5 ročné dieťa je strašne hamblivé

sdf
6. júl 2017

Ahoj mamičky prosim vás o pomoc moja 5 ročná dcerka je strašne hamblivá. Nechodí do školy lebo ju nezobrali kôli nedostatku volnych miest.
Teraz v septembri ide už nastupit ale mam velkych strach lebo bezomna sa ani nehne, ani ku starkým, ani ku kamaratkam, proste nikde všade musim chodit s nou a ako keby toho nebolo malo tak s cudzími dospelými absolutne nerozprava,nikomu nepovie ani slovo aj keby ste ju rezali tak ani nemukne. Už som zufala chodíme aj ku psychologičke ale ani ta nič nezmohla.Prosim poradte ak mate podobnu skusenost čo mam robit Dakujem.

nikolieta9
6. júl 2017

Mozno by bolo fajn ist na to asi trocha tvrdsie. Treba chodit verla medzi ludi, a ihriska a aj na navstevy nech si dievca zvykne. To nejde, aby si ju mala stale pri sebe, lebo hlavne pre nu to bude taka stopka. Aj k starym rodicom treba ist a obcas sa aj vzdialit.

sdf
autor
6. júl 2017

juj moja keby sme nechodili, ale chodim s nou ako tapa kazdy den kade tade vies. Ale ono sa to stalo iba tak zrazu z nicoho nic.Ona bola inakšia nerozpravala sice s dospelými cudzími ale chcela chodit aj ku kamaratkam aj pri starkych chcela byt bez problemov co sme ju az domov nemohli dostat a teraz zrazu stopka a odomna ani nakrok ja uz neviem

evittam
6. júl 2017

@sdf Tak treba najst pricinu tej "stopky"....

alex49
6. júl 2017

niečo sa muselo stať, skús sa s ňou zahrať divadlo, alebo nech nakreslí ako sa hrá s detmi, starkých
aj ja som bola hanblivá, ale ked sa to stalo zrazu, tak sa niečo vážne muselo stať, možno jej starká niečo povedala, alebo rodič a teraz má v hlávke že cudzí sú zlí a maminka ma ochráni

kratucka
6. júl 2017

na moju malú sa nemohol nikto cudzí ani od dverí pozrieť lebo hneď začala plakať ale postupne sa sama osmelila.. to, že pôjde konečne do škôlky jej podľa mňa samo o sebe pomôže, možno to bude zo začiatku ťažké a bude aj plakávať ale časom sa oťuká neboj 🙂

jumama
6. júl 2017

Ak rozprava iba v pritomnosti vybranych ludi a pri inych nie, vola sa to selektivny mutizmus. Skus si to pogooglit. Neviem konkretnu pomoc, ale raz bol pribeh jedneho dievcatka v nejakom casopise popisany. Tiez cholidli psychologicke a nakoniec sa to nejako dalo do poriadku. Nebola by som na nu tvrda, praveze by som sa snazila co najviac ju na skolku pripravit, pokupte si nejake knizocky, co robievaju deti v skolke, kreli jej ako skolka vyzera, rozpravaj ako tam prebieha den. Skuste ju vzdy pripravovat aj tak, ze co budete robit poobede do skolky, aby vedela a bola si ista, ze pre nu pridete a ze sa ma na co tesit. Hocico, trebars co budete varit, kam pojdete do obchodu a pod. Nie je to sranda, dcera je prvacka a mali velmi nesmele dievcatko v triede, plakavala hadam aj dva mesiace na zaciatku. A do konca roka aj ked ju mamina priviedla do skoly skoro, radsej sedela v satni, akoby sla do druziny, pockala si az na zvonenie, kedy mohli ist do svojej triedy. Vadila jej asi druzina - ze tam boli spojene deti z viac tried...

