Adaptácia v škôlke

karin04
3. sep 2018

Maminy syn mi išiel do školky dnes prvý deň. Povedali mi že prvý týždeň dve hodiny, ďalší týždeň na tri hodiny. No ja som si našla robotu s okamžitým nástupom. Môže syn vynechat adaptačný program koli tomu že ho nemám kam dať čímže ja budem v robote.

beky1813
3. sep 2018

@karin04 vsetko zalezi na skolke

gaja78
3. sep 2018

@karin04 Dnes rano som viedla svojho syna do MS a tiez ma zaskocili s tym, ze maju novinku-adaptacny program, cely tyzden ho mam vyzdvihovat na obed, nikde o tom ani zmienka, len tak z cista-jasna a nezaujima ich, ako si to rodic zariadi, asi to zalezi od skolky, s nasou sa dohodnut neda

ettie
3. sep 2018

Nasa je tiez adaptacne a ked som sa pytala, kedy po nu mame prist, ze az poobede o tretej ako pre vsetky :O dost ma to zaskocilo, prave som myslela, ze bude postupne si zvykat

pininka
3. sep 2018

Mozes ho nechat,nikto ta nemoze nutit prist o dve hodiny a podla mna je to aj riadna blbost. Tie deti tam potom len sedia a pozeraju na dvere kedy uz pride mama. Mna tak nutili pri synovi, v piatok som ppvedala ze bude spat a hotovo, tak zalamovala rukami a nakoniec mi povedala,ze maly krasne zaspal a spal najdlhsie. Musia respektovat otvaracie hodiny skolky a teba ze mas pracu.

pribinak
3. sep 2018

My sme takyto adaptačný proces v MS nemali. Prvy tyzden chodil syn doobedu a v posledny den v piatok tam uz vsetky deti spali.

V MS ta nemozu nútiť, aby si 2 tyzdne chodila ako to im vyhovuje, to je proste hlúposť. Treba im povedat, ze pracujes a hotovo. Slušne, ale jasne.

maninka1974
3. sep 2018

no my mama dva adaptačne dni rodič plus dteta v školke ráno 7.45 prichod a naobedovanim o 11.30odchod povem pravdu asi dobre síce nie každy na dva dni volna ale aspon vidím ako to je ....bolo to odsuhasnene na rodič.pred dvoma mesiacmi

yanni
3. sep 2018

@karin04 Ono toto je na SK dost novinky. Este stale sa to nerobi vaste. my zijeme v Nemecku a tu je adaptacny program uplne normalny. Kazdy s tym rata. Zalezi od skolky a dietata ako dlho a kaym sposobom. Nik ta nemoze nutit a ty si pizzas dieta najlepsie a vies ako shrub bude reagovat. My sme to mali minuly rok, mala mala 2 roky a jeden mesiac a tiez mi pisali ze 2-4 tyzdne a prvy tyzden tam 2 hodiny byt a potom ako sa to bude vyvijat. Ties som ned od prveho dna musela robin a toto bolo nemyslitelne vlastne pre nas obe. Na druhy den som im povedala, ze od stredy tam bude ulne sama a minimalne do druhej, ze to nema vyznam, lebo druhy den to bolo kazde druhe slovo len mama a stale ma vyhladavala. A cuduj sa svete, uplna pohoda. Nikdy ziadne revy
Terza sme menili skolku a enes prvy den a zase ten isty proces. Po pol hodine som povedala, odchadzam, dieta sa zapaja, mna tam nepotrebuje, pridem na obed. Nikto nic enpovedal, lebo same vychovavatelky videli, ze mala nema absolutne nijaky problem. Zajtra uz je na cely den a bodka.
Musis im to len to len povedat.

hettinka
3. sep 2018

@karin04 moje deti išli hned na celý deň ... dcéra to nezvládla, po týždni začala chodiť poldenne, musela som zapojiť babku, lebo tam plakala neskutočne, nejedla, nespala (to aj skúsená učiteľka povedala, že to nevidela). Syn tiež šiel od 3. dňa na celý deň, on v pohode ... síce mali adaptačný program, ale vysvetlila som im, čo si o tom myslí vedenie v mojej práci.

evallu
4. sep 2018

no vidím, že každý to chce inak, u nás je problém že v liste ktorým malú prijali, napísali že na adaptačné obdobie len (do konca roka) ale defacto žiadna adaptácia neprebieha, bud sa zapojí alebo nie .... ja som exot ktorý nastupuje do práce až v oktobri a malú chcem dávať na 2 hodky alebo doobedie zozačiatku...............a v škôlke na mna doslova čumia, že čo robím, nik iný to tak nerobí............ v ich podaní je adaptácia v tom, že dieťa nastúpi a uvidí sa či to dá alebo nie.... v praxi asi tak, že 1 učitelka na 11 detí, 4 plačú, tak ich utešuje a ostatné si robia svoje.... samozrejme aj neplechu, nikto sa im totiž nevenuje, nemá kto..................... ach a ked vidím tie uplakané deti, ešte aj po 2 hodinách stále chcú mamu.....chodia ako v mrákotách, na wc, na desiatu, na dvor.... len sa tak potácajú..... viem že niektoré mamy nemôžu inak, ale...

