5 ročná dcéra nemá záujem o kreslenie. Je to normálne?

Mám dcérku 5-ročnú a trápi, že vôbec nemá záujem o kreslenie. Materskú školu navštevuje už dva roky, teda teraz v septembri začne tretí rok. Ešte sa mi nestalo, aby si sama od seba vzala pastelky a kreslila. Ak si s ňou sadnem, že ideme kresliť, aj keď niečo ,,maličko" nakreslí, sú to väčšinou haky-baky. Viete mi niečo poradiť? A je to vôbec normálne?

edita84
3. aug 2012

Ahoj ani moja malá nerada kreslí doma, no ale v škôlke kreslí rada a dosť pekne a ked jej pviem nech nakreslí niečo také ako v škôlke povie že sa jej nechce 🙂

olifcek
3. aug 2012

je to normalne, preco by nebolo? nie kazdy ma zaujem o kreslenie, niekto nema zaujem o sport a pod.

anniera
3. aug 2012

nestresuj, moje staršie ADHD nemá o kreslenie absolútne žiadny záujem, zachvíľku má 5,5 roka....v škôlke kreslí lebo musí, ale nudí ho že pri tom musí sedieť 😀 ....a to som mu dala meno Leonard v nádeji že bude umelec 😀 😀 😀 😀

nikolka2
3. aug 2012

V pohodicke 🙂
Mna od malicka , ale fakt od utleho detstva nebavilo kreslenie a ostalo mi to dodnes 😀
Sestra moja tiez nekeslila a prislo to na nu ked zacala chodit na zakladku a potom ju to tak chytilo , ze zacala nasvtevovat aj umelecku skolu ako hobby 😉

dejnas
3. aug 2012

prečo by to nemalo byť normálne??? zrejme ju bavia iné činnosti... vôbec by som to neriešila

angua27
3. aug 2012

môj malý je v podobnom veku ako Tvoja dcéra a tiež ho kreslenie moc neberie. v škôlke kreslí viacej, ale skôr také haky-baky. doma raz za uhorský rok aj to poväčšinou vodovkami. skôr ho baví behanie, športovanie a s kľudných činností hra s autíčkami, lepenie samolepiek do albumov a čítanie-prezeranie knižiek. nič si s toho nerob, určite má Tvoja dcéra veľa iných činností, ktoré ju bavia. 😉

diana14
3. aug 2012

jednoducho ju kreslenie nebaví, možno bude na šport alebo na tanec. netreba sa na tým trápiť. nikto nemá na všetko nadanie - bude šikovná v niečom inom 🙂

mummy01
3. aug 2012

Pokial nema problem so spravnym uchopenim ceruzky a tiez nema problem s jemnou motorikou tak je to v pohode.Ide o to ze ak je inak vsetko v poriadku s jemnou motorikou a ona proste len nerada kresli tak si nerob starosti.Ja mam doma opacny extrem,moja kresli uplne vsade a uplne stale 😉

katka1981
3. aug 2012

Najprv som sa trapila, ze malu nebavi puzzle ako jej rovesnicky, kratko nato ho zboznovala. Mala obdobie, kedy milovala kreslit, potom ju to preslo. Ja si rada spievam, moj manzel by nespieval za nic na svete. Kazdy je iny, mozno ju to zacne bavit neskor a mozno nikdy. Aspon ti nehrozi, ze pocmara steny 😀 Pokial nema ine problemy ale ozaj vaznejsie, naco sa trapit. Keby nebolo nieco v poriadku, aj ucitelky by ti povedali.

sssimi
3. aug 2012

Nič si z toho nerob, veľa detí kreslenie nebaví. Tak ako niekoho naháňanie sa za loptov, či plávanie a pod.... Moja zase kreslí stále. Mám počarbané steny v dome, paplóny, vankúše, gumoliny a neviem kde všade by to bolo keby ju nechám úplne bez dozoru hrať sa.... Ak chceš aby kreslila kvôli motorickej zručnosti, tak sa dajú vymyslieť aj iné zaujímavé hry, ktoré ju môžu baviť. Inak nevidím v kreslení hlbší zmysel, hlavne keď ju to nebaví..... Moja dcéra má kreslenie po mne a už teraz mám strach ako dopadne barák ak bude aj druhá dcérka v tomto mne 😅 😀

amadora
3. aug 2012

u nás to isté. v škôlke pekne nakreslí, doma často kreslí tiež, ale väčšinou za 5 seknúnd spraví dáke čáry - máry a chce to dať na nástenku 😀 keď mu poviem nech si dá záležať nakreslí autíčko, obláčik a slniečko, viac zatiaľ nevie

