Agresívnejšie prejavy u 5-ročného chlapca

17. apr 2023

Prosim o skúsenosť mamičiek chlapcov v tomto veku - syn má v poslednej dobe agresívnejšie prejavy. Doteraz (asi do 5.narodenin) sa takéto veci nestávali. Uvediem príklad:
- pri vyhrotenej situácii, keď napríklad nedodrží na čom sme sa dohodli a ja potom pristupujem k "dôsledku", (napr vypinam TV, beriem hračku a pod), tak od zlosti ma tendenciu sa na mňa zahnať rukou, alebo už aj náznakom nohou. Doteraz si podupal nohou, odbehol mrmlajúc do inej izby a pod. Ani keď bol malý, tak ma nikdy pästičkami od zlosti nebil..
Celkovo vidím, že posledné mesiace "vyrástol" aj telesne, ale aj správaním - veľa pozitívneho, ale aj toto negatívne.

Čítala som, že v tomto období sa prudko navýši testosterón, ukľudní sa to okolo 7.roku a potom zase v puberte. A teda či to pripisovať tomu a veľmi to neriešiť (jasne som mu povedala, že toto určite nie).
Ale nič nechcem vo výchove zanedbať a hádzať to na hormóny..

Mali aj vaši chlapci taķéto prejavy? Ako ste to riešili? Opakovalo sa to? Ďakujem

anjelicek26
17. apr 2023

Normalnejsie a pochopitelnejsie by bolo, keby sa zazenie dvojrocne a nie 5 rocne dieta.. zahanat sa ci kopat a to predskolak, oh toto nie... ako pises, nehadz to na hormony, ale toto su absolutne netolerovatelne veci. Jasne, hlasno - co to robis? Ty si ma skutocne chcel udriet? Myslis to vazne? Ako sa to spravas? Bit svoju mamu? Mame doma nejake pravidla, nedodrzal si ich, toto je dosledok. Ma usta - nech si veci vydiskutuje - a ty ho aj vypocuj... nejdi monolog, ale nechaj ho povedat, co sa deje a ako to vnima, ako "nespravodlivost"...

stanislavicenka
17. apr 2023

@anjelicek26 absolutne zla reakcia🤦. Prrpqc, ale takto nie. Aj dieta sa moze hnevat, ci myslis, ze iba dospely si to moze dovilit? Dolezite je, aby vedel, ze hnev je v poriadku, aj ked nesuhlasim s dohodou. Ale Dane spravanie, fyzicke ublizenie nesmie byt dosledkom hnevu. Dat mu alternativu, co v hneve spravit je v poriadku. Ale to musi ukazat dospely. Je jasne, ze mu treba povedat, ze je to absolutne nepripustne. Ale je pre nas pripustne prijat jeho hnev

anjelicek26
17. apr 2023

@stanislavicenka pre mna je to spravna reakcia. Nesmie fyzicky nikoho napadnut, tade cesta nevedie. Ked sa hneva, ma mi to normalne vysvetlilt, preco a co sa deje, ma pouzivat usta... a ano moze byt pri tom kludne nastvaty a aj jeho hnev chapem 😅

jaond19
17. apr 2023

Na mna takto nereagoval, ale na svoju starsiu sestru ano, pri nejakej pre nho vypatejsej situacii (aj drobna škriepka) ju isiel štípat, sotit alebo kopnut. V skolke ich drzali "na kratko" tak doma lubil "vypustit ventil"... teraz ma 7 a skludnilo sa to, ale teda bola to divocina... manzel sa mu zacal viac venovat co sa tyka aktivit vonku, nech vybije energiu... a tiez donekonecna opakovanie co je slusne a co je zle.