kokorunecka
4. sep 2018

Adaptačný program nie je novinka.
Musíte chápať aj to dieťa,že je v novom prostredí,s novými ľuďmi.
Všetky novoprijaté deti boli u nás na 1-2hod.bez rodiča,ďalší deň sa určoval až podľa toho ako dieťa zvládlo-nezvládlo.
Ale napr.u mňa v triede sa snažíme o to,aby v piatok deti už spali.
Ak rodič vyjadrí,že chce hneď,aby bolo dieťa na celý deň,tak sa s ním dohodneme až vtedy,keď naozaj dieťa nemá žiaden problém.
Plač ako problém nevnímam.
Máme dievčatko,ktoré rána plače už druhý rok,ale celý deň je v pohode,jaší sa,zapája sa.
Plus u nás funguje adaptačný takým štýlom,že p.učiteľka,ktorá má poobednú,chodí už na 8mu,aby kolegyni pomohla v prípade ťažšieho adaptovania sa.

cokololadka
4. sep 2018

My máme tiež adaptačný program. Syn teraz začal chodiť do škôlky, učiteľka hneď za hlásila že ho zoberie len na 2 h. Tak dva týždne bude chodiť na 2h. Dcéra tiež teraz začala chodiť do škôlky, a druhý deň tam už aj spala. Asi to záleží od učiteľky.

mogaa
4. sep 2018

Záleží to od konkrétnej škôlky , od konkrétnych učiteliek a konkrétnej situácie.... Môže byť v škôlke situácia že ráno môže prísť len jedna učiteľka a má na starosti 20 malákov a z toho môže byť 5-6 dvojročných...Treba si uvedomiť že v skupine malákov sú síce 2 učiteľky ale majú robiť jedna od rána do obeda a druhá od 10-11 až do záverečnej....Preto väčšinou prvý týždeň chodia ráno obe, aby tam tie deti vedeli utíšiť a pomohli im s adaptáciou. Ale nedása to učiteľke prikázať že musia prísť obe, je to na ich dobrej vôli. Takže ak je tam jedna a ráno má na starosti 20nových uplakaných detí, tak si to môže hodiť - 20 plačúcich detí jednoducho neustriehne jedna osoba. A prvé dni to väčšinou funguje tak že jedno začne plakať a ostatné sa pridajú...Preto tie adaptačné programy na 2´-4 hodiny....

evallu
4. sep 2018

@mogaa ja to chápem, a úprimne tie ktoré tam naozaj pocitvo pracujú obdivujem.... len u nás to nejako vôbec nefunguje, vyzerá to skôr že potrebujú uvolniť miesto, lebo je to "oblubena" skôlka... bolo mi prvý den povedané, že ju mám druhý den nechat celý, ked som sa pýtala prečo ked to zjavne celkom u nej este nefunguje ... že aby vedela p. riaditeľovi povedať či sa adaptovala alebo nie.... ??? to ako po 3-4 dnoch? Ale jasné.... vieme....už..... len škoda že malá sa tam teší.....

mogaa
4. sep 2018

@evallu chybu si spravila aj ty že si ju chcela dávať len na 2-3hodiny....na jednej strane vidia že si doma a dieťa máš v škôlke a na druhej plný zoznam náhradníkov ktorých nezobrali a mamičky chceli nastúpiť do roboty...napr.u nás do škôlky ani deti na 1/2dňa neberú ak povieš že chceš ho postupne zvykať tak ti ho rovno nezoberú alebo ti povedia aby si vyskúšala hneď na celý deň....lebo teoreticky im potom dieťa ten mesiac zaúčania zaberá miesto dieťaťu čo by bolo hneď na celý deň. Už len obed im vypadáva a nemala by si platiť ani celú sumu ale len adekvátnu časť, preto to nechcú robiť na 1/2 dňa. Ak by sa do toho niekto obul, bol by problém.

mogaa
4. sep 2018

@evallu problém je že miest v škôlke je určitý počet a prihlásených detí je viac ako môžu zobrať. Takže prednostne by mali brať deti ktoré už 3roky dovŕšili, tie ktoré majú v škôlke súrodencov a tie ktorých mamičky pracujú a nie sú doma. Ale to či mamička zostáva doma napr.na materskej s druhým dieťaťom nemajú oficiálne ako zistiť, No na druhej strane sú škôlky kde ak majú málo učiteliek tak sami dávajú "adaptáciu" len na 2-3hodiny, prípadne ak dieťa začne kašlať volajú matke aby si pre dieťa prišla a to je pre niekoho kto práve nastúpil problém....Takže mala by si byť zamestnaná ale zároveň si prísť po dieťa kedykoľvek ti zavolajú😉

evallu
4. sep 2018

@mogaa no vidím, že asi áno, ale bolo to v dobrej viere, tri bude na konci mesiaca, ja skončím pp k 1.10 a samozrejme už mám robotu od toho dátumu novú (robila som predtým mimo na týždnovky)... tak som bola celá štastná že to takto vyšlo a budeme mať mesiac na zabehnutie... takto to celé padne aj s mojou robotou...

evallu
4. sep 2018

@mogaa ved to, tri bude mať teraz, koncom mesiaca, ja skončim v robote starej nastupim do novej.... a medzitým mi malú vylúčia.... a máme vymalované...

mogaa
5. sep 2018

@evallu ako si dopadla s malou? bola na celý deň? zvládala? ono sa aj čudujem učitelke lebo pri malákoch je jasné že hocikedy hlavne zrána plačú, potom si zvyknú...ak sa ešte dá, nechávaj ju tam celý deň, skôr si zvykne ako ked ju tam budeš nechávať 2-3hodiny....je to len pár dní že bude njskôr plakávať ale to plačú skoro všetky deti, potom si zvykne.....u nás tie deti podľa učiteľky plakali prvý mesiac, potom to už bolo v pohode....inak ak nastupuješ do novej práce a nemáš blízko rodičov či súrodencov čo sú doma, zožeň si nejakú kočku čo dialkovo študuje alebo dôchodkyňu - to len dobrá rada....u nás sa stávalo že hlavne prvé mesiace volala učiteľka že treba prísť pre dieťa lebo kašle/má sopel a treba ho nechať 2-3dni doma vyležať.....ale to bolo pri všetkých deťoch a je pravda že potom tie deti neboli tak často choré, jednoducho sa tak neprenášali vírusy...ale čo viem funguje to len v niektorých škôlkách, nie všade....

irusa
5. sep 2018

My tiež adaptacny program a je celý deň od 7.30 do tej 15.00 hodiny.. kľudne môže byť aj od 07.00 do 15.30

evallu
5. sep 2018

@mogaa ahoj, no stále zle, teraz ešte k tomu teplota, takže to všetko prerušíme a vyležíme... nie je to dobre ale nedá sa inak... bojovať budeme potom a áno, na to som tiež myslela, že bude podchvíľkou chorá, ale to by som vedela ako ty píšeš dočasne riešiť v rodine, o dlhodobom nechaní doma bez choroby... to je horšie...

evallu
5. sep 2018

@maninka1974 och a u nas ani omylom, chcela som tam biť, tak hodinku, aj jedna mamina este mala ten napad, ale nas ... slusne vypoklonkovali v prvy den... no nic... asi este nemaju z ministerstva zaväzny metodicky navod na adaptacny proces.... 😉 poznáme tie procesy na ministerstvách a štátne úrady... bez urážky, to myslím ako žart..... že prosto takmer všetky skôlky zjavne zaviedli adaptacny proces... len každá po svojom.... 😀 ☹

ela_79
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evallu
5. sep 2018

@irusa u nas "môže" od 6,15 do 16,15 ....

maninka1974
6. sep 2018

@evallu tak ja som si myslela že to je normálne vo všetkých školkach ale mojmu to pomohlo tretí den bez plaču aj štvrtý sa tešil jedol v ramci možností čo ma rad spal bez problemov deti mohli na prechádzku zobrat a to je školka v centre mesta ....ja si myslím že toto je super riešenie predeti ktore prvý krát idu do školky

evallu
6. sep 2018

@maninka1974 no asi normal neexistuje, čo to tu tak sledujem čo škôlka to iný režim... niekde pol dna... niekde aj maminami, niekde 2 hodky a stupnuju čas.... asi vysiel nejaky predpis o adaptacii, tak vlastne len asi vsetky skôlky posielali rozhodnutia o prijati na adaptaciu, nie na celkovo skôlku-prijatie do škôlky..................... a vlastna adaptacia zalezi na tom ktorom ucitelovi/riaditelovi..................

maninka1974
7. sep 2018

@evallu od jednej matky čo tam už dieta mala staršie že vyhoveli žiadosti rodičov na adaptačne dni podla mna je to dobre bud týžden rodičovske združenie ....