Adaptačný čas v škôlke

milka1978
17. jan 2012

Ahojte maminky. Mám synčeká, ktorý pôjde v budúcom školskom roku do škôlky. Máte skúsenosti s adaptačným časomv MŠ? Ako je to potom s poberaním rodičovského príspevku? Aký čas sa môže najdlhšie adaptovať? Za všetky odpovede vopred Ďakujem

lussia26
17. jan 2012

ahoj ja som niečo také zažila minulý rok septembri 2011...ak chceš môžme sa porozprávať

habibi78
17. jan 2012

@milka1978 niektore skolky adaptacny cas maju, niektore nie....u nas v skolke bol zavedeny....prvy tyzden chodili male deticky do skolky na dve hodiny, postupne sa to o hodinku predlzovalo tyzden co tyzden, dokopy trval adaptacny proces tri mesiace, kedy deticky v skolke uz aj spali... 😉 rodicovsky dostavas normalne...

nikolca
17. jan 2012

@milka1978 no aj my ideme v septembri do škôlky,ale zo začiatku malu chcem dať len na štyri hodinky,aby si trošku zvykla,a kolko ma tvoj synček,ked pišeš ako je to s poberanim rodičovskeho?Lebo u nas dieťa ktore nedovrši tri roky ani nezoberu ☹ ,naša bude mať tri roky na konci jula,trošku mám z tej škôlky aj obavy lebo mala je taky mamin cecek a strašne na mne lipne 🙂 😉

milka1978
autor
17. jan 2012

@lussia26 veľmi rada sa o tom porozprávam 🙂

milka1978
autor
17. jan 2012

@nikolca u nás berú do škôlky už aj 2 ročné deti pokiaľ vedia ísť na WC, resp. nemajú plienočky, môj synček má 2 roky a mesiac, preto sa pýtam, či by som mohla počas adaptačného času poberať aj rodičovský príspevok, predsa len ešte nebudem môcť pracovať pokiaľ si drobček nezvykne na škôlku.

milka1978
autor
17. jan 2012

@nikolca a ešte my máme zase opačný problém ... do škôlky bude síce vodiť syna častejšie ja ako manžel ale je viac zatatikovany ..... strašne lipne na manželovy, viac ako na mne 🙂

usonicky
18. jan 2012

mile mamicky, teraz zaujimam stanovisko ako odbornik a chcem trosku vysvetlit adaptacny proces a jednu velku chybu, ktora sa bohuzial vo verejnych materskych skolach realizuje. Adaptacny proces aj dvojrocneho dietatka moze trvat iba styri dni (to su nase skusenosti), ide iba o to, co k tomu treba urobit. V prvom rade si musite uvedomit, ze dietatko nema taku kognitivnu/poznatkovu/mentalnu uroven, aby malo vytvoreny casovy plan. Nevie rozoznavat plynutie casu a nechape pojmy doobeda, poobede, za hodinu, o chvilu a pod. jednoducho si to nievie vysvetlit. preto je pre dietatko velmi dolezite, aby od zaciatku dochadzky do materskej skoly pochopilo casovy usek, ktory v materskej skole bude travit. Cize musi si vytvorot predstavu, ze napr budem sa hrat, budem cvicit, papame, zase sa hrame, ideme von, obedujeme, potom oddychujeme a potom uz pojdem domov. Toto si vie dietako vytvorit v priebehu niekolkych dni. Ak sa mu to meni - raz hodiny, potom dve, potom dopoludnie a potom styri dni, dietatko sa dostava stale do zmatku, lebo sa stale musi prisposobovat novym situaciam, ktore pred tym nemalo vytvorene. Takze sa tym umelo predlzuje adaptacia dietata. A dietatko preziva neustaly stres, lebo nevie, ako mu pobyt opatovne zmenite. Ustalenost hned od zaciatku je pre dietatko mimoriadne dolezita. Musi mat opakovane situacie, aby sa citilo bezpecne a presne vedelo, ze kolko bude v skolke a kedy pridete pren. Od materskej skoly to vyzaduj pripravit pre dietatko zaujimavy a pestry program, ktory dietatku ponuka aktivity aj podla jeho zaujmu, aktivity, ktore mu umoznia mysliet, riesit problemy a nemysliet na absenciu rodica. Tento jav sa viaze aj na postupne osamostatnovanie dietatka ( medzi druhym a tretim rokom), takze pobyt v materskej skole v tomto obdobi tomu len napomaha. Preto domnienka, ze svojmu dietatku pomozem, ked ho dam iba na doobedie a az potom na cely den, nie je spravna domnienka. V snahe pomoct, urobite viac problemov, lebo sa s tym vase dietatko bude musiet vysporiadat a cely proces adaptacie sa zbytocne predlzi. Pri com dietatko bude rozladene a aj vy. Takze rada, ked do materskej skoly, tak hned od zaciatku na cely den. Dovolim si tvrdit, podla mojich skusenosti, ze viac problemov s adaptaciou a odlucenim maju rodicia, nie deti,. A deticky pri ponuke atraktivneho programu naozaj sa vedia bez problemov zapojit a odputat od rodica, co je pre ich dalsi vyvin velmi dolezite. Dufam, z som vam niektorym pomohla porozumiet svojim detickam.

klementina
18. jan 2012

ja teda moc s nazorom u sonicky nesuhlasim, my sme zacinala v septembri postupne , nasa mala 2,5roka, najprv dve hodiny spolocny pobyt so mnou, potom hodinu sama a tak som to predlzovala, po tyzdni tam bola cele doobedie, prvy tyzden plakala kazde rano. potom po vikende uz vobec. vsetky deti v nasej skolke chodili prve dva tyzdne len na doobedie, treti tyzden zacali niektore uz aj spat, moja mala este nie, tesila sa, ked som po nu prisla pred spanim a asi na treti den od toho, ako tam deti zacali spat, sa zacala pytat, ci tam bude mat aj ona postielku a ci jej prinesiem pyzamko, takze od stvrteho tyzdna zacala aj spavat uplne bez problemov. dodnes rada chodi do skolky a nema ziadny problem.
si fakt neviem predstavit dvojrocne aj trojrocne dieta, ktore bolo zvyknute byt cely den s mamou ho nechat z nicoho nic zrazu cely dlhy den v cudzom organizovanom prostredi plnom revucich deti, nech ma ta ucitelky akykolvek uzasny program, je toho na nich vela.
je to podla mna to iste co s odstavovanim od kojenia, ucenia na nocnik, zvykanie na pobyt u starych rodicov -vsetky tieto veci sa robia postupne, cim si dieta na to lahsie zvykne ako seknut s tym naraz.

usonicky
18. jan 2012

@klementina so mnou nemusis suhlasit, to je psychologii a ako to v psychike dietata funguje a prisli na to psychologovia, takze predpokladam, ze vedu ako psychologia akceptujes. Ja som prezentovala odborny nazor. A teraz svoje skusenostui z prace s detmi, v nasej materskej skole su same dvoj-trojrocne deti. Vsetky isli hned na cely den a adaptacny proces trval styri dni. Deti neplacu, do materskej skoly sa tesia, ale asi by to lepsie potvrdili nasi rodicia a deti. A nico sa robi vo vyvine postupne a nieco nie....Na vsetko neplati to iste pravidlo.My v materskej skole nemame a ani sme nemali triedu revucich deti. Zakladom starostlivosti musi byt spokojne dietatko, ktore ho pobyt v materskj skole bavi. A s prisposobenim naozaj nemaju problem deti, ale rodicia, lebo tak ako ty, si to nevedia predstavit a samozrejme rodicia nestudovali psychologiu. Takze aj nasi rodicia to zistili, ak ked to spolu s dietatkom prezili na vlastnej skusenosti. Ale ja mojim nazorom ta nepresviedcam, ja len prezentujem svoj a kazdy mame pravo na svoj.

jaduska
19. jan 2012

@klementina aj názor učiteliek z praxe je taký, že adaptačný pobyt je zbytočný (teda aspoň tých, s ktorými som komunikovala a komunikujem ja 🙂 - nie je ich málo). Naozaj je lepšie, ak si dieťa zvyká na škôlkarsky režim hneď od prvého dňa. Naša najstaršia dcéra išla tiež do MŠ ako 2,5 ročná a hneď na celý deň. Dovtedy trávila všetok čas so mnou, je to introvertné a nepriebojné dieťa, dokonca bola v triede jediné dievčatko a nikdy nebol problém, žeby v škôlke plakala (zato ja ten prvý deň áno). Dokonca poznám maminu, ktorá sa na adaptačný pobyt sťažovala, v ich škôlke bol povinný.

No ale ešte k druhej časti otázky. @milka1978 - akonáhle dieťa nastúpi do štátnej MŠ, strácaš nárok na rodičovský príspevok. Ale ak nastúpi v priebehu mesiaca, napr. hoci aj 2. septembra, tak za september ešte rodičovský príspevok dostaneš (teda ak medzitým neskončí jeho vyplácanie preto, že dieťa má 3 roky). A myslím, že ak sa rozhodneš pre adaptačný pobyt, tak dlhšie ako mesiac trvať asi nebude.... 😉

klementina
19. jan 2012

@usonicky ved kazdy ma pravo na nazor. mozem napisat, ze s niekym nesuhlasim? vela veci z oblast vyvinu si studujem a konzultujem s dvomi psychologmi, rada vidim do duse mojho dietata 😉 a ti maju iny nazor. alebo chces tvrdit, ze vsetci psychologovia sa zhodli na tom, co tvrdis ty?
a teda sklanam klobuk dole pred tebou, ak mas triedu plnu novych dvojrocnych deti, ktore hned prve den v skolke neplacu, po tom, co uvidia vas zabavny program tak to je fakt magia. 😎
chcela som len milke prezentovat moju skusenost, ktore bola velmi pozitivna.
a nech o tom rozmyslam ako rozmyslam, fakt mi to nejde do hlavy ten tvoj nazor 😒 ja by som to prirovnala nastupu dospelych do prace. ked som nastupovala do novej prace, resp. uplne prvej prace, postupne som sa oboznamovala s tym, co tam budem robit, prve dni som koncila skor,( neskor som tam travila vecery ). tak ak si predstavim, ze hned prvy den nastupu do prace ma zavalia ulohami, ktore mam do vecera vyriesit, tak neviem, ci by to na mna zaposobilo az tak pozitivne, v duchu zvykaj si, kazdy den to bude to iste 😒

sante81
19. jan 2012

@milka1978 ahoj, nárok na rodičovsky príspevok más do 3 rokov dietata , je to novy zákon - čítaj tu --- http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/01/04/rodi... asi v polovici článku
a aj môj syn ide do skôlky od 1. marca - bude mat presne 2 a pol roka, prvy tyžden bez ranajok a bez obeda na 2 hod, do kedy si nezvykne a potom na 4 hod. ako je uz hore vyssie spomínané, mozno je to o probléme mamičiek ze si dieta nezvykne, lebo ja uz mám bruchabolenie vyse mesiaca či nebudem plakat skôr ja ako on

yvetulka
19. jan 2012

@usonicky tak potom mame dobru skolku, lebo prve 2 dni bol do desiatej, dalsie 2 dni sli domov po naobedovani sa a na piaty uz aj spali, tyzden sice chodil do skolky s placom, ale potom akoby utalo a uz sa tesil a do skolky doslova utekal. a to musim podotknut, ze bola aj je moj maznacik a lipol na mne velmi. osamostatnil sa krasne, naucil sa sam obliekat, co sa mu doma absolutne nechcelo, ved mamka ho aj tak nakoniec oblecie a teraz mi ukazuje, co vsetko uz sam dokaze.

yvetulka
19. jan 2012

@klementina alebo aj, ked ta hodia do vody a nechces sa utopit, nauc sa rychlo plavat, ja so sonickou plne suhlasim, ale kazde dieta je ine, poznam deti, co placu kazde bozie rano pri rodicoch a potom su v skolke skveli a v pohode

jajka257
19. jan 2012

no u nas vskolke to funguje tak, ze dovedies dietatko. Ides prec. Ak su problemy, tak ti volaju, ak nie su, prvy den je na par hodin, mozno doobedie a potom moze ostat uz cely den-
@usonicky prosim ta sonicka, ty si ucitelka v materskej skolke. Co vsetko musi dieta vediet v 3 rokoch, ked nastupuje do skolky? Za odpoved vopred dakujem

lucia.kl
19. jan 2012

@jaduska
@milka1978 nieje pravda, že keď dáš dieťa do štátnej škôlky, že prídeš o rodičovský, je hradený až do tretieho roka dieťaťa, a je úplne jedno kde dieťa je, dokonca ak dáš dieťa do súkromnej škôlky, tak môžeš požiadať o príspevok na starostlivosť do výšky 230€ - ktorý ale musíš v tejto výške vydokladovať - iba v tomto prípade by si nedostala rodičovský...
a tiež ako učiteľka súhlasím s tým, že pre dieťa je najlepšie rovno dať na celý deň.... omnoho rýchlejšie si dieťa zvykne, a hlavne sa treba zamyslieť aj nad tým, že v triede je 18detí, s toho 15 spí už od prvého dňa a 3 iidú domov - ako to vysvetliť tým 15, že prečo oni idú spať a tie druhé deti idú domov... už keĎ tak by to mali mať všetky deti rovnako...

lucia.kl
19. jan 2012

@jajka257 dieťa musí byť samostatné čo sa hygieny týka - používanie toalety, umyť ruky,
potom sa momo jesť lyžicou, piť s pohára, vyzuť obuť papučky, a ak sa vie obliecť vyzliecť - aspoň nohavice, tak je to plus..

jajka257
19. jan 2012

@lucia.kl dakujem 🙂 ja respektujem nazor ucitela, som tiez pedagog, ale pre II. stpuen ZS a pre stredne skoly a tieto veci okolo malych deticiek si radsej necham vysvetlit ludmi, ktori sa vyznaju. Barborka si vie umyt rucicky, pyta sa na wc, stiahne si nohavice, vyzuje papuce, vyzlecie bundu a niekedy aj tricko, vie sama papat, ale nechce jest,pije z pohara. Ale obliect sa nevie. Ozaj, este jedna otazka, co ak dieta nespava poobede? Mala nespava uz polroka a ak spi, tak nechce spat vecer.

sasena033
19. jan 2012

nas maly nastipul do skolky ako 3 rocny pred dvomi tyzdnami 🙂 tiez nam ucitelka vysvetlila ze je dobr aak ostane hned na cely den..pretoze dieta ni eje hlupe a da si to dokopy..preco raz som tam spim potom nemusim...jednoducho aj ja som za cely den v skolke...sice stale placeme nechce s ahrat z detmi drzi s anoh yucitelky nespava.....je mi to velmi luto a trh ami to srdce ale nemozeme povolit 🙂 a samozrejme o nas plati rychlo prezliect a ist prec ziadne stiskanie a predlzovani elucenia