5-ročné nesamostatné dieťa

8. aug 2024

Ahojte, už som na prášky zo syna, aj vaša dieťa keď malo 5 rokov bolo totálne nesamostatné? Od 2 rokoch ho vediem k samostatnosti, vie sa sám osprchovať vie umyť riady napríklad upratať (toto ale som ho nemusela učiť to chcel sám robiť) ... Ale ani za svet nechce robiť bežné veci napríklad nechce jesť nechce sa prezliecť nechce spať nechce vstávať nechce si umyť zuby so všetkým je boj stále, je jedno ako moc je hladný on nechce jesť nič mu nechutí (on bez problémov sedí pol hodinu nad jedlom a ani si do úst nedá a to nemusí niekoľko hodín jesť), ja ho do toho vždy nejak dotlačím ale stále s ním bojujem stále sa nervujem. Väčšinu dňa s ním bojujem a už ma to nebavi, je to s ním tak od narodenia všetko ide ťažko 😩 v škôlke s ničím problém nie je aspoň učiteľky sa nesťažujú aj keď som sa pýtala je všetko ok, prípadne keď sme s niekým cudzím tak všetko ide ale keď sme doma sami je strašné pohodlný a odmieta všetko robiť
Nejaké rady? Či mám stále čakať kým dozrie a kým to bude lepšie?

anjelicek26
8. aug 2024

No bude sranda nad domácimi úlohami.. synovec je rovnaky, sestra z neho sedivie.. a to už ma skoro 8 a ide do druhej triedy...povahu nezmenís. To nie je o tom,že by to nevie.. ale ze to strašne trvá a dieta nemá orientaciu v čase a ani chuť to zmeniť..

autor
8. aug 2024

@anjelicek26 áno rovnako hovorí aj manžel, že na základnej škole to bude veľmi náročné... Že jemu sa nebude chcieť učiť 😕 ja už to ani teraz nedávam už plačem od nervov niekedy, sú dni kedy potrebujeme byť na nejaký čas niekde (lekár, detské divadlo, nejaké stretnutie atď) a nech dám hocijaký časovú rezervu nikdy to nejde ľahko a vždy je problém stíhať... Jemu je jedno že máme na nejaký čas niekde byť on má čas vždy 😩

zorkahorka
8. aug 2024

Trucuje. Asi nema rad zakazy, prikazy. Tvojmu muzovi to robi tiez, ci len tebe?

autor
8. aug 2024

@zorkahorka rovnako, jemu ešte viac, jemu dáva podmienky a vyjednáva vkuse s ním... Ku mne si to nedovolí

derdia
8. aug 2024

Vaše deti sa 5 rocne sprchuju samé? 🤓🤔 Aj riady umývajú? 😎🤔🤓

autor
8. aug 2024

@derdia môj syn sa chce sprchovať sám ja mu nastavím hadicu aby išla voda naňho on sa osprchuje vypne vodu namydli sa potom ho skontrolujem a osprchuje mydlo zo seba... Ale toto fakt by mi až tak nevadilo keby nerobil radšej keby robil tie základné veci čo treba aby robil 😕

dankabetka
8. aug 2024

@derdia.... nooo tak moj (5 rokov) sice riad neumyva, ale ukladaju si po sebe riad do mycky( ja samozrejme vecer zapnem -to nerobia), sprchuje sa sam, ja len zakricim nech nezabudne na zadok a piposa... to musim kazdy vecer 😅 kricat, lebo hoci to robi kazdy den...ak nepripomeniem tak sa neumyje a musi ist znova..( to uz ale bojuje ak ho vratim, ale aby si to zapamatal to nie ), zuby si umyva sam, ja docitujem ( na to si davam pozor, a aj starsiemu docistujem ja hoci ma 8 rokov- predsa su to zuby).

autor
8. aug 2024

@dankabetka hej ja kričím na syna aj pod pazuchami a spodok nôh 😀 zuby je u nás boj lebo on chce aby sme umývali zuby my tak sa s ním naťahujeme aby si umýval sám... A umývanie riadu je novinka posledný mesiac, že chce umývať on, ja len čakám kedy zleti nejaký tanier a keď odíde z kuchyne idem do doumyvat 🙈

ivik4
8. aug 2024

No toto su problemy pri 5rocnom 🙄😃😃.
Ja pri cerstvo 9rocnom ,,nesamostatnom" by som tu mohla pisat teda román. Ze osprchovat a umyt riad.
Hm ,kupelnu by som mala vytopenu a riad umyty tak na stvrtinu

autor
8. aug 2024

@ivik4 9 rokov a stále bojujete s jedlom so spánkom s tým bežným režimom?

