6 ročný syn má diagnostikovaný mutizmus a ide do školy

katka741986
7. jan 2017

Píšem sem len preto, aby ste ma možno trocha upokojili, že môj syn nieje jediný a iný ako ostatné deti. Začali sme chodiť ku psychologičke s tým, že nerozpráva s dospelými. Nepozdraví, ak sa ho niekto cudzí niečo opýta, neodpovie. Teraz chodíme so škôlky 4 rok. S našimi pani učiteľkami konečne aspoň trochu začal rozprávať, s deťmi nemá problém, aj keď je taký utiahnutý, ale vidím, že sa mu vo škôlke páči. V marci máme ešte pred skúškami do školy ísť ku psychologičke na tie testy aspoň si vyskúšať ako to pôjde, lebo si neviem predstaviť ako to on na tých testoch v škole zvládne. Už vidím ako dá dole hlavu a nedostane z neho nikto ani len slovko. Dnes som s ním chcela skúsiť nech mi vymenuje písmenká z jeho mena, pekne ho vie napísať, ale asi hodinu som do neho hučala aké to sú písmenká, no proste nie. Mýlil si tie písmenká, a to naše D no za pana si to nevie zapamatať... Neviem si predstaviť ako sa s ním budem učiť, keď si také jedno písmeno nevie zapamatať.... A ako bude v škole fungovať, keď nebude s nikým komunikovať... Bojím sa, že bude najhorší z triedy aj napriek mojej snahe ho niečo naučiť... No mám strach z toho, neskutočný :(((

m_
7. jan 2017

@katka741986 v prvom rade ber za smerodatne to co ti povie psychologicka a testoch skoskej zrelosti. to co "testuju" v skole je len aby bolo aspon z mojej skusenosti... ich vysledky niesu porovnatelne s ostatnou populaciou nemaju normy ako psycho testy.
v dalsom rade je fajn ak sa predskolak vie podpisat velkymi tlacenymi pismenami ostatne pismenka ho ucit nemusis na to je predsa skola.
ak si smerovo myli D tak je to este v poho potrenuj s nim radsej pravu a lavu stranu🙂 ci vie kde je🙂
a ak ti mozem.poradit trenuj s nim radsej veci z pracovnych listov pre predskolakov velmi sa mi paci kiliferdo od raabe🙂
a tiez skusaj urcovanie prveho posledneho pismena v slove a rozkladanie slov na slabiky prip. pismena ale to neskor.
urcite na neho netlac ked to nejde nelam nad nim palicu nechces mu predsa skolu znechutit ale ho povzbudit ze to zvladne!🙂

lucinka511
7. jan 2017

tak bude mavstibovat specialnu skolu pre deti s priblemom rozpravania aj take su.treba sa poinformovat ak bude mat problemy v beznej skole..uvidite casom.

pribinak
7. jan 2017

@katka741986 vies ako vyzera aspon približne test školskej zrelosti? Deti vobec nemusia poznať pismena, akurat tak to prve z krstného mena

To ako ho ty učíš a potom kričíš, je cele zle, akurat ho znechutíš a zničia mu pozitívny obraz o skole

Porad sa s riaditelkou ZS, kde syna planujes dat ci maju nejaku špeciálnu pedagogicku na skole, alebo maju skúsenosti s integráciou deti

Chodíte k logopedicke a psychologicke? Porad sa s nimi, ake maju skúsenosti zo zs vo vasom okoli

mm2008
7. jan 2017

smer logoped psycholog.(tam už chodíte).. no tak ked testy nespraví, dostane odklad alebo ho dáš do špeci logo školy... nič hrozné.. len na neho netlač na pílu...

katka741986
autor
7. jan 2017

Práve psychologička mi povedala, že už ďalší odklad by nedávala... Keďže už teraz v oktobri bude mať 7 rokov... a o takých špecialnych školách som ani nepočula... budem musieť asi pozisťovať či nebude môcť mať nejakú asistentku, žeby bola celé vyučovanie s ním... ale Ďakujem Vám 🙂

pribinak
7. jan 2017

@katka741986 ak uz bude mat 7 rokov, tak dalsi odklad uz nie, to uz bude v MS pre neho nuda