sense
6. júl 2017

Aj moja je hanbliva i ked nie v priromnosti vsetkych...s cudzimi sa nebavi s nikym, u babky buostala hodinu dve ale prenocovat nie, na skolku si zvykala asi mesiac ale tiez mala dlho lwn jednu ucitelku resp praktikantku kt bola jej tzv doverna osoba....takisto kym je maly kolektiv je to o.k, vela ludi al deti pokope jej uz nerobi dobrw...urcite by som nesla na nu tvrdo, ale brala by som ju von medzi ludi,medzi deti, ubezpecovala ju ze ty si blizko nej,ze nemusi mat strachalebo obavy ,ze ju mad rada atd...podporovat ale nenutit....nie kazde dieta je extrovert ,musi byt stredobodom pozornosti a dat sa do reci s kazdym atd...
A ak predtym taka nebola treba patrat po pricine, vela sa konverzovat a nenasilne sa pytat ...ci sa jej niwco nestalo u babky alebo u kamaratky atd...

katkabalon
6. júl 2017

@sdf Nič sa neboj začne, moja Elka ked nastúpila do škôlky učiteľka sa ma po 2 týždňoch pýtala či vie rozprávať, lebo neprehovorila ani slovo a pritom veľmi pekne čisto rozprávala už od 1roka a pol tiež sa veľmi hambila dali sme ju na gymnastiku trošku jej to zdvihlo sebavedomie už je odvážnejšia, ale tiež ked prídeme do nového prostredia tak nerozpráva až po určitom čase ked si trošku oťuká okolie 🙂 niekedy treba trocha možno pritlačiť to dieťa , tiež plakala pár dni v škôlke, ale zvládli sme to a teraz je už od sebtembra školáčka. Zrejme tvoja dcérka nebude nejaký extrovert, ale ked sa rozpráva s vami doma pekne tak príde čas ked si zvykne 🙂 držím prsty a veľa trpezlivosti

syrik
6. júl 2017

Máme to isté, tiež 5 ročná, druhý rok v škôlke a veľmi máličko sa to zlepšilo.... Rozprávať začala veľmi skoro, nemala ani rok, aj medzi deťmi sme chodili, nič... Tiež neviem,ako ďalej...

aries24
7. júl 2017

No tak toto.trapy aj nas.Mi uz mame 6,5 roka,a uz neviem co dalej a kedy sa to zlepsi.Od septembra nas caka skola.na zapise.ako jediny.nic nepovedal.ani neurobil.Musely sme ist na psylogicke testy.tie zvladol.ale ako to bude v skole.ked ho vyvolaju a pod. vobec netusim a uz teraz sa obavam:(

sam2
7. júl 2017

Ja osobne som neskutocne hanblivy clovek. A? Zijem s tym uz takmer 30 rokov (vdakabohu, moji rodicia neutekali hned so mnou ku psychologovi).... teraz pred 30 je to uz so mnou lepsie 😂😂😂😂😂
Aj napriek tomuto "hendikepu" som v spolocnosti oblubena 😂🙈 nevidim nic zle na tom, ze mi trva dlhsie kym si niekoho pustim k telu..... dokonca mi nevadi, ked som len sama so sebou....a moj syn je taky isty...... vzdy mu trva dlho kym sa niekde aklimatizuje....neda sa do reci s kazdym (skoro s nikym 😂) presne ako ja.....
Ja mam pocit, ze dnesne mamicky hladaju problem aj tam kde nie je..... 😉😊

syrik
7. júl 2017

@sam2 Nie mamičky, skôr okolie... Učiteľky to riešia až príliš, dokonca jedna sa na tom baví a deti sa jej začínajú posmievat.... Dokonca aj mama jedného jej spolužiaka... Toto jej veľmi nepomáha a ja si tiež hryziem do jazyka a mám na male, aby som niekomu nevynadala.... Je pravda, že my s mužom sme boli podobní a tiež sme introverti. Ja si tiež nepustím hocikoho k telu...

aries24
7. júl 2017

@sam2 vies,ty to mozno ako problem nevnimas,ja si tiez nepustim kohokolvek k telu,ale to je o nie com inom.Ja osobne vydim problem v tom,ked sa niekto nad neho vyvysuje,nevie sa branit,a stiahne sa do ulity.V dnesnej dobe clovek musi byt viac asertivny,a toho sa ja bojim,nechcem,aby moje dieta niekto sikanoval...

