5 ročné dieťa nemá nárok na dotáciu pre slovíčko predškolská trieda

leuskanikuska
7. okt 2021

Viete poradiť? Dnes som sa dozvedela že slovíčko Predškolská trieda rozhoduje o Tom či vaše dieťa má alebo nemá nárok na dotáciu na obedy 🤦 keďže mi volala vedúca jedálne že môj syn nemá nárok na dotáciu aj keď ma 5rokov začala som pátrať ako to vlastne je volala som na obecný úrad,UPSVaR, na oddelenie dotácií aj MPSVaR
Všade mi povedali ak by vaše dieťa bolo v predškolskej triede nárok na dotáciu máte aj na dvojnásobný daňový bonus no keďže moje dieťa je narodené v septembri a pre malú kapacitu počtu detí v škôlke (dedina) nebolo umiestnené do preskolskej triedy čiže druhý rok je v tej istej strednej triede nárok na dotáciu nemáme budeme ju mať až 1mesiac budúci školský aké máte skúsenosti vy?

patka06
7. okt 2021

ak je syn narodený v septembri bude predškolák až na budúci rok alebo nastupuje do školy skôr?

yvanielka
7. okt 2021

A budúci rok už bude prvák?

leuskanikuska
autor
7. okt 2021

Nie vychádzajú mu zle roky ide tu o to že ak by nebolo veľa predškolákov z minulého roka teda deti ktoré mali minulý rok 5r a bili v prípravke a tento rok sú tam zas nakoľko idú o rok neskôr ako pôjde aj môj syn bol by zaradený do prípravky ako jediný ostal z triedy v tej istej (strednej ) triede ak by tam bolo miesto išiel by do prípravky aj on

yvanielka
7. okt 2021

@leuskanikuska nerozumiem, predškolák môže byť iba jeden rok, t.j. rok pred nástupom do školy. Tým pádom by mal mať dotáciu na stravu budúci rok. Tento rok na ňu nemá nárok aj keby bol zaradený v tej inej triede

kika52621
7. okt 2021

No ja neviem ako to presne je ale môj je narodení 6.10 na budúci rok ide do školy čiže je v predškolskej triede a berú ho ako pred školáka proste musia vedieť keď nepríde do škôlky prečo neprišiel lebo takto sa to robí aj v škole a mne bolo povedané, že ma nárok na bezplatnú stravu len v septembri a ktorí pretože tieto dva mesiace mal ešte 5 rokov ako dovŕši 6 rokov stravu zadarmo mat nemôže co je podl mňa tiež dobra hovadina a to, že nejaký daňový bonus môžem mať dvojnásobný o tom ani len netuším napíš viacej

patka06
7. okt 2021

@leuskanikuska ak by aj bol zaradený v predškolskej triede, oficiálne nie je predškolák, pretože v nasledujúcom septembri nenastupuje do školy a nemá teda ani nárok na dotáciu na obedy.

leuskanikuska
autor
7. okt 2021

Záleží od kapacity škôlky aky majú daný počet deti v triede teda v prípravke môžu byť 5 aj 6rocbe deti ak je dieťa narodené január -august roky mu vychádzajú dobre teda do školy nastupuje ako 6rocne ak je dieťa narodené september -december dieťatu vychádzajú zle roky teda nastupuje do školy ako 6-7r napr.dieta narodené 30.8 má 6r a nastupuje do 1rocnika dieťa narodené 1.9 má 6r ale nastupuje do školy až o rok neskôr preto toto dieťa môže a nemusí byť umiestnené v prípravke záleží na kapacite škôlky a preto niektoré dieťa má a niektoré nie nárok na dotáciu
Stredný syn je tiež narodený v septembri kapacita to vtedy dovoľovali tak 2roky bol v prípravke

leuskanikuska
autor
7. okt 2021

@yvanielka nie môže aj dva roky ak mu vychádzajú zle teda je narodený september-december na budúci rok máme nárok na dotáciu iba v septembri a potom si máme vybrať buď daňový bonus alebo dotácia

leuskanikuska
autor
7. okt 2021

@kika52621 daňový bonus do 6 rokov je 46,44€ ak by bol syn v prípravke môžem poberať tento bonus +dotácia na stravu a doplatok by bol 5€ strava
Teraz máme tento bonus +29€ poplatok strava
Od septembra teda keď dovŕši 6rokov bude zaradený do prípravky bude daňový bonus 39,47€ a strava 29€
Alebo si uplatnim dotáciu a v Tom prípade daňový bonus bude 23,22 a doplatok stravy 5€

leuskanikuska
autor
7. okt 2021

@patka06 má na MPSVaR mi vyslovene pani povedala že 5r dieťa v prípravke má nárok na dotáciu bez rozdielu na to či nastúpi alebo nenastúpi v septembri do školy nakoľko od 6rokov je potom možnosť výberu bud zvýšený daňový bonus alebo dotácia