stanislavicenka
17. apr 2023

@anjelicek26 5rocny chlapec/dievca sa nevie rpedsa vyjadrit ako dospely🤦. Preto sme do 18tky za deti zodpovedni. Takze je to na rodicovi. Ano, fyzicke nasilie nie, akekolvek, ale ocakavat of 5rocneho, ze sa v ramci hnevu vyjadri ako psychologje mimo

nikpa
17. apr 2023

Nezažil v poslednom období niečo negatívne, čo v ňom túto agresiu mohlo vyvolať? Alebo nepozerá v tv niečo nevhodné kde to videl?
My sme mali podobný problém s 5 ročným synom. S mužom sme sa zo srandy o niečo dotahovali, proste ako deti keď si niečo berú. Syn prišiel počas toho a volako zle to vyhodnotil a keď sa pýtal čo sme robili, muž mu akože vtipne trepol, že mama ma zbila 🙄 Odvtedy asi 2 týždne sa na mňa syn zahanal a aj má párkrát udrel, s komentárom, že to mám preto lebo bijem tata. V tom okamihu bolo vidno, že je nahnevaný a myslí to vážne. Viackrát sme mu to s mužom vysvetlovali, kým sa prestal na mňa zahanat.

mikadooo
17. apr 2023

Tak čo ja viem... Môj má takéto nervy už dobré dva roky, cca od 3 rokov teraz má 5. Ak ma udrie, poviem mu nebi ma, lebo ťa začnem sa aj biť. To ho ešte viac vytočí a hučí po mne nezačneš!!! Ale málokedy k tomu pri nás rodičoch dôjde. Zato sestry udrie každú chvíľu (sú staršie, takže rady mu to vrátia a potom dokolečka sa tu bijú, zvrhne sa to na naháňačku, baby sa mu smejú, lebo capnú a on ich nevie dobehnúť a to potom len sa tu nerváči...). Každopádne, u najstaršej sa toto správanie postupne vytratilo v prvej triede na základke (ešte boli aj potom nejaké incidenty, ale to tak max raz ročne, teraz je šiestačka a naposledy čo si pamätám, bola myslím že v tretej triede). S prostrednou sme tento problém nikdy nemali, tá bola a je úplne v pohode, čo sa akejkoľvek agresie týka 🤷. Pri malom tak nejak tajne dúfam, že do školy už ten rozumček trochu narastie a tieto "ručné stručné" záchvaty prestanú. Paradoxne, v škôlke sa na neho vôbec nesťažujú, že by bol agresívny. Ako keby si kompenzuje tú potláčanú zlosť potom doma...🤷

zorkahorka
17. apr 2023

Nema to z telky? Neoblubil si dakych akcnych hrdinov typu spiderman a podobne? Lebo ti v tomto veku celkom ficia, moj syn spidyho tiez zerie a uz som mu ho zakazala pozerať, lebo tuez byva niekedy agresivnejsi - najma k mladsiemu bratovi. Bude mat 6

andreatytler
18. apr 2023

Dostava vychovnu po zadku?

andreatytler
18. apr 2023

@mikadooo Vyhrazat sa ze aj ty hod udries spat nefunguje. Teda predpokladam ze ty ho iba lahko capnes a nie zbijes. Potom sa to vsetko zvrhne na hru na capanie.
U nas funguje ked ako logicky dosledok na capnutie dam ze budem musiet odist, kedze nechcem byt bita a on bude v miestnosti sam. Toto funguje na 100%

mikadooo
18. apr 2023

@andreatytler ty máš 5-ročného? U nás stačí upozorniť, nech ma nebije, lebo budem aj ja. Alebo sa ho opýtam, že keď sa mi nepáči, čo povie alebo spraví, či ho mám potom udrieť, tak ako on mňa. Potom sa to zvrhne na papulátorstvo a hádku, ale neudrie ma.

andreatytler
18. apr 2023

@mikadooo Prepac ak som ti dala nevyziadanu radu. Z tvojho povodneho prispevku to znelo ze sa snazis o napravu uz 2 roky a neuspesne.

jana_eyre_2
18. apr 2023

@stanislavicenka veď anjelicek nikde netvrdí že dieťa sa nemôže hnevať.. hnev je úplne normálny, ale ide o to že prejav udretia nie je vhodný a to treba dať dieťaťu najavo, ako inak by to bolo vhodné dieťaťu odkázať ak nie doraznymi slovami?

mikadooo
18. apr 2023

@andreatytler ale nie, ja už sa nesnažím o nič 😂. On už je tretí v poradí, ja už len čakám, kedy táto fáza prejde 😁.

bluka2
18. apr 2023

@mikadooo 😀