cmulinko
3. aug 2012

Moja mama kreslila skoro na umeleckej urovni...po celom dome mame nadherne jej prace v kazdej izbe na stene.Cele detstvo som to videla ako nadherne kresli ci maluje....a som sa snazila napodobnovat ju.....zial nikdy som sa nedostala nad uroven priemeru.V skole sa dokonca vytvarna vychova znamkovala...neznasala som ten predmet a mimo skoly som ziadne farbicky ci malovatka doma nemala.Nasla som sa v niecom inom..pisala som basne....a bola som v tom taka dobra,ze moje basne isli na sutaze.Moja mama ich zboznovala citat a ja som konecne zacala mat pocit,ze uz nezavidim vlastnej mame jej talent,lebo mam ten svoj 🙂 a teraz sme na tom rovnako...ona uz nemaluje a ja uz nepisem basne 😀

monikamajova
3. aug 2012

Ja som učiteľka v MŠ. Deti sú väčšinou iné doma a iné v škôlke..skús sa porozprávať s pani učiteľkami,oni robia takzvanú pedagogickú diagnostiku a presne ťa poinformujú o tom,čo jej robí problémy a v čom je šikovná 🙂 Učiteľky sú s tým dieťaťom povedzme si pravdu v škôlke cca 8 hodín 😒 takže si myslím, že môžu mať na vec iný pohľad 🙂 Moja dcérka bude mať za pár dní 5 rokov,tiež sa jej doma nechce kresliť, ale keď som videla ako nakreslila postavu -mňa- skoro som spadla z nôh a to bola medzi 5-6 ročnými v triede najmladšia 😉 takže presne sme sa zhodli s pani učiteľkami čo máme cez prázdniny trénovať,nič hrozné,len kreslenie-vyfarbovanie aby nešla za čiaru a trošku strihanie.. nezabudni,že každé dieťa je iné,individuálne a hlavne netreba neporovnávať..určite spolu nájdete nejaké "riešenie" 🙂

vinifred
3. aug 2012

..môj malý,minulý rok začal vyfarbovať,ale naozaj krásne,ale nenakreslí nič,lebo,že to nevie a nedonútim ho.nakreslí nejaký kvet a panáčikov,ale vyzerá to na úrovni 3-4 ročných a to je všetko...ide do predškolskej,tak má ešte čas,ale čo bude v prvej triede netuším..nechám sa prekvapiť..

lenosko
3. aug 2012

synovec zacal len tak sam od seba kreslit az ked mal 5 a pol roka. Kresbicky vyzerali ako od 3rocneho dietata, vsetko bolo ploche, zboku, psikovi bezne nakreslil 6-8 noh a niekedy sme sa ho museli pytat CO nakreslil. Ani v skolke to nebolo lepsie, kreslil len ked naozaj musel. Do skoly ide o rok neskor, na testoch kvoli zapisu zistili ze ma problem s jemnou motorikou + par dalsich diagnoz co sa skryvaju pod cislom F90. Tento tyzden uz ma 6r ale za ten polrok nevidno velke pokroky, aj ked s nim robia vselijake motoricke cvicenia, cvicenia na udrzanie pozornosti a pod (obtahovanie lezatej 8-ky, kreslenie paliciek do plota...). Asi to vsetko len potrebuje cas, aby aj na toto "dozrel" 🙂

janka1011
3. aug 2012

Ja mám rovnaký problém so synom, už bude mať 6 rokov a vôbec, ale vôbec nechce kresliť, ani vymaľovať.Keď už niečo musí vymaľovať, spraví to pekne, ani za čiaru nejde, ale zasa mu to trvá strašne dlho, no a keď má niečo nakresliť, to sa najprv pozdúva a nakoniec nakreslí, no nie je to určite obrázok na úrovni 6 ročného dieťaťa.Nesúhlasím tu s niektorými názormi, že keď nechce - nemusí, v prvej triede sa totiž kreslí aj vymaľúva dosť veľa a to potom vidieť a veľmi, ktoré dieťa veľa kreslilo a ktoré nič a najviac to vidieť na ruke pri písaní.Kreslenie je dôležitá príprava na písanie, a to mi potvrdila aj učiteľka v škôlke.
@tamaratamaratamara až sa čudujem, že píšeš o dcérke, ja som doteraz od mamičiek dievčat počula iba to, ako všetky radi a veľa kreslia a maľujú, vystrihujú apod. a u chlapcov presný opak, tým sa väčšinou nechce nič... 😝

titkovamiriam
3. aug 2012

tiež sa pridavam do klubu.Marek neznasal kreslenie,omalovavanie.Zavidela som maminkam ked na nastenke videli nadherne kresby a ten moj bud nemaloval vobec alebo na papieri bolo niečo načmarane.Zvrat nastal vlani-postupne cez vodovky,voskovky a fixi sme konecne na farbickach.Nielen koly kresleniu ma aj odklad v skole si neviem predstavit zeby sa uz teraz trapil v skole ked sme v pisani len na zaciatku.Tiež ma trosku hnevalo že ked nechcel pracovat v skolke ho nenutili cez vseliake motyvacne knihy,zosity a casopisy sme to ale zvladli 🙂

lussy23
4. aug 2012

Nevisdím na tom nič zlé. mňa kreslenie začalo baviť až v puberte🙂

stardust
4. aug 2012

podla mna by bolo nenormalne, ak by nemala o nic zaujem. Ak je to len kreslenie, tak na tom nic zle nevidim, Ale nie som pedagog, tak neviem odborne posudit dolezitost kreslenia v jej veku.

