6 ročný ,,nervák,,. Čo pomôže?

nina88
11. jan 2011

Dobry den, pisem sem, lebo som v koncoch. Moja dcera (bude mat 6 vo februari) je strasny nervak. Doslova nam to nici rodinny zivot. Zachvaty hnevu ma skoro kazdy den, cudujem sa,ze susedia este nevolali socialku... Zacne sa to vzdy tak ,,nevinne,,. Vidim jej v ociach- ,,aha pozor,ma zlu naladu, teraz hocico spusti zachvat,, Napriklad najnovsie jej to spustaju gatky. Kupila som snad milin druhov, vsetky jej ,,lezu do ritky,, a spusti taky amok,ze ona nikam nejde,ze to konci vacsinou bitkou. ☹ Niekedy ma reci typu: ,,vy zli rodicia, neviete sa spravat k svojmu dietatu,, alebo ,,Uz nebudem nikdy jest, aby som bola zas mala,vtedy ste ma mali radi,, Podotykam,ze ma vsetko. Aj materialne, aj citovo. Milujeme ju nadovsetko,hrame spolocenske hry,blaznime sa. Som zufala.
Prosim stretol sa s tymto niekto? Co pomoze?? Psycholog? Preco to robi? Ked je kludna,vzdy sa o tom porozpravame,povie,ze uz to neurobi,uvedomuje si,ze je to hrozne... 😢 😢 😢

susik77
11. jan 2011

A nebude to malym bracekom?Ziarlivost? Moze to byt kludne skryte...Za tie zachvaty.

metlonka
11. jan 2011

ahoj...ako tak vidim...mate male babo...tak to niet ziadnych pochyb, cim sa to spustilo 🙂
mam podobny problem...a tiez to zacalo prave tym, ze sa mojej malej, ktora bola doposial jedinacik...narodil bracek 😀
ak si nevies dat s nou rady...tak by som ti odporucila nejakeho psychologa...nemusis k nemu zrovna posielat dceru, mozno by zo zaciatku stacilo, keby sa ides poradit ty. Vysvetlis mu co a ako, kedy robi a mozno ti bude vediet poradit, ako sa mas spravat....ale podla mna je to jasne...ziarlivost, aj ked to mozno neprejavuje voci babatku a ma ho rada..ale takto to dava podla mna najavo....preto tie reci typu: chcem byt mala...vtedy ste ma mali radi. Aj moja mala to robi...neznasa ked jej hovorime ze je velka...nechce byt velka...chce byt malicka ako jej bracek, mysli si ze ho mame radsej, pretoze je malicky 😉

mima263
11. jan 2011

Ahoj, dcéra asi trošku žiarli na súrodenca, alebo sa mýlim? A takto sa možno snaží upútať pozornosť. Videla som niečo podobné u nás v rodine. Malá sestrička podrástla, už sú kamošky a je po problémoch. Návšteva psychológa nič nepokazí

zuzana76
11. jan 2011

ja by som asi navstivila psychologicku, predsa ona tvoju dcerku aj uvidi, bude vidiet jej reakcie, a tebe poradi fundovane . Inak osobne si myslim, vidim,ze mate male babo, ze je to zo ziarlivost, viem, ze sa snazite venovat jej maximalne a davate jej to co potrebuje, ale ona sa uz predsa citi , ze nie je na vasu lasku sama, ale musi sa o nu delit a takto vyvolava vasu pozornost. o tom svedcia aj jej vyroky, "chcem byt ako male babatko, aby ste ma mali zase radi" v preklade asi tolko,ze chce by zase sama na vasu lasku. Aj ked viem,ze robite vsetko, aby neziarlila a mozno to tak navonok ani nevyzera, a mozno aj ona sama nechce ziarlit a ma braceka velmi rada a kedze nechce jemu nijako ublizovat, tak sa snazi strpcit zivot co najviac vam. mozno sa mylim, nepoaznam ju ani vas, ale skus nad tym pouvazovat a toho psychologa mozete skusit, za to nci nedate.

