5-ročná dcéra vôbec nepočúva

bobinka30
27. jún 2023

Prosím dcerka má v septembri 5 rokov.Mame problem že vôbec ale vôbec neposlucha v školke ke úžasne dieta všetko robi ako má 😞akonahle sa objavim ja už neposlechne ani učitelky a kde to ked sa k nej niekto ozve je drzá ale všetko iba v mojej pritomnosti.Co ako mam dalej mam to riesit u psychologa ale prisnejsia výchova?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
patka06
27. jún 2023

Podľa mňa stačí prísnejšia výchova, ktorú doteraz zrejme nemala.

bobinka30
autor
27. jún 2023

@bobinka30 niekedy bola potrestána ale u nej to velmi nezaberalo.

bobinka30
autor
27. jún 2023

@patka06 ale ako?slova nepomahaju

anjelicek26
27. jún 2023

Tak ked sa sprava len doma takto, tak to nie je zanedbana vychova (vychovana je, tieto vzorce aplikuje mimo domu ukazkovo), ale ty mas doma nulovu autoritu, nedotahujes tresty do konca, vyhrazky bez nasledkov, nieco proste nie je ok... ale na toto nemusi ist k psychologovi dieta - ale mama... mama musi ist, vysvetlit situacie, nechat si vysvetlit odbornikom, co robi zle, ako reagovat, ako trestat, ako vychovavat...

Ja musim povedat, ze som velmi prisna mama, ano maju vela volnosti, ale par pravidiel je nemennych a oni to vedia, vzdy do bodky splnim kazdu "vyhrazku" a tresty neskracujem ani o hodinu, proste su ake su, vedia to... takze ak ja zvysim hlas, uz su v pohybe... nie, nikdy som nemusela ruku na nich dvihnut, pretoze som proste -- dosledna... syn je auti, ano chodila som rok a pol k psychologovi kvoli nemu... poradit sa, ako s nim pracovat... on tam podotknem bol len par krat, on nebol problem, ja som bola problem. Nevedela som ako reagovat na niektore veci, ktore robil. Mne to neskutocne pomahalo prebrat situacie s posledneho mesiaca a poradit sa, ako veci robit spravne... syn ma desat a vtedy mal tri roky a prakticky dodnes cerpam velmi vela co sa tyka vychovy prave s tohoto obdobia...

bobinka30
autor
27. jún 2023

@anjelicek26 závidím vám ☺️dá sa este v 5 rokoch takto prevychovat?

stanislavicenka
27. jún 2023

@bobinka30 je to bezne soravanie. V tvojej pritom osti sa dokaze uvolnit, a vie ze bude prijata a lubena aj ked nema ukazkove soravanie. Ona sa potrebuje vyventilovat. Predpokladam, ze to netrva cely den. Urcite sa potrebujes na nu napojit. U nas po skolke skole, nechavame deti trosku vydychnut, bez otazok, len aby sa dostali do domacej pohody. Nehovirim, ze kazdy den je ruzovy.

anjelicek26
27. jún 2023

@bobinka30 ved 5 rokov je predskolacka a nie pubertiacka, takze samozrejme, ze sa da... zvladnete to, len si to odmakas a prve tyzdne bude rebelovat, lebo sa veci zmenia pre nu... staci vydrzat a budete mat doma kludnejsie prostredie...

patka06
27. jún 2023

@bobinka30 5 ročná by už mala chápať čo znamená poslúchať - jednoducho vysvetliť, že sú veci, ktoré musí urobiť bez slova a na 1.x.
Dôsledne dodržiavať, aby urobila to čo jej povieš, ak nie nasleduje "trest"
Zaviesť pravidlá a tie aj dodržiavať - ono ťažšie vychováva v 5 rokoch, keď doteraz k tomu vedená nebola - resp. nie dôsledne, Bude to dlhá cesta, možno aj s jej slzami, ale stojí to za to, aby ti neskôr úplne neprerástla cez hlavu.
U nás napr. fungovalo, že sa poslúchame navzájom - dcéra ma poslúchla - následne som poslúchla ja ju - samozrejme v medziach normy.
Napr. chcela ísť von a ja som chcela aby si upratala izbu = keď bola izba uprataná išli sme von

pokinka
27. jún 2023

Mne to pripomína našu trojročnú, tá odkedy sa zjavím v škôlke vo dverách tak sa zmení o 180 stupňov. Plače a jeduje sa kvôli somarinam každý deň, niekedy v šatni, niekedy cestou domov, občas to potiahne až domov a začne vymýšľať tam. Proste jej treba asi takú hodinku kým sa znormalizuje a dá sa s ňou znova rozprávať.
Pamätám že starší (tersz mal 6) mal také obdobie tiež. Podľa mňa je to len vyventilovanie toho, že s tebou nebola celý deň. Daj jej chvíľu, pomojkaj, ukáž že si tu pre ňu, nechci od nej nič extra za ten čas. Vypočuj si ju, opýtaj sa na jej deň, buď tu pre ňu. To raz prejde 🙂

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cookie29
27. jún 2023

Vies, musis si sama vybrat, aka matka chces byt a aka matka si.

