v živote ešte budeš musieť urobiť veľa nepríjemných rozhodnutí pre jeho dobro. No keď si pokaždé vyberieš tu ľahšiu cestu, nič z neho nevychovas. Aspoň nie to co by si chcela...

prasiatko30
9. júl 2024

@gab1sol uhm ono dost tazko vysvetlis dietatu, ze ono ma mobil zakazany ked za prve vidi, ze rodicia maju mobil v rukach cely den a za druhe mu nedaju zaujimavu alternativu aby si na ten mobil nespomenul🫣dietatu nevysvetlis, ze ty s debilom pracujes dieta vidi ty si s mobilom a mne ho zakazujes

gab1sol
9. júl 2024

@prasiatko30 dobrý preklep “s debilom” 😂
Ale k veci, neviem, u nás funguje vysvetlenie, že veci sú pre dospelých a veci sú pre deti. A nie je to len mobil, ale napr. aj nože, sviečky zapaľujú len dospelí (resp. od určitého veku), kľúče od bytu nosia len dospelí, auto šoférujú len dospelí… U nás sa nefajčí, ale tak snáď aj fajčiari vedia dieťaťu vysvetliť, že to je pre dospelých a nie pre deti…

prasiatko30
9. júl 2024

@gab1sol nemyslim si, ze toto je take jednoduche vysvetlit 4r hlavne ked teraz mobil moze pouzivat - ma rovnoceny pristup k mobilu ako jeho rodicia a zrazu ho “potrestaju” (ani dobre nechape za co, lebo vsak doteraz to bolo ok) a rodicia stale robia to iste - cize nevenuju mu pozornost a su na debiloch. Toto je skor porovnatelne s jedenim - ked mamicka chce zrazu nastolit detom zdravu vyzivu - zelenina, ovocie, cista voda, zdravo pripravene rybky a chude masko a mamka s otcom si sadnu ku detom a zacnu jest hamburger z MacDonaldu a zapijat industrialnym dzusom - ale deti nemozu lebo to nie je zdrave - to by asi tiez nefungovalo

heln
9. júl 2024

v prvom rade treba vysvetlit ockovi dietata, ze to nie je dobre a oducit ho, kym je cas.... o dva roky pojde do skoly a budete riesit edupage... cize ocko musi byt s tebou za jedno....
mobilu sa vybije baterka... nuz je vybity, neda sa pozerat.... mobil sa niekde zapotrosil.... neviem ho najst.... zbytocne teraz nieco vysvetlovat.... a ponuknut nieco ine zaujimave.

denden77
9. júl 2024

teda ja mam skoro 4r.. nebavi ju nic, pri nicom nevydrzi dlhsie, nez 5 min.. ale tablet nepozna a mobil vezme do ruky 2x do tyzdna, ked vola so starymi rodicmi, aj to vydrzi asi tak 2 minuty 😁

gab1sol
9. júl 2024

@prasiatko30 tak ale, čo teraz sa majú zbaviť mobilov? Napr. u nás by to bolo ťažké, keďže mobil je často aj náš pracovný nástroj. A nech rodičia urobia čokoľvek, stále to bude pre dieťa zmena, že ten mobil nedostane. Stále tam musí prísť to slovo NIE. Lebo ak je to už o takejto závislosti (podľa mňa to už je závislosť), tak zaujať myseľ niečim iným nepomôže. Proste nedá sa 12 hodín venovať dieťaťu (alebo čas, kedy nespí). Rodičia musia aj pracovať, niečo navariť, upratať. A 4-ročné dieťa už musí pochopiť vysvetlenie “nie, nedostaneš, lebo…” A radšej dieťaťu poviem pravdu, že mobil mu nepatrí do rúk, ako mu klamať, že sa zázračne stratil. Ale najhoršie na tom je to: “chcem mať pokoj.” - tam je tá závislosť podporovaná, takže schovávačka s mobilmi je úplne irelevantná.

euka210
9. júl 2024

uplne jednoducho...nedat mu ho. Urcit hranice dietatu, ale aj vam dospelym...

prasiatko30
9. júl 2024

Ono to funguje asi takto:

Pani s mobilom sa pyta pani s knihou v ruke: a vy to ako robite aby Vase dieta citalo?

Aj ked nechceme, deti kopiruju nase spravanie a omnoho radsej kopiruju nase zlozvyky

svetlonos
9. júl 2024

Aj ja som isla proti mojej prísnej zásade a nechala naleho pozerať po zobudeni auta bagre atd. Bola som v 7 mesiaci vonku 35 sruonove hice. A maly ráno o 4 budíček a fit! Tak som mu dala mobil nech sa pozerá. Niekedy. ori tom zaspal. Kedcsom ho vypla ja chytil uplny záchvat plaču.
Tak som si povedala a stačilo!
Trvalo po 4 mesiacoch 3 dní kým si odvikol. Ale toho revu! S muzom sme boli jednotní!

guliver19
9. júl 2024

Otrasne cosi to aj citat, nie ze si predstavot ze nejake male dieta toto zaziva. Naco ste si robili decko ked chcete ma furt klud od neho. Uplne zlyhanie rodicov, strasne

autor
10. júl 2024

@gab1sol Ako píšem začalo sa to nevinne,neviem ako iné ženy no my sme nemali chvíľu od neho kľud.Aj na záchod aj do sprchy išiel za nami.On sám sa nezahrá nezabavi.
@vreckovka2 Sedíme pri ňom keď sa hrá aj sa s ním hráme spolu,no nedá sa vždy.Musim aj odbehnúť na záchod do sprchy najesť sa a pod.On keď vidí že sme išli preč z detskej izby a keď nás nevidí tak nás ide hľadať s plačom že kde sme.
@nikpa Není to také jednoduché,zrejme si nemala také dieťa pri ktorom si nemohla ani na záchod odbehnúť.
@prasiatko30 Nemáme v ruke mobil celý deň,máme odložené na skrinke ale keď zvoní alebo niekto píše tak si to zdvihneme pozrieme.To sa nedá úplne žiť bez mobilu.Ja ešte doma koľkokrát vybavujem telefonáty ohľadom práce keď nestíham.
@prasiatko30 Ja rada čítam knihy aj časopisy aj pred malým,no jeho to neláka kedtak prelistuje si knižky a tým to zhasne.Mame doma veľa kníh a nič nemá záujem o to.
@guliver19 Nesud pokiaľ nezažijes.Manzel s tým začal on došiel domov z práce a chcel mať kľud.Nas malý je od babetka veľa plakal mal kolíky nič nefungovalo nosili sme ho na rukách.Ako rástol strašne bol naviazaný na nás,on sám sa nezabavi.Aj v škôlke stále sa musí hrať s niekým keď je sám tak je mrzuty a plače.Si predstav že doma nemôžem sa ani najesť v kľude si vypiť kávu ani záchod na veľkú odbehnúť lebo plače keď idem preč od neho.Tak sa to vyriešilo s mobilom aj keď uznávam že zle ale.Ako tu čítam nie som prvá ani posledná čo toto riešilo,aj kamarátky a známe majú to rovnako.Takze pokiaľ nezažijez také dieťa tak darmo súdis.

kulumulu123
10. júl 2024

Zial inak to nejde... Bud mu budes venovat svoju pozornost ty alebo ju on bude venovat mobilu...
Tiez mam deti tiez vecer padam na hubu a zaspim skor ako padnem do postele ale mobil a tablet nepoznaju 🤷‍♀️

biglovemom
10. júl 2024

Nemam nic proti mobilom ked sa pouzivaju s rozumom.
Appka/casovy limit a vybavene.
Par dni pomrnci a bude dobre neboj