Ale pozeraj spec. skolu pre deti s poruchou reci s komunikácie, nie "obyčajnú" spec. skolu,

mm2008
7. jan 2017

@pribinak
@katka741986 alebo ešte prípravný ročník, to je medzistupeň škôlka/škola...

pribinak
7. jan 2017

@mm2008 nultý ročník moze byt tiez možnosť, aj ked pri elektivnom mitizme nie je nijako "postihnutý" intelekt
Za mna, nultý ročník je skor pre deti, ktore su bud pomalšie, hyperaktivne, pochádzajú zo znevýhodneného prostredia, skebo je predpoklad nejakej dys
Ale on len nerozpráva s hocikým

mm2008
7. jan 2017

@pribinak dala som to ako príklad... ved uvidia podľa testov... nultý a prípravný - neviem , či je to to isté... ale to je jedno teraz...

mummy01
7. jan 2017

@katka741986 no necitala som prispevky vyzsie ale ja mam dieta s mutizmom. Mimo domu nerozpraval s nikym,ani speci skolka nepomohla lebo ani s logopedickou ani psychologickou nekomunikoval. Hlavne ho nedostan do situacie ze bude pod tlakom nuteny rozpravat,treba dieta respektovat ze nerozprava a poskytnut mu dostatok istoty a podpory. Problemom v skole bude citanie. Ak mate diagnozu na papiery tak treba v skole vybavit ivp.
A prosim ta aky vyznam malo ho hodinu trapit s pismenami z mena? Nerob to,nepomoze mu to v nicom.

kacena4
7. jan 2017

@pribinak prepac ale presne taketo deti potrebuju pripravny rocnik, ktore sa potrebuju adaptovat, ktore maju problem nie v intelektovej stranke, ale casto v socialnej stranke, v recovej stranke z coho prave prameni neskor dis-funkcie (ktore sa prejavia az po zacati ucenia) ako uz mamicka spomenula nevie do neho dostat pismenko "D" kludne sa mu moze pliest D - B - P... klasicky priklad disk-ka ☹ a urcite hucanim na neho nic nedosiahne. jednoznacne @katka741986 ti odporucam uz teraz sa objednat v najblizsom centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie na testy (tusim si pisala ze idete) kde ti povedia, ci ma na to, aby uz siel do skoly a ak nie, tak jednoznacne odklad a do pripravky kde to pripravia do skoly, co si asi zavahala a mala ho dat uz tento rok, kedze predpokladam ze uz jeden odklad ma a je stale v skolke (kedze ma poruchu reci mohol byt v pripravke bez problemov a pripravovat sa na skolu na skolsky system). co sa tyka tvojho strachu z toho ako zvladne skolu je to len o tom, ako ho na to pripravis, treba uz pri zapise prist do skoly s tym, ze prinesies papier od lekara, ze ma diagnozu, ze mozno budete potrebovat individualny plan, mozno asistenta ci je toho skola schopna ... pripravit sa vopred ... ak ano tak do zaciatku sk. roku s nou spolupracovat a vytvorit mu podmienky na nastup do skoly zoznamit sa s ucitelkou popr. ked za nou budes chodit nech chodi s tebou syn aby si na nu zvykol a nebola mu chudzia..... ty najlepsie viec co mu vyhovuje a co vadi tak tieto body dat do IVP toto predlozit skole este pred zaciatkom skoly aby uz od 1dna mal vytvorene podmienky a nestresoval sa v skole. popr. v druzine ak aj tam bude... ak by si potrebovala nieco viac poradit pomoct kludne napis ip odporucim ta do skupinky poruchy ucenia u deti... kde si maminy radia a pomahaju s detmi v tychto oblastiach

pribinak
7. jan 2017

@kacena4 depistaz je uz povinná cite urcite ju uz v MS maju dohodnutí, pokial ju uz nemali
Cize zakladateľka temy nic nepíše o tom, ze by mal zle vysledky testov, takze este ju asi nemali a budu ju mat asi az po sviatkoch