Tento vzorec spravania moze byt normalny, ja som ho zazivala s detmi uz skor, ale aj skor chodili do kolektivu. Vsade su vzorne deticky a ked pridem ja, koniec. Preco? pretoze cely den sa spravali slusne, posluchali na slovo a drzali v sebe emocie. A Ty si prisla a ony vedia, ze Ty ich lubis bezpodmienecne, nech su akekolvek. A konecne tie nahromadene emocie vyjdu von. Tak ako Ty po narocnom dni potrebujes vypustit paru. A ano je to na slucku, lebo aj Ty sa potrebujes uvolnit a namiesto toho si tu ako hromozvod pre dieta. Ono to zalezi od deti, niektore su vyrovnanejsie, ine menej, ale v kazdom pripade do 6-7 rokov su emocne nezrele, suvisi to s vyvojom mozgu a nervovej sustavy a nie s ich vychovou. A toto su relativne nove poznatky, takze nasi rodicia ci prarodicia to ani nahodou vediet nemohli. A capnutie po zadku ci doslednost a ine v tomto konkretnom pripade maximalne deti nauci, ze emocie sa nesmu vyjadrovat.
Ale zadrzane emocie sa raz von dostanu :(

Druha stranka je, ako fungujete doma ci vonku. Ci dieta poslucha alebo nie. Ak nemas autoritu a neposluchne Ta, tak mozno si nebola v niektorych veciach dosledna. A mozno len zle komunikujes. Ak sa dieta hra a Ty mu pri prechadzani okolo povies, ze o 5 minut ide do sprchy, s najvacsou pravdepodobnostou, sustredene na hru, Ta nezaregistrovalo. Podobne ak pozera televizor. A potom sa mozes rozculovat, ze neposlucha.
V kazdom pripade, ak komunikujes spravne a dieta nereaguje, tak by som bola za doslednost. Ja nie som za tresty. Moj nazor, nemusi byt aj Tvoj. Trest je podla mna len ukazanie, ktore je silnejsi. A zatial si to Ty, aspon v niektorych pripadoch. Ja som skor za znasanie logickych nasledkov konania. Ale nech uz to pojmes akokolvek, dolezita je doslednost, nech sa deje co sa deje. Ja som minule malemu vysvetlila, ze o 5 minut ideme do skoly. Vacsinou na mna dlabe (chodime skutocne zavcasu, takz jeden cas som to neriesila) a ze si ma dat topanky. Samozrejme nedal. Druhykrat som mu pripomenula, ze odchadzame a ze ked si neda topanky, pojde bosy.... a skutocne odchadzal z domu bosy...sice rycal, ale nie moj problem... A podobne bol uz na nakupe v pyzame... vacsinou len raz 😉 ale treba to ustat, lebo samozrejme ludia pozeraju divne po tebe...

penelope11
27. jún 2023

@elizabet173 asi tak nejak. Onbo kazde dieta pride na to, ze na rodiaca nieco plati a u kazdeho sa isto objavi aj obdobie vzdoru. No treba nie ze vladnut, ale mat v kazdom pripade nastavene pravidla

pokemonkaa
27. jún 2023

Nastavit hranice. ak dietatu nieco zakazem, nepopustit za ziadnu cenu. Za dobry skutok zas chvalit. Dieta musi vediet, co si moze a nemoze dovolit. Rodic nie je kamarat, rodic ma byt milujuca osoba, ktora vychovava, stara sa o svoje dieta, usmernuje ho v zivote. Idealne tuto vychovu zvladnut do 7 rokov, potom je to uz trosku tazsie, z dietata sa stava samostatna osoba s vlastnymi nazormi.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cookie29
27. jún 2023

@pokemonkaa preco "chvalit" ? potom sa deti stavaju zavisle na pochvale... ono doslednost je dobra v pravidlach, suhlasim. Ale pochvala?

pokemonkaa
27. jún 2023

@cookie29 Chváliť, ale rozumne. Tu je výborný článok na túto tému, s myšlienkou, s ktorou som stotožnená aj ja.
https://eduworld.sk/cd/stanislava-miklovicova/1...

cookie29
27. jún 2023

@pokemonkaa ano presne s tym suhlasim aj ja.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz