Adaptačná doba v škôlke

25. sep 2023

Chcela by som sa spýtať že aku máte adaptačnú dobu v škôlke? Od kolkej dokedy je dieťa v školke?
Môj dieta chodí od začiatku do škôlky, a nemôže byť v škôlke len do 10:00. Už som z toho zúfalá, môžem hovoriť hocičo, už som aj rozprávala s riaditeľkou ale ani ona “nedovolí” aby bol dlhšie v škôlke. Mne by stačilo keby tam bol aj do 12:00, lebo takto zbytočne behám hore dole.
A takú vyhovorku majú že adaptačná doba doba sú 3 mesiace 🙄😬 V tom prípade by som to pochopila keby celý deň plakal, ale vôbec neplače, pekne sa hra.

denkabemommy
25. sep 2023

Nemali sme adaptačný program, ak na tom rodič neteval 🙂 všetky deti hneď od prvého dňa na celý deň, takže záleží od škôlky, ak to nejaké nezvládalo, tak to individuálne riešili s rodičmi

domka222
25. sep 2023

To mi chceš povedať, že všetky deti čo nastúpili teraz sú tam len do 10tej? Môj chodí o pol 12tej domov,ale preto,lebo zatiaľ to ja tak chcem.

autor
25. sep 2023

@domka222 vôbec, každý je pekne do 3., len moje dieťa musí ísť domov o 10. Jak keby ho tam nechceli. A ešte mi aj také povie učiteľka že keď nechceme tak nemusí chodiť každý deň… 🙄😬

elbejo
25. sep 2023

Moja malá 2r a 9m keď nastúpila a hneď bola má celý deň. Prečo práve tvoje dieťa môže byť len do 10? Plače veľmi?

maris5
25. sep 2023

Asi by som ju ziadala pisomne, aby mi napisala, ze preco moje dieta ma chodit o 10tej domov,ked.ostatne deti su tam normalne do 3.
Po jej odpovedi by som isla za zriadovatelom.
Ty si doma/pracujes z domu/ si RD?

januska12323
25. sep 2023

Pýtaj si písomné stanovisko. Je prijatý na celý deň?

mikadooo
25. sep 2023

A aký je starý? To je zvláštne, že ho takto riaditeľka vyčleňuje... naozaj netušíš príčinu? Ak nie, tak ja by som sa opýtala, prečo ostatné deti môžu byť už do 15.00, len tvoje nie. Musí predsa na to mať nejaký dôvod 🤷. Potom napíš ten dôvod sem a možno poradíme viac.

pribinak
25. sep 2023

Napísala by som zriaďovateľovi mail a žiadala vysvetlenie

Toto som nikdy nepočula, aby takto prebiehala adaptácia

autor
25. sep 2023

@elbejo to je na tom že neplače ráno na 5 min. Plače a potom prestane.

@maris5 asi s tým som pokazila že som povedala že zatiaľ som doma cez týždeň, pracujem len na víkendy. 😒

@januska12323 Áno áno, prijali ho na celý deň.

@mikadooo Presne má 2r 7m A prijali na celý deň. Nechápem že načo ho prijali keď nemôže tam byť. Presne pred týždňom som to riešila s riaditeľkou a ona povedala že nech neponahlame sa lebo adaptačná doba sú 3 mesiace. Ja už rozmýšľam že budem vyhrážať s tým že nebudem platiť školné. Alebo len nejakú sumu z toho

nwnw
25. sep 2023

2 tyzdne do 12:00 potom uz spia.

tatianaba
25. sep 2023

@autorka Ano,adaptacna doba su tri mesiace- to je cas, ktory je dany dietatu, aby si zvyklo v skolke. A len vynimocne po tejto dobe moze skolka dieta vyradit ako nezrele na skolku.
Ale ja tomu co pises nejako nerozumiem. Tvoje dieta neplace a musis prenho chodit o desiatej? Dovod? Isto ti nejaky riaditelka dala. Sposobuje nejake ine problemy? Ma nejaku diagnozu?

basska_b
25. sep 2023

Nie je to OK, ak to ma platit len pre tvoje dieta. Ked tak pre vsetkych... a u nas na sidlisku je takato pomala adaptacia max prvych par dni u tych najmensich deticiek. Kamoska mala takto ze do 10.00 , lenze on sa tam potom rozplakal a bol preťažený. Tak postupne museli navysovat, v jeho zaujme. Komunikuj s ucitelkami, preco prave tvoj syn, preco len do 10.00 a ked to nepojde, tak s riaditelkou

mamusa123456789
25. sep 2023

Naša škôlka je otvorená od 6,30 do 16,30 a presne v tom čase tam môže byť ktorékoľvek dieťa, ktoré je žiakom MŠ

autor
25. sep 2023

@tatianaba Áno, presne tak ako píšeš. Prvý týždeň som tam bola s ním aby zvykol. Vtedy sme boli do 12. Druhý týždeň už sme skúsili že nech je tam sám. Najprv sme dohodli že bude do 10.. Myslela som že treti týždeň už môže zostať aspoň doobeda ale nie, stále to ešte trvá. Už aj dneska som pýtala učiteľku že dokedy môže ostať že nech ostane len do 10. a potom uvidíme… Ale toto už počujem každý týždeň že potom uvidíme… nebude z toho nič

tatianaba
25. sep 2023

@autorka Aha,uz som si precitala. Tak toto je uplne na hlavu. Ak je dieta ok (ranny plac je uplne v poriadku), je v zaujme dietata aj skolky, aby mu umoznili uplnu adaptaciu na prostredie a rezim v skolke. Absolutne nechapem ich konaniu. Len ho navyknu na to, ze chodi domov tak skoro a moze byt problem neskor. V nasej skolke zasa boli od prveho dna az do poobedia. Maly plakal, alebo skor fnukal, ale ani raz mi nevolali, aj ked vedeli,ze som este doma. Skusila by som to tak,ze by som im oznamila, ze ledze dieta bolo prijate na celodenny pobyt, ty zacinas od pondelka pracovat a po dieta budes chodit o 15:00. (To nie ze som premotivovana matka, ale ucitelka MŠ)

autor
25. sep 2023

A nie, neponáhľam sa nikam. Mám ešte čas, som doma, ale pomaly sa už musím vrátiť do práce. A vtedy sa budem rozčuľovať že dieťa nie je zvyknutý do škôlky?… chcem tak veľa aby mohol zostať do 12.?… ani nie na celý deň, len na pol dňa.

andrejka1974
25. sep 2023

Ale ak máš rozjodnutie,ze na celý deň tak tam dieťa moze byť celý deň ja by som začala pre neho chodiť až o dvanástej skôr nie a po mesiaci nechala celý deň

kate_cs
25. sep 2023

U nás v škôlke žiadna adaptácia. Od prvého dňa na celý deň. Prvý týždeň sme po nich chodili 14.15 . Neviem si predstaviť, že by som mala 3 mesiace chodiť po dieťa o 10.00 keď mám chodiť do práce. To je nereálne.

autor
25. sep 2023

@andrejka1974 Ale keď nepôjdem preňho na dohodnutý čas tak nebudú mi vyvolávať? Že prečo som nešla pre dieťa?

autor
25. sep 2023

@kate_cs aj ja som myslela že od začiatku bude pekne do 15.. To som ešte pochopila že prvý týždeň som chodila s ním ale toto už začína mi naozaj liezť na nervy.

kate_cs
25. sep 2023

Normálne by som sa spýtala učiteliek, prečo nemôže byť už dlhšie. Že ty máš záujem, aby bolo dlhšie. Ich vôbec nemusí zaujímať či si doma alebo v práci. Jednoducho dieťa prijali do škôlky, tak prečo by tam nemalo chodiť ako ostatne deti? Ak neuspeješ, tak sa informuj u zriaďovateľa.

jesenzima
25. sep 2023

Aj v našej je adaptácia 3 mesiace, ale deti chodia od začiatku normálne na celý deň 🤷

andrejka1974
25. sep 2023

Nemali by však máš rozhodnutie a adaptácia je síce tri mesiace ,ale nikdy som sa nestretla s tím že len do 10.00 vždy boli deti do 12.00 a moje boli hneď celý den

simona20201309
25. sep 2023

Co je to z škôlku? V akom meste? Oni majú nejaké vlastne pravidlá, ktoré určite nie sú v poriadku. Neodpovedala si, syn je zdravý? Ma nejakú diagnózu?
Ja sa ti čudujem ze ho na tie 2hid vôbec nosíš. To sa ti oplatí ho tam každý deň nosiť na 2 hodiny? A ešte keď ti ráno reve? Totálny nezmysel

autor
25. sep 2023

@kate_cs
@jesenzima
@andrejka1974
Na začiatku mi riaditeľka povedala že nech skúsime ho tak že každý deň bude dlhšie. Dobre, myslela som že prvý týždeň to bude tak že prvý deň do 10. potom každý deň o pol hodinku dlhšie.
Ale nemyslela som že to budú ťahať až takto dlho.
Akože ja rozumiem že im to je lepšie, čím menej deti je v triede, tým menej roboty.
Tak načo ho zobrali??????

autor
25. sep 2023

@simona20201309 radšej nenapíšem mesto, Naschvál píšem aj anonymne. 😬 nemá žiadnu diagnózu, úplne je v poriadku. Maximálne pre toho môžu “poslat” domov lebo má iba 2r7m. Ale tak potom načo ho zobrali.. Áno už mi lezie na nervy behať hore dole. Preto to snažím vyriešiť, alebo pýtam vašu ku skúsenosť že či je takéto aj inde alebo len tu.
Už aj to mi napadlo že vyberiem zo škôlky budúci rok prihlásim na inú škôlku. 😒 som úplne sklamaná

gabu_lienka
25. sep 2023

My mame adaptacny pobyt tiez tri mesiace. Prve dva dni boli deti na dve hodinky, do tej 10.00. Potom kazdemu individualne, podla toho ako to dieta zvladalo, pridavali cas. Moj maly uz posledny chodil na dve hodiny, odmietal jest, pit, zapajat sa. Dnes 1x jedol, pil, hral sa s detmi, konecne normalne fungoval. Takze od zajtra ide 1x aj s obedom. Ostatne deti nabehli celkom rychlo. Ale teda pristupovali ku kazdemu individualne.

tamvtme
25. sep 2023

U nas to bolo tak, ze dieta, co nastupilo prvykrat do skolky chodilo prvy tyzden do 10:00, druhy tyzden do 12:00 a ked bolo vsetko ok, potom uz na cely den....

majkamasar
25. sep 2023

A ste prijaty na normaly pobyt v MS. Nie nahodou na diagnosticky?

simona20201309
25. sep 2023

Určite si neodpisoval adaptacny proces?
A aj keby si podpisovala, môže byt ukončený skôr. Maju brat ohľad na individualitu dieťaťa. Niekomu stačí týždeň a niekomu nestačia ani 3mesiace. Si si istá, že je tvoj syn úplne v pohode počas dňa?
Aj keby mali právo trvať na adaptácii celé 3 mesiace, zdravý rozum usudi, že je to absolútny nezmysel.