simca06022011
7. okt 2021

@leuskanikuska zle ti to vysvetlili, predskolak je dieta rok pred skolou, cize ak tvoj syn nejde buduci september do skoly, nie je predskolak (ine by to asi bolo keby realne mal byt predskolak tento rok, ale napr. odlozili by ste dochadzku a realne by isiel este raz do predskolskej). Podla tvojej logiky by moje dieta bralo celu skolu "vyhody" predskolakov, pretoze celu skolku bola v predskolskej triede ;)

leuskanikuska
autor
7. okt 2021

@simca06022011 nie zle ste ma pochopili v prípravke môže byť aj 5 a 6r dieťa dieťa narodené v auguste má 5r a dieťa narodené v septembri má tiež 5r ale augustové nastúpi do školí o rok skôr ako septembrové tým pádom môže a nemusí byť septembrové dieťa zaradené do prípravky ako mi boli povedané na ministerstve v celej veci závisí či je dieťa v prípravke alebo nie čiže septembrové dieťa ak pre kapacitu nieje zaradené do prípravky prichádza o túto dotáciu

simca06022011
7. okt 2021

@leuskanikuska ja som to dobre pochopila, ale ty nechapes, ze ako predskolak sa berie dieta, ktore ide dalsi september do skoly. Dieta nemoze byt v predskolak xy rokov, len preto, ze bude v tej predskolskej triede a presne sa tam hra o mesiace. Septembrovy 5r dalsi rok do skoly nejde = nie je predskolak. A je jedno ako sa jeho trieda vola. Nie je predskolak.

katkasmacka
7. okt 2021

Ahoj,nasa je na tom rovnako,teraz v sept.mala 5rokov,je v predskolskej triede ale nepojde do skoly ten dalsi rok ale znova do predskolskej. Tiez nema narok na dotaciu. Tak to je. Narok na dotaciu maju ti co idu buduci rok do skoly.

veronikaszabova
7. okt 2021

@leuskanikuska mas v tom riadny misung - mladsi syn bol 2 roky v predskolskej a narok na dotaciu mal len ten rok, kedy o rok nastupoval do skoly.

leuskanikuska
autor
7. okt 2021

@simca06022011 ja tomu dobre chápem nič v zlom ale takýto istý prípad som mala zo stredným synom tak isto je septembrový a bol ako 5rocny zaradený do prípravky polovica triedy mala počas roka 6rokov teda nastúpili do školy načas deti ktorým vychádzali zle roky ostali ešte jeden rok v prípravke ako 6rocny a teda nastúpili do školy ako 6-7rocne Tak ako susedia dcéra minulý rok bola ako 5r. V prípravke keďže je októbrová a tento rok zas lebo už je redskolacka ale výhody predškolská mala aj minulý rok tento rok si môžu vybrať buď daňový bonus alebo dotácia čo bude mať aj my ale celé je to o Tom že tieto deti strácajú nárok na oboje čo je podľa mňa nespravodlivé samozrejme nejde mi o výhody o princíp pretože tento rok túto možnosť nemáme a budúci rok bude buď alebo pretože je to podľa vás fér že rozdiel 1mesisca robí to že jeden rodič má nárok na DB pre dieťa do 6r+ dotáciu a druhý nie? Podľa mňa to nieje fér

leuskanikuska
autor
7. okt 2021

@katkasmacka áno ale budúci rok už budeme musieť si vybrať buď bonus alebo dotácia keďže dovŕšia 6rokov čo je podľa mňa nefér voči nám aj deťom

leuskanikuska
autor
7. okt 2021

@veronikaszabova áno to bolo minulý rok po novom je to tak ako mi dnes pani povedala na ministerstve že každé 5rocne dieťa ale musí byť v prípravke nezáleží maťom či nastúpi alebo nenastúpi v septembri do školy od 6r už buď dotácia alebo zvýšený daňový bonus ide o to že sme ukrátený a znevýhodnený

qetka
7. okt 2021

@leuskanikuska ber to tak, ze zas deti narodene v priebehu roka (januar az jun) idu vacsinou do skolky az v septembri, kedze pre nich nie je miesto. To tiez nie je fer. Tvoje dieta nie je predskolak, nema povinnu skolku, takze nema narok na dotaciu.

anesim
7. okt 2021

@leuskanikuska predskolak je dieta, kt ma ist bud rok do skoly. Kedze tvoj nejde bud rok do skoly, tak predskolak nie je. - aj ked je v takej triede. A ukrateny nie ste, dostavas nanho dvojnasobny dan bonus, Deti, kt dovrsili 6 rok, uz nedostavaju dvojnasobny danovy bonus, ale ten zvyseny alebo dotaciu.

yvanielka
7. okt 2021

Ukrátený o čo? A suseda dva roky mala bonus na stravu plus výhody predškoláka? (U nás napr. predškoláci neplatia mesačný poplatok v škôlke)
Skús ešte napísať tu: https://instagram.com/pravne_pre_rodica?utm_med...