evickapooh
11. jan 2011

ahoj!moja vacsia dcerka sa sprava uplne rovnako ako tvoja-sice nikdy nebolo kludne dieta ale v posl. casee je t uz neznesitelne.....boli sme aj u psychologicky[ktora sa spravala mne aj k nej velmi odmerane,nebola vobac mila....]a podla nej je ziarliva na malu sestricku preto sa sprava tak ,ona bola vzdy stredobodom pozornosti-milacik jedinacik- ale teraz je to uz ine .....ziadnu radu som nedostala od doktorky, jedine co mi povedala ze som to uz davno pokazila ze ked bola mala cca 1.,5 pol-ked uz ma dieta vlastnu volu- by som jej nemala vsetko dovolit ,vsetko kupit....ze by sa vtedy mala naucit prisobit sa ostatnym, tolerovat-veci co nie su podla jej vole. jedine co pomoze vela trpezlivesti,byt konzekventna-nazacat diskusiu ani hadku s nou,a vsetko jej vysvetlovat logickymi argumentmi-;lebo je velmi inteligentna rozumna len nejake veci nechce -schvalne- pochopit preto jej to musim vysvelit z jej uhla pohladu.ale som rozhodnuta ist aj za druhou [v Novych Zamkoch su len 2 detske psychologicky] psychologickou-len ta sa pyta 20 eur za sedenie-ale nevadi.....len som uz bezradna ...dufam ze coskoro jej to prejde.prajem ti vela trpezlivost,vytrvalost!a oporucam ti navstivit nejake skuseneho osvedceneho psychologa ..dcerka nie je chora ale psycholog ti moze pomoct ..abyy si neurobila nejake chyba aby bola lepsia kommunikacia medzi vami a sa to celkovo zlepsilo.

ivett1
11. jan 2011

ahoj...asi to naozaj budu prejavy "skrytej" ziarlivosti, ako uz spominali mamicky vyssie...moja neterka sa spravala podobne...mala 5 rokov, ked sa jej narodil bracek...akoby som citala o nej...oblecenim pocnuc a recami, ze ju nikto nelubi (aj tymi zachvatmi zlosti) konciac...aj ona je inteligentna, takze vedela, ze to jej spravanie je "hrozne", ked sa o tom s rodicmi rozpravali (nie raz som bola pri tom🙂...)...tiez sa snazili, aby jej nic nechybalo-materialne, laskanie, hry...treba len vela trpezlivosti...ked ju maly bracek zacal vnimat a mohla sa s nim pohrat (mal vyse 7 mesiacov), akoby utal...teraz ma desat a len sem-tam sa u nej prejavi "ziarlivost", ale aj u braceka (co je medzi surodencami OK)...takze, myslim, ze to robite spravne (vela rozhovorov, laskania ...) zelam vam vela trpezlivosti a mozno aj poradit sa s psychologom, ci by ste este mohli nieco urobit... 😉 (aj ked sa mi zda, ze robite maximum)... 🙂

aero
11. jan 2011

asi čím skôr , by som to riešila s psychologom - pre dobro malej
je dosť malá na to , aby takto vyvádzala pre hlúposti ....
ja verím , že ju milujete , ako každý rodič , ale treba sa niekde obrátiť ....

traktor
11. jan 2011

ziarlivost, ziarlivost, ziarlivost..ono to prejde, neboj..u niekoho je to viac, u niekoho menej..skus ak mas moznost, maleho pri niekom nechat..a vy si urobte babsku jazdu, napr. do cukrarne, do kina..niekde, kde by ju to bavilo..a boli by ste spolu..bez braceka...hoc len kazdy tyzden raz....bol by to jej den..alebo nech si vymysli ona program na ten den...a ak si uz fakt nevies rady, porad sa s psychologom..mozno najdete daku fintu..drzim prsty 😉

danielik79
11. jan 2011

ahoj jednoznačne je to žiarlivosť ale bitkou by som to určite neriešila skôr ked chytí taký zachvat som aj nášho posielala do izby a dala naňho pozor že som nehala otvorené dvere alebo je drúhá možnosť je obiatie.A robiť a hrať sa spolu ja ,bábo ,mama ,tato .A psychologa by určite navštívila.

jelencek
11. jan 2011

Ahoj, skus ju nechat, nech ti pomaha s malym, pri kupani, prebalovani, postrazit, pohrat sa s nim, ukazovat mu hracky... To by mohlo podporit jej city voci bracekovi. A tiez ked jej ukazete, ako si jej pomoc cenite, pochvalite ju, aj pred inymi ludmi, moze jej to dodat pocit dolezitosti, ze uz predsa len hra inu ligu nez babatko a nemusi tak ziarlit.

ani3012
11. jan 2011

presne tak ako píše @traktor
mne radila psychologička presne to isté- ísť so synom niekde von(na plaváreň,kúpalisko, korčuľovať sa,do kina...) ale naozaj iba on-bez súrodenca. A je to fajn aj pre mňa,lebo potom,keď mám len jeho so sebou,tak nemám nejaké vyššie nároky na neho ako keď je s nami aj malá
čas mám len pre neho 😵