sam2
7. júl 2017

@syrik to uz je obmedzenost danych osob. Tu by som v prvomrade dietatu vysvetlila ze bohuzial aj taki hlupi ludia existuju a ze ich stretne pozehnane este a v druhom rade by som to riesila s dotycnymi. Ono pre mna je to take iste akoby sa jej posmievali, ze napr.medzeru medzi zubkami....

sam2
7. júl 2017

@aries24 ja som si tiez bola donedavna taka. Tiez som si usta nevedela otvorit.... zmenilo sa to az po narodeni maleho. Tu ide len o to ako to rodic poda dietatu.... proste "hanblivost" je crta, nemozno ju vyliecit. Iba citlivo dietatu vysvetlovat 😊

Nikto nechce aby jeho dieta sikonavali. Nechcem sa hrat na mudru. To nie, ale netreba robit z komara somara 😊

aries24
7. júl 2017

@sam2 ja ti ani nic nevycitam.kazdy to berieme inac.Ziadna normalna mamina ho nebude nutit do niecoho.pri com sa citi neisto.Kazdy sa s tym musi popasovat sam.ak si mamicky myslia.ze psychologicka im pomoze nech idu.preco nie.Mi sme boly len kvoly zapisu.chodime k logopedicke.ale ani raz sa jej nepodarilo dostat nieco s neho.Proste sa len bojim ako to bude v skole.viem ze je to crta.ale ak sa s nou da nieco robit.preco si neporadit navzajom.Ja budem vdacna.za kazdu radu.lebo uz teraz .mu ta jeho crta sposobuje problemy a nepomaha nic.Zatial len dufam.ze s toho vyrastie🙂

katka1981
7. júl 2017

@sdf, manzelovho kamarata syn bol rovnaky a preslo to same. Nestalo sa vobec nic, preco bol take dieta, proste asi povaha ale preslo to vekom same.

sam2
7. júl 2017

@aries24 hlavne treba take dieta pochopit.... dokolecka vysvetlovat ale netlacit ho do situacii, kde sa neciti isto. Poskytnut mu cas.... a sama autorka pise ze psycho velmi nepomaha, lebo nema vcom.... to dieta nema "realny" problem.... aj ked ano, bude to mat v zivote tahsie ako ukecane a nebojacne deti, ale je mozne ze z toho vyrastie... viem to posudit, lebo ja som fakt extremne hanbliva, u mna si to bohuzial mnohi zamienaju s namyslenostou. Ale uz je to lepsie. Uz si viem povedat svoj nazor pekne nahlas.... proste prisiel zlom, ale napr.stale nepotrebujem okolo seba ludi. Staci mi kniha 😂🙈
Ono, tieto deti su vacsinou velmi inteligentne....len ho podporuj, ukaz mu ze si pri nom za kazdych okolnosti 😊😉

fiftyshadesofgrey
7. júl 2017

Ja som bola presne taka ista....do 5tich rokov som nerozpravala lebo som sa hanbila ako nahle nebol nikto cudzi naokolo tak som sa rozhovorila....mojej mamke nikto nechcel verit ze hovorim lebo ked som bola v pritomnosti cudzich tak sa mi usta zamkli a samozrejme koli tomu sme museli prejst radom logopedov a odbornikov ale nikde to neviedlo....jednoducho to musi prist samo mala sa osmelí a bude v pohode....

sdf
autor
7. júl 2017

@fiftyshadesofgrey je to presne ako hovoris ked sme pri niekom nevida ani slovko iba ukazuje a hmka a ako nahle sa vzdialime tak sa poriadne rozrecni.ale je to zaujimave ze s detmi sa rozprava normalne a s dopelymi nie.je to zahada

fiftyshadesofgrey
7. júl 2017

@sdf taak to len musi prejst to obdobie...mozno fakt staci chodit viac medzi deti ale trapit sa nemusis...mna mamka sice nebrala skoro vobec medzi deti tak mozno aj preto mi ta hanblivost ostala este aj dnes....som skupa na slovo ked sa ocitnem medzi cudzimi tak dlhsie trva kym sa otukam 😇

bluff
7. júl 2017

haNblive....!