ivik4
8. aug 2024

Teraz nie ale v 5tich ano, vlastne jedlo nenavidi dodnes . Sice nebojuje ale v 5tich to bol tiez masaker. Tvoj sa vie sprchovat a umyt riad, zevraj. Moj 9rocny a kopec inych deti nie. To som tym chcela povedat

autor
8. aug 2024

@ivik4 tou sprchou a riadom som chcela povedať iba že on tie veci vie on je šikovný len robí len to čo chce a tie bežné veci ktoré potrebujeme aby robil sám odmieta 😕 a teda ani ja ani muž (zlý a dobrý policajt) ho máme problém k tomu dokopat a každodenné boje ma nebavia a psychicky strašne vyčerpávajú

dankabetka
8. aug 2024

@ivik4 😂 tak zas... u nas takto... na vani mame zastenu, pokus o vytopenie kupelne sice bol😀...ale skoncil presne pri prvom pokuse, kedy som ho po sprche upozornila, ze treba aj dlazku poutierat, lebo sa smykneme a popadame ( takze sme utierali pekne spolu dlazku) akoze nehovorim, naprskane je, ale ze by robil v kupelni bazen to uz nie... ja sa ich snazim nechavat robit veci samostatne ak chcu, samozrejme,
a ten riad.. jasne, ze popada a porozbija sa..ajajaj a kolko.. tak bereme metlicku a zametame crepy alebo vysavac- ja to zas tak berem, je to len riad.. mne to vlastne vobec nevadi, ved aj mne spadne a rozbijem...ked uz sme tak pri tom, mensi dokonca rad vysava a utiera prach... to je bombovy.... 😀 ale ved ked chce, co ho budem brzdit ..snad mu to ostane...😀 ( ale u nas napr. vysava byt tato..takze to bere asi ako muzsku pracu..ja vlastne ani neviem 😀)

beata_k
8. aug 2024

Nema problem s pozornostou?

autor
8. aug 2024

@beata_k mával veľký problém (aj pri rozprávke obsedel asi len 15 minút) ale čím ďalej je to lepšie, dokaze hodinu sedieť a skladať lego, má rád puzzle pri tom obsadí, už aj pri rozprávke vie hodinku obsediet, aj detské divadlo keď je hodinu nemá problém. Keď mal 3 roky tak každých 5 minút iná aktivita nič ho nebavilo to bol veľký problém veru

beata_k
8. aug 2024

To su cinnosti pri ktorych chce posiet. Ak ma problem s pozornostou tak cinnosti, ktore ho nebavia, tak pri nich neobsedi a mozes robit co chces. Mozes hucat, vysvetlovat, prosit, bit...nic ti nepomoze, len cas

anketkarka
8. aug 2024

Pol hodinu nad jedlom je pohoda. Moja dokázala v jeho veku aj 2 hodiny. Nič nepomohlo. V škole urobi všetko ok, keď je chorá, tak učivo bude robiť len vtedy keď sa jej chce. Keď sa jej nechce, tak sa môžem postaviť aj na hlavu. Už mi je to jedno. Nenútim a urobí v pohode sama. Je taká povaha ako Tvoj. Všetko vie urobiť, ak by chcela. Nechce, neurobí. Nútim len do vecí, ktoré sú potrebné pre fungovanie a zdravie. Kto nezažil takú povahu, ten nikdy nepochopí.

janulik2008
8. aug 2024

@ivik4 tusim tvoj maly je tiez jul 2015 tak mala sa sama sprchuje ale mame doma bazen 🤤🤣🤣🤣🤣 a riad neumyva

autor
8. aug 2024

@anketkarka áno pol hodina je slabý priemer nie je nič nezvyklé keď sedí pri stole nad polievkou/hlavným jedlom hodinu... Keď 4x denne je pri stole tak približne 4 hodiny strávim tým že sa snažím aby jedol 😕 čiže u vás sa to nezlepšilo ani časom?
Hej on robí len to čo chce ale to čo od neho potrebujem je zázrak keď urobí bez problémov

tiika
9. aug 2024

Tvoj syn mi pride ako úplne jeden taký typ osobnosti, ma to v povahe. Skús si pozrieť niečo v tomto odkaze. Sú tam i rady pre rodičov a tiež ešte podrozdelenie.

https://www.teorietypu.cz/vrozene-potreby-nt-deti/

“Tyto děti jsou zkrátka velmi málo ovlivnitelné dělat to, co samy nechtějí nebo čemu samy nevěří. Pokud je do něčeho tlačíme, jdou do skryté či otevřené opozice.”

„Tohle dítě se nenechá ohýbat – nejvíc fungovalo, že má něco logiku a že si na něco přišel sám.“

Chtějí věci dělat samy a po svém. Kolem 3. – 5. roku věku můžeme u těchto dětí někdy vnímat jakýsi nesoulad ve vývoji jejich schopností – intelektuálně jsou dál, než jejich vrstevníci, ale co se týká sebeobsluhy (oblékání, obouvání, jídlo, chození na záchod apod.), jakoby zaostávaly. Většinou je to proto, že jde o činnosti každodenní, rutinní, které je ze své podstaty nebaví. Protože jsou tyto děti navíc víc ve svých hlavách než ve svém těle, nemusí jim osvojování těchto dovedností jít úplně hladce. A pokud rodiče u těchto činností vyvíjejí na dítě „tlak“, že už by je přece mělo zvládat, může to dítě vnímat jako podceňování jeho schopností (nekompetentnost). Ze vzdoru nebo obavy ze selhání se pak takovým činnostem vyhýbá nebo si prostě počká, až rodiče nevydrží a udělají to za něj.