kaara1980
4. aug 2012

môj syn má o 2týždne 6rokov a kresliť ho začalo bavit,až pred pol rokom.dDovtedy maximálne temperkami a aj to,lebo sa mu páčil štetec a voda.Kresba bola asi taká,že začal farebnými machuľami a skončilo to papierom celým sivo-čiernym-podtľa syna to bolo ,kino,.Pred pol rokom ho chytilo kreslit dinosaurov.Boli síce v jeho poňatí,ale občas ma zarazilo,ake detaily nakreslil.
Môj syn je celkovo taký,že všetko na neho príde neskôr ako na jeho rovesníkov.Dlho nemal vysporiadané či je ľavák,či pravák.Takže aj kreslenie,strihanie atď mu šlo ťažšie.Učiteľky sa v škôlke pravidelne pýtam,ako malý ,postupuje,.Ona mi raz povedala,že musíme veľa trenovať jemnú motoriku,učiť ho správne držať cerusku,sučiť ho strihať atď.Lenže moje dieťa je tvrdohlavec,jeho nedonútim do ničoho a keď mi pred koncom šk.rokom učiteľka povedala,že urobil obrovský pokrok,ani som tomu neverila,lebo ja som ho ,trenovať,nedonútila.Proste musel na to dozrieť.Inak dali sme mu aj odklad do školy-nech dozreje ešte viac😉
Mamina známa,dávala ako trest používala to,že deti museli kresliť.A vraj si to zamilovali😀

roxi
22. aug 2012

tak my máme podobný problém, dcérka má 5 a nemá rada kreslenie, dokonca ani nerada vymaľuváva obrázky, nechcem ju do toho tlačiť, aby si nevybudovala odpor ku kresleniu, ale niekedy ak sa dá ukecať, tak nakreslí nejaké zvieratká, aj postavičky, ale nie je to nič moc, vyfarbuje pekne, len nerada. S motorikou to asi nemá žiaden súvis, lebo ju baví písanie, sama sa začala učiť písať písmenká zatiaľ len tlačené, dokonca už aj nejaké kratučké slová, takže z toho som trocha zmätená, že písanie ju baví, ale kreslenie nie. Väčšinou to zdôvodni tak, že nevie čo by mala nakresliť a aj ke´d jej niečo navrhnem, že aký obrázok by to mohol byť, tak povie, že neviem a jej sa nechce. Dúfam, že teraz keď pôjde do škôlky, tak sa to troška zlepší.

dianka2374
1. feb 2013

Tak ju to proste nebaví a čo je na tom? Nechápem... prečo to vôbec riešiš... A opýtala si sa jej prečo nechce kresliť?

stanislavao
1. feb 2013

a preco akoze musi kreslit? nechapem. toto je nejaky problem? nechce, tak nechce. no a co? tak ju to nebavi. preco by mala kreslit?

zlatovlaska123
1. feb 2013

@dianka2374, @stanislavao mňa tiež trápi, že syn nechce vôbec kresliť a podľa mňa to problém je, pretože dieťa, ktoré nekreslí, má potom v prvej triede dosť problém s písaním, keďže nemá vôbec trénovanú ruku...o grafomotorike ani nehovorím...ja syna musím každý deň prinútiť, aby aspoň niečo vymaľoval, príp. nakreslil, ide totiž v septembri do prvej triedy a má čo doháňať - teda oproti deťom, ktoré od mala kreslia 😉

evabb35
1. feb 2013

Prihlásila som nekresliace dieťa do výtvarného krúžku a tam pod vedením výtvarníčky začalo kresliť a strihať.

faery
14. aug 2022

moj vekovo rovnaky tiez nejaky extra zaujem o kreslenie nemal, v skolke kreslil, lebo deti tiez kreslili. tak som mu na domov kupila take tie "pracovne" zosity - spajanie cisiel, labyrint, dokreslenie obrazkov, kreslenie vlnoviek, kruzkov atd - na zaciatku to len odlozil, ale nenutila som ho - len som to vzala ze idem teda ja - a pridal sa, 2 tyzdne dozadu na dovolenke dokonca sam od seba vzal a zacal si kreslit (do kufricka si sam zabalil aj zosit aj fixky a ceruzky). nutit netreba, skor tak motivovat nenasilne. este ho bavilo, ked som mu jednou farbou kreslila kadejake haky baky ciarkovane, a on ich inou farbou spajal plnymi ciarami, alebo som nakreslila rozne tvary, a on sa snazil ich vymalovat "aby neslo za ohradku" - cize aby nesiel cez ciarku (s tym mal problem aj v skolke, pomalicky sa to zlepsuje).