Mozno je intelektovo uplne OK, ale matka zvolila zly pristup a v skole bude stačiť na 2-3 hod asistent

Este maly ale podstatný detail, nie dis, ale dys

ixayxa
7. jan 2017

Prepáč Katka, ale nechcela by som byť tvojim dieťaťom. A čo keď bude v triede posledný? Zrúti sa svet? Niekto musí byť posledný, hoc neviem o žiadnom rebríčku v triedach. Ty na jeho spolužiakov s horším prospechom budeš pozerať z vrchu? Netlač na ňho, svoj stres zo školy len na ňho zbytočne prenesieš. Pri zápise je uvoľnená atmosféra, žiadne prísne skúšanie. Držím palce!

kaja73
7. jan 2017

@kacena4 ak bude mat v oktobri 2017 - 7 rokov tak ziadny odklad este nemal,lebo len teraz v oktobri 2016 mal 6 rokov...povinna dochadzka by sa ho tykala ak by mal 6r do konca augusta 2016🙂....a pletenie si B,D,P ci hocakeho ineho pismenka kym nechodi do skoly je uplne OK,dokonca aj pletenie si pismeniek kym nema vsetky prebrane v skole je este stale OK...len ak to pretrvava ku koncu 1 rocnika uz je to problem,ale stale este nemusi byt dys....teraz je uplne predcasne mu stanovat poruchu ucenia....je len predskolak.

kaja73
7. jan 2017

a napr. nulty rocnik je urceny pre deti co dosiahli do konca augusta 6 rokov a maju daky problem...to on nemal este,teda ani do nultaku by ho nevzali tento sk.rok-ale najskor az buduci sk.rok.

tanyja
7. jan 2017

@katka741986 zbytočne nestresuj už teraz, kým pôjde syn do školy, prejde veľa času a deti rastu a vyvíjajú sa veľmi rýchlo. Ja už mám doma prváka, s ktorým som mala opačný problém - stále rozprával a ako to v škôlke býva - deti sa prekrikuju. Po mesiaci v škole mi pán učiteľ povedal, že hovorí o 15% menej a teraz je to úplne v poriadku. Takze myslím, že syn potrebuje len čas a dá sa všetko do poriadku a syn začne komunikovať. Len netlac na pílu.

katka741986
autor
7. jan 2017

@mummy01 psychologička mi povedala, že nám do školy papier dá... čo znamená ivp prosím?

katka741986
autor
7. jan 2017

všetci dookola mi len hovoria : to už by mal vedieť, aj to by mal vedieť... preto nechcem, žeby bol najhorší v triede, lebo viem aké to je zo svojej skúsenosti... viem, že sa svet nezrúti ako tu napísala nejaká dotyčná... len nechcem, žeby prežíval to tak ťažko ako som to prežívala ja ako dieťa... netlačím na neho, len dnes ako začal písať to svoje meno tak som prišla na to, že aj keď mu zopakujem jednu vec 10 krát aj tak si to nevie, alebo nechce zapamatať... ale to máte pravdu na to bude škola... teraz v októbri bude mať 7 rokov a psychologička nám povedala, že je zbytočný ďalší odklad, že u mutistov sa to veľmi vekom nemení... no neviem... ja dúfam, že sa bude nejako na škole kam ho chcem dať vybaviť tá asistentka... budem sa na to pýtať určite našej psychologičky... sme objednaní v marci, mesiac pred skúškami do školy, že ona si ho odskúša ako to zvládne...

mummy01
7. jan 2017

@katka741986 velke nadeje do asistentky nevkladaj,deti s vaznejsimi diagnozami ich nedostali. Ivp=individualny vzdelavaci plan.
Daj si zalezat na vybere skoly,tieto deti su hrozne zranitelne. Uz ste odhalili pricinu mutizmu?

katka741986
autor
7. jan 2017

no to som si myslela, že to nebude také jednoduché s tou asistentkou... veď to on je taký citlivý, napr. vo školke, keď mu niekto robí zle tak plače, lebo sa nevie inak brániť a aj keď sa ho učiteľky pýtali čo mu je tak nepovedal... ale teraz je to o trochu lepšie, už si zvykol na svoje pani učiteľky a už s nimi rozpráva aj keď minimálne, ale aj to je pokrok... ale trvalo to 3 roky kým k tomu došlo... nie, neprišla na nič, keďže sme tam boli už asi na 7 krát a on s ňou nerozprával, ale verbálne komunikoval, čiže prišla na to, že on jej rozumie, prikývne ak sa ho na niečo opýtala áno nie, čiže povedala nám, že je zbytočné, aby sme chodili každý mesiac, nechcela ho stresovať, že stači, že už prídeme len v tom marci, že si u nej vyskúša tie skúšky ako budú v škole... ale príčina...? netuším... nemá stresy, môžem povedať, že doma kľud... on začal všetko tak neskoršie či chodiť, či rozprávať, ale všetko bolo ok... takže tak...

jumama
7. jan 2017

@katka741986 Prave som docitala rozhovor s Adelou Banasovou, kde hovorila i o tom, ze ako mala prekonala mutizmus. U nej to vzniklo traumou, ked nevedela nemecky a dali ju do nemeckej skolky, ostatne deti ju neprijali, robili jej zle... ona nerozpravala ani doma, len odpovedala ano, nie, ine nebola schopna. A vidis, kde je dnes, ako dobre a verejne rapoce? To nema byt upokojenie pre teba, ale navod. Ak ta trapi synov mutizmus, tak s tym bojuj tak, ze si co najviac informacii o mutizme zistis. Ako pristupovat k dietatu, ako to ako rodic zvladnut. Ci uz prostrednictvom knih, cankov na nete, alebo vypytovanim sa psychologov, logopedov... hladaj cestu, ako to co najskor akceptovat, netlacit zbytocne na dieta. Verim, ze to vsetko robis, a ze to nie je jednoduche. A ohladom ucenia - aj tu su rozne cesty, najdi si tu na MK montessori skupinku, a tam najdes namet na milion hier - ucit dieta hrou, nebadane, zistit oblast co ho bavi a potom vsetko ucenie tomu prisposobit. Prezeniem to - priklad: ma rad dinosaury - tak aj abecedu ho ucit cez dinosaury....

m_
7. jan 2017

@katka741986 dieta svoj vlastny neuspech v skole vnima cez rodica a ucitela... takze ked ty sama budes sklamana z jeho vysledkov tak aj on bude. na druhej strane mozes ocenovat jeho snahu ktoru musel vyvinut aby sa k vysledku dopracoval🙂 nehodnot ho ty ale skus najst stupnicu na ktorej sa ohodnoti on sam(nakresleni smajlici) nechci aby bol zavisly od hodnotenia inych ale aby poznal svoju vlastnu cenu🙂 a to nie je len pre rodicov deti ktore maju nejaky problem ale pre vsetkych rodicov( aj pre mna samu je to dost velka vyzva) a drzim nam vsetkym palce!🙂

jeennyv
7. jan 2017

@katka741986 vykasli sa na tabulky, rady, predpoklady, co vsetko by mal vediet, aj deti bez nejakej diagnozy maju problemy s ucenim lajdacia alebo im to nejde atd...no boze tak sa bude ucit tak ako bude vediet a zvladat, nic lepsie pre neho nemozes spravit, len chvalit a nebrat skolu tragicky

mm2008
8. jan 2017

@katka741986 suhlasim s
@jeennyv chvalit za kazdy aj pre teba nevyznamny posun uspech... a hkavne podporovat ho v tom v com vynika a je naj ... sport umenie... ty si ho poznas najlepsie... a upratat si to sa v sebe... 😉