leuskanikuska
autor
7. okt 2021

@anesim 5r dieťa narodené do augusta má nárok na dvojnásobný daňový bonus aj dotáciu od 6rokov čo už bude školák buď daňový bonus alebo dotácia čiže my ukrátený sme o prvú možnosť keďže nieje zaradený do prípravky ako mi bolo povedané na ministerstve nejde o to či dieťa nastúpi alebo nenastúpi v septembri do školy ide o slovíčko a zaradenie do prípravky lebo síce áno teraz máme dvojnásobný daňový ale strava je plná suma čo deti v prípravke tiež 5rocne majú nárok na dotáciu na budúci rok už keď bude áno predskolsk v prípravke bude buď daňový bonus aj to znížený alebo dotácia

anesim
7. okt 2021

@leuskanikuska Deti, kt dobre vychadzaju roky, navstevuku skolku tri roky( teda ak ich zoberu kvoli miestu). Az ten posledny rok, kt skolku navstevuju su v predskolskej. A deti, kt sa rodicia rozhodli dat odklad ( pred 1.9. uz mali 6 rokov) a 2 x navstevuju predskolsku, tak doteraz vyhody predskolakov cerpali vzdy len jeden rok, nie obidva roky. - napr ze predskolaci neplatili skolne

qetka
7. okt 2021

@leuskanikuska ale tie podmienku su pre vsetkych rovnake, podmienka je predskolak do 6 rokov, to je jedno v aky mesiac je narodeny. plati to do 6 rokov. Dieta, ktore malo 5 dokov do 31. augusta 2021 je predskolak teraz, Septembrove bude predskolak za rok. Nejde o to, kde je zaradene, to je uplne jedno.

leuskanikuska
autor
7. okt 2021

@anesim aj deti ktorým vychádzajú zle roky teda deti narodené september-december sú v škôlke 4roky nemusí byť odklad do školy teda ako predskolak sa berie aj 5rocne dieťa narodené v septembri ale záleží od riaditeľa a kapacity škôlky cibtondieta umiestni do triedy predškolská ako som už spomínala stredný syn takto bol 2roky v prípravke a 2roky som mala nárok že sme neplatili školné
Nikde nepíšem že chcem všetky výhody lem mi príde nefér že dieťa 5r zaradené do pripravky je ináč bráne ako dieťa nezaradené do prípravky kôli kapacite pričom je medzi nimi mesiac rozdiel

anesim
7. okt 2021

@leuskanikuska dotacia je pre tie deti, kt v danom sk roku, t.j do 31. 8 dovrsi 6 rokov a v septembri ide do skoly. Cize pre tych, kt maju tento sk rok povinnu sk dochadzku , kedze predskolska je povinna. Pre tvojho este skolka povinna nie je, ta bude az bud sk rok.

veroniq85
7. okt 2021

Za predskolaka sa povazuje dieta ktore musi v sk. roku 2021/2022 absolvovat zapis do skoly (povinnost urcenu zakonom) bez ohladu na to ci realne aj do 1tr. v nasledujucom sk. roku nastup (nakolko moze mat aj odklad). Tvoj syn tuto povinnost bude mat az v roku v skol. roku 2022/2023. Vtedy bude predskolak. A napr. na dedinach a v mensich mestach existuju aj malotriedky. Cize su pomiesane aj mladsie deti so starsim (nakolko prednost maju predskolaci ) ale neznamena to ze vsetci su automaticky predskolaci.

ukulela
7. okt 2021

Tvoje dieta nie je o nic ukratene. Neplni totiz povinnu predskolsku dochadzku. Tu zacne plnit az o rok.

leuskanikuska
autor
7. okt 2021

@qetka ide lebo ako 5r predskolak má nárok na dotáciu a doplatk obedov 5€ mes.a DB46,44 €môj syn ako predskolak len preto že bude mať už 6r túto výhodu nebude mať bude buď alebo .buď DB 39,47€ a plná suma stravy 29€ alebo dotácia doplatok stravy 5€ mes a 23,22€ je toto fér? Podľa mňa nie ak predskolak tak potom každý predskolak áno v predškolskej triede ak 5r dieťa tak každé 5r dieťa lebo môže a nemusí byť 5r dieťa predskolak ide tu o slovíčko ktoré znamená veľký rozdiel

leuskanikuska
autor
7. okt 2021

@veroniq85 tomu celému rozumiem ale ako mi bolo povedané na ministerstve rolu zohráva slovíčko a zaradenie predskolak trieda ! Nie to či dieťa nastúpi alebo nenastúpi do školy predskolak sa berie každé dieťa 5r ale deti narodené 1-8mes idú do školy ako čerstvo 6r a deti narodené 8-12m idú do školy o rok neskôr dieťa 6r pomaly 7 r čiže ide tu o znevýhodnené deti nar 9-12m ten istý rok ako deti